Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Centrala Junkers pierde presiunea

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#19
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Scuze mai scriu și de pe telefon și mai ies și idioțenii, am vrut sa scriu închide.

#20
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 XTH, on 26 februarie 2021 - 17:37, said:

Buna de aruncat, probabil schimbatorul amesteca apele , acm cu apa caloriferelor, adica putin spart...
Asa m-am gandit si eu prima data dar daca ar fi asa, presiunea ar trebui sa revina cand inchizi robinetul de apa calda.

Desi nu pare, poti avea probleme cu vasul de expansiune care sa nu isi faca treaba, sa iti creasca rapid presiunea in instalatie si sa iti dea apa afara. Nu trebuie sa iti dea multa ca sa iti scada presiunea daca nu ai aer deloc in vasul de expansiune. Apa neputand fi comprimata, cateva zeci de ml fac diferenta intre presiune zero si presiune prea mare.
Poti face ce am facut eu cand am avut probleme cu vasul de expansiune si anume sa folosesti un calorifer pe post de vas de expansiune sa vezi daca e de la vas.
Inchizi robinetii (ambii) unui calorifer mai mare, desfaci racordul de jos (se desface usor) si lasi sa curga apa din calorifer intr-un bol sau ceva. Recuplezi racordul de jos (la mana e suficient) si deschizi doar robinetul de jos al caloriferului. Pe cel de sus il lasi inchis. Refaci presiunea si urmaresti functionarea.

Edited by underb, 27 February 2021 - 07:59.


#21
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Adica transformi un calorifer in vas de expansiune ... fara membrana de separare intre apa si aer si il scoti din functiune (nemaicirculand apa prin el).
Chiar e asa greu de inteles ca vasul de expansiune n-are nicio treaba cu apa calda?!!!...in plus, omul a spus clar ca nu a curs apa din centrala.

 doinastela, on 26 februarie 2021 - 23:06, said:

circulatia se poate inversa, cand presiunea e f. scazuta. N-ai intalnit ?

Dar.. te las sa vorbesti. In fond nu toata lumea vrea sa invete ! Posted Image
Te rog sa faci testul pe centrala ta: lasa robinetul de umplere putin deschis (ca si cand n-ar inchide bine) si vezi ce se intampla...In sitiatiile de exceptie cand presiunea e foarte scazuta (asa cum spui), nu mai poti incarca centrala cu apa!...nu mai urca presiunea in centrala la 1.5 bari...cat a zis omul ca a bagat...deci, rationamentul tau seamana cu al celor din "guvernul meu".

   In concluzie: nu e vasul de expansiune, nu e robinetul de umplere, nu e vana cu 3 cai!...mai ramane de verificat schimbatorul in placi...care se defecteaza foarte rar si si mai rar avand aceasta manifestare (doar pe ACM).

Edited by danpet, 27 February 2021 - 08:33.


#22
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

 doinastela, on 26 februarie 2021 - 23:06, said:

circulatia se poate inversa, cand presiunea e f. scazuta. N-ai intalnit ?

Dar.. te las sa vorbesti. In fond nu toata lumea vrea sa invete ! Posted Image

Circulatia s-ar inversa pana la egalizare, dupa aceea n-ar mai avea cine sa impinga apa din centrala. Dar inainte sa zici asta, ai pierdut detaliul cu umplerea instalatiei pana la 1.5 bari, deci in retea e minim 1.5 bari presiune.
Sa zicem ca in mers, centrala ar produce presiune prin incalzire si prin robinetul defect ar baga presiunea in retea. Ce crezi ca se intampla cand se raceste, cand presiunea in retea e de minim 1.5 bari si robinetul e defect?

Edited by trandafirdoru, 27 February 2021 - 11:24.


#23
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 19.05.2006

 danpet, on 27 februarie 2021 - 08:28, said:

..In sitiatiile de exceptie cand presiunea e foarte scazuta (asa cum spui), nu mai poti incarca centrala cu apa!...nu mai urca presiunea in centrala la 1.5 bari...
te isterizezi aiurea, in loc sa gandesti (..ca se pare ca experienta nu te ajuta.. daca nu e, macar gandirea nu ti-o poate lua nimeni.. daca e !).Posted Image
Presiunea apei reci fluctueaza in Ro.
Sunt chiar dese situatiile in care unii Utlizatori au presiune scazuta la apa rece ziua si crescuta Noaptea -si robinetul de umplere ramane deschis in tot acest timp (ca nu inchide etans).

Revenind la experienta (..daca e! Posted Image ), ar trebui sa stii ca robinetii astia de umplere sunt printe piesele cel mai des si ..mai repede schimbate.

 danpet, on 27 februarie 2021 - 08:28, said:

In concluzie: nu e vasul de expansiune, nu e robinetul de umplere, nu e vana cu 3 cai!...mai ramane de verificat schimbatorul in placi...care se defecteaza foarte rar si si mai rar avand aceasta manifestare (doar pe ACM).
in concluzie: nema solutie. O ridicare din umeri si vestitul " nu stiu d-astea" era suficient ! Posted Image

#24
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Doina, ce spui tu acolo?, cu prwsiunea fluctuanta, adica sa inteleg ilogic, dupa cum spui, ca daca robinetul ramine deschis, si creste presiunea, cind scade la retea, scade si din centrala?!....!!!Nu pot sa cred asa ceva.

#25
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

 doinastela, on 27 februarie 2021 - 13:45, said:

te isterizezi aiurea, in loc sa gandesti
Presiunea apei reci fluctueaza in Ro.
Sunt chiar dese situatiile in care unii Utlizatori au presiune scazuta la apa rece ziua si crescuta Noaptea -si robinetul de umplere ramane deschis in tot acest timp (ca nu inchide etans).
Acum un minut era 1.5 bari minim, dupa un minut 1 bar :))
Sau situatia initiatorului nu se pune?

 Remicade, on 26 februarie 2021 - 16:25, said:

Bag presiune 1,5 bari, dau drumul la apa caldă și vad in timp real cum scade presiunea, într-un minut ajunge la 1 bar.


#26
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010

 underb, on 27 februarie 2021 - 07:55, said:


Asa m-am gandit si eu prima data dar daca ar fi asa, presiunea ar trebui sa revina cand inchizi robinetul de apa calda.

Desi nu pare, poti avea probleme cu vasul de expansiune care sa nu isi faca treaba, sa iti creasca rapid presiunea in instalatie si sa iti dea apa afara.
Asa este, da afara, trebuie sa gasesti ud sub centrala, datul afara se face pe la supapa de presiune, dar s-a spe ificat ca nu pierde pe nicaieri.

Presiunea isi revine cind inchizi robinetul de calda ,DOAR, daca ai robinetul de umplere deschis.Dar intuiesc ca pina sa inchizi apa calda pierde toata presiunea si intra pe avarie.,presupun doar.

#27
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 19.05.2006

 XTH, on 27 februarie 2021 - 14:33, said:

Doina, ce spui tu acolo?, cu prwsiunea fluctuanta, adica sa inteleg ilogic, dupa cum spui, ca daca robinetul ramine deschis, si creste presiunea, cind scade la retea, scade si din centrala?!....!!!Nu pot sa cred asa ceva.
pai na...

In Germ. chiar e interzis sa umpli direct centrala cf. ultimelor reglementari (DIN 1988-100 in combinatie cu DIN EN 1717)

Si inainte la ei erau interzisi robinetii de umplere integrati in centrala... trebuia racord de umplere separat.
Atunci se mai folosea obligatoriu un Clapet de sens, ca sa se asigure ca nu se inverseaza circulatia.
Insa.. si clapetul se mai strica.. prin urmare se impun Armaturi de sperare a celor 2 sisteme, 2 instalatii: cea de incalzire si ce de apa rece, apa potabila.

[ https://www.shk-profi.de/imgs/3/7/9/0/4/2/_800_395.-26b6a2c68d0ff040.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.shk-profi.de/imgs/3/7/9/0/4/2/_800_390.-bcaaee1996cf605c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.heat-store.de/images/product_images/popup_images/buderus-logafix-nachfuellkombination-systemtrenner-ba-fuellkombi-heizung-3-4-ves-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

mai sus e si un exemplu de Armatura pentru sperare de sistem.. nu e produsa de Buderus, ci probabil de Oventrop sau asemanator, dar nu strica sa facem un pic de reclama la Buderus, nu ?Posted Image

------------------------------
Cu placere ! Posted Image

Edited by doinastela, 27 February 2021 - 15:20.


#28
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Nici centralele noi nu sunt prea grozave.
Daca si-a făcut treaba 10 ani merita făcută mentanta la ea.

#29
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 doinastela, on 27 februarie 2021 - 15:18, said:

pai na...

In Germ. chiar e interzis sa umpli direct centrala cf. ultimelor reglementari (DIN 1988-100 in combinatie cu DIN EN 1717)

Si inainte la ei erau interzisi robinetii de umplere integrati in centrala... trebuia racord de umplere separat.
Atunci se mai folosea obligatoriu un Clapet de sens, . si clapetul se mai strica
Cuvântul clapet nu este în dicționar (DEX)...exista insa clapeta, de genul feminin.
Cum erau interzisi robinetii de umplere in Germania, cand sunt atatea centrale germane care au din fabrica robinet?!!!...Vaillant, Viessmann, Junkers-Bosch, Buderus...apropo de reclama la Buderus: acum cativa ani, un banal fluxostat cu magnet pentru Buderus Logamax, costa 500 Lei!, iar un vas de expansiune de 6-8litri era peste 500Lei...in afara de preturi, nu au nimic special...Ne-am cam lamurit cum e cu "lucru' nemtesc...bine facut"...vezi Viessmann Vitodens W050 de care se plang majoritatea clientilor. :)

 DuskGerman, on 27 februarie 2021 - 19:42, said:

Nici centralele noi nu sunt prea grozave.
Daca si-a făcut treaba 10 ani merita făcută mentanta la ea.
Am 2 centrale, una Vaillant si alta Immergas, ambele functionand din 2003 (de peste 17 ani) si inca merg foarte bine...Am "dezvirginat" 2 Immergas dupa 11 ani de functionare. Nu mai fusesera desfacute de nimeni pana atunci si au mai mers cativa ani dupa. :)

#30
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 19.05.2006

 danpet, on 27 februarie 2021 - 20:24, said:

Cuvântul clapet nu este în dicționar (DEX)...exista insa clapeta, de genul feminin.
penibil, no offence. Poti mai mult ! Posted Image

Quote

Cum erau interzisi robinetii de umplere in Germania, cand sunt atatea centrale germane care au din fabrica robinet?!!!...Vaillant, Viessmann, Junkers-Bosch, Buderus
nu e vorba de cine sunt facute, ci pentru ce piata sunt facute. Astea pe care le stii tu sunt facute pentru piata ta, Romanica.. In Germ. te conformezi legislatiei germane. Si immergas my ass, daca ar vinde in Germania, ar vinde fara robinet de umplere.

 DuskGerman, on 27 februarie 2021 - 19:42, said:

Nici centralele noi nu sunt prea grozave.
Daca si-a făcut treaba 10 ani merita făcută mentanta la ea.
mentenanta o faci an de an, daca vrei sa mearga bine ani buni.
La 10 ani merita s-o arunci, ca probabil va necesita o piesa scumpa. Sau poti s-o pastrezi si sa bagi bani in ea. Sunt atatea Dacia UAP care merg in continuare, tot cu mileu pe bord ! Cati bani a bagat in ea.. nu stim. Dar merita, la asa performante !! Posted Image

Edited by doinastela, 27 February 2021 - 23:09.


#31
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 danpet, on 27 februarie 2021 - 08:28, said:

Adica transformi un calorifer in vas de expansiune ... fara membrana de separare intre apa si aer si il scoti din functiune (nemaicirculand apa prin el).
Chiar e asa greu de inteles ca vasul de expansiune n-are nicio treaba cu apa calda?!!!...in plus, omul a spus clar ca nu a curs apa din centrala.


Te rog sa faci testul pe centrala ta: lasa robinetul de umplere putin deschis (ca si cand n-ar inchide bine) si vezi ce se intampla...In sitiatiile de exceptie cand presiunea e foarte scazuta (asa cum spui), nu mai poti incarca centrala cu apa!...nu mai urca presiunea in centrala la 1.5 bari...cat a zis omul ca a bagat...deci, rationamentul tau seamana cu al celor din "guvernul meu".

   In concluzie: nu e vasul de expansiune, nu e robinetul de umplere, nu e vana cu 3 cai!...mai ramane de verificat schimbatorul in placi...care se defecteaza foarte rar si si mai rar avand aceasta manifestare (doar pe ACM).
Era vorba de o proba in urma careia nu se putea intampla nimic rau. Nu inteleg reactia exagerata.

Apa calda e incalzita direct de foc la centrala asta de zici ca nu poate avea treaba cu vasul de expansiune?
Centrala face ACM cu instalatia de incalzire goala?


Faptul ca omul a spus ca nu a vazut apa nu inseamna ca nu a si dat apa afara. Nu e nevoie sa dea multa apa afara ca sa pice presiunea daca vasul de expansiune nu-si mai face treaba. Chiar deloc.
Deci da, sa transforme caloriferul in vas de expansiune fara membrana. Ce se intampla daca face asta pt o proba sau pentru o perioada scurta?
Iti spun eu - absolut nimic rau. Macar va sti sigur daca e sau nu acolo problema. In cel mai rau caz pierde 5 minute pt asta.

Mi se pare cu atat mai mult exagerata reactia ta cu cat nu ai venit cu nicio solutie.

Edited by underb, 28 February 2021 - 07:55.


#32
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 danpet, on 27 februarie 2021 - 08:28, said:

Chiar e asa greu de inteles ca vasul de expansiune n-are nicio treaba cu apa calda?!!!...in plus, omul a spus clar ca nu a curs apa din centrala.
M-am saturat de cate ori am repetat asta, dar unii tot nu vor (sau nu pot) sa inteleaga si sustin in continuare o prostie! :(...asa ca reactia mea nu e de loc exagerata.
Si am venit cu sugestii, ca o solutie, asa de la distanta nu poate nimeni sa dea intr-o astfel de speta...dar ori n-ai citit tot, ori ai scos din context, cum ti-a convenit tie:

 danpet, on 27 februarie 2021 - 08:28, said:

   In concluzie: nu e vasul de expansiune, nu e robinetul de umplere, nu e vana cu 3 cai!...mai ramane de verificat schimbatorul in placi...care se defecteaza foarte rar si si mai rar avand aceasta manifestare (doar pe ACM).

 underb, on 28 februarie 2021 - 07:50, said:

Era vorba de o proba in urma careia nu se putea intampla nimic rau. Nu inteleg reactia exagerata.
Ar fi fost o munca inutila, iar dupa constatarea ca a fost fara rost, trebuia reumplut si aerisit caloriferul.

 underb, on 28 februarie 2021 - 07:50, said:

Apa calda e incalzita direct de foc la centrala asta de zici ca nu poate avea treaba cu vasul de expansiune?
Centrala face ACM cu instalatia de incalzire goala?
Astea sunt intrebari fara noima.
1. Faptul ca apa calda e incalzita de cea din circuitul primar, nu implica necesitatea vasului de expansiune.
2. Nicio centrala nu functioneaza (nici pe ACM) cu instalatia goala...ba ar putea face ACM, daca instalatia e goala, dar in centrala (separata de instalatie) este presiunea necesara. Test: inchide robinetii de separare tur si retur si vezi daca centrala (oricare) face apa calda, chiar si daca golesti caloriferele. Da, va face! :)

#33
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"Faptul ca apa calda e incalzita de cea din circuitul primar, nu implica necesitatea vasului de expansiune."

Serios? Doar asa pt ca ai hotarat tu ca nu e nevoie?
Ghici ce. Apa din circuitul primar se dilata cand se incalzeste si nu da 2 bani pe faptul ca ai hotarat tu ca nu e nevoie de vas de expansiune. Si ai realizat si tu asta cand ai scris (sper), doar ca deja nu mai e asta important pt tine.

Dar problema stii care e de fapt?
Ca tu confunzi o discutie constructiva in care se poate si gresi de ambele parti cu un "razboi" ideatic unde primeaza sa ai dreptate indiferent cum obtii asta chiar si cand asta inseamna sa trimiti la plimbare pe cineva care chiar poate ajuta pe cel care a deschis topicul. Sincer nu ma intereseaza chestiile astea. Nu scriu pentru victorii...

In caz ca esti dispus sa iti corectezi in vreun fel atitudinea, poti incepe cu renuntarea la chestii slabe, de genul asta:
"Cuvântul clapet nu este în dicționar (DEX)...exista insa clapeta, de genul feminin.". Fix lucrurile astea astea arata ce cauti de fapt intr-o discutie.
In caz ca nu, sa fii sanatos si succes la victorii din astea pe net bazate pe facut din vorbe. Sigur ajuta maxim doar ca nu prea stiu pe cine...

Edited by underb, 28 February 2021 - 09:40.


#34
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Nu am hotarat eu, ci legile fizicii. Vasul de expansiune se calculeaza (volumul lui) in functie de volumul de apa din sistem si are aprox 8.6% din volumul total (nu dau toata formula de calcul). Vomul de apa din circuitul primar utilizat pentru incalzirea ACM este foarte mic. Practic, sub 1litru sau pe-aici. E apa din cele 2 schimbatoare (primar si secundar), plus apa din tevile dintre schimbatoare si din pompa. Doar acea apa e incalzita si recirculata in centrala...La acest volum de apa incalzita, dilatarea (si cresterea presiunii) e nesemnificativa, comparativ cu zeci de litri de apa din sistemul de incalzire.
   Un boiler de 5-10litri, nu necesita vas de expansiune, in schimb de la 50-80 de litri in sus e necesar. Chiar daca unii nu pun, supapa de suprapresiune se va deschide din cand in cand...La 5 litrui nu se intampla asta.
   Un servisant, chiar si fara sa stie de ce, doar din experienta, stie ca o centrala cu vasul de expansiune fara aer (posibil cu membrana perforata), are probleme cu presiunea si ii curge apa pe la supapa de 3 bari doar iarna, cand i se da drumul pe incalzire...vara, centrala nu are probleme functionand doar pe ACM.

   In legatura cu "clapet"...ti se pare normal sa nu corectezi pe cineva, care "face o greseala", fara sa stie ca e gresit (ca altfel n-ar spune-o)?...Ai uitat de "Succesuri" (EBA) sau "propagheaza" (Turcan)?!...sau "eu sunt un politruc" Posted Image...cred ca a scrie si a vorbi corect limba romana e o dovada de "trecere prin scoala" si ca ai invatat ceva.
   O persoana civilizata, educata si cu bun simt, ar multumi pentru ca ii spui cum e corect, pentru ca evident, nu stia!...altora le sare tandara si incep cearta...astia sunt "ceilalti" Posted Image...si sunt mai multi din pacate...asta e , intr-o tara in care avem ministru fara facultate si director coafeza!

Edited by danpet, 28 February 2021 - 11:52.


#35
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 19.05.2006
Tu faci zgomot mult ca să maschezi lipsa de soluții în speță de față, precum și ignoranța generala și habarnismul de care ai dat dovadă.

Clapeta a fost preluata din franceza unde chiar așa se scrie: Clapet.
Mai mult, asta e limbajul de instalatori.. asa vorbesc aceștia în viața de zi cu zi. La fel cum zic robinet de jumătate, nu de 1 pe 2 cum zici tu.

Ideea era sa montezi de-acum ventil anti-retur (e mai bine asa ?.. ca oricum nu se pune cu Clapeta la 1/2") pe alimentarea cu apa rece a centralei.
Si sa încerci sa înțelegi de ce se montează în astfel de situații.
Apoi.. mai studiază si literatura tehnica străină, la fel și legislația din domeniu.. ca altfel ramai habarnist toată viata.

Si.. când nu ai Soluții la o problema sau la o intrebare.. vorba ta: Abtine-te !
Nu deranjează pe nimeni ca te faci de râs, dar poluarea internetului cu inepții și țărănisme zău ca nu e de neglijat.

#36
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Dac vreti sa vorbim in franceza, n-am nimic impotriva...Je crois que vous etes une commere et je ne parle plus avec vous!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate