Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cat costa o Proteza Totala Fixa Insurubabila pe Implanturi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View Posttim_matrix, on 23 aprilie 2021 - 23:41, said:

Nu tine pa la revedere, zice ca nu ai osul bun si esti prost tu din nastere.   Am incercat si la fel , nu ai os suficient spun ei, pai stiam si eu ca dca aveam nu cadea dintele , dar scrie pe reclama ca merge si fara os ca este minunat ca el se integreaza cu osul.... o katerinca totala bani aruncati.
Dintele nu cade din cauza osului, nu fiindca n-ai avea os; daca e vorba de parodontoza...asta-i o bacterie imputita, afecteaza tesutul din jurul dintelui, ligamente, chestii...de altfel ai observat ca dintii naturali sunt elastici, ai observat ca au un mic "joc" atunci cand mesteci; ei, bacteria asta nenorocita ataca exact partea aia din jurul dintelui. Acum, unii zic c-o poti tine sub control, macar o perioada, adica sa salvezi dintii, exista tot felul de proceduri de curatare, iti da gingia la o parte, chiureteaza/curata pe acolo, laser, chestii, vizite nenumarate, bani, dar cu cine am vorbit eu...pana la urma tot la cutit si la implanturi ajungi, adica nu exista un tratament minune, nu exista o pastila care sa te scape permanent, ea o sa revina dupa o perioada. Are si multe cauze, poate fi de la igiena deficitara, de la fumat, cauze genetice, etc. Eu m-am spalat pe dinti intotdeauana de doua ori pe zi, seara si dimineata...ma rog, poate au fost zile in care am omis spalatul de dimineata, dar regula asta a fost, am invatat-o de mic, dimineata si seara, insa tot n-am scapat de boala asta. E drept ca nici n-am folosit alte mijloace, atat dentara, dus bucal, unele nici nu existau pe vremea mea, nu la un nivel la care sa-ti intre in obisnuinta, si nici n-am fost pe la stomatolog in fiecare an, fiindca n-a fost nevoie, n-am avut dureri, am avut dinti sanatosi...pana cand n-am mai avut si-au inceput sa se miste.

Marea "smecherie", daca pot spune asa, este sa ajungi cu dintii naturali, sau macar cu o parte destul de mare dintre ei, la aproximativ 50 de ani, plus/minus ceva, dar mai degraba plus ceva, adica sa ai o oarecare siguranta ca daca medicul isi face treaba ca lumea si daca tu mentii o igiena corecta, implanturile si lucrarea definitiva o sa te tina undeva la 20+ ani, iar de la 70 de ani incolo, daca ii apuc, Dumnezeu cu mila. Dupa cum observi am bolduit niste cuvinte, garantie totala nu exista, insa exista sanse destul de mari. Oricum, atunci cand am gugalit eu dupa implanturi am gasit si un video pe youtube cu un medic roman care spunea ca inclusiv romanii au facut implanturi pe vremea comunismului, si ca stie el o persoana, actrita, careia i-au tinut implanturile alea romanesti bine mersi, mai bine de 20 de ani, deci de putut se poate.

Dar revenind la os si la parodontoza asta, osul n-are nici pe dracu, cand n-o sa mai ai dinti naturali in gura n-o sa mai ai nici parodontoza, fiindca nu este o boala a osului, a mandibulei sau a maxilarului. Partea proasta este insa ca la cateva luni dupa caderea unui dinte osul, mandibula sau maxilarul, incepe sa se micsoreze in locul respectiv. Ei, stomatologii, spun ca functia creeaza organul, deci nemaifiind nevoie de functie, organul se "micsoreaza", osul se retrage. Daca ai avea toti dintii in gura mai putin unul si ti-ai face o radiografie la 6 luni de la pierderea lui, ai vedea ca osul e drept peste tot mai putin acolo unde ai avut dintele cazut, acolo se formeaza un "V" (daca e la mandibula), sau orientat cu varful in sus daca e la maxilar, fiindca acolo osul s-a retras deoarece nu mai aplici presiune pe el, nu mai ai dinte. Iar daca nu mai este os suficient, parca undeva la 5 mm, atunci nici implantul n-o sa stea, de aia este nevoie de aditie osoasa, si de aia in cazurile astea "grave" se asteapta 6 luni pana sa se incarce implanturile cu o proteza definitiva.

Cel mai bine si mai bine...gugalesti atat cat poti dupa preturi, de inteles unele lucruri...o facem cat putem, fiindca de inteles tot si de avut o perspectica reala si totala asupra unei asemenea lucrari nu putem avea fiindca ne lipsesc niste ani de medicina, vizitezi pentru opinii cati medici doresti, dar la un moment dat trebuie sa te opresti asupra unuia care iti inspira incredere. Plus ca sunt implanturi si implanturi, sunt si implanturi zigomatice, sunt si mini implanturi, sunt si niste straumann la 1700 de euro care, cica, se incarca imediat...dar la un moment dat trebuie sa te opresti din cautari si sa te lasi pe mana medicului, fiindca google nu poate suplini stiinta si experienta unui medic.

#38
gabri80el

gabri80el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.02.2011

View PostJumong, on 06 februarie 2021 - 09:38, said:

Pentru cine e interesat, calculul este asa:
Proteza in sine - 4500lei
Bara Dolder - 1500lei
Cum trebuie sa existe o legatura intre proteza si implant, urmeaza...
Bonturi speciale de legatura - 6buc = ceva mai putin de 1000 de euro, vreo 970x4.9 ~ 4800lei
Bonturile de vindecare ~ 500lei
Amprenta nu stiu de care + alta amprenta de nu stiu care + lingura + Rx-uri si ce-o mai fi, daca o mai fi...
Una peste alta 12.000lei ~ 2500euro o proteza pe arcada ancorata in 6 implanturi.

La ce cabinet ai fost?

#39
omshanti

omshanti

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.11.2019

View PostJumong, on 24 ianuarie 2021 - 14:01, said:

Am terminat cu partea chirurgicala, implanturi, aditii, membrane, suturi, inclusiv proteza temporara.
Acum, fiindca dureaza cateva luni, as vrea sa stiu cat costa lucrarea de mai sus. Mai multe informatii nu am si oricum, daca am intrat in hora o sa dansez pana la capat, fiindca n-am incotro, dar as vrea sa fiu pregatit, sa nu-mi cada fata cand mi-o spune doctorul "numarul", plus ca, probabil, o sa fie nevoie de-un imprumut.
Am incercat sa caut si singur pe google, dar chestiile care m-au impiedicat sunt urmatoarele:
1. intalnesc tot felul de termeni, ba proteze pe implant, ba proteze cimentate/sau insurubabile, ba punti totale insurubabile, deci nu nu stiu ce si cum, nefiind de meserie. Oricum din ce stiu eu, coroana e dintele, puntea inseamna trei dinti, proteza inseamna toata arcada.
2. intalnesc pretul complet/arcada, uneori cu implanturile si proteza temporara inclusa, ori eu deja am platit astea, deci n-am cum sa calculez.
Deci, daca se poate si exista vreun suflet milos si cunoscator, cam cat costa o, citez, "proteza totala fixa insurubabila" ?

Cunosc cate ceva pentru ca maica-mea si-a facut o astfel de lucrare la partea de jos, reconstructie de os si proteza fixa cu patru implanturi. Lucrarile sau protezele dentare se pot atasa la implanturi prin cimentare sau insurubare. Din ce am inteles, cea mai buna varianta este prin insurubare. O explicatie cat de cat ok legata de cost am gasit aici, dar inteleg ca deja ai trecut prin prima etapa. Deci la tine este probabil acum vorba despre proteza sau lucrarea dentara definitiva care se va atasa prin insurubare la implanturile deja inserate. Iar aceste lucrari numite definitive costa in functie de tipul de material din care sunt realizate, adica compozit, ceramica sau zirconiu. Deci practic ar trebui sa intrebi cat costa o lucrare definitiva. Si daca ai doua, inmultesti cu doi. Multa sanatate si muuulte zambete!

#40
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019
e obligatoriu sa faceti lucrarile insurubate
1. pentru a fi data jos in cab pentru igienizare si control
2. pentru a nu folosi ciment pe langa implanturi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate