Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Despre UK în general și BREXIT în particular

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2077 replies to this topic

#2071
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View Posthorny_hornet, on 25 decembrie 2022 - 16:54, said:

Eu aș adăuga că discuția nu e deloc despre România, deci nu știu de ce tot umblă unii cu heringul roșu pe aici.
Nu mai bine discutăm despre cele 77% din firmele din UK care nu văd vreun beneficiu al Brexit, deși li s-a promis marea cu sarea?
Dacă majoritatea firmelor zic că Brexit nu a adus decât probleme, pe cine să credem?
Pe diversii saraki emigrati prin iukei, ca ei le stiu pe toate. Au plecat din Ro de frustrare, dar au ramas pe forumuri romanesti, ca englezii nu-i baga in seama. Ai plecat in iukei, stai frate pe forumuri englezesti, uita-te la BBC, nu-ti baga sopcast si nu sta pe softpedia. E si asta o jmekerie, sa pleci in afara injurandu-ti tara, si de bine ce-ti e in partea ailalta, sa continui sa-ti injuri tot tara de origine. "Superioritate" maxima, aia e.

#2072
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
Oh, dar de ce v-a apucat așa tare frustrarea cînd am pus o întrebare concretă?

#2073
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Imi pare rau ca ai aceasta opinie despre Uniunea Europeana si cetatenii ei. Este adevarat ca Brexit a fost un proces lung si complicat, dar acest lucru se datoreaza in mare parte faptului ca Marea Britanie a fost membru al Uniunii Europene timp de peste 40 de ani si a avut legaturi stranse cu celelalte tari membre. Desprinderea de aceste legaturi a necesitat mult timp si efort pentru a se asigura ca toti cei implicati sunt protejati si ca se iau masuri pentru a minimiza orice impact negativ asupra economiei si a cetatenilor din Marea Britanie si din Uniunea Europeana.

In ceea ce priveste afirmatia ta despre cetatenii de "mana a doua si a treia" din Uniunea Europeana, consider ca aceasta este o afirmatie ofensatoare si nu reflecta realitatea. Toate tarile membre ale Uniunii Europene sunt tratate cu respect si egalitate, indiferent de dimensiunea sau puterea lor economica. In plus, Uniunea Europeana este un proiect de cooperare intre tarile sale membre, care are ca scop promovarea bunastarii, a progresului si a stabilitatii pe continentul european.

In cele din urma, nu pot sa comentez asupra viitorului Brexitului sau a impactului sau asupra Irlandei si Scotiei, deoarece acestea sunt chestiuni complexe care depind de mai multi factori si care sunt in mare parte in afara controlului meu

#2074
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Posthorny_hornet, on 24 decembrie 2022 - 18:02, said:

Mai discutăm și noi despre situația din UK post-Brexit.
Eu chiar sunt curios, fiindcă am părăsit Titanicul UK-ul înainte de scufundare Brexit.

Eu cred ca tu ai o frustrare pur persoanala cauzata de faptul ca nu ai reusit sa te adaptezi la viata din UK. Poate ca ai avut o experienta neplacuta cu niste englezi care te-au discriminat strict pentru faptul ca esti roman. Sau ma rog a fost ceva care te-a suparat rau de tot de te-a determinat sa iti versi supararea pe UK si pe cei ce traiesc aici (in special pe britanicii sau pe imigrantii ce nu sunt impotriva Brexitului).

Eu am zis de la inceput ca din punct vedere strict economic iesirea din UE a UK-ului nu va aduce nici-un avantaj din cotra vor fi dezavantaje din cauza faptului ca nu mai fac parte din Uniunea Vamala. Nu mai fac parte nici din Piata Unica insa acest lucru a fost compensat partial cu faptul ca s-a incheiat acordul de liber schimb.

Cu toate astea e cale langa pana la a compara Brexitul cu scufundarea Titanicului. Aceasta comparatie ar implica colapsul total al economiei britanice astfel incat sa se ajunga la saracie si la un nivel de trai comparabil cu nivelul de trai din tari sarace cum ar fi Romania. Nu exclud complet nici acest lucru insa probabilitatea ca acest lucru sa se intample este extraordinar de mica. Si daca se intampla asta si ei eu pierd locul de munca sau nivelul meu de trai va ajunge sa fie unul foarte mic atunci da, voi parasi nava care se scufunda fara sa ma uit inapoi. Deocamndata insa suntem foarte departe de acest punct si sincer e foarte putin probabil sa ajungem aici.

Edited by e2k, 26 December 2022 - 00:04.


#2075
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

View Postmishuletzu, on 25 decembrie 2022 - 19:05, said:

mai puțin Boris Johnson care s-a mișcat bine în plan extern de când a început războiul din Ucraina.
pai si asta a vrut brexit

View PostVictor5, on 25 decembrie 2022 - 19:06, said:

Mai usor (comod) compari UK cu România decât cu Franta sau Germania
to be honest nu ma preocupa comparatiile, tot ce ma preocupa este cum o duc si nu pot sa ma plang

View Postedy_wheazel, on 25 decembrie 2022 - 21:17, said:


Distractia abia urmeaza. Nu doar in UK. Iar Brexitul nu ii avantajeaza pe partea asta.
de acord

View PostScorpionul_Negru, on 25 decembrie 2022 - 21:18, said:

Pe diversii saraki emigrati prin iukei, ca ei le stiu pe toate.
tu cu cine te certi? cine te-a suparat?

View Poste2k, on 26 decembrie 2022 - 00:02, said:

Eu cred ca tu ai o frustrare pur persoanala cauzata de faptul ca nu ai reusit sa te adaptezi la viata din UK.
sa-ti iei catrafusele, sa lasi munca, casa masa si sa te muti dintr-o tara pe motiv ca brexit este un lucru mare, ceva nu-i in regula acolo, pe deasupra sa mai bati si toba imprejur ca ce hotarare desteapta ai luat denota o problema serioasa

daca nu ai o meserie care a avut de pierdut cu brexitul, nu vad nici un motiv ca un individ cu toate tiglele pe casa sa se mute in alta tara pe motiv ca tre sa stea la coada la vama sau sa foloseasca pasaportul, ca in rest nu vad asa mari probleme in viata de zi cu zi

#2076
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015
Ideea e ce puneti pe masa de Craciun pe Anglea? Toad in a hole? :lol:

#2077
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View PostMount_Yerrmom, on 26 decembrie 2022 - 10:04, said:

Ideea e ce puneti pe masa de Craciun pe Anglea? Toad in a hole? Posted Image
Toad in a hole, pigs in blanket, stuffed turkey. Se găsește ceva.
Dar la voi acolo la România cum e? Și anul ăsta tot de la Provident luați împrumut ca să cumpărați un kil de lebăr? Ăla micu' tot o haină second hand sau o jucărie stricată a primit?

#2078
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Se inchide pe motiv de offtopic masiv si atacuri la persoana / flame la greu

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate