Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Alpha One - by Sony

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#19
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004

View Postnicolaie, on 27 ianuarie 2021 - 00:24, said:

Singura chestie interesanta mi se pare sync ul de 1/400 cu blitzul, in rest  specificatii pentru videografi, nici macar nu are ecran LCD deasupra .

Bine ca au pus rotita dedicata pentru compensarea expunerii, pentru cei ce trag pe programe. .

Am reușit acum cativa ani sa "pacalesc" niste blițuri portabile, sa faca un fel de sync până pe la 4000 si chir.mai sus. Am intercalat intre devlansatorul dedicat al lor si camera un Pocket Wizzard TT5 (poți sa mai umbli din soft, sa adaptezi.

...blițuri portabile, respectiv Elinchrom Quadra

Edited by Dizlpower, 27 January 2021 - 01:28.


#20
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu e problema, poti sa faci high speed sync cu toate blitzurile lansate in ultimii ani, dar sincronizarea se face prin blitzuire repetata pentru a acoperi toata suprafata senzorului pe masura ce shutterul face expunerea. Asta presupune putere scazuta foarte mult fata de sincronizarea dintr-o singura deplasare, asa cum se itnampla pana in 1/200-1/400

Poti testa cu un blitz ce are HSS, faci o poza la 1/2 putere blitz la 1/200 apoi ajustezi parametrii de expunere si faci poza la 1/2 putere blitz la 1/1000, vei obtine mult mai putina putere de la blitz atunci cand treci in HSS si scade pe masura ce urci spre viteza maxima a aparatului, 1/4000 sau 1/8000, in plus blitzul va munci foarte mult si se va incalzi, se va uza prematur fata de declansarea printr-o singura expunere

Edited by nicolaie, 27 January 2021 - 02:44.


#21
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Da, dar ai rezultate si merge cu aproape orice blit de studio, chiar mai vechi ...totul e sa potrivești deschiderea obturatorului în fereastra  de lumina a blitului. Ce e drept, arunci restul de lumina ai blițul trage cam pe maxim si se încălzește....:)

Oricum, cine trage fashion mai serios sau ceva de genul asta, va aprecia toata partea cu "sync"...va aprecia si poate va plati :)

Edited by Dizlpower, 27 January 2021 - 08:16.


#22
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postnicolaie, on 27 ianuarie 2021 - 00:24, said:

... nici macar nu are ecran LCD deasupra .

Bine ca au pus rotita dedicata pentru compensarea expunerii, pentru cei ce trag pe programe. .
Ce să faci cu lcd deasupra? La ce folosește? Ai deja două ecrane pe spate care îți arată toate informațiile necesare. Este mult mai confortabil să privești în poziția firească în care ții aparatul un ecran pe spate, decât să-l răsucești să privești ceva deasupra pe un ecran mic. Aia cu ecranul deasupra este o reminiscență de pe vremea când ăla era singurul ecran pe aparat și o pot regreta doar cei care sunt obișnuiți cu genul ăla de ecran.

Nu mă prind de faza cu rotița dedicată compensării de expunere. Toate aparatele Sony au așa ceva, nu este vreo noutate.

Ai zis că sunt specificații pentru videografi. Dar cele pentru foto au ceva? Sunt absolut de top și pentru fotografi. De la rezoluție, pâna la un AF care este de pe altă lume. Din punct de vedere al fotografului lipsește ceva?

Ca și conectivitate există totul pe el, de top. De la HDMI full size, la conectivitate prin cablu la rețea, usb c (10Gb/s) versiunea cea mai rapidă cu putință de face obsolete să mai scoți cardul și să-l bagi în cititor, intrare pentru microfon și ieșire de căști, etc. Pur și simplu este un aparat complet din toate punctele de vedere. Este o mașinărie așa cum nu a mai fost vreodată făcută în domeniul ăsta.

Sunt și lucruri care nu-mi plac, în afară de preț. Ecranul nu este articulat.
O să fie aparatul cel mai folosit pentru fotografii de eveniment și nu mă refer la evenimente ca în România, NBC, ci la fotografii profesioniști de sport, presă, politic, modă, etc.
Chiar este un aparat complet.

#23
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Tocmai am vazut ca pretul in Europa este de 7.300 eur....cred ca e varianta placata cu aur :D

#24
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Este aparat pentru cei care vor sa aiba "cea mai mare scula din parcare". Majoritatea amatori (pasionati) la varsta pensiei cu ceva bani inca in conturi.

Nu o sa fie mare inghesuiala la el pe partea de sport ca iti da cu el editorul in cap daca ii pui in brate 3000 de cadre de 50Mpx care arata la fel.

Pe partea de fotojurnalism... stiu cum e sa trimiti fisiere de 5MB spre Kabul, nu sunt curios sa aflu cum o fi sa trimiti poze de 50Mpx.

Pe partea de wildlife... o pasare statica nu are nevoie de 30 de fps-uri, una in zbor, vei prinde la fel de multe pozitii bune ale aripilor ca si la 20fps sau la 10fps si pentru restul, din nou... cine are timp sa stea sa sorteze prin sute daca nu mii de cadre cvasi-identice.

Plus stocare scumpa, transfer scump, back-up scump...

In rest, cum zic poetii nationali :

https://youtu.be/iHIeNid5n44?t=149

Edited by StefanSC, 27 January 2021 - 20:25.


#25
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Corect, un kkt de aparat care nu-i bun de nimic. Așa a zis și Angry Fox - fotograf de talie mondială.

#26
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Nikon poate sa vanda D6 la pretul asta, Sony nu. Mi se pare normal. Posted Image

Nu mai vorbim de faptul ca D6 nu se apropie de camera asta la nivel de specificatii si functii.

Pai este super smecher Sony. Are in oferta si camere performante la pret bun (Ex A9 MK I) are acum si camera cea mai tare din parcare.
Are vreo 5-6 ani avans fata de cei doi (CaNikon) si profita de ei.
Ce vrei ? Sa-i astepte pe aia doi sa vina din urma ?

De asta scoate camere si obiective pe banda rulanta.

Edited by katran, 27 January 2021 - 20:56.


#27
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
D6 a fost depășit încă din momentul lansării.
Dar, nu-mi place deloc modul ăsta de a pune problema.
Intrăm brutal în aria de fanboysm rezervată altor colegi și ar fi păcat.

#28
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Are si Nikon pe teava o jucarie ML  cu 50MP si 8k video, sa vedem la ce scor...Posted Image

#29
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu am nici cea mai mică îndoială că toți vor scoate camere din ce în ce mai bune. Nu au altă șansă.
Chestia e că Sony, blamați de unii, sunt diapazonul pe zona de ML-uri, nu doar ca scule în sine ci și ca popularitate. Și popularitatea nu este întâmplătoare.

#30
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Toti vor scoate, dar sunt in urma. Au de recuperat dar momentul asta nu este cel mai bun pentru eroisme.
Va fi o batalie disperata pentru o felie din ce in ce mai mica.
Finalul nu cred ca o sa fie fericit pentru unii.

Edited by katran, 27 January 2021 - 22:13.


#31
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Nikon primeste senzorii de la Sony, nu are cum sa scoata aparate cu cei mai noi senzori facuti de Sony inaintea lui Sony. Jucaria facuta de Nikon e gata, doar ca Sony si-a luat un mic avans pentru lansarea pe piata. Si Nikon o sa-i bata..., la pret... (nu in jos).Posted Image

#32
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Foarte posibil.
Mă uit la ce aparate au existat până acum și la ce prețuri.
Astea noi și scumpe, chiar trebuie să aibă superioritate și la calitatea imaginii, nu doar la AF și alte funcții.
La calitatea imaginii cred că s-au făcut cele mai multe compromisuri în ultimii ani.
Este nevoie de senzori noi, capabili. Făcând o analogie cu telefoanele, DSLR/ML, au bătut prea mult pasul pe loc.
Ori fac ceva în sensul calității imaginilor obținute, ori dispar. Și bătălia mare este și pe partea de software pentru prelucrare foto/video unde au apărut jucători noi în piață.

#33
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
Faina namila si specificatii.
  Vin si eu cu doua chestii:

1 - Nikon D70 si D70s aveau sincronizare standard la 1/500 inca din 2004. Sony spuneau ca sunt primii care au realizat asta. Or fi crezut ca lumea a uitat .. :)
2. Rafala cu shutter mecanic este de doar 10 cps, cu mai putin de 4 cps fata de D6 (spunea cineva mai sus ca e mult in urma sa la specificatii). Cele 30 cps sunt doar cu obturatorul electronic deci nu prea se pun in fotografia de sport ..

  In rest, suna al naibii de bine cele 700 si ceva de puncte af ... macar pana le vedem in teren cum si cat de bine misca ..  Dar 50 mp sunt mult prea multi pentru fotografia de sport, una dintre ramurile pe care o ataca. Eu il vad mai degraba ca un concurent serios si capabil fata de D850 ..

Reactor, corect, Nikon nu poate folosi senzorii Sony decat dupa ce acestia trec la o noua generatie de senzori. Problema este ca si cu acest handicap ei reusesc sa stoarca mult mai mult din acei senzori decat o fac Sony.

.. Problema de baza este cat dintre acele specificatii si functii te ajuta cu adevarat in teren si cate dintre ele dau doar bine in marketing?

P.S. - faptul ca am comparat cu ceea ce cunosc si s-a adus in discutie si nu din povesti, sper sa nu fie interpretat iar ca o demomnstratie de fan-boyism .. Aviz amatorilor!

#34
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Eu nu am afirmat că Nikon nu poate folosi senzorii de ultimă generație de la Sony. :) Ba chiar cred că Sony îi vând fără probleme celor de la Nikon sau Canon.
Nu sunt deloc convins că Sony nu sunt capabili să stoarcă acei senzori la maxim :)

Păi greșești când te referi la rafală. Cu mirrorless nu (mai) ai niciun motiv concret să tragi cu shutter mecanic. Mai ales că la @1 s-a eliminat problema cu flickeringul la shutter electronic (care se manifesta extrem de rar și din punctul meu de vedere doar din vina utilizatorului). Shutter-ul mecanic o să fie complet eliminat la următoarele generații de camere mirrorless, ai să vezi.

Ceea ce este interesant la acest @1 la faza cu blițul nu este faptul că poți trage la 1/400 ci altceva, poți trage cu bliț cu shutter electronic. Și probabil că Sony s-a referit la aparatele mirrorless, nu la DSLR.

199MP high-resolution pixel-shift mode
As with previous Sony cameras, the a1 offers a choice of multi-shot high res modes. You have the choice of whether to shoot four frames (cancelling-out the Bayer pattern so that you've captured a red, green and blue pixel for every position and hence don't need to demosaic), or a sixteen-shot mode, which does the same thing for four slightly offset positions, quadrupling the pixel count of the final image. In both cases the files need to be combined using Sony's Imaging Edge desktop software.
The faster e-shutter mode of the a1 decreases how long it takes to shoot all these images, helping to reduce the impact of movement between frames. But it also means it's possible to shoot high-res mode using flash, for the first time on a Sony camera. You can add a delay of up to 30 second between each capture to provide your strobes with time to recycle.

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Poate nu mai sunt eu la curent, dar cred ca as fi auzit daca ar fi inceput Canon sa puna senzori Sony la DSLRuri, mai ales din gama superioara.

Nikon si Pentax folosesc senzori Sony, nu Canon.
Si de cativa ani chiar si Fuji si Panasonic si Olympus, care au renuntat pt ca erau mereu in urma si nu se justifica investitia in dezvoltare pt. un procent ridicol de mic dintr-o piata si asa redusa dramatic si in continua scadere. Acum toata piata e cat avea unul din ei cu tzaspe ani in urma, si din ea au o picatura, nu au de unde sa investeasca in senzori, ies mult mai ieftin daca-i cumpara de la Sony si atata timp cat sunt de la APSC in sus si calitatea imaginii e buna.

#36
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postmerlin Gl, on 27 ianuarie 2021 - 23:35, said:

1 - Nikon D70 si D70s aveau sincronizare standard la 1/500 inca din 2004. Sony spuneau ca sunt primii care au realizat asta. Or fi crezut ca lumea a uitat .. Posted Image
Nu zic ca sunt primii ci doar ca sunt world fastest, conform unui survery din ian 2021 facut de Sony, probabil se refera la modelele curente, deh chitibusuri de marketing*, vezi mai jos.

View Postmerlin Gl, on 27 ianuarie 2021 - 23:35, said:

.. Cele 30 cps sunt doar cu obturatorul electronic deci nu prea se pun in fotografia de sport ....
Dece?

View Postmerlin Gl, on 27 ianuarie 2021 - 23:35, said:

..si cate dintre ele dau doar bine in marketing?..
*Vorbim totusi de Sony! Marketingul e viata lor.

Edited by crokodilu, 28 January 2021 - 01:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate