Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sofer TIR care fuge de la locul accidentului.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003
Ieri un coleg mi-a adus in atentie un eveniment pe care l-a patit acum 11 zile, mai exact pe data de 05.02.2021.

Dupa ce mi-a povestit am zis sa incerc sa va cer voua parerea pentru ca imi pare sincer rau ce i s-a intamplat si vreau sa il ajut.
El este foarte tanar (putin peste 20 ani) si lipsit de experienta. Din pacate asta l-a facut sa actioneze gresit in momentul eventimentului.

In data mai sus amintita se deplasa pe raza unei comune de langa Suceava in autoturismul proprietate privata, pe un drum cu sens unic, doua benzi, el fiind pe banda din stanga. La un moment dat un tir al firmei DGH care circula pe banda din dreapta l-a depasit si l-a agatat introcandu-i masina odata de partea din fata apoi de partea din spate. Masina a fost ulterior proiectata intr-un gard al unei firme si din ce mi-a zis colegul e dauna totala.

Soferul de tir a mers mai departe, nu a oprit , nu l-a interesat. Colegul din pacate nu a avut inspiratia sa sune imediat la 112 pentru ca astfel politia ar fi putut sa urmareasca tirul si sa il traga pe dreapta.
Baiatul a platit gardul distrus din bzunarul lui si a mers a doua zi dimineata la politie. Acolo i s-a eliberat autorizatie de reparatie.
Din pacate nu a reusit sa vada numarul tirului si aici incep problemele pentru ca politia a zis ca "vor face cercetari" insa nu au dat nici un semn pana acum.
Pagubitul a sunat la firma DGH, a vorbit cu seful de parc auto insa acesta refuza efectiv sa se uite pe GPS si pe foile de parcurs pentru a identifica soferul care a fugit de la locul accidentului si a rezolva lucrurile legal.

Foarte important: exista o filmare (nu stiu daca e ok sa o pun aici) in care se vad exact circumstantele si momentul producerii accidentului, insa nu se distinge numarul de inmatriculare al camionului.

Spune-ti-mi va rog ce ma sfatuiti sa ii spun sa faca. Este un om foarte ok si de aceea ma si implic sa il ajut. Mi se pare o mare nedreptate ce s-a intamplat si m-as bucura sa aflu ca a primit asigurarea de la cel care a produs accidentul, iar nesimtitul a ramas fara permis 30 de zile si a fost amendat.

#2
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Plangere penala.
http://www.crj.ro/cu...-sa-te-astepti/

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Politia ce a zis de filmare?

#4
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 30.12.2012
Nu zic ca cel cu tirul nu e vinovat dar s-ar putea sa nici nu fi simtit ca a atins ceva in partea din spate a remorcii.

#5
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
cu cat astepti mai mult cu atat va fi mai greu sa dovedesti ceva. deja tirul ala e reparat daca avea vre-o urma. si filmarea merge postata ca nu e nimic ilegal. e plin de filmari din trafic peste tot.

#6
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Cu siguranta semiremorca are ceva urme ale impactului pe partea stanga, probabil zgarieturi sau indoiri.
Ar trebui sa indemne politia sa verifice toate ansamblurile firmei respective.

#7
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 17.06.2011
Si eu cand va zic ca e sfanta camera auto.... voi tot o ardeti in GDPR....

#8
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003

View Postforeverbanned, on 16 februarie 2021 - 10:43, said:

Cu siguranta semiremorca are ceva urme ale impactului pe partea stanga, probabil zgarieturi sau indoiri.
Ar trebui sa indemne politia sa verifice toate ansamblurile firmei respective.
Firma este din Bucuresti, tirul fiind in tranzit prin Suceava. Probabil este o procedura politia din comuna sa colaboreze cu politia din Bucuresti, sau cum ar trebui facut?

View Postsorin147, on 16 februarie 2021 - 10:34, said:

Politia ce a zis de filmare?
Au spus ca "vor face cercetari" si il anunta. Si au trecut 10 zile de atunci, de cand "tot fac cercetari".
Ma gandesc ca daca ar trimite o adresa oficiala firmei DGH prin care ii obliga sa comunice ce sofer era la momentul respectiv pe acel sector de drum, si numarul masinii, lucrurile s-ar rezolva oarecum rapid.

#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Buna ziua,
pot vorbi cu agentul care se ocupa de cazul xxx din 05.02.2021?

Buna ziua,
ce ati mai aflat? Va ajuta inregistrarea? Am gasit firma care era inscriptionata pe TIR. Va ajuta? Mie nu au vrut sa-mi spuna cine conducea, poate dvs va vor da aceasta informatie.

#10
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003
L-am sfatuit sa faca plangere penala conform recomandarii de mai sus. Banuiesc ca rau nu are ce sa faca.

Pe filmare se vede clar sigla firmei DGH, si avand in vedere ca a fost acrosat de doua ori, iar masina acestuia a daramat un gard imi vine greu sa cred ca soferul nu a simtit si nu a auzit nimic.

Dar nu am condus niciodata un tir si nu vreau sa intru in polemica pe aceasta tema.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postfiziflash, on 16 februarie 2021 - 10:21, said:

Colegul din pacate nu a avut inspiratia sa sune imediat la 112 pentru ca astfel politia ar fi putut sa urmareasca tirul si sa il traga pe dreapta.
Baiatul a platit gardul distrus din bzunarul lui si a mers a doua zi dimineata la politie. Acolo i s-a eliberat autorizatie de reparatie.

Dă tirul cu tine în gard și tu plătești gardul ?
Dubios

De ce nu a sunat instant la 112 ?

Consumase ceva ?

View Postfiziflash, on 16 februarie 2021 - 10:21, said:

Pagubitul a sunat la firma DGH, a vorbit cu seful de parc auto insa acesta refuza efectiv sa se uite pe GPS si pe foile de parcurs pentru a identifica soferul care a fugit de la locul accidentului si a rezolva lucrurile legal.

Asta face poliția. După ce ai făcut o plângere.

View Postfiziflash, on 16 februarie 2021 - 10:21, said:

exista o filmare (nu stiu daca e ok sa o pun aici) in care se vad exact circumstantele si momentul producerii accidentului, insa nu se distinge numarul de inmatriculare al camionului.

Pune filmarea aici. Este ok.

#12
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003

View Postwaterman, on 16 februarie 2021 - 11:24, said:

Dă tirul cu tine în gard și tu plătești gardul ?
Dubios

De ce nu a sunat instant la 112 ?

Consumase ceva ?


Nu consuma alcool. Ala cu gardul a sarit isteric sa ii dea banii pe gard, sa nu se complice cu politia ca o sa ii ia carnetul, si alte intimidari de 2 lei, dar care au mers.
Cel putin asta e varianta lui, eu nu am fost acolo sa stiu cu certitudine, insa tind sa ii dau crezare.

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Am ceva dubii despre această speță, dar așa sunt eu mai suspicios.

De acum învață-l așa pe prieten: " faci accident și vinovatul fuge, suni la 112. Ai distrus ceva în acel accident și cere unu bani, suni la 112. etc etc"

Ești sigur că l-a agățat tiru ? Și nu a  tras el de volan de frică ?
Pune filmarea să vază și ochii noșt.

#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Politia se duce si face cercetare in baza plangerii penale... e obligata!

#15
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
putin peste 20 de ani si lipsit de experienta..VS...Tirist/Profesionist.....esti sigur ca nu el e de vina ?
Un om normal care  ar fi acrosat si nu ar avea nicio vina, probabil ar claxona, ar face ceva, ar atentiona ceilalti participanti la trafic, nu ar sta cu mainile in san.....zic si io numa :D

#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Dupa ce intri cu masina in zid - dauna totala, reactiile tale nu mai sunt atat de predictibile... Mai intai te gandesti daca ai scapat cu viata, iti aduci aminte ce s-a intamplat mai usurel asa..

Faci un test de accident genul asta si mai vorbim...

#17
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

View PostGlCA_Contras, on 16 februarie 2021 - 11:37, said:

Dupa ce intri cu masina in zid - dauna totala, reactiile tale nu mai sunt atat de predictibile... Mai intai te gandesti daca ai scapat cu viata, iti aduci aminte ce s-a intamplat mai usurel asa..
fiind fara experienta crede ma ca se intampla sa gresesti tu si sa dai vina pe celalalt., si eu am patit-o la inceputuri cand intr-o curba am dat nas in nas cu ditamai gigantul, aproape ca am parasit partea carosabila de frica....tocmai de aceea  spun...... dar totusi daca are filmare , s o puna aici sa vedem si noi ce si cum., nu sa arunce direct vina pe tirist

Edited by CostyNn96, 16 February 2021 - 11:40.


#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postfiziflash, on 16 februarie 2021 - 10:21, said:

Masina a fost ulterior proiectata intr-un gard al unei firme...

+

View Postfiziflash, on 16 februarie 2021 - 11:27, said:

Ala cu gardul a sarit isteric sa ii dea banii pe gard, sa nu se complice cu politia ca o sa ii ia carnetul, si alte intimidari de 2 lei, dar care au mers.

Deja e cusut cu ață albă.
Camere la  firma aia nu sunt ?

Repet, pune filmarea să vedem cum e acroșat.

View PostGlCA_Contras, on 16 februarie 2021 - 11:38, said:

Dupa ce intri cu masina in zid - dauna totala, reactiile tale nu mai sunt atat de predictibile...

Dacă e un Polo din 1997 sau un Clio tot de pe-atunci, e daună totală dpdv economic nu înseamnă că s-a făcut mașina praf ca la formula 1.
Dacă s-a dat jos din mașină și a și plătit GARDU nu zidul, e cum am zis mai sus.

Probabil aceleași reacții or fi fost și înainte de pupatul gardului, care o fi pe motiv de tras brusc de volan,  am ceva rețineri în a  crede că ăla cu TIR u chiar l-a agățat și a fugit.
Chiar am dubii.

Eu unul aștept filmarea.

Și țin să spun că dacă nu se vede pe filmare că e acroșat, nu are martori, și tiru n-o să aibă urme de acroșaj, tocmai a făcut cinste cu un gard.
Și a dat totală la mașină.

Edited by waterman, 16 February 2021 - 11:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate