Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Achizitie teren pentru constructie casa

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
catinthehat2

catinthehat2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2021
Salutare la toata lumea,

M-ar interesa sa stiu care sunt sansele sa pot construi sau reabilita un imobil in functie de detaliile din certificatul de urbanism.
Pe scurt, exista un teren cu o deschidere foarte mica, pe care se gaseste deja construita o casa (pe parter). Ma gandesc sa cer de la proprietar certificatul de urbanism.

As vrea sa stiu daca certificatul de urbanism imi poate "garanta" ca daca cumparar terenul as putea sa reabilitez (in cel mai rau caz) sau sa inalt casa cu un etaj.
Stiu ca certificatul de urbanism nu-ti ofera garantia ca pot sa construiesti, dar iti da niste parametrii  (POT/CUT) la ce-ar merge conform zonei.

tl;dr:poti doar in baza certificatului de urbanism sa stii ce vei putea face pe acel teren?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Doar primaria de care apartine terenul / imobilul poate sa-ti dea un raspuns corect 100%
Noi nu putem decat sa ne dam cu presupusul

#3
catinthehat2

catinthehat2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2021
Multumesc de raspuns Naijax!

Pai eu pun intrebarea in sensul in care as lua acel certificat de urbanism si ar zice in el (ex: ca puz-ul zoeni permite construire p+2).
dar as vrea sa stiu cat m-as putea baza pe ce scrie in el, daca as putea sa reconsolidez (cum zicea, cazul extrem) sau sa daram (pastrez un zid) si apoi construiesc p+1.

a se lua in considerare ca terenul are o deschidere de aproximativ 6m si pe el se gaseste deja o constructie (nelipita la calcan) cu latime de aproximativ 4m.

asa ca as dori sa-mi iau cam toate precautiile inainte de a ma apuca sa discut de pret cu proprietaru.

#4
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Cere CU, fie el și de informare. Vei vedea retragerile minime impuse. Dacă vrei sa ocupi toată latimea, trebuie sa apelezi la PUD, care poate dereglementa retragerile. Dacă vrei sa modifici POT/CUT, nu poți face acest lucru doar prin PUD. Sigur îți sunt de ajuns cei 6m? Dacă n-ai calcane in laterale, nu te vei putea apropia mai mult de 0,6m fata de limita de proprietate, chiar și cu PUD. Plus ca îți trebuie acordul vecinilor.

#5
catinthehat2

catinthehat2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2021
Multumesc, anothertwo!

Situatia se prezinta cam asa. Casa existenta nu este la calcan cu nimic. este  intr-o parte "la calcan cu un drum de acces" iar in cealalta parte la distanta de ~1,5m de celalat vecin.
Mie-mi pare ca nu ar trebui sa cer acord de la nimeni. de la vecinul cu drum de acces, spatele casei reprezinta pentru el doar o parte din gard, iar pentru celalat vecin se pastreaza o distanta ok.

Eu doar doream sa ma asigur ca in caz de iau CU-ul sa fiu sigur ca pot sa daram cam toata casa (exceptanad zidul care reprezinta gard la vecinul cu drumu de acces si sa reconstruiesc, mai adaugand un etaj.

thx a lot!

#6
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Fugi repede de terenul asta daca nu vrei sa te legi la cap fara sa te doara .
Sau te doare ?Posted Image .

#7
catinthehat2

catinthehat2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2021

View Postmotanul13, on 16 martie 2021 - 08:09, said:

Fugi repede de terenul asta daca nu vrei sa te legi la cap fara sa te doara .
Sau te doare ?Posted Image .

De ce zici asta?
Intelegem sa fug daca nu era nimic construit pe el, dar la momentul asta are deja o cladire construita. in cel mai rau caz as putea sa iau reconsolidare.

#8
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postcatinthehat2, on 16 martie 2021 - 09:08, said:


De ce zici asta?
Intelegem sa fug daca nu era nimic construit pe el, dar la momentul asta are deja o cladire construita. in cel mai rau caz as putea sa iau reconsolidare.
Ce sa consolidezi , o bojdeuca ?
Vezi ca la ce teren ai descris tu , nici cu PUD nu obtii extindere .

#9
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Trebuie sa te duci la primarie si sa vb direct la urbanism cu planurile in fata. Daca darami constructia e posibil sa nu te mai lase sa construiesti la calcan.
Daca nu o darami, o sa fie greu si scump sa faci o recompartimentare fata de ce exista.

E foarte riscant sa cumperi fara discutie la primarie. Acolo te lamuresti cam ce poti si nu poti sa faci.

Priveste si altfel lucrurile. Crezi ca esti primul care se gandeste la terenul asta? Daca era simplu/ ieftin probabil era deja luat.

Edited by Scurthea211, 17 March 2021 - 09:14.


#10
catinthehat2

catinthehat2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2021
Multumesc mult pentru raspusuri!

O sa ma duc sa vad la primarie ce si cum.

thx a lot!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate