Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Bicicleta acasa

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
gabu91

gabu91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 28.11.2009
Salut, ce model de bicicleta ar fi mai folositor pentru confort si pentru musculatura. As obta pentru una dintre aceste doua variante. Am 1.85cm si aprox 90kg si nu caut performanta, doar ceva cardio + sa fac putina musculatura la picioare. Ma gandeam ca cele din primul exemplu ar fi mai bune fiindca imping in fata.

https://altex.ro/bic...cpd/BICJOYL250/

https://oferte-corec...-gratis-3-luni/

Daca imi puteti sugera mai multe modele de preferabil si silentioase ar fi super. Buget 500-1300 RON.

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Musculatura nu se mărește la bicicletă, ci la sală, cu greutăți mari. Dacă scopul este pierderea în greutate, da e bună o bicicletă. Mai greu e cu voința să faci în mod susținut asta.

#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
decat 1000 ron pe o bicicleta mai bine iei un aparat de vaslit magnetic ca nu e mult mai scump.

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 Digix, pe 24 ianuarie 2021 - 17:46, a scris:

Musculatura nu se mărește la bicicletă, ci la sală, cu greutăți mari.

Eu dupa un an de pedalat nu mai incapeam in pantalonii care alta data erau relativ ficsi. Si nu la talie era problema. Deci se poate. Ce-i drept, n-am pedalat in casa.

#5
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Muschii de la picioare cresc si de la pedalat daca faci sprinturi.

#6
gabu91

gabu91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 28.11.2009

 vinciun, pe 24 ianuarie 2021 - 18:51, a scris:

Muschii de la picioare cresc si de la pedalat daca faci sprinturi.
Da stiu mai ales daca faci cu un nivel mai avansat de greutate.

Asadar, care dintre biciclete ar fi mai indicata, cea mai scurta sau cea mai lunga?

#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Păi sunt diferite.

Prima este mai mult pentru cardio constant, la o anumită viteză. Nu e extraordinară pentru intervale, ai o singură poziție. E însă foarte comodă, mai ales dacă ai probleme cu spatele, e excelentă. E genul de bicicletă pe care-ți citești știrile în timp ce faci cardio.
A doua e o bicicletă de spinning. E ideală pentru intervale și poți avea mai multe poziții, poți lucra mai eficient mai multe grupe de mușchi dacă asta îți e dorința. Nu este la fel de confortabilă ca prima, poziția pe ea este cea pe care o ai, în mod normal, pe o bicicletă de șosea.

Depinde cum o folosești.

#8
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Neaparat prima ca are spatar si stai comod in ea fara sa-ti comprimi ouala.Se presupune,ma rog banuieli, ca mersul mult pe bicicleta ar duce mai rapid la impotenta din cauza disfunctionalitatii bazinului si comprimarii testicolelor.Dupa cum se vede in poza,la pozitia "calare" coloana este supusa la solicitari mai mari decat in pozitia sezut.

Attached Files



#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Ok. Dar adevărul e că la a doua, poți sta mai ridicat, nu trebuie sa stai ca in poza, in plus, te poți și ridica, lucrezi alte grupe de mușchi și obosești și mai repede, deci o poți folosi pentru perioade mai scurte de timp.

Fata de alergat, mersul pe bicicleta de spining eu mult mai prietenos cu articulațiile și spatele.

#10
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Vă rog mult lămuriți-mă. Văd că google spune că sunt două tipuri de biciclete de spinning: cu rezistență magnetică și cu rezistență prin frecare. Care este pentru sprinturi/ intervale (mai bună)? Mă interesează ceva ce să simuleze raportul „foaie mare pinion mic”. Și încă o chestie. Odată, la sală, o instructoare mi-a zis să nu mai pedalez ridicat din șa că nu e bicicletă de spinning și se uzează mai tare. Ce fel de bicicletă este asta (atașată)? Are afișaj pentru watts, average watts parcă, bpm dar nu știu cât de precis este și bineînțeles nivelul de intensitate. Deci aia de la sală este tare, se poate pedala greu la ea dar nu știu cum diferită de o bicicletă de spinning pentru că nu am folosit până acum.

Attached Files



#11
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Mai bine o banda de alergat decat bicicleta, dar daca ar fi totusi sa aleg intre cele doua, varianta 2 as alege.

#12
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Bai bine 2 gantere si faci circuite de conditionare, nu e neaparat sa faci forta cu ele.  Mult mai ieftin si eficient. Bicicletele de camera sunt pentru gagici care se pacalesc ca fac sport in timp ce-si vizioneaza serialul.

Ori iei o bicicleta adevarata si iesi pe dealuri cu ea, la aer curat. Parerea mea.

Edited by vinciun, 25 January 2021 - 13:47.


#13
gabu91

gabu91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 28.11.2009
breee, cu ganterele nu dai burta jos si nu faci acelasi cardio si viteza pe care o dezvolti cu o bicicleta.

#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Daca si tu esti unul dintre cei care cred ca grasimea se topeste selectiv, inchei discutia aici.

Altfel, da, cu gantere nu dai la fel de multe calorii jos raportat la timpul petrecut exersand,

#15
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 vinciun, pe 25 ianuarie 2021 - 13:47, a scris:

Ori iei o bicicleta adevarata si iesi pe dealuri cu ea, la aer curat. Parerea mea.
Nimic nu se compară cu plimbatul cu bicicleta în natură.

E greu să te plictisești, cum e la pedalatul în casă.

#16
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

 gabu91, pe 25 ianuarie 2021 - 17:56, a scris:

breee, cu ganterele nu dai burta jos si nu faci acelasi cardio si viteza pe care o dezvolti cu o bicicleta.

Nu-i adevarat. Daca stii sa faci cu ganterele poti arde chiar mai multe calorii in acelasi timp decat pe bicicleta si prin urmare sa dai multa grasime jos. Costul energetic e mai mare cand lucrezi tot corpul decat cand stai asezat si lucreaza doar picioarele.


Breeee, inainte de a sari sa ma corectezi informeaza-te un pic si tu.

 Ann0nyym0us, pe 25 ianuarie 2021 - 17:58, a scris:

Daca si tu esti unul dintre cei care cred ca grasimea se topeste selectiv, inchei discutia aici.

Altfel, da, cu gantere nu dai la fel de multe calorii jos raportat la timpul petrecut exersand,

In dependenta de ce faci cu ganterele poti chiar da mai multa in acelasi timp.

Cu ganterele poti efectua orice, de la cardio lejer si de lunga durata, pe la circuite metabolice intense lucrand tot corpul si pana la exercitii grele de forta.

Antrenamentele cu gantere nu inseamna doar flexii biceps cum cred unii.

Bicicleta e foarte buna cand vrei sa iesi in natura, aia de camera e batuta din toate pozitiile de gantere.

https://m.youtube.co...h?v=cuHwoCWFLIw

https://m.youtube.co...h?v=vVZ--4TTD7k

https://m.youtube.co...h?v=bJnr5HJH22A

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uFNSV89yp2g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vinciun, 25 January 2021 - 19:13.


#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 gabu91, pe 25 ianuarie 2021 - 17:56, a scris:

breee, cu ganterele nu dai burta jos si nu faci acelasi cardio si viteza pe care o dezvolti cu o bicicleta.
Pui ganterele în rucsac și pleci cu bicicleta!

#18
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 MariusEXxTREME, pe 25 ianuarie 2021 - 11:47, a scris:

Mai bine o banda de alergat decat bicicleta, dar daca ar fi totusi sa aleg intre cele doua, varianta 2 as alege.

Explică-mi de ce e mai bine o bandă de alergat decât bicicletă?
Banda e:
- Mai voluminoasă, ocupă lejer de 2 ori mai mult spațiu decât bicicleta;
- Mai scumpă;
- Mai nasoală pentru articulații.

 vinciun, pe 25 ianuarie 2021 - 19:35, a scris:

Nu-i adevarat. Daca stii sa faci cu ganterele poti arde chiar mai multe calorii in acelasi timp decat pe bicicleta si prin urmare sa dai multa grasime jos. Costul energetic e mai mare cand lucrezi tot corpul decat cand stai asezat si lucreaza doar picioarele.

Nu neapărat. Depinde de mai mulți factori.

Problema cu ganterele este că nu prea sunt făcute pentru cardio. Nu sunt extraordinar de eficiente, au centrul de greutate pe centrul bării, acționează mușchii izolat. Foarte eficiente pentru lucrarea izolată a mușchilor, dar neinspirate în alte situații. Vrei să lucrezi mai multe grupe, cum zici tu, iei kettlebell, club bell, mace, care, având centrul de greutate în afară corpului, îți lucrează mult mai mult mușchii de pe partea opusă.


Beleaua la genul ăsta de exerciții, care folosesc multe grupe de mușchi este că te cam blochează în cazul în care ai anumite probleme. Ai probleme cu spatele, e cam greu să te apuci de ridicat greutăți. Chiar în cazul unei accidentări, îți luxezi umărul, nu poți ridica o ganteră. Aici intervine bicicleta.
În plus, antrenamentul la intensitate moderată, pentru perioade lungi de timp, s-a dovedit a fi la fel de eficient precum HIIT, chiar mai eficient în unele cazuri. Pe termen mediu și lung, pentru "omul modern", care are probleme structurale, pentru că stăm jos toată ziua și nu ne folosim corpul atât de mult cât ar trebui, un regim de intensitate crescută, cum sunt acele tabata sau alte forme de HIIT, pot fi destul de brutate și pot duce și la accidentări.


Majoritatea studiilor pe HIIT sunt observații asupra atleților și nu asupra oamenilor de rând. Vorbim aici de persoane cu un sistem cardiovascular deja bine dezvoltat. Este greșit să iei acele principii și să le aplici tuturor, pentru că nu funcționăm așa.


Un studiu arată că nu există avantaje reale pentru exercițiile de intensitate crescută, comparate cu cele la intensitate moderată:
https://www.ncbi.nlm...les/PMC4657417/


Iar dacă plăcerea ta e să-ți vizionezi serialul preferat în timp ce faci cardio, foarte bine! O spui de parcă ar fi ceva rău. Nu toată lumea are timp, chef sau dispoziție să iasă cu bicicleta pe meleagurile patriei. Dacă ție îți place să faci asta, foarte bine, dar nu toți suntem tu.


Bicicleta acasă este și va fi mereu un aparat foarte util, care promovează exerciții cardiovasculare cu impact redus asupra articulațiilor. Văd zilnic persoane supraponderale și obeze care își rup picioarele alergând prin parc. Ar avea mult mai mult de câștigat dacă și-ar lua o bicicletă și ar pedala 20-30 de minute în timp ce-și urmăresc serialul.

Edited by SmurfK, 26 January 2021 - 02:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate