Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Pot imbunatati viteza acestui laptop? Daca da cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Poti sa pui o placuta de 16 Gb ( atat e limita la soddim, chiar si pentru DDR4). Din fericire, memoria RAM nu e lipita ! In rest, performanta o sa fie limitata de catre procesorul Celeron. In privinta asta, nu ai ce sa faci...nici macar Thinkpad Carbon X1 nu are socketed CPU si costa 12000 de lei.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E0HKLWf6yXg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Faptul ca se poate face upgrade la RAM e un mare plus, majoritatea modelelor entry level contemporane nu mai au aceasta optiune. Cu 16 gb o sa decompenseze, dezavantajul e ca nu ruleaza dual channel.
Sfat : Baga Mint pe el sau W10 ltsc fara bloatware.

Edited by doxan, 25 February 2021 - 20:32.


#20
alankizziixx

alankizziixx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2020

View PostLeo2006, on 25 februarie 2021 - 17:25, said:

Aici sunt specificatiile procesorului.
Vad ca suporta maxim 8 GB iar alocarea catre GPU e max tot de 8 GB. Cat din cei 4GB de ram sunt alocati catre GPU ?
Procesorul are un TDP de 6W cu tot cu partea video incorporata. Urmareste in task manager care resurse dintre ram si procesor ating 100% utilizare.
Din review-uri se misca decent deci ai ceva care rupe procesorul si nu mai poate aloca resurse catre aplicatiile din prim plan.
In task manager scrie pt GPU 1,9 GB iar la memorie scrie 3,8 GB
Procesorul atinge mai des 100% decat memoria

#21
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
La 100 % ram usage se mișcă Windows ca un coor, simți presiunea pe ram undeva la 80%.

#22
alankizziixx

alankizziixx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2020

View Postwaterman, on 25 februarie 2021 - 13:04, said:


Cum ai ajuns la poza aia gen de unde dezactivez cortana si alea toate?


de fapt dura 1 minut am facut acum teste si .... dureaza 1 min si 15 sec , am sters multe lucruri dar timpul a ramas la fel  1 min si 15 sec


De exemplu daca intru pe meet observ cum procesorul se duce efectiv la 100% din prima(in task manager) , am o aplicatie cpubalance https://www.softpedi...PUBalance.shtml parca de aici am luat-o ,stiu ca trebuia sa faca procesorul sa mearga la viteza lui maxima..sau ceva de genu

Edited by Dany_Darke, 25 February 2021 - 22:39.


#23
alankizziixx

alankizziixx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2020
In task manger am antimalwareservice executable care duce procesorul la uz mare . As putea cumva sa-l dezactivez?

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ai făcut ce ți-am zis ?

#25
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
adica sa opresti de tot orice securitate pe pate de antivirus? nuuuuuuuuuuuuuuuu

#26
alankizziixx

alankizziixx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2020

View Postwaterman, on 26 februarie 2021 - 08:16, said:

Ai făcut ce ți-am zis ?
da

#27
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
No, și cum mere acum ?

Ai pus windows nou curat, ai dat jos bloatware, ai anulat updates...etc ?

Edited by waterman, 26 February 2021 - 11:17.


#28
alankizziixx

alankizziixx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2020

View Postwaterman, on 26 februarie 2021 - 11:16, said:

No, și cum mere acum ?

Ai pus windows nou curat, ai dat jos bloatware, ai anulat updates...etc ?
pe meet merge mai bn , dar nu inteleg dc timpul de bootare a ramas la fel .... pe celalalt laptop e de 40 sec iar pe asta 1 min..si 15 sec...

#29
alankizziixx

alankizziixx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2020

View Postalankizziixx, on 26 februarie 2021 - 11:57, said:

pe meet merge mai bn , dar nu inteleg dc timpul de bootare a ramas la fel .... pe celalalt laptop e de 40 sec iar pe asta 1 min..si 15 sec...
pe celalalt laptop am mai facut din lucrurile care le-a zis waterman si am ajuns la timp de boot 34 sec cu 2.52 GB memorie totala a programelor(am vz din panoul de control de la programe si caracteristici) pe acesta cu 2.75 GB memoria programelor si cu toate chestiile facute pe care le-a zis waterman e de 49 sec.... , nu vad de ce e diferenta de timp e asa mare( as mai putea face ceva sa scad timpul de boot? , pe celalalt laptop daca mai dezinstalez programe sau mai fac alte lucruri din ce  a zis waterman timpul de boot scade dar pe asta ramane la fel..) , se poate din cauza ca la celalalt laptop la iconita din dreapta jos  de windows defender apare un triunghi galben cu semnul exclamarii iar la acesta apare cu bifa verde?

#30
alankizziixx

alankizziixx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2020

View Postdoxan, on 25 februarie 2021 - 20:26, said:

Poti sa pui o placuta de 16 Gb ( atat e limita la soddim, chiar si pentru DDR4). Din fericire, memoria RAM nu e lipita ! In rest, performanta o sa fie limitata de catre procesorul Celeron. In privinta asta, nu ai ce sa faci...nici macar Thinkpad Carbon X1 nu are socketed CPU si costa 12000 de lei.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E0HKLWf6yXg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Faptul ca se poate face upgrade la RAM e un mare plus, majoritatea modelelor entry level contemporane nu mai au aceasta optiune. Cu 16 gb o sa decompenseze, dezavantajul e ca nu ruleaza dual channel.
Sfat : Baga Mint pe el sau W10 ltsc fara bloatware.
din cate vad in acel clip laptop-ul are un singur slot pt RAM , deci nu pot pune doua placute de 4 ci doar o placuta  dar o pot pune de 16 din care vor merge 12(asa scrie ca 12 e capacitatea maxima pe emag de unde l-am cumparat )?

#31
alankizziixx

alankizziixx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2020
Daca as schimba browser-ul ar merge mai bine? Acum folosesc Opera.

#32
alankizziixx

alankizziixx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.08.2020
https://forum.softpe.../#entry26735114
Ramasesem de aici cu fastboot-ul dezactivat (nu mi-a mai raspuns nimeni la ultimul post din link si l-am lasat dezactivat) pe celalalt laptop(la fel ca acesta) fastbootul era activat si din cauza asta era mai rapid la bootare acum am obtinut pe acesta cel mai bun timp de 24 secunde :) :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate