Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Kia RIO 1.0 T-GDi

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#217
Anthraxs

Anthraxs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 11.04.2010
Atat s-a putut Posted Image...

Quote

Buna ziua!
Din pacate, kit de reparatie pentru defecte atat de mici nu avem. Va recomand sa va adresati unui atelier de detailing auto, s-ar putea sa aiba solutii pentru astfel de defecte.


#218
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 03.03.2007
Se gaseste in targ autovit,la laboratoarele de vopsele, ti l face pe culoare dupa codul masinii.. Eu mi-am luat deja si l tin in masina pentru orice eventualitate.

Edited by special, 11 June 2023 - 14:24.


#219
Anthraxs

Anthraxs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 11.04.2010
ODO ~ 23.500 km:

Weekendul trecut am schimbat incaltamintea la anvelope de iarna. Programare facuta in avans la Euromaster Cluj, toata operatiunea a durat vreo 20min. Ma bucur ca nu am mai amanat, ca am avut weekendul acesta drum prin Moldova, si... cred ca era problematic sa ma prinda ditai crivatu' cu anvelopele de vara Posted Image

Nimic nou la masina, merge ca in prima zi Posted Image

#220
Anthraxs

Anthraxs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 11.04.2010
ODO ~24.700 km:

Am inceput anul in forta, cu a 3-a revizie Posted Image Cred ca e cea mai ieftina de pana acum, 738.20 RON. Dar fara filtru de polen, n-aveau pe stoc, mi-au zis ca daca vreau, sa revin saptamanile urmatoare, ca sa ma duc sa mi-l schimbe.

Pe deviz avem (preturi cu tva):
- filtru de ulei - 45,94 RON
- filtru de aer - 100 RON
- antigel 500 ml - 20 RON
- ulei 0W20 Suzuki SN (4l - au tarifat doar 3l) - am dus si eu bidonasul de ulei ramas de la revizia anterioara, mai avea 800 ml - 120 RON

Manopera:
- Reset service - 71.4 RON
- Revizie Kia - 380.8 RON

As incerca sa schimb eu filtrul de habitaclu, nu cred ca este ceva foarte complicat, si nici nu cred ca imi poate afecta in vreun fel garantia? Posted Image Poate era o intrebare buna de pus cand eram la ei...

In martie urmeaza asigurarile iar la inceput de aprilie, primul ITP.

Edited by Anthraxs, 16 January 2024 - 14:59.


#221
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006
E absolut banal să schimbi singur filtrul de polen. E in spatele torpedoului, n-ar trebui să ai nevoie de nimic să-l schimbi, în afară de degetele tale.

Doar să ai maaaaaaaaaaaare grijă când îl scoți pe cel vechi. Dacă cumva sunt frunze sau gunoaie pe el și le scapi pe conductă în jos, o să îți vâjâie ventilația/ventilatorul. Scoți cu grijă, fără bruscat și fără să-l înclini.

De garanție, poți da un telefon să întrebi. Dar mă îndoiesc să afecteze cu ceva.

#222
Anthraxs

Anthraxs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 11.04.2010
Cred ca am sau urmeaza sa am o problema cu inchiderea portbagajului, azi am observat prima data Posted Image.

Nu se mai deschide la prima apasare de buton si trebuie sa apas de 2-3 ori, sau sa tin apasat in timp ce trag de el. Ulterior, in timp ce se deschide, se aude cum actioneaza partea mecanica, ca si cum ar avea ceva delay. Urmaresc zilele astea si daca persista problema, o sa trag o fuga pe la reprezentanta. Cu ocazia asta poate-mi schimba si filtrul de habitaclu.

#223
Anthraxs

Anthraxs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 11.04.2010
ODO ~25.500 km:

Intre timp butonul de la haion si-a revenit, vedem la urmatoarea iarna daca mai face probleme.

Am facut si asigurarile, am ramas tot la Allianz.

Anul trecut aveam:
  Clasa B/M B2
  866 RON (RCA) + 617 EUR (Casco).
  Suma asigurata casco: 15,822 euro, fara fransiza

Anul acesta:
  Clasa B/M B3
  1042 RON (RCA) + 605 EUR (Casco).
  Suma asigurata casco: 14,317 euro, fara fransiza

Fun fact, valoarea estimata a masinii poate sa difere de la o simulare la alta. Initial, brokerul mi-a facut o simulare si iesise la ~14,200. Apoi a mai facut o alta simulare si a scazut la 11,300. Raspunsul celor de la Allianz a fost ca cel mai probabil s-a actualizat valoarea masinii exact cand s-a facut ultima simulare Posted Image
A naibii ca la o noua simulare am primit alta valoare, mai mare decat cea initiala Posted Image


Am fost si la primul ITP, trecut cu brio. Putina rugina superficiala pe teava de esapament, in rest totul ok.

Consumul pe ultimii 3 ani a fost 6,2l la 25481km.

Urmeaza, luna viitoare, trecerea la anvelope de vara.
Ma bucura si ma linisteste faptul ca jurnalul meu de bord e foarte plictisitor Posted Image Posted Image Sper sa ramana asa si sa nu am incidente neplacute.

Edited by Anthraxs, 11 March 2024 - 10:24.


#224
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
Interesant pretul la RCA pentru clasa de bonus. Eu am acelasi pret la B8. Si nu am 20 de ani! :D

#225
Anthraxs

Anthraxs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 11.04.2010
Din pacate nici eu nu mai am 20 de ani, desi mi-as dori...
Motorul e mic (1.0), varsta e 30+, pretul e la pachet cu casco. Poate de asta e acelasi pret cu al tau, desi sunt 5 clase diferenta.

#226
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006
1100 am dat și eu pe RCA, B8, tot Allianz pachet cu casco. Poate ăștia vând tuturor la același preț. :lol:

#227
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009
am si eu o problema cu rio-ul meu. de cateva zile, a inceput sa se auda din partea din fata un zgomot ascutit, ca si cum ar atinge metal pe metal.Initial credeam ca face doar la franare, insa face si in accelerare si daca las masina sa mearga singura, fara sa o accelerez. Face totodata si cand iau o curba cu raza mai mica. Kia rio benzina, 1.2..

#228
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 24.07.2022
suport motor?

#229
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
Suportul motor nu face zgomot. Mai degraba, dupa descriere, ceva pe la fulii/rulmentii curelei de accesorii

Edited by DannyMC, 06 April 2024 - 18:26.


#230
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009

 DannyMC, pe 06 aprilie 2024 - 18:25, a scris:

Suportul motor nu face zgomot. Mai degraba, dupa descriere, ceva pe la fulii/rulmentii curelei de accesorii

Zgomotul e metalic, se aude cam la rotile de tren când frânează

#231
Anthraxs

Anthraxs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 11.04.2010
De urgenta la reprezentanta? Banuiesc ca deja te-ai programat Posted Image Posted Image

Eu dupa ce nu am mai avut cateva luni probleme cu butonul de deschidere al haionului, incepand de azi, s-a blocat complet Posted Image .
Luni sun sa vad cand ma programeaza, ultima oara ziceau ca sunt tare aglomerati pe partea de electrica..

#232
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009
am dat mail-uri din weekend, si la reprezentanta din iasi si la cea din vaslui. La aia din iasi nici acum nu am primit raspuns (desi mi-era mai la indemana, ca e locala), la cea din vaslui la 9.30 dimineata, am fost sunat de domnul Sirbu bogdan si m-a programat pe maine dimineata. Nu stia ce ar putea fi, nu mi-a spus clar daca e periculos sau nu sa vin de la iasi la vaslui (dar  o zis sa o iau incet), vedem maine ce are. El zicea de placute si discuri de frana, dar zicea ca trebuie vazut , din moment ce zgomotul il face mai ales in accelerare. Deci.. vedem maine ce iese. Oricum la Iasi , nici nu cred ca mi-as fi dorit sa o las, au o reputatie foarte proasta cei de la Kia Iasi

Edited by vanitty, 08 April 2024 - 20:56.


#233
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006
Dacă se aude continuu, nu intermitent, și dacă a început brusc, e posibil să fi prins o pietricică între disc și plăcuță sau etrier. Nu mă întreba prin ce magie neagră se poate întâmpla, dar am pățit-o de 2 ori.

Odată mi-a intrat o piatră în zona de ventilație a discului și bătea ca naiba în etrier.
Odată nu știu exact unde a intrat, că era pe partea de sub mașină, dar a început brusc să țiuie de parcă fluiera trenul. Am speriat și-un bătrânel pe lângă care tocmai treceam încet. Am avut noroc că a căzut imediat când am dat cu spatele, altfel înebuneam și eu, și jumătate de țară, că eram la 350km de casă :lol:

Aruncă un ochi de discuri și vezi dacă a apărut vreun șanț suspect. Deși dacă e pe partea de sub mașină, cam greu să vezi fără s-o urci pe rampă.

Edited by alexcrist, 08 April 2024 - 22:27.


#234
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009
vedem maine, maine dimineata is la Rodav, sa vedem unde e problema

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate