Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Dell XPS L702X

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
gogomanul13

gogomanul13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.11.2012
Salutare forumisti,
Am un Dell XPS L702X , care de vreo doi ani este fara baterie(moarta) si este alimentat permanent la incarcator. Am descoperit de vreo luna, ca procesorul functioneaza la mai putin de jumatate din capacitate, cam 0,8 Ghz. Procesorul este Intel Core I7-2670QM. Credeti ca lipsa bateriei, influenteaza atat de mult capacitatea procesorului, sau este alta problema?
M-am gandit sa duc bateria la un service, sa inlocuiesc celulele, dar, sincer, n-as da 350 de lei, ca sa am aceeasi performanta slaba la procesor.
Ce ar fi de facut?

#2
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,141
  • Înscris: 16.10.2018
N-are treaba una cu alta. Ce SO ai pe el? Vezi ca sunt procesoare care stiu sa stea in puterea minima si sa ajunga la maxim (turbo) doar la nevoie. Uite la mine:

Edited by _R_A_D_U, 04 February 2021 - 21:23.


#3
gogomanul13

gogomanul13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.11.2012
Am Win10 Home 20H2

Attached Files


Edited by gogomanul13, 04 February 2021 - 21:46.


#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca n-are de lucru poate sa stea si aproape de 0.

#5
gogomanul13

gogomanul13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.11.2012
Si mai am o mare problema. Viteza la net. Am DigiNet FiberLink1000, cu router TP-Link Archer AX10, placa de retea   RealTek Semiconductor RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet NIC, si pe cablu nu depasesc 250Mb la download.
Am facut chiar acum testul de viteza, unul pe site-ul RDS si celelalt pe Speed test.

Attached Files


Edited by gogomanul13, 04 February 2021 - 21:59.


#6
gogomanul13

gogomanul13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.11.2012

View Post_R_A_D_U, on 04 februarie 2021 - 21:21, said:

N-are treaba una cu alta. Ce SO ai pe el? Vezi ca sunt procesoare care stiu sa stea in puterea minima si sa ajunga la maxim (turbo) doar la nevoie. Uite la mine: Attachment Fără titlu.jpg


Si atunci nu ma ajuta cu nimic, daca schimb bateria? Imi zicea cineva, ca daca o schimb, o sa vad o schimbare in bine in functionarea laptopului.

Edited by gogomanul13, 04 February 2021 - 22:13.


#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 28.10.2006
Exact cum ai scris: o schimbare in vine.
Orice laptop isi reduce performantele pe baterie, daca nu-l fortezi tu din setarile BIOS si Power Plan.
Performanta maxima e alimentat de la priza.
Daca n-ai treaba cu portabilitatea, sa te dai pe net in parc, nu da banii pe baterie.
Vezi in Control Panel, la Power Options, Change Plan Settings, Change Advanced Power Settings, setarile de minim si maxim la procesor.

#8
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,198
  • Înscris: 27.06.2007
Attached File  Fără titlu.jpg   136.69K   21 downloads

#9
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 08.08.2018
Incearca sa intri in BIOS si sa dezactivezi apoi sa activezi Intel speed step, apoi modifica power plan cu un Performance. Dar poate ca se incalzeste foarte tare si ar trebui curatat si refacute puntile termice.

#10
gogomanul13

gogomanul13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.11.2012

View PostSTARTREK1, on 04 februarie 2021 - 22:22, said:


Starea minima ii 0% pe baterie si 100% pe alimentator
Sterea maxima ii 0% pe baterie si 100% pe alimentator

Si mai am o problema care ma doare:
Daca pana acum ceva vreme puteam sa vad clipuri 4k pe You Tube, acum sacadeaza si la 720. La fel si sunetul, daca ascult muzica si mai deschid cateva pagini.

View Postmannick, on 04 februarie 2021 - 22:29, said:

Incearca sa intri in BIOS si sa dezactivezi apoi sa activezi Intel speed step, apoi modifica power plan cu un Performance. Dar poate ca se incalzeste foarte tare si ar trebui curatat si refacute puntile termice.

Am dezactivat Intel Speed. La power plan, am pus Performance, dar ma dor ochii de la setari si acum este pe best apperance.

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,332
  • Înscris: 06.01.2007
De incins se incinge?
Sa nu intre in throttling.
Oricum, n-are treaba cu bateria. Dupa ce-i pui baterie, la fel de prost o sa mearga.
Streseaza-l si tu cu OCCT sa vezi ce se intampla in el in timpul functionarii. Temperaturi, throttling,  Daca e, trebuie schimbata pasta de la procesor, curatat coolerul, chestii de-astea.

#12
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
fa ceva pe el windows

daca ai i7 la nivel de pentium III arunca-i o placinta in fata lu Gates!

#13
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Problema cu reducerea performantelor in cazul alimentarii la priza, bateria scoasa, e ceva specific produselor apple. Au fost criticati pentru asta. Nu stiu daca problema mai e de actualitate la ultimele lor produse.
Nu stiu inca de alte cazuri.

#14
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009
Verifica alimentatorul. Daca e de ala destept, ar trebui sa aiba 3 contacte, deobicei un pin in mijlocul mufei. Acela e responsabil sa spuna sistemului ce fel de alimentator e conectat, daca nu comunica cu laptopul, acesta presupune ca e ceva foarte slab si intra in starea asta ca sa nu il prajeasca. Verifica/testeaza cu alt alimentator.

#15
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,566
  • Înscris: 21.12.2006
@gogomanul13
- daca ai nevoie de baterie pentru portabilitate (nu pentru spor de performanta, ca nu are nicio legatura) - cauta o baterie compatibila.Mai bine baterie chinezeasca noua, decat baterie originala veche si nefolosita. Celulele se degradeaza in timp chiar daca nu sunt folosite. Nici nu te complica cu schimbatul celulelor. 350 lei pentru o baterie nu merita, practic dublezi valoarea laptopului

- lasa SpeedStep activat. Aceasta functie ajusteaza frecventa (si consumul) procesorului in functie de utilizare si solicitari. Cu SpeedStep dezactivat e ca si cum ai merge incet cu o masina, dar cu motorul turat la maxim. E normal ca procesorul sa ruleze la frecventa scazuta cand nu face nimic. poti testa functionarea corecta a procesorului astfel:
  • activezi SpeedStep
  • setezi Power Plan pe max performance
  • deschizi Task manager, tabul CPU
  • deschizi CPU-Z, tabul Bench
  • rulezi Bench CPU si urmaresti frecventa CPU in Task Manager. Daca ajunge la ~3.10 GHz atunci totul e in regula
  • dupa terminarea testului apesi pe Submit and Compare.
  • vei fi redirectionat pe site-ul valid.x86.fr.  Aici poti compara scorurile pentru procesorul tau .
  • Ca idee, referintele pentru procesorul tau sunt: 251 pct. Single Thread si 1205 pct Multi Thread
Daca scorurile obtinute de tine sunt mai mari e perfect, daca sunt mult mai mici e posibil sa fie probleme. Revino cu mesaj

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Bagă  HWinfo și la tabul sensors zi unde arată yes la CPU. Să nu cumva să facă throttling pe motiv de PowerMax, caz în care problema e fie la placa de bază cu alimentarea, fie încărcătorul își dă duhul.

#17
gogomanul13

gogomanul13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.11.2012

View Postnei-k, on 05 februarie 2021 - 08:55, said:

@gogomanul13
- daca ai nevoie de baterie pentru portabilitate (nu pentru spor de performanta, ca nu are nicio legatura) - cauta o baterie compatibila.Mai bine baterie chinezeasca noua, decat baterie originala veche si nefolosita. Celulele se degradeaza in timp chiar daca nu sunt folosite. Nici nu te complica cu schimbatul celulelor. 350 lei pentru o baterie nu merita, practic dublezi valoarea laptopului

- lasa SpeedStep activat. Aceasta functie ajusteaza frecventa (si consumul) procesorului in functie de utilizare si solicitari. Cu SpeedStep dezactivat e ca si cum ai merge incet cu o masina, dar cu motorul turat la maxim. E normal ca procesorul sa ruleze la frecventa scazuta cand nu face nimic. poti testa functionarea corecta a procesorului astfel:
  • activezi SpeedStep

  • setezi Power Plan pe max performance

  • deschizi Task manager, tabul CPU

  • deschizi CPU-Z, tabul Bench

  • rulezi Bench CPU si urmaresti frecventa CPU in Task Manager. Daca ajunge la ~3.10 GHz atunci totul e in regula

  • dupa terminarea testului apesi pe Submit and Compare.

  • vei fi redirectionat pe site-ul valid.x86.fr.  Aici poti compara scorurile pentru procesorul tau .

  • Ca idee, referintele pentru procesorul tau sunt: 251 pct. Single Thread si 1205 pct Multi Thread
Daca scorurile obtinute de tine sunt mai mari e perfect, daca sunt mult mai mici e posibil sa fie probleme. Revino cu mesaj


Deci, am senzatia ca ii varza!

View Postxeleron, on 05 februarie 2021 - 10:16, said:

Bagă  HWinfo și la tabul sensors zi unde arată yes la CPU. Să nu cumva să facă throttling pe motiv de PowerMax, caz în care problema e fie la placa de bază cu alimentarea, fie încărcătorul își dă duhul.

Attached Files



#18
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,566
  • Înscris: 21.12.2006
Asigura-te ca in BIOS ai setarile corecte
Asigura-te ca in Balanced Power Plan > Processor power management ai setarile corecte: Minimum proc. state: 5% , Maximum proc. state: 100%, System cooling: Active
Dezinstaleaza orice program de Tweak sau OC al CPU, inainte de dezinstalare revino la setarile initiale
Refa testul cu CPU-Z

Daca tot prost iese testul, mai incearca ceva:
1. restart, 2. test CPU-Z, 3. sleep (ori din meniul Windows , ori din butonul Power). 4. Wake from sleep 5. test CPU-Z

Am patit ceva similar cu un Dell E6540 caruia i-am schimbat procesorul original i5 de 35W cu un i7 de 45W. Cu noul procesor laptopul scotea scor mai slab decat cu cel vechi, procesorul nu folosea Turbo si nu atingea frecventa maxima. Am incercat tot felul de metode si setari cu Intel XTU, am facut upgrade si downgrade la BIOS fara succes.Am testat procesorul i7 pe un alt laptop, pe acela mergea perfect. Apoi am gasit sugestia de mai sus pe un forum si problema s-a rezolvat miraculos. E ceva legat de BIOS si modul cum sunt acceptate anumite procesoare. Pe laptopul meu si cu acel procesor, Turbo functioneaza la frecventa maxima doar dupa Wake from sleep

Tu folosesti procesorul original, asa ca, daca nu sunt probleme de alta natura sau reglaje proaste, e posibil ca din BIOS sa ai aceasta limitare.

As mai incerca si o reinstalare de Windows, pe un alt disc sau pe o alta partitie, pentru a verifica daca se repeta comportamentul. Poate problema ta e de natura hardware

PS. am avut de curand un XPS L502X echipat similar cu al tau la curatat, update BIOS si instalat Windows 10. Arata, functiona si se misca foarte bine pentru varsta lui.

Edited by nei-k, 05 February 2021 - 11:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate