Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Durere abdomen stanga jos

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
databaser1

databaser1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.10.2018

 rich1974, on 14 februarie 2021 - 21:39, said:

si ma rog, colon iritabil din ce cauza? ce mananci dumneata?

In general mancare gatita.
Ieri am mancat 2 felii de paine prajite cu unt, branza si muschi file si ceai, la pranz 2 sarmale mici (fara smantana), 2 milk burger din aia dulci de la carrefour, pe la 18 omleta, 2 oua cu ardei, ceva condimente.
La o saptamana sau doua, cate o pizza.
In fiecare dimineata beau ceai, uneori si seara....apa in timpul zilei. Nu beau coca-cola sau alte sucuri...

#20
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
acuma, eu ce sa zic, incearca si dumneata niste chestii, ca nu ai de pierdut. in primul rand, baga grasime mai multa. faptul ca ai mancat sarmalele fara smantana nu e o realizare.
cu painea prajita iar nu sunt de acord, nu inteleg de unde vine duda asta.
doua directii ar fi de urmat, zic eu din experienta proprie. post alternativ 20 cu 4 si eliminarea graului din alimentatie. invariabil eu recomand asta la toata lumea.
iar carne, cumpara si fa-o la cuptor, dar carne bina, nu pasare sau porc industrial. ma rog, in loc de pasare mai bine bagi porc.

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,919
  • Înscris: 25.06.2007

 databaser1, on 13 februarie 2021 - 11:21, said:

Diagnosticul a fost "Sindrom colon iritabil forma spastica. Am primit tratament o luna de zile cu debridat dimineata si seara.
Diagnosticul IBS se face pe criteriile Roma IV, nu prin excludere, sper ca asa te-a diagnosticat.
Ti-a recomandat regim FODMAP?

#22
databaser1

databaser1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.10.2018

 Karhu, on 15 februarie 2021 - 10:25, said:

Diagnosticul IBS se face pe criteriile Roma IV, nu prin excludere, sper ca asa te-a diagnosticat.
Ti-a recomandat regim FODMAP?

Mi-a recomandat
dieta hipolipidica si hiposodata...miscare

#23
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ce prostie, dieta hipolipidica.
frate, nu te lua dupa doctori. la chestii de genul asta, doctorii din Romania sunt zero barat. pana si domnul karhu m-a dezamagit cand, la intoleranta la gluten, spune ca recomanda paine fara gluten.
in primul rand, grasimea este aliment esential pentru om. in schimb, carbohidratii sunt sezonieri.

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,919
  • Înscris: 25.06.2007
Uite aici dieta FODMAP (am mai pus-o candva dar nu stau sa mai caut).

Attached Files



#25
databaser1

databaser1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.10.2018
update...
Dupa vreo 3 saptamani de debridat 2/zi durerea sanga jos a disparut. Insa cum ziceam, disparuse cu cateva zile dinainte deci nu stiu ce sa zic..
Inca am probleme...seara foarte des am gaze dimineata la fel. Dimineata la 3-4 zile am si durere abdomen in dreapta sus urmata de greata. Uneori trece in 1h fara nimic alteori trebuie sa iau nospa eventual metoclopramid..Ziua, am observat ca dupa masa de pranz simt ca si o greutate in stomac cu toate ca nu mananc prea mult.
Fastfood nu mai mananc, mesele sunt cam la aceleasi ore..o sa merg iarasi la gastro la un control...

#26
databaser1

databaser1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.10.2018
Intr-un final am eliminat o piatra provenita de la rinichi intepenita pe undeva prin peretele vezicii. Se pare ca durerile proveneau de la ea. De atunci nu am mai avut nici un fel de dureri sau stari de rau. Asta ca sa nu lasam treaba in aer...poate e util pentru cineva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate