Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

bun neinclus in succesiune - actiuni

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
salut!

cand strabunicul meu a decedat in urma cu 20 si ceva de ani, din diverse motive mostenitorii nu au realizat imediat succesiunea. pur si simplu fiecare a continuat sa se foloseasca de bunurile strabunicului de care se foloseau inca de cand era in viata (terenuri si cladiri in principal). succesiunea s-a realizat abia peste vreun deceniu, iar atunci au fost impartite imobilele strabunicului si mostenitorii au devenit proprietari legali.

zilele trecute am fost acasa la parintii mei si, cautand prin niste documente vechi, am gasit un certificat de actionar pe numele strabunicului la una dintre sif-uri. actiunile astea nu au fost incluse in succesiune si prin urmare strabunicul e in continuare proprietarul lor de drept. aparent, din ce am vorbit cu ai mei, nici ei si nici ceilalti mostenitori nu au (mai) stiut despre existenta lor la data realizarii succesiunii.


cum valoarea actuala a actiunilor si dividendele neincasate nu reprezinta vreo avere, dar nici o suma derizorie, sunt curios ce se mai poate face dpdv juridic in acest caz. trebuie redeschisa succesiunea? se poate la notar (cu prezenta tuturor mostenitorilor) sau doar in instanta?

multumesc!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Cred ca se poate suplimenta certificatul de mostenitor.

#3
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021

 newbie13, on 08 februarie 2021 - 15:01, said:


cum valoarea actuala a actiunilor si dividendele neincasate nu reprezinta vreo avere, dar nici o suma derizorie, sunt curios ce se mai poate face dpdv juridic in acest caz. trebuie redeschisa succesiunea? se poate la notar (cu prezenta tuturor mostenitorilor) sau doar in instanta?

Cred ca o aproximare a valorii te-ar putea ajuta pentru a fi sfatuit corect.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se rezolva la notar, cu prezenta tuturor mostenitorilor.

#5
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
certificat de mostenitor suplimentar. pt a deschide succesiunea suplimentara e nevoie de unul dintre mostenitori sa se prezinta la notar cu primul certificat, notarul va notifica ceilalti mostenitori si se va reintregi mostenirea. Bineinteles cu costurile aferente!!!

#6
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
Și în plus față de ce a zis SILE802002: moștenitorii vor primii cotele legale sau testamentare din acele acțiuni. Sau se face partaj (pe bani, tot la notar) și, dacă valoarea de piață e mică, ia unul singur dintre moștenitori toate acțiunile (și îi despăgubește pe ceilalți după cum se înțeleg). Noul proprietar al acțiunilor conform suplimentului certificatului de moștenitor trebuie să înregistreze transferul acțiunilor. Asta nu știu exact cum se face:
-fie la firma unde a devenit acționar
-fie la registrul general al acționarilor - Depozitarul Central (fost Regisco); aici aproape sigur e o taxă
-fie în ambele locuri

E multă birocrație, și costuri destule, așa că nu merită efortul dacă o eventuală vânzare sau dividendele nu acoperă cheltuielile.

Dacă fiecare moștenitor primește câteva acțiuni, fiecare va trebui să înregistreze transferul acțiunilor pe numele lui, cu costurile aferente.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate