Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Terenuri agricole nelucrate

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
maddiebern1968

maddiebern1968

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.02.2021
Buna ziua, as avea si eu niste nelamuriri cu privire la situatia terenurilor agricole in Romania, eu locuind de 20 ani in Belgia si fiind proprietara unor terenuri agricole in Targoviste (mostenire de la tata), mai precis un teren de 2500m2 si unul de 10.000m2, impozitele fiind platite an de an dar cum ma aflu asa departe nu le-am inchiriat sau lucrat, acum am auzit ca daca nu sunt lucrate vor fi confiscate de stat insa neavand domiciliu in Romania nu cred ca au putut sa imi trimita nici o somatie sau amenda insa ma tem de confiscare. Am cautat pe internet dar nu am gasit nimic clar la subiect. De-a lungul timpului am mai trecut pe acolo si am vazut culturi diferite pe terenurile mele, banuiesc persoane care au vazut ca e lasat necultivat si-au pus ce au vrut pe ele. Cineva mi-ar putea da mai multe informatii in acest domeniu? Daca risc amenzi sau sa fie confiscate si care ar fi procedura de confiscare pt a nu ma trezi in fatza faptului implinit. Mentionez ca am vrut sa le vand dar in acea zona nu valorau mai mult de 1 euro/m2. Multumesc

#2
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Nu gasesti pe nimeni, caruia sa-i faci procura si sa se ocupe de ele ??

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu am auzit de existenta unei asemenea legi.
Exista numai posibilitatea ca sa fie majorate impozitele (pentru terenurile nelucrate mai mult de 2 ani) prin hotarare a CL.

Vezi Titlul IX, Capitolul X, art.167 din:
http://legislatie.ju...mentAfis/230788

Edited by pasilla, 20 February 2021 - 15:07.


#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu ti le confisca nimeni.

#5
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,617
  • Înscris: 12.06.2010
Vinde-l, arendeaza-l. Cineva stie ca nu te preocupi prea mult sau ca esti plecata. Si acel cineva il foloseste. Macar recuperezi taxele, donezi, ajuti pe altcineva...

#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Statul nu reușește să confiște bunurile infractorilor condamnați și crezi că-ți confiscă ție terenul? Cel mult pot să-ți mărească impozitul pentru că-l ții nelucrat.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cam greu de vandut, spre imposibil, odata cu legea 175/2020

Edited by pasilla, 20 February 2021 - 15:15.


#8
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
probabil sunt lucrate/folosite, doar ca nu sti tu asta!

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

 maddiebern1968, on 20 februarie 2021 - 14:08, said:

Buna ziua, as avea si eu niste nelamuriri cu privire la situatia terenurilor agricole in Romania, eu locuind de 20 ani in Belgia si fiind proprietara unor terenuri agricole in Targoviste (mostenire de la tata), mai precis un teren de 2500m2 si unul de 10.000m2, impozitele fiind platite an de an dar cum ma aflu asa departe nu le-am inchiriat sau lucrat, acum am auzit ca daca nu sunt lucrate vor fi confiscate de stat insa neavand domiciliu in Romania nu cred ca au putut sa imi trimita nici o somatie sau amenda insa ma tem de confiscare. Am cautat pe internet dar nu am gasit nimic clar la subiect. De-a lungul timpului am mai trecut pe acolo si am vazut culturi diferite pe terenurile mele, banuiesc persoane care au vazut ca e lasat necultivat si-au pus ce au vrut pe ele. Cineva mi-ar putea da mai multe informatii in acest domeniu? Daca risc amenzi sau sa fie confiscate si care ar fi procedura de confiscare pt a nu ma trezi in fatza faptului implinit. Mentionez ca am vrut sa le vand dar in acea zona nu valorau mai mult de 1 euro/m2. Multumesc

Angajeaja o persoana de incredere din zona care sa-ti reprezinte interesele.

#10
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

 maddiebern1968, on 20 februarie 2021 - 14:08, said:

Buna ziua, as avea si eu niste nelamuriri cu privire la situatia terenurilor agricole in Romania, eu locuind de 20 ani in Belgia si fiind proprietara unor terenuri agricole in Targoviste (mostenire de la tata), mai precis un teren de 2500m2 si unul de 10.000m2, impozitele fiind platite an de an dar cum ma aflu asa departe nu le-am inchiriat sau lucrat, acum am auzit ca daca nu sunt lucrate vor fi confiscate de stat insa neavand domiciliu in Romania nu cred ca au putut sa imi trimita nici o somatie sau amenda insa ma tem de confiscare.

Si eu sun tin aceeasi situatie ca tine ,in relatie cu pamantul.
Am primit scrisoare de la Primaria locala si au nevoie de prezenta mea acolo.
Cum neputandu-ma deplasa fiind restrictionat de sistem,am aranjat ca o ruda sa mearga la Primarie si sa rezolve.
Nu se confisca terenul dar iti poate mari impozitul.

Tine legatura cu Primaria locala,ia un nume ceva si vorbeste cu ei,explica le situatia.
Este bine ca ei sa stie ale cui sant pamanturile si cine esti tu.
Eu fiind la mii de km distanta,sun Primaria aproape in fiecare luna si mai intreb cum este vremea si vremurile pe acolo.
Vineri am sunat sa intren de asta notificare si am vorbit de ale noastre vreo jumate de ora !

Cum a spus cineva mai sus,du-te la un birou de avocatura / notar la tine acolo,fa o procura dupa actele de identitate si dupa actele de proprietate si de contractul de vanzare/cumparare.
Iti vor trebui datele personale ale persoanei ce va purta imputerniceirea / te va reprezenta in fata autoritatilor Romane.
Acel act va fi in limba oficiala a locului tau deci va trebui sa o duci la serviciul de traduceri al cineva ce face traduceri oficiale si legale.

SAU...si mai bine daca poti,contacteaza Ambasada si ei iti trebuie ce acte si ce iti trebuie pentru procura,fara a mai merge la avocatura !
Spune ca iti trebuie un act generic si nu numai pentru primarie si pamant registration ( te va scuti de alt drum alti bani daca vei avea nevoie de altceva din tara)
Roaga personalul sa iti faca doua copii legalizate si una o tii tu la tine , a doua o trimiti prin CURIER (DHL) direct acasa.

Cu acea procura,ruda ta poate sa faca orice Primaria cere si esti oficial reprezentat la orice autoritate oficiala din Romania numai daca este de la Ambasada !!!

Sanatate si lasa pe altii sa se bucure de pamant in lipsa ta DAR ai grija sa stie ca are un stapan !!!

Citeste mai  multe aici:
https://agrointel.ro...-agricole-2021/

Edited by EmeraldCountryHouse, 20 February 2021 - 18:25.


#11
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

 caiuscorneliu, on 20 februarie 2021 - 15:14, said:

Statul nu reușește să confiște bunurile infractorilor condamnați și crezi că-ți confiscă ție terenul? Cel mult pot să-ți mărească impozitul pentru că-l ții nelucrat.

Iau luat Belina din cauza ca nu a exploatat-o, bre!
Se confisca, :) .

#12
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

 maddiebern1968, on 20 februarie 2021 - 14:08, said:

fiind proprietara unor terenuri agricole in Targoviste
Pentru ca si eu sunt targovistean si am casa la intrare in oras si langa mine sunt 9 ha nelucrate de cel putin 7 ani iti spun sigur ca nimeni de la primaria orasului nu vine sa-ti ia pamantul

#13
daquinot

daquinot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.07.2013
Nu stiu sa existe o lege prin care sa ti-l confiste....e aberant.

Poti sa-l inscrii la o asociatie locala, care-ti va lucra pamantul, va lua fondurile de la APIA in locul tau, dar iti va da o parte din recolta (sub forma de cereale sau bani - alegerea ta).

#14
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
E bine că cineva-l lucrează...
Nu crește pe el ambrozia (amenda 5000 de lei de vreo 2 ori pe an) și nu-l umple nimeni cu gunoaie-resturi menajere și de construcții.
Slabe șanse să-l vinzi.
Și cu „găsitul unei persoane de încredere” tot așa - mici șanse.
Acel cineva trebuie să identifice persoana care beneficiază de roadele pământului. Cum? Pândește toate lucrările agricole: cine ară, cine seamănă, cine plivește etc.?
A descoperit 3-4 tractoriști și cam atât. Cărora nu le poate face nimic...
Și eu am 5 ha... L-am intabulat și plătesc anual impozitul. L-am scos la vânzare cu 3 euro/mp. Nu m-a sunat nimeni să negociem...

#15
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Pt că e un preț aberant, tu vrei 30.000 de euro pe un hectar.

#16
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 CovertTwo, on 20 februarie 2021 - 20:23, said:

Pt că e un preț aberant, tu vrei 30.000 de euro pe un hectar.
Prețul așa zis oficial este de 0,5 euro pe mp adică 5000 euro pe hectar. Infiiim!
Aștept...

#17
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Mircel, on 20 februarie 2021 - 19:58, said:

L-am scos la vânzare cu 3 euro/mp. Nu m-a sunat nimeni să negociem...

In ce judet :)?

ontopic: in principiu, cred ca sfaturile colegilor sunt OK. Punerea lor in practica, insa...

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Mircel, on 20 februarie 2021 - 22:11, said:

Prețul așa zis oficial este de 0,5 euro pe mp adică 5000 euro pe hectar. Infiiim!
Aștept...
Dupa ce platesti toate taxele, trebuie sa vii si cu bani de acasa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate