Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Alpha One - by Sony

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Legat de sync speed, mult inainte de Nikon D70 si D70s, in 1999 a aparut Nikon D1 cu X sync pana la 1/500s si pe PC mergea pana la 1/16000 cu obturator electronic ca si la 1/500s.
Apoi a fost la fel si D1H si D1X in 2001 tot cu x sync pana la 1/500s si 1/16000 max, iar D1X deja era aproape 6MP cum a fost mai tarziu si D70 dupa D100 ( D100 avea x sync pana la 1/ 180s, dar D70 si D70s suportau pana x sync la 1/500s). D2 din 2005 avea pana la 1/ 250s.
Desigur a existat si HSS inca de pe vremea SLRurilor pe film.

Dincolo de asta, pt cine e interesat exista flashuri cu care se putea sincroniza si in anii 60, 70 pana la 1/1000 sau si 1/2000 cu perdea in plan focal.
Exista flashuri FP cu descarcare lunga care acopera toata durata expunerii respectiv toata baleierea fantei obturatorului.
La Pentax K2 din 1975, pe langa X sync in patina mai am inca doua prize PC, una e X si suporta sincronizare pana la 1/15s cu lampi clasa M, MF si FP, si una e FP care cu lampi FP cu descarcare lunga suporta sincronizare pana la 1/1000s.

La Pentax MZ-S din 2000 am HSS pana la 1/4000s ( din 1/6000s maxim), dar doar cu blitzuri care suporta modul HSS cu rafala.

Edited by loock, 28 January 2021 - 01:31.


#38
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
La K2ul din 1975  X syncul e normal pana la 1/125s real cu obturator metalic vertical Seiko-Copal electromecanic controlat electronic, inclusiv cu AV si full M.
Insa cu lampi flash FP si priza dedicata FP sincronizeaza pana la 1/1000s cat are setabil manual. ( 8 s - 1/ 1000s dintre care 1/125s si 1/1000s sunt disponibile si fara baterii 2 x SR44 care tin tzaspe ani si 10-20 K expuneri).
Pe AV expune si minute, si se duce si peste 1/1000s cam 1/1500 dar preferam mai scurt pt cand am film de iso 200 - 400 si la lumina de zi vreau sa trag cu diafragma deschisa pt detasarea subiectului.

HSSul se foloseste mai mult pt fill light partial la contralumina de contrast moderat, unde nu e grava puterea redusa.

Acum exista si solutia moderna in locul lampilor FP, exista blitzuri profesionale, inclusiv cu acumulatori, cu descarcare lunga fara rafala, de putere mare, cu care se poate expune si la timpi foarte scurti fara dezavantajele HSS. Desigur sunt scule profesionale cu preturi tzapene  dar subiectul de aici e o camera care costa cat o masina cu toate ca e de format mic...

Edited by loock, 28 January 2021 - 01:50.


#39
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pentru cine este interesat. Pentru cine nu este interesat, are djl niște topicuri despre aparate pe film.
https://youtu.be/coyy-FKZTzw?t=362

#40
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Aparatul asta de fotografiat caruia i se ridica osanale ca este, a fost, va fi cel mai tare din parcare, aparatul asta exista?

View PostReactor2015, on 27 ianuarie 2021 - 21:01, said:

.....
Dar, nu-mi place deloc modul ăsta de a pune problema.
Intrăm brutal în aria de fanboysm rezervată altor colegi și ar fi păcat.

Stai linistit ca nu mai este de actualitate aria de fanboysm. Odata cu intrarea celor de la Olympus in categoria "Minolta...o firma disparuta" Posted Image a disparut si obiectul muncii rezervat colegilor despre care ai amintit  Posted Image

#41
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Din ciclul "hotul striga hotii".
Dar de ce ai pus intrebarea aia ? Ceva frustrari ramase in urma unor discutii de pe alte topicuri ? Ceva de dovedit ?

Ambasadorii Sony au testat deja camera asta. Au fost postate filme cu primele impresii.
Se stie si cand va fi disponibila in magazine (martie), a fost anuntat si pretul.

Edited by katran, 28 January 2021 - 08:23.


#42
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
edri, ce osanale să ridici? Pentru cei mai mulți aparatul ăsta rămâne exact cum spunea vulpea cu strugurii.
Am făcut topic de prezentare și doar să discutăm.
Dacă m-ar plăti cineva, i-aș ridica osanale. Aștept oferte, rog seriozitate!

P.S. unii dintre voi nu v-ați plictisit să reîncălziți ciorba și să reveniți cu aceeași atitudine obosită over and over again? E ca și cum ți-as spune eu să te duci acum pe topicul de Pentax că au mai pus ăia o poză și-un scris în japoneză cu dslr-ul pe care îl tot lansează de vreo doi ani. Nu e de cacao? E, dar uite că eu nu-ți spun să faci asta.
Apropos, tocmai mă pregătesc să ies la fotografie. Sper să nu dau de colegul nostru care nu pune poze pentru că-i supărat pe politica softpedia, pe acolo.

#43
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postkatran, on 28 ianuarie 2021 - 08:20, said:

......
Se stie si cand va fi disponibila in magazine (martie), a fost anuntat si pretul.

Asta nu stiam. Multumesc pentru raspuns.

View PostReactor2015, on 28 ianuarie 2021 - 08:30, said:

... Pentru cei mai mulți aparatul ăsta rămâne exact cum spunea vulpea cu strugurii.
......

Si da si nu, va avea statutul modelelor de varf ale DSLR-urilor Canikon din vremurile bune ale pietei foto. Va avea un procent  mic din totalul vanzarilor de aparate Sony, dar va contribui la cresterea prestigiului brand-ului si la cresterea vanzarilor altor aparate Sony cu pret mai mic, mai ales daca vor fi prezentate ca avand si ceva tehnologie existenta pe Alpha One.

#44
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
https://www.adorama....rce=rflaid67913
https://www.focuscam...ng Link&irgwc=1
https://www.bhphotov...ss_digital.html

Recunosc, Sony a greșit că nu a făcut tesing vreo doi ani de zile înainte să apară camera. Chiar nu a vorbit nici naiba nimic până în momentul anunțului. Nici măcar pe surse. Au scos-o și cu asta basta, fără valurile de isterie a unor presupuși fanboy. De altfel, Sony nici nu se remarcă prin fanboys. Nici măcar prin marketing, așa cum au lăsat unii să se înțeleagă, pe topicul ăsta.

#45
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Odata cu Alpha One, au introdus si "built-in focus stacking" pe sistemul Sony?

Edited by edri, 28 January 2021 - 08:58.


#46
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu cred. Era bun. Și nu doar ăsta.
Dar dacă nu au introdus la aparate cu 24Mp, mi-e greu să cred că vor introduce la aparate cu 50Mp.

#47
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
Reactor, managerul Sony a spus cu gurita sa intr-un interviu filmat acum vreo 2 ani maxim cum ca nu mai fac greseala sa imparta ultima generatie de senzori cu Nikon decat dupa ce ei, Sony, au trecut deja la urmatoarea generatie pentru a putea pastra astfel avantajul noutatii de partea lor. S-or fi saturat sa si-o ia pe spinare inainte de a trece la strategia asta, cu atat mai mult cu cat atunci nu-i ajuta nici sistemul Af .. In momentul cand ieseau in acelasi timp pe piata cu acelasi senzor, Sony era in urma rau la ISO si mai ales la DR .. nu mai amintesc de culori.

Pentru celelalte discutii, sincronizarea cu o singura  perdea este una iar HSS e cu totul altceva ..
  Daca af-ul impreuna cu shutterul mecanic va face valuri, vor fi pe val cu siguranta. 10 fps la 50 de Mpx ... moaama!

#48
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
10 fps la 50Mpx e extraordinar, nemaiauzit, un pas mare fata de cele 9fps la 45Mpx pe care le face D850 de vreo 3 ani incoace.

Pe de alta parte, 30fps la 50Mpx si mai ales cu buffer mai mare de 1s e ceva deosebit si din ce am vazut in ultimii ani, problemele cauzate de shutter-ul electronic sunt neglijabile.

Eu insa raman sceptic cu privire la utilitatea a 30fps la 50Mpx in afara catorva scenarii de nisa. Ajungi la probleme de gestionare a numarului mare de fisiere si cantitatii imense de date.

Era fain daca foloseau capacitatea asta sa faca niste chestii mai interesante, gen Pre-Capture si focus stacking dar asa... parca tot Canon R5 suna mai bine si iti raman bani si de un obiectiv decent ;).

Edited by StefanSC, 28 January 2021 - 15:09.


#49
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postmerlin Gl, on 28 ianuarie 2021 - 14:35, said:

  Daca af-ul impreuna cu shutterul mecanic va face valuri, vor fi pe val cu siguranta. 10 fps la 50 de Mpx ... moaama!
Cum face AF cu shutterul inchis, ca n-are oglinda? Iar cand e deschis deja expune deci nu mai poate face AF.


View PostStefanSC, on 28 ianuarie 2021 - 15:04, said:

Eu insa raman sceptic cu privire la utilitatea a 30fps la 50Mpx in afara catorva scenarii de nisa. Ajungi la probleme de gestionare a numarului mare de fisiere.
30fps la 50Mpx ajuta mult la marketing, ce faci tu cu sutele de cadre dupa ceea e fix treaba ta, dar ei te pot ajuta cu niste carduri mai mari/rapide daca vrei.

Edited by crokodilu, 28 January 2021 - 15:10.


#50
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Băi, nu vă mint. Dacă o bagă la 800 Euro la F64, o cumpăr.

#51
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@Merlin, nu știam de declarația respectivului. Nu te contrazic, așa o fi.
@Ștefan, în mare măsură de acord cu ce spui tu și mi-ar fi plăcut și mie tot felul de funcții de genul celor existente la Olympus, dar nu-s. Și oricum, nu-mi pare rău că nu-s pentru că nu-mi voi cumpăra o cameră foto de 6500€ niciodată. La nivelul meu, e bun orice :D

Totuși rezoluția și alte chestii care nouă nu ne sunt folositoare, altora sunt. Iar cine cumpără o cameră Sony de 6500€, nu se uită la Canon pentru că se presupune că a venit de la Canon sau Nikon, este o realitate și deja se află la a doua sau la 3-a cameră foto de la Sony.
Nu văd pe cineva care nu a tras niciodată cu Sony să-și cumpere camera asta că e șmecheră și face minuni.

#52
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostStefanSC, on 28 ianuarie 2021 - 15:04, said:

Pe de alta parte, 30fps la 50Mpx si mai ales cu buffer mai mare de 1s e ceva deosebit si din ce am vazut in ultimii ani, problemele cauzate de shutter-ul electronic sunt neglijabile.

Olympus are 60fps-uri x 20 Mp si cu buffer mai mare de o secunda din 2016.
Sa faci 30 fps-uri x 50 Mp in anul 2021 nu este ceva iesit din comun.

Edited by katran, 28 January 2021 - 16:34.


#53
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postcrokodilu, on 28 ianuarie 2021 - 15:07, said:

30fps la 50Mpx ajuta mult la marketing, ce faci tu cu sutele de cadre dupa ceea e fix treaba ta, dar ei te pot ajuta cu niste carduri mai mari/rapide daca vrei.
Lol. Tot Sony, nu? Mai are si altcineva carduri CFexpress tip A?

#54
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nikon dacă nu mă înșel. Sau QXDA, ceva de genul, naiba știe. Oricum, merg și carduri clasice și din astea noi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate