Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Topping pizza

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 21.06.2016
Pai da, dar ingredienetele sint o parte infima din cost.
Sa faci mncare buna sa stea lumea la coada si sa poti sa ceri 100E pe o masa (sau alternatic sa vizni chestii mai ieftine dar multe) - > profit. Calitatea mincarii se reflecta direct in profit.

#20
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,218
  • Înscris: 23.08.2014

View Postgiuliani, on 12 martie 2021 - 01:58, said:


Eu zic ca strict la profit te gandesti daca ai bar. Un restaurant mai inseamna si altceva pentru ca nu poti servi chiar orice rahat oamenilor. Adica poti, dar in scurt timp inchizi din lipsa de clienti daca vorbim de niste locatii super turistice gen Venetia unde oricand o sa gasesti un chinez care n-a vazut pizza decat in filme.
Ca sa devii un restaurant apreciat de comunitate trebuie sa oferi ceva care sa convinga lumea sa mai treaca pe acolo.
te gandesti la toate.Tot la fel inchizi si daca nu ai clienti, si daca ai clienti plin dar nu ai bani sa platesti chiria.In plus, lumea vrea ieftin si bun, mai ales la pizza conteaza pretul, pizza e genul de mancare pe care il comanzi la munca, sau la o bere cu prietenii, la un chef.Am vazut o gramada de oameni care dupa 5 beri si 200 de votca isi omorau foamea cu pizza, ca sa mai intre 5 beri, culmea, nu prea se gandeacu cat e de sanatos.

#21
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 21.06.2016
Lumea plateste o multime de bani pentru pizza buna. Nu in Italia, ci in restul locurilor unde nu e chiar pe toate drumurile si varinta populara e mediocra, in cazul bun.

Asta cu Venetia m-a lovit la punctul slab: nu numai ca cea mai nasoala pizza din viata mea - nu din Italia, de peste tot - am mincat-o in Venetia dar si singura data cind mi s-a facut rau de la pizza.

#22
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,627
  • Înscris: 12.06.2010
La mine a fost contrariul. Pizza cu anghinare, la piciorul unui pod, tot in Venetia. N-am ajuns inca la Napoli, dar pana atunci ramane in top pe primul loc.

#23
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006

View PostSmurfK, on 11 martie 2021 - 22:10, said:

Eu nu înțeleg, de ce n-ai folosi mozzarella? La orice pizzerie, o pizza are un adaos comercial uriaș. Mi se pare absurd să folosești o drăcie vegetală, care nu-i chiar ieftină, ca înlocuitor. A, că oi folosi așa ceva pentru pizza vegetariană, e cu totul altă poveste.
Eu unul nu prea am simțit ca mozzarella să fie altceva în ultimul timp. Ori e o imitație excelentă, ori folosesc mozzarella. Mai degrabă îi văd pe-ăștia pe la patiserii să folosească drăcii de-astea, dar la o pizzerie nu prea văd cum ar merita să facă asta...
Uite-te cu atenție la feliile alea de “pizza” care se vand pe la covrigarii cu 3lei si vei vedea ca ai dreptate ;)

View Postceanu1980, on 12 martie 2021 - 00:05, said:

acu chiar sunt curios,adaos urias la pizza,ce inseamna asta
baga toate cheltuielile pt producerea ei si apoi da-mi si pretul de vanzare,as vrea sa vad acel adaos urias
La restaurant? Minim 300%

View Postbritneysbitch, on 12 martie 2021 - 00:10, said:

Merită și pentru acasă.
Doar dacă îți place sa îți bati joc de tine :)

View Postvrajitoruldinoz, on 12 martie 2021 - 00:53, said:

La nici un restaurant nu platesti ingredientele, alea sint un cost minor (cu exceptii la steak house sau la caviar etc). Platesti spatiul, servirea si profitul (daca e, ca majoritatea abia o duc de pe o zi pe alta).
Aiurea. Profitul net la restaurante e cel puțin 30%.


View Postgiuliani, on 12 martie 2021 - 01:58, said:



Eu zic ca strict la profit te gandesti daca ai bar. Un restaurant mai inseamna si altceva pentru ca nu poti servi chiar orice rahat oamenilor. Adica poti, dar in scurt timp inchizi din lipsa de clienti.
Crede-ma ca la noi nu e chiar așa. Cultura culinara e la nivelul genunchiului de furnica....(excepție făcând o parte din populația orașelor mai mari, dar procentul e destul de redus)...iar oamenii sunt incantați de niște porcarii inimaginabile. Sunt multe restaurante care merg de rup, cu mâncare cel mult mediocra....hai sa nu ma refer la Caru cu Bere ca ăla putem spune ca e turistic, dar toate celelalte din lanțul lor de restaurante intra in categoria asta....și încă la ele mănânc decent fata de altele de mare succes in Bucuresti. Nu mai zic de orașele mai mici, unde dacă ai un bucătar care a lucrat undeva la vreo cantina 30 de ani, se da zeu in bucatarie :)
Toppingul asta se folosește cu precădere pe la covrigarii/patiserii, pentru “pizza” aia la felie de care spuneam mai sus și care se vinde in draci. Dar in draci.
Câte o patiserie din aia Luca/Matei/naiba sa le ia, vinde de minim 3000euro/zi, in situația in care in orice tara cât de cât cultivata gastronomic, ele nu ar exista.
Toppingul ăla pe lângă faptul ca e mai ieftin și la modelul ăla de business orice leu contează pentru ca adaosul nu e atât de mare, mai are și avantajul ca nu curge la fel ca o mozzarella naturală proaspăt topita, deci când musti din felia aia pe strada, nu întinzi jumătate din brânza pe tine :)


#24
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,673
  • Înscris: 29.12.2016
Eu mananc pizza minim o data la doua saptamani. Fac asta de mai bine de 20 de ani, si de obicei mananc de la acelasi restaurant. In cazuri exceptionale mai incerc si din alta parte, insa intotdeauna m-am intors la prima dragoste.
Pentru mine conteaza enorm sa fie produsul de calitate.

#25
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,195
  • Înscris: 15.05.2008
eu am renuntat la a mai comanda pizza,restaurantul de unde mai luam a schimbat ceva si nu mai e buna(pt mine)
altu venit din italia la inceput era bunuta,cand mi-o plesnit cateva arse pe margine,gata si cu ala
am inceput sa fac acasa
suc de rosii am facut de mine,bag busuioc piper,salamul facut in regie proprie,cand am bag felii de hribi
nu e waw,nu am pregatirea necesara,dar ne place si stim ce mancam

#26
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 21.06.2016

View Postrichelieu, on 12 martie 2021 - 06:29, said:

Aiurea. Profitul net la restaurante e cel puțin 30%.


La alea care supravietuiesc.
Marea majoritate dau faliment insa.

Success in the restaurant industry isn't easy. The statistics aren't pretty. Sixty percent of restaurants don't make it past their first year and 80 percent go out of business within five years.


https://www.fsrmagaz...hin five years.

#27
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View PostSmurfK, on 11 martie 2021 - 22:10, said:

Eu nu înțeleg, de ce n-ai folosi mozzarella? La orice pizzerie, o pizza are un adaos comercial uriaș.
tu ai idee cât costă chiria, salariile, curentul, colectarea deșeurilor, și toate celelalte o mie și una de taxe și alte cheltuieli? Dacă ai avea nu ți s-ar mai părea așa de mare adaosul comercial.

#28
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postfqx, on 12 martie 2021 - 02:35, said:

te gandesti la toate.Tot la fel inchizi si daca nu ai clienti, si daca ai clienti plin dar nu ai bani sa platesti chiria.In plus, lumea vrea ieftin si bun, mai ales la pizza conteaza pretul, pizza e genul de mancare pe care il comanzi la munca, sau la o bere cu prietenii, la un chef.Am vazut o gramada de oameni care dupa 5 beri si 200 de votca isi omorau foamea cu pizza, ca sa mai intre 5 beri, culmea, nu prea se gandeacu cat e de sanatos.

Da, corect. Exista si oameni care in general sau doar in anumite situatii nu se uita cand mananca ceva.

View Postvrajitoruldinoz, on 12 martie 2021 - 02:50, said:

Asta cu Venetia m-a lovit la punctul slab: nu numai ca cea mai nasoala pizza din viata mea - nu din Italia, de peste tot - am mincat-o in Venetia dar si singura data cind mi s-a facut rau de la pizza.

N-am ales Venetia intamplator. Sper sa se ridice restrictiile cat de cat , as vrea sa merg acolo prin mai, inceput de iunie cat inca nu dai de chinezi si americani si alte milioane de turisti :)

View Postrichelieu, on 12 martie 2021 - 06:29, said:

Crede-ma ca la noi nu e chiar așa. Cultura culinara e la nivelul genunchiului de furnica....(excepție făcând o parte din populația orașelor mai mari, dar procentul e destul de redus)...iar oamenii sunt incantați de niște porcarii inimaginabile. Sunt multe restaurante care merg de rup, cu mâncare cel mult mediocra....hai sa nu ma refer la Caru cu Bere ca ăla putem spune ca e turistic, dar toate celelalte din lanțul lor de restaurante intra in categoria asta....și încă la ele mănânc decent fata de altele de mare succes in Bucuresti. Nu mai zic de orașele mai mici, unde dacă ai un bucătar care a lucrat undeva la vreo cantina 30 de ani, se da zeu in bucatarie Posted Image
Toppingul asta se folosește cu precădere pe la covrigarii/patiserii, pentru “pizza” aia la felie de care spuneam mai sus și care se vinde in draci. Dar in draci.
Câte o patiserie din aia Luca/Matei/naiba sa le ia, vinde de minim 3000euro/zi, in situația in care in orice tara cât de cât cultivata gastronomic, ele nu ar exista.
Toppingul ăla pe lângă faptul ca e mai ieftin și la modelul ăla de business orice leu contează pentru ca adaosul nu e atât de mare, mai are și avantajul ca nu curge la fel ca o mozzarella naturală proaspăt topita, deci când musti din felia aia pe strada, nu întinzi jumătate din brânza pe tine Posted Image

Hai ca-mi vine greata doar cand ma gandesc la fornetti si alte alea cu pizza.... munceam odata demult intr-un mall si in pauza de masa mancam fornetti. Dupa vreo doua saptamani am renuntat si nici pana acum n-am mai mancat asa ceva, pur si simplu nu mai pot si mi se face greata doar cand ma gandesc la fornetti.
SI da, sunt convins ca sunt o gramada de restaurante la care materia prima e sub orice critica.

#29
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,564
  • Înscris: 12.10.2005

View Postlucianburjuiul, on 12 martie 2021 - 04:12, said:

N-am ajuns inca la Napoli, dar pana atunci ramane in top pe primul loc.

Am fost eu, Masardona si Da Michele fac pizza foarte buna dar cumva n-am dat pe spate, poate si fiindca aveam asteptari exagerate, e si mult hype cu italienii. Cea mai proasta pizza am mancat-o tot in Italia la Bari in port, mai bune sunt alea congelate de la Lidl.

#30
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 12 martie 2021 - 10:20, said:

La alea care supravietuiesc.
Marea majoritate dau faliment insa.

Success in the restaurant industry isn't easy. The statistics aren't pretty. Sixty percent of restaurants don't make it past their first year and 80 percent go out of business within five years.


https://www.fsrmagaz...hin five years.

Da, asa e. Insa asta nu din cauza adaosului mic, ci din cauza lipsei de clienti.

#31
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postlucianburjuiul, on 12 martie 2021 - 04:12, said:

La mine a fost contrariul. Pizza cu anghinare, la piciorul unui pod, tot in Venetia. N-am ajuns inca la Napoli, dar pana atunci ramane in top pe primul loc.

Da, pai daca ajungi la Napoli acolo e altfceva. Am asteptat 45min ca sa prind loc la Da Michele dar merita. Practic acolo iti vei schimba conceptia despre pizza si iti dai seama ca n-ai mai mancat niciodata asa ceva. Aluatul de la pizza napoletana e altceva, e mult mai pufos in margine si foarte subtire in rest, spun bine napoletanii, pizza se mananca la Napoli, in restul lumii sunt doar niste variatiuni. Ei spun ca-s esuate, eu zic ca sunt doar altfel.
Oricum, dupa vizita la Napoli am devenit mult mai selectiv, pur si simplu nu mai pot manca pizza oriunde fiindca inevitabil fac comparatia cu Napoli. Asa ca am ajuns la concluzia ca cel mai bine e sa imi fac singur pizza, ideea pusa in practica acuma cu pandemia asta:)

Sa stii ca la fel am patit si eu, am mancat o data in Alghero o pizza cu anghinare si inca o consider in topul meu personal. Modul in care e marinata anghinarea si sosul ala cred ca fac diferenta Posted Image

Edited by giuliani, 12 March 2021 - 17:57.


#32
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,564
  • Înscris: 12.10.2005

View Postgiuliani, on 12 martie 2021 - 17:55, said:

Asa ca am ajuns la concluzia ca cel mai bine e sa imi fac singur pizza, ideea pusa in practica acuma cu pandemia asta:)

Exact asa ajunsesem si eu sa gandesc, dar acasa cumva nu iesea la fel desi ingredientele erau aceleasi, aluatul facut 1:1 cu reteta italiana, in final am ajuns sa intreb un italian (care era seful bucatariei pe un vas de croaziera si mai era si din Napoli Posted Image) si mi-a explicat ca diferenta majora e cuptorul de pizza pe care desigur nu il ai in gospodarie. Fara ala nu iese la fix, pentru ca ai nevoie de caldura mare si timp de coacere scurt, caldura pe care un cuptor casnic nu poate sa o creeze. Sigur, si ingredientele conteaza mult dar la alea mai ai posibilitatea sa faci rost de ele.

#33
nestoro

nestoro

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 17.09.2020
Cand eram mic ne povestea unchi-miu de Italia si de pizza si ne spunea ca aveau doua feluri de pizza, cu peste si fara peste. Eu nu puteam intelege neam cum e aia pizza cu peste, pana am mancat in Napoli o Marinara si de atunci nici o pizza nu a mai fost la fel. Deci cam au dreptate napoletanii.

E un cumul de factori, maiaua care are specificul locului, mozarella proaspata pe care nu o poti lua din comert ca nu mai e acelasi lucru, cuptorul, tehnica pizzerului de a lucra cu aluatul ala, plus hype-ul.
Pizzele memorabile sunt asa, prima pizza mancata vreodata , la un restaurant la mare in Navodari in ‘90, pizza din Napoli, o pizza bianca la o terasa undeva prin sudul Frantei, si o pizza intr-un mall din HoChiMin, facuta de niste baieti atat de obsedati ca isi facusera o ferma in care crestea vaci si capre si isi faceau singuri branza.

Edited by nestoro, 12 March 2021 - 23:45.


#34
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostAWE, on 12 martie 2021 - 22:27, said:

Exact asa ajunsesem si eu sa gandesc, dar acasa cumva nu iesea la fel desi ingredientele erau aceleasi, aluatul facut 1:1 cu reteta italiana, in final am ajuns sa intreb un italian (care era seful bucatariei pe un vas de croaziera si mai era si din Napoli Posted Image) si mi-a explicat ca diferenta majora e cuptorul de pizza pe care desigur nu il ai in gospodarie. Fara ala nu iese la fix, pentru ca ai nevoie de caldura mare si timp de coacere scurt, caldura pe care un cuptor casnic nu poate sa o creeze. Sigur, si ingredientele conteaza mult dar la alea mai ai posibilitatea sa faci rost de ele.

Poti lua o piatra pe care o pui in cuptor si o incalzesti minim 45min. O sa se vada diferenta. Cu faina speciala italiana si piatra te apropii mult de pizza adevarata. Si mai sunt si alte tipuri de cuptoare speciale de pizza...

View Postnestoro, on 12 martie 2021 - 23:38, said:

Cand eram mic ne povestea unchi-miu de Italia si de pizza si ne spunea ca aveau doua feluri de pizza, cu peste si fara peste. Eu nu puteam intelege neam cum e aia pizza cu peste, pana am mancat in Napoli o Marinara si de atunci nici o pizza nu a mai fost la fel. Deci cam au dreptate napoletanii.

E un cumul de factori, maiaua care are specificul locului, mozarella proaspata pe care nu o poti lua din comert ca nu mai e acelasi lucru, cuptorul, tehnica pizzerului de a lucra cu aluatul ala, plus hype-ul.

Nu am auzit sa existe maia la italieni, cel putin nu in ceea ce priveste pizza.  Eu am mancat pizza perfecta doar la italieni dar sa stii ca si in Romania de exemplu am mancat o pizza napoletana excelenta in Timisoara.
Ideea e sa cauti locul unde se face pizza napoletana pentru ca acolo trebuie sa respecti niste criterii pentru a iesi pizza napoletana. In toate marile orase din Romania gasesti asa ceva.

Ah, si pentru mine supremul e pizza cu Burrata. Adica o pizza napoletana cu un calup Burrata in mijloc. Pe aia n-o poate egala multe lucruri in materie de gastronomie :)

#35
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,627
  • Înscris: 12.06.2010
Daca o sa ajung la Napoli in mod sigur voi incerca. Mai am de bantuit prin Italia, in primul rand cu vinurile, papica vine la pachet. Un vin bun cere papa bun si invers.

off topic
In general caut fie restaurantele din top 10 trip advisor fie restaurantele mititele, unde mananca localnicii. Am avut surprize placute si invers in ambele ipostaze. De ex cele mai bune paste le-am savurat in Piccola Trattoria Guastini, in Valiano, Toscana (acum s-au mutat in Torrita di Siena) Recunosc ca n-am mancat pana acum intr-un restaurant cu stele Michelin, desi am avut cateva tentative - in Italia, in Portugalia si in Polonia.

#36
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
La restaurantele cu stele Michelin...nu iei pulsul local aproape deloc. E interesantă o astfel de experiența dpdv culinar, însă sincer....prefer sa mănânc la Piccola Trattoria Guastini....din mai multe motive.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate