Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 

casuta din gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.05.2017
Buna seara!
Vreau sa fac pe stuctura din lemn casuta de gradina din atasament. Totul va fi realizat in mare parte din lemn 10x5.
Va rog o parere despre framing, in special partea de sarpanta daca e ok. Ca si compartimentare va fi o baie mica 1.8x1.8 in interior.
Va multumesc!

Attached Files



#2
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
salut, ce tip de lemn te-ai gandit sa folosesti?

#3
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.05.2017

 flp014, on 05 martie 2021 - 22:51, said:

salut, ce tip de lemn te-ai gandit sa folosesti?

dulapi de brad 10x5

#4
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
multumesc. Am crezut ca faci cu lemn uscat. Si eu vreau sa fac aproximativ aceeasi constructie dar inca nu m-am hotarat daca sa fac cu lem uscat sau ca tine cu lemn luat din depozitele de cherestea(lemb verde).

#5
Vanzatorul de Iluzii

Vanzatorul de Iluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 08.08.2005
La dimensiunile astea (mici) nu este suficient să ai pana de coamă sprijinită pe doi popi (hai 3) câte unul pe fiecare perete plus eventual unul pe capătul liber pe o talpă transversală între stâlpi? În plus, cred că un singur rând de clești poziționați pe la mijloc pot face treabă foarte bună, evitând astfel flexarea căpriorilor.
Un alt avantaj ar fi creșterea înălțimii interioare utilizabile (libere) de la nivelul cosoroabei și cleștilor inferiori (așa cum este acum) la nivelul cleștilor amplasați mai sus pe căpriori.
În plus, ar scădea și necesarul de lemn.

#6
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Nu vad contravantuirile.

#7
Vanzatorul de Iluzii

Vanzatorul de Iluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 08.08.2005

 Vanzatorul de Iluzii, on 05 martie 2021 - 23:57, said:

La dimensiunile astea (mici) ...
Evident, soluția aleasă ține și de faptul că vrei sau nu tavan.

#8
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.05.2017

 Vanzatorul de Iluzii, on 05 martie 2021 - 23:57, said:

La dimensiunile astea (mici) nu este suficient să ai pana de coamă sprijinită pe doi popi (hai 3) câte unul pe fiecare perete plus eventual unul pe capătul liber pe o talpă transversală între stâlpi? În plus, cred că un singur rând de clești poziționați pe la mijloc pot face treabă foarte bună, evitând astfel flexarea căpriorilor.
Un alt avantaj ar fi creșterea înălțimii interioare utilizabile (libere) de la nivelul cosoroabei și cleștilor inferiori (așa cum este acum) la nivelul cleștilor amplasați mai sus pe căpriori.
În plus, ar scădea și necesarul de lemn.

O sa pun și contravantuiri, sunt începător și îmi era f greu sa le desenez.
Vânzătorul, scz, nu prea am înțeles, spui ca ar fi ok sa plec cu 3 popi verticali, 2 de pe pereți și 1 din capătul în consola, sa pun coama și de acolo sa plec cu căpriori și sa renunț la grinzile transversale? Sa cobor clești și sa am înălțimea în casuta mai mare?

Acu, mai am câteva nelamuriri:
1. Sa zicem ca am terminat pereții, pun pe interior o folie ca bariera antivapori și după rigips, iar spre exterior plachez cu osb(de cât? ) și acum am de ales, polistiren + tencuiala, lemn sau tabla. Ce ați alege?

2. Peste căpriori folie și după sa pun osb/scânduri sau sa pun folia și direct învelitoarea?

3. Cat de bn tre sa termoizolez între căpriori sa nu fac vara sauna acolo?

4. O sa încerc și varianta cu sarpanta într o apa, dar cred ca o sa arate urat rau


Edited by legeamist, 06 March 2021 - 07:05.


#9
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
1. faci scheletul cu contravantuiri etc , pui la exterior osb de 15 mm si dai pe el la exterior o mana de amorsa si termoizolatie polistiren ( grosimea in functie de ce depozitezi pe acolo sa nu inghete as zice 10-15 cm ) si finisaj;
apoi continui la interior , umpli cu termoizolatie in caroiaj , dupa care vine folia bariera vapori si la urma placile de ghips carton si finisaj.
2. Peste  capriori bati scandura / pui placi de osb12mm , apoi in functie de invelitore urmezi pasii :
- daca pui invelitoare din placi bituminoase , pui carton asfaltat si peste vii cu placile bituminoase
- daca pui invelitoare din tabla atunci montezi folia de difuzie si peste ea faci caroiajul din lemn , adica prima data sipcile de la varf spre streasina si peste ele sipcile orizontale de care vine prinsa invelitoarea de tabla.
3. foarte bine termoizolat deasupra tavanului daca faci tavan , - asta e ideal pt ca poti in pod sa pui 2 anemostate electrice la capetele constructiei si sa le deschizi vara pt ventilare  sau
daca nu faci tavan termoizolatia intre capriori si plus caroiaj sub ca sa poti monta minim 30 cm de termoizolatie
4. Nu neaparat va arata mai rau dar depinde de cat de bine te pricepi sa construiesti oricare din variante.

Edited by DDooGG, 06 March 2021 - 11:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate