Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Cat costa o Proteza Totala Fixa Insurubabila pe Implanturi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 01.05.2009
Am terminat cu partea chirurgicala, implanturi, aditii, membrane, suturi, inclusiv proteza temporara.
Acum, fiindca dureaza cateva luni, as vrea sa stiu cat costa lucrarea de mai sus. Mai multe informatii nu am si oricum, daca am intrat in hora o sa dansez pana la capat, fiindca n-am incotro, dar as vrea sa fiu pregatit, sa nu-mi cada fata cand mi-o spune doctorul "numarul", plus ca, probabil, o sa fie nevoie de-un imprumut.
Am incercat sa caut si singur pe google, dar chestiile care m-au impiedicat sunt urmatoarele:
1. intalnesc tot felul de termeni, ba proteze pe implant, ba proteze cimentate/sau insurubabile, ba punti totale insurubabile, deci nu nu stiu ce si cum, nefiind de meserie. Oricum din ce stiu eu, coroana e dintele, puntea inseamna trei dinti, proteza inseamna toata arcada.
2. intalnesc pretul complet/arcada, uneori cu implanturile si proteza temporara inclusa, ori eu deja am platit astea, deci n-am cum sa calculez.
Deci, daca se poate si exista vreun suflet milos si cunoscator, cam cat costa o, citez, "proteza totala fixa insurubabila" ?

#2
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Normal era ca doctorul unde ai inceput lucrarea sa iti spuna pretul de la inceput, ca sa sti la ce te astepti

#3
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 01.05.2009
Ideea este sa fiu pregatit inainte sa-mi spuna el.
El o sa-mi spuna, nici o problema aici.

#4
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019
Pot fi mai multe tipuri de lucrari: metalo ceramica, zirconiu etc
Conteaza pe cate implanturi se face lucrarea.
Oricum incepe pe la 8000 ron o asa lucrare

#5
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 01.05.2009
6 implanturi.

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 Jumong, on 24 ianuarie 2021 - 14:01, said:

Am terminat cu partea chirurgicala, implanturi, aditii, membrane, suturi, inclusiv proteza temporara.
Acum, fiindca dureaza cateva luni, as vrea sa stiu cat costa lucrarea de mai sus.

 Jumong, on 24 ianuarie 2021 - 14:35, said:

Ideea este sa fiu pregatit inainte sa-mi spuna el.
El o sa-mi spuna, nici o problema aici.
Ideea era să discutați toate astea la început nu cînd nu mai ai loc de întoarcere. Medicul trebuia să-ți facă un plan de tratament care să conțină inclusiv proteza și să discutați toate varaintele posibile astfel încît să alegi varianta optimă pentru tine. Planul de tratament include și costurile.
De ce nu-l întrebi acum?

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
implanturile le-ai facut?

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
f important e si sistemul de implanturi ales.
proteza in sine e relativ usor de schimbat, dar implanturile nu.

plus, sunt proteze fixe care  prind in suruburi si nu se scot decat la cabinet si altele pe cleme, tragi face click o dai jos, o speli pe toate partile, cureti tot si click la loc. singura nu sare de acolo.

Edited by arg, 24 January 2021 - 15:22.


#9
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 01.05.2009

 radunic, on 24 ianuarie 2021 - 15:09, said:

Ideea era să discutați toate astea la început nu cînd nu mai ai loc de întoarcere. Medicul trebuia să-ți facă un plan de tratament care să conțină inclusiv proteza și să discutați toate varaintele posibile astfel încît să alegi varianta optimă pentru tine. Planul de tratament include și costurile.
De ce nu-l întrebi acum?
Expresia cu hora se referea la mine, nu la doctor, adica odata ce m-am hotarat sa ma apuc de asta, de dinti, n-o sa mai dau inapoi si-o sa termin cu asta, in sensul asta era formularea. Ca o fi si-o chestiune psihologica de care poate profita unii medici, sau toti, in sensul ca lasa bai, acu' o sa stranga din buci si-o sa mearga pana la capat, asta e partea a doua, insa eu despre mine vorbeam.
De intrebat o sa-l intreb, probabil o sa-mi spuna el, insa asta o sa se intample peste vreo 10 zile, si as fi vrut sa fiu pregatit cat de cat. E o chestiune de confort propriu.

 EMPP, on 24 ianuarie 2021 - 15:12, said:

implanturile le-ai facut?
Ai citit prima fraza ?

 arg, on 24 ianuarie 2021 - 15:21, said:

f important e si sistemul de implanturi ales.
proteza in sine e relativ usor de schimbat, dar implanturile nu.

plus, sunt proteze fixe care  prind in suruburi si nu se scot decat la cabinet si altele pe cleme, tragi face click o dai jos, o speli pe toate partile, cureti tot si click la loc. singura nu sare de acolo.
Implanturi Israel, Alfa Bio, proteza fixa pe suruburi, pe care o poate scoate doar medicul. Nu mobilizabila (capse, bile, magneti, telescoape, etc.), astea-s pentru persoane de peste 60 de ani, cu o forta masticatorie redusa. Ma rog, ca o regula generala, dar neaplicabila la oricine, ca dehh, asta-i medicina.

Edited by Jumong, 24 January 2021 - 15:47.


#10
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010

 Jumong, on 24 ianuarie 2021 - 15:43, said:

Expresia cu hora se referea la mine, nu la doctor, adica odata ce m-am hotarat sa ma apuc de asta, de dinti, n-o sa mai dau inapoi si-o sa termin cu asta, in sensul asta era formularea. Ca o fi si-o chestiune psihologica de care poate profita unii medici, sau toti, in sensul ca lasa bai, acu' o sa stranga din buci si-o sa mearga pana la capat, asta e partea a doua, insa eu despre mine vorbeam.
De intrebat o sa-l intreb, probabil o sa-mi spuna el, insa asta o sa se intample peste vreo 10 zile, si as fi vrut sa fiu pregatit cat de cat. E o chestiune de confort propriu.
Ai citit prima fraza ?
Implanturi Israel, Alfa Bio, proteza fixa pe suruburi, pe care o poate scoate doar medicul. Nu mobilizabila (capse, bile, magneti, telescoape, etc.), astea-s pentru persoane de peste 60 de ani, cu o forta masticatorie redusa. Ma rog, ca o regula generala, dar neaplicabila la oricine, ca dehh, asta-i medicina.
Tu ai citit (inteles) ceea ce am raspuns eu?
Eu am facut implant, si in Romania si in Italia. Dar stiu ca la inceputul lucrarii doctorul a spus clar cit costa implantul (surubul) si cit costa dintele (capsula). Pentru capsula sunt preturi diferite in functie de ce material alegi.
Si doar ca sa intelegi mai bine, am pus un implant in Romania dar nu am terminat lucrarea la acelasi medic, am pus capsula in Italia si inca doua implanturi + doua capsule in Italia.
Daca in Romania am platit pe un implant 350 euro, si m-a chinuit destul de tare incit la un moment dat doctorul a spus sa stau linistit ca el nu poate sa lucreze daca eu ma agit pe scaun, dar eu ma agitam pentru ca ma durea cind dadea gaura cu bormasina.
In Italia am platit 330 euro pe un implant ( am facut doua o data) si nu am simtit nimic, cind a spus doctorul sa ma dau jos de pe scaun ca a terminat am crezut ca isi bate joc de mine pentru ca nu am simtit nimic.

Edited by amami, 24 January 2021 - 16:21.


#11
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 01.05.2009

 amami, on 24 ianuarie 2021 - 16:20, said:

Tu ai citit (inteles) ceea ce am raspuns eu?
Eu am facut implant, si in Romania si in Italia. Dar stiu ca la inceputul lucrarii doctorul a spus clar cit costa implantul (surubul) si cit costa dintele (capsula). Pentru capsula sunt preturi diferite in functie de ce material alegi.
Si doar ca sa intelegi mai bine, am pus un implant in Romania dar nu am terminat lucrarea la acelasi medic, am pus capsula in Italia si inca doua implanturi + doua capsule in Italia.
Daca in Romania am platit pe un implant 350 euro, si m-a chinuit destul de tare incit la un moment dat doctorul a spus sa stau linistit ca el nu poate sa lucreze daca eu ma agit pe scaun, dar eu ma agitam pentru ca ma durea cind dadea gaura cu bormasina.
In Italia am platit 330 euro pe un implant ( am facut doua o data) si nu am simtit nimic, cind a spus doctorul sa ma dau jos de pe scaun ca a terminat am crezut ca isi bate joc de mine pentru ca nu am simtit nimic.

Daca tu esti EMPP, cel/cea care m-a intrebat "implanturile le-ai facut?", iti repet intrebarea:
Ai citit prima fraza a acestui topic ?  O intelegi ?
Nu mai am treaba cu implanturile. In ceea ce priveste experienta ta romano-italiana in implantologie, ce sa zic, ghinion, desi nu are stricta legatura cu implantul ci cu anestezia. Eu am facut 4 implanturi in 2 ore si n-am resimtit nici o durere, desi simti cand racaie si gaureste masina pe acolo. Dar nu doare absolut deloc. 60 de lei anestezia, 400e implantul.
Si nu vorbesc despre dinti, unul cate unul, vorbesc despre o proteza pe intreaga arcada...sau poate gresesc eu si se calculeaza la modul x costa un dinte x 12-14 dinti = atat, caz in care imi cer scuze.
Desi nu cred ca la proteza se calculeaza asa, fiindca tu ai dintele si implantul, pe cand la mine e altceva, 12/14 dinti pe 6 implanturi.

Edited by Jumong, 24 January 2021 - 16:43.


#12
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019
Daca e pe 6 e ceva mai scump, de la 10000

#13
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
daca ajuta informatia: la mine a fost cam 500 eur/lucrare protetica, sau cum ii spune, din zirconiu. 1 de sine statatoare, si alte 3 (punte) care stau pe 2 implanturi

Edited by irina2014, 24 January 2021 - 18:21.


#14
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
1. nu am raspuns la intrebare
2. functie de "comorditati" (diabet, paradontoza, etc) nu vei putea sa musti dintr-un mar spre exemplu cu acea proteza... va fi mai mult estetica
3. fara dinti, oasele, maxilarul se modifica... migreaza pana si alveolele... implicand necesitatea schimbarii protezei din cand in cand...
lucru care genereaza costuri suplimentare

Edited by apocalipsul, 24 January 2021 - 18:48.


#15
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
pai a spus ca a facut aditie de os, deci suruburile s-au prins

acum intreaba de "dintii" ce se monteaza (insurubeaza) pe suruburile fixate deja in os

#16
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 01.05.2009

 apocalipsul, on 24 ianuarie 2021 - 18:47, said:

1. nu am raspuns la intrebare
2. functie de "comorditati" (diabet, paradontoza, etc) nu vei putea sa musti dintr-un mar spre exemplu cu acea proteza... va fi mai mult estetica
3. fara dinti, oasele, maxilarul se modifica... migreaza pana si alveolele... implicand necesitatea schimbarii protezei din cand in cand...
lucru care genereaza costuri suplimentare
1. Ok.
2. Gresit, atat cu parodontoza, cat si cu lucrarea. Parodontoza nu mai ai dupa ce nu mai ai dinti, de exemplu, nu este o boala a osului, ci a dintelui, si afecteaza tesuturi, ligamente, gingii, ce mai e pe acolo. Cu diabetul habar nu am. Proteza e cam cea mai solida, ca si principiu, probabil ca difera functie de materialele folosite, dar altceva mai solid nu exista.
3. Am depasit faza aia, am spus in primul mesaj al topicului. Si oricum e gresit, nu alveolele migreaza, ci se resoarbe maxilarul/mandibula fiindca spun ei, stomatologii, functia creeaza organul in acest caz, deci daca nu mai ai dinte/radacina, partea acea de maxilar sau mandibula din dreptul lui incepe sa se micsoreaze cam la 3 luni de la cadere, deci e nevoie de aditie osoasa, membrane, suturi, manopere, plus osteointegrarea de cateva luni. Implantul e chiar radacina dintelui si impiedica resorbtia, iar ca idee generala e bine sa fie pus imediat dupa extractie. Nu stiu ce se intampla peste 10, 20, de ani, dar pana atunci e ok.
De migrat, migreaza dintii vecini locului liber, aia din stanga si din dreapta celui cazut, se indoaie, pe romaneste spus, spre locul ramas liber.

#17
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
all on six  se cheama.....de obicei include implanturile si proteza....Din simplul motiv ca cine face proteza vrea sa castige la tot,la implanturi,la pus implanturi,la tratamentul pre,la proteza,plus neprevazute.Daca ai pus 6 implanturi vei gasi greu sa iti puna doar proteza pe implanturi,din motiv de bani,cum spuneam mai sus...

#18
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019

 apocalipsul, on 24 ianuarie 2021 - 18:47, said:

1. nu am raspuns la intrebare
2. functie de "comorditati" (diabet, paradontoza, etc) nu vei putea sa musti dintr-un mar spre exemplu cu acea proteza... va fi mai mult estetica
3. fara dinti, oasele, maxilarul se modifica... migreaza pana si alveolele... implicand necesitatea schimbarii protezei din cand in cand...
lucru care genereaza costuri suplimentare

Prostii, poti sa musti din mar fara probleme.
Care alveole migreaza?


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate