Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Durere abdomen stanga jos

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
databaser1

databaser1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.10.2018
In urma cu aproximativ 6 luni am inceput sa fac crize de colica renala. Pana acum am avut vreo 3-4, de fiecare data urologul a spus ca la nu vede nici o piatra la ecograf si cel mai probabil e vorba de microlitiaza. Nu am avut febra niciodata in aceste episoade. Cam tot din perioada aceea, chiar si cand nu aveam criza de rinichi am observat dureri relativ usoare in stanga in partea de jos. Nu au necesitat calmante.
De vreo 2-3 saptamani, tot mai des ma doare in stanga jos, durere asociata uneori cu diaree, greata, stare generala de rau. De regula durerile apar noaptea si dimineata si se amelioreaza sau dispar ziua. Am facut o ecografie si medicul a notat pe fisa:
"In flancul stang se evidentiaza o structura hipoecogena neomogena cu umbre posterioare si diametre de aproximativ 5/4 cm.
Se suspecteaza patologie de colon descendent - pentru care se recomanda colonoscopie sau examen CT"
Am programare la gastroenterologie dar de abia saptamana viitoare.
Ce ar putea sa fie ?

Multumesc

#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Prima optiune ar fi trebuit sa fie examenul CT, existand si posibilitatea efectuarii unei colonoscopii virtuale prin intermediul acestui examen. Ar fi urmat gastroenterologia, pentru eventuale interventii / biopsie. Supozitii referitoare la ce ar putea fi sunt premature, in acest moment.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdatabaser1, on 03 februarie 2021 - 10:56, said:


La ecograf nu prea se vad pietrele mai ales cele formate din acid uric. Daca de 6 luni te supara treaba asta, trebuia sa faci un CT mai din timp. CT-ul este precis, poate sa vada orice, iti poate identifica si un fir de nisip de il ai. De asemenea poate sa vada orice alta problema pe care un eco nu poate.

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
acuma zic si eu, nu ar fi mai bun un RMN?  diferenta de pret nu mi se pare mare.

#5
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Nu, pentru tesuturi moi este preferabil un CT / cu substanta de contrast in aceasta faza.

#6
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
eu trag cu pietrele la rinichi de vreo 10 ani. acum vreo 5 am avut blocat un calcul pe ureter pana in vezica si a necesitat uroscopie pt a-l sparge in acel loc (era prea mare pt extractie sau eliminare naturala). am fost bine pana acum vreo 10 luni cand a reinceput calvarul. de data asta cu 2 calculi blocati pe ureter pana in vezica!
prima data se vedea la ecograf doar rinichiul ce prezenta hidronefroza, iar calculul s-a vazut in baza unei radiografii renale cu substanta de contrast.
acum am facut CT fara substanta de contrast si se vad "diamantele"! la ecograf, la fel, doar o usoara hidronefroza.

deci, si in cazul tau, s-ar putea ca calculul sa fi plecat din rinichi si sa fie in tranzit spre vezica. si, DA durerea radiaza catre oasele bazinului si testicule.
la mine e o durere surda care se acutizeaza uneori...cand e dezastru vreo 2h (folosesc algolamin fiola + no-spa forte+piafen).
astept sa se linisteasca treaba cu covid-ul sa vizitez iar medicul urolog !
sanatate!

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,929
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdatabaser1, on 03 februarie 2021 - 10:56, said:

...crize de colica renala..

Pai nu ai fost la medicul de familie sa-ti dea trimitere pt laborator, sa vezi cam spre ce bate diagnosticul?
Probabil vedea si el ca nu-i vorba de patologie renala, nu mai dadeai banii aiurea la urolog...

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postrich1974, on 03 februarie 2021 - 11:11, said:

acuma zic si eu, nu ar fi mai bun un RMN?  diferenta de pret nu mi se pare mare.

Exista RMN gratis.Nu e nici o diferenta din punct de vedere calitativ sau interpretativ intre RMN-ul cu plata sau cel gratuit.

#9
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
unde e gratis ?!? doar cu bilet de trimitere de la medicul de familie...si reusesti programarea peste 3 luni!

#10
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
colecistul...?

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
EU am avut niste crize, de ma omorau.
Ma durea groaznic, abia mergeam. In o zi-doua, ma albeam la fata, slabeam. Imi trecea subit, cu Nurofen. AM avut inclusiv programare pentru operatie de apendicita.
Dupa cateva episioade, la recomandarea medicului am luat niste pastile, nu le mai stiu numele (galbene transparente) si ceva prafuri. Asta acum vreo 7 ni. De atunci, am mai avut o data un episod. SImteam o jena si o data, cand am ajutat pe cineva sa ridice un obiect greu, am simtit ca mor. Cred ca s-a deplasat ce o fi fost. Asta de vreo 3 ani. Nu am mai avut probleme. Deci, poate sa te supere la nesfarsit daca nu iei masuri. Eu am facut un ecograf. AM un chist care se poate mari, trebuie urmarit si aveam nisip. Nisipul ma durea. Ma apuca frica cand imi amintesc cat.

#12
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007

View PostYOUR_GOD, on 03 februarie 2021 - 12:49, said:

Dupa cateva episioade, la recomandarea medicului am luat niste pastile, nu le mai stiu numele (galbene transparente) si ceva prafuri.

De la prafuri a trecut...

#13
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Diverticulita sigmoidiana?

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostArgv, on 03 februarie 2021 - 13:31, said:

De la prafuri a trecut...
Imi pare rau, nu am tinut minte denumirea. Era ceva efervescent, sub forma de pudra. Hai sa  nu despicam firul in patru, ca daca vorbim despre utilitatea postarii, stau oricum mult mai bine decat tine.

#15
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
Lithoren cred ca ai luat.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpavelescu, on 03 februarie 2021 - 14:43, said:

Lithoren cred ca ai luat.

Lithoren am luat si eu. Ajuta mult daca ai pietre.

#17
databaser1

databaser1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.10.2018
update

La consultatia/ecografia facuta de gastroenterolog nici vorba de "structura hipoecogena neomogena cu umbre posterioare si diametre de aproximativ 5/4 cm.".
Diagnosticul a fost "Sindrom colon iritabil forma spastica. Am primit tratament o luna de zile cu debridat dimineata si seara.
Simptomele s-au ameliorat dar inca cu cateva zile inainte de inceperea tratamentului. Urmez tratamentul si mai vedem...

#18
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
si ma rog, colon iritabil din ce cauza? ce mananci dumneata?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate