Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Terenuri agricole nelucrate

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Care e profitul anual per hectar la cultura mare? In cat timp amortizezi investitia?
Cu 1000 de euro profit net pe an la hectar iti ia 30 de ani sa il amortizezi, daca mai pui si dobanzi iti ia 40 de ani. Partea nasoala este ca nu faci profitul asta net decat cu reprofilare pe canepa.
Cine viseaza 30k per hectarul de teren agricol sa astepte, poate izvoraste petrol sau se tiparesc dolari verzi pe el..

Edited by IdI1, 20 February 2021 - 22:26.


#20
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
Adevarul este ca pamantul are o valoare mai mare decat ceea ce se poate vedea in monezi sau hartii.

Eu personal , am cumparat terenul ca o investitie si am cazut in iubire cu terenul,locatia,zona si altele de pe site-ul online !
Nu am vazut terenul decat pe ecranul de PC pana la semnarea actelor contractuale.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostEmeraldCountryHouse, on 20 februarie 2021 - 22:50, said:

am cazut in iubire cu terenul
Sper sa va iubiti reciproc, pana la adanci batraneti :)
Ar fi minunat.

#22
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Daca esti plecat de 20 ani e posibil sa nu fie parloaga terenul tau.

#23
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View PostMircel, on 20 februarie 2021 - 22:11, said:


Prețul așa zis oficial este de 0,5 euro pe mp adică 5000 euro pe hectar. Infiiim!
Aștept...

Să nu ți ții respirația cât timp astepti :)
Dacă ti se oferă acei 5000/ha să știi că ești norocos, se vând si mai ieftin terenurile agricole.

#24
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011

View Postmaddiebern1968, on 20 februarie 2021 - 14:08, said:

Buna ziua, as avea si eu niste nelamuriri cu privire la situatia terenurilor agricole in Romania, eu locuind de 20 ani in Belgia si fiind proprietara unor terenuri agricole in Targoviste (mostenire de la tata), mai precis un teren de 2500m2 si unul de 10.000m2, impozitele fiind platite an de an dar cum ma aflu asa departe nu le-am inchiriat sau lucrat, acum am auzit ca daca nu sunt lucrate vor fi confiscate de stat insa neavand domiciliu in Romania nu cred ca au putut sa imi trimita nici o somatie sau amenda insa ma tem de confiscare. Am cautat pe internet dar nu am gasit nimic clar la subiect. De-a lungul timpului am mai trecut pe acolo si am vazut culturi diferite pe terenurile mele, banuiesc persoane care au vazut ca e lasat necultivat si-au pus ce au vrut pe ele. Cineva mi-ar putea da mai multe informatii in acest domeniu? Daca risc amenzi sau sa fie confiscate si care ar fi procedura de confiscare pt a nu ma trezi in fatza faptului implinit. Mentionez ca am vrut sa le vand dar in acea zona nu valorau mai mult de 1 euro/m2. Multumesc
Teren agricol la 1 e lângă Târgoviște nu prea as crede

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate