Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pot imbunatati viteza acestui laptop? Daca da cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
alankizziixx

alankizziixx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2020
Salutare!
Asa cum spune si titlul topicului as dori sa imbunatatesc viteza acestui laptop :
https://www.emag.ro/...m/pd/DSSQ0GBBM/
pot sa-i pun alt procesor sau e lipit?
La inceput credeam ca laptop-ul are o viteza ok  si ca este de vina internetul pt ca merge asa incet pe browser(cand intru pe un meet efectiv la inceput am ecranul negru dupa care imi apar toate butoanele si chestiile sau cand vreau sa inchid microfonul / camera am lag foarte mare mi se inchid greu, mai ales cand deschid toti camerele am un lag... abia de mai pot face ceva ) . Dupa am facut un abonament mai bun pt internet , ajunge si la viteza de download de 50 mbps , 20 mbps upload , ping de cam 25 ms. Dar tot am aceste probleme cu lagul. Si mna ma gandesc ca de vina e configuratia laptopului mai ales procesorul acela care e de 1.1 ghz , cand l-am cumparat m-am uitat mai mult la frecventa turbo. de ex erau laptopuri care aveau frecventa nominala mai mare si turbo mai mic dar eu am ales unul cu turbo mai mare si nominal mai mic ..o greseala din cate observ acum..
Sau sa-i adaug memorie RAM?
Astept ajutor din partea voastra pt a reusi sa imbunatatesc viteza laptopului ! Multumesc anticipat!

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
acel procesor e lipit, nu se poate schimba. ceva mai mult ram poate fi un plus, insa nu atta de mare din pacate.

acele viteze de care spui sunt pe wireless sau pe cablu?

#3
alankizziixx

alankizziixx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2020

 Dany_Darke, on 25 februarie 2021 - 12:37, said:

acel procesor e lipit, nu se poate schimba. ceva mai mult ram poate fi un plus, insa nu atta de mare din pacate.

acele viteze de care spui sunt pe wireless sau pe cablu?
sunt pe wireless
dupa as mai vrea sa mentionez anumite lucruri:
pt a se deschide laptopul dureaza  1 minut(mai am un laptop exact la fel si pe acela dureaza 45 sec , ma gandesc ca din cauza faptului ca pe acela sunt instalate mai putine programe)
si  am animatiile de la windows dezactivate (setate pt performanta optima)

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Părerea mea sinceră e :

Attached File  1.png   224.81K   30 downloads

Și iei un refurbished cu un I5 generație mai veche și gata.

Unul din laptopurile mele e un Elitebook 8440p, I5 generația a 4-a, 6 giga de ram, SSD, și boot-ează în 20 de secunde.

Bun, acum On topic


1. Pui maxim de memorie RAM ce duce laptopul.
2. Dai jos Windowsul, dacă e mai vechi, și-l pui pe curat.
3. Dezactivezi update-urile, eu folosesc Stop Updates de pe Softpedia.

https://www.softpedi...indows-10.shtml

4. Dezactivezi tot ce e inutil, servicii inutile, setările de aspect la minim, system restore oprit... etc

Uite aici un how to

https://www.computer...-10.html?page=2
Unele rubrici le sari, aia cu defrag hdd, etc, dar ai prins ideea.

5. Rulezi Debloater, dai tot ce e inutil jos...


https://github.com/S...dows10Debloater

Iei de aici, dezarhivezi, click dreapta pe fișier, open with Powershell sau Run with Powershell.

Uite aici cum

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q4ziE5Am0pM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached File  2.png   171.74K   32 downloads

Dai jos Cortana, dai jos One Drive, dai Disable Telemetry, dai click acolo unde e săgeata, dai click pe Remove Bloatware Keys.


De asemenea, power mode îl dai blană

https://support.micr...a0-78696fdf2de8

După aia dai un restart, și în timp ce se restartează zici un Tatăl Nostru.

Edited by waterman, 25 February 2021 - 13:06.


#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
Ce asteptari sa ai de la un celeron anemic... e procesor de facebook si youtube.

Daca are slot adauga 4gb, 8gb e minimul in zilele astea

Edited by sirgoofy, 25 February 2021 - 13:48.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E pe naiba de facebook, cred că dacă deschizi un fb și-un youtube se sinucide.

#7
alankizziixx

alankizziixx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2020
pana si pe fb merge greut . pe emag (de unde l-am cumparat) scrie ca are un slot si capacitate maxima de 12 GB . Exista ram de 12GB ? eu stiam ca de 4,8,16.... in schimb cum sa pun eu 12 gb pe un slot ? daca nu exista de 12.. pun de 8 sau cum?:)))

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil are 4 Gb pe placa si un slot in care poti sa mai bagi ceva memorie - 4 sau 8Gb.

Cand mai cumperi laptop ia macar ceva cu i3.
Nu Celeron - asta e cam ca vechiul Atom.

#9
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Laptopul nu e chiar asa de varza. In primul rand are SSD, iar 4 Gb RAM sunt destul de OK. Procesorul este un Celeron anemic, totusi un quad-core. Incearca si un Linux Mint si vezi daca nu cumva merge mai bine. Totusi, am un HP Stream cu un Celeron vechi, 2 Gb RAM si 32 eMMC care e varza insa nu inutilizabil, mergea OK-ish cu Windows 8.1 iar cu Manjaro LXQt chiar e in regula pentru browsing si reda chiar si filme HD.

Edited by spooky51, 25 February 2021 - 14:20.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Pai depinde de pretentii. Cand dai cat costa asta nu te astepti sa iei racheta.

Eu am Atom cu eMMc si 4Gb si se misca decent. Nici nu am avut nevoie de mai mult cand l-am luat si nu am nici acum.
Isi face strict treaba ptr care l-am cumparat si nu am alte pretentii de la el.

Si.. e cu Windwos 10 ultima versiune...

#11
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,849
  • Înscris: 07.09.2007
Ce windows ai instalat?
Descarca o imagine oficiala si fa proba 30 de zile, am vazut cum se misca unul si merge chiar foarte bine, duce 4k, si nu moare dupa 2 tab-uri in chrome.

#12
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Apropo de laptopul meu cu 32 eMMC si 2 Gb RAM, cu Linux LXQt, cu un minim de modificare la el sunt gata sa pun pariu cu oricine vine cu un laptop de ultima generatie ca al meu prinde viteza mai mare.

#13
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Viteză mai mare în ce? Dacă dăm un test de copiere de pe o memorie externă pe ce are al tău, cu un ultrabook mediocru al tău n-are nicio șansă. Nu poți înfrânge în software limitările hardware.

#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Primul pas: diagnostichezi problema.

Punct de plecare: https://docs.microso...rocess-explorer

#15
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 xeleron, on 25 februarie 2021 - 15:38, said:

Viteză mai mare în ce? Dacă dăm un test de copiere de pe o memorie externă pe ce are al tău, cu un ultrabook mediocru al tău n-are nicio șansă. Nu poți înfrânge în software limitările hardware.
Am spus test de viteza, exact la viteza m-am referit. Doar o usoara modificare, laptopul meu este usor insa am un BCA pe balcon pe care il atasez de el cu scoci in cazul in care vrei sa facem intrecere intre laptopuri. Stau la etajul 4, deci avem conditii. Partikipi? :D

#16
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 09.01.2009
Vezi   sa  nu ai vreun  conflict  intre  programe.Am  mai  intalnit  chestia asta.Cineva instalase un  antivirus   si  nu  se pupa  cu  defenderul  windowsului.Si la fel  ca la tine, mergea greu,boota  greu,deschidea  greu  aplicatiile.Cum mi-am dat  seama  ?Am vrut sa   dau o scanare virusi,si am  vazut ca   expirase  licenta,si l-am  dezinstalat   urmand sa caut o variant free.Si imediat   dupa  dezinstalare   si-a  schimbat comportamentul.Cel mai  bine fa  o reinstalare  pe  curat  si vezi  dupa aia.

#17
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,810
  • Înscris: 30.08.2006
Aici sunt specificatiile procesorului.
Vad ca suporta maxim 8 GB iar alocarea catre GPU e max tot de 8 GB. Cat din cei 4GB de ram sunt alocati catre GPU ?
Procesorul are un TDP de 6W cu tot cu partea video incorporata. Urmareste in task manager care resurse dintre ram si procesor ating 100% utilizare.
Din review-uri se misca decent deci ai ceva care rupe procesorul si nu mai poate aloca resurse catre aplicatiile din prim plan.

#18
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
viteza se poate imbunatati clar...
in cadere libera.
incerca un linux.

Edited by apocalipsul, 25 February 2021 - 18:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate