Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Plati online pentru persoane in varsta - ce recomandati?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Marx

Marx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 18.01.2006
In ultima vreme imi ajut parintii si socrii sa isi faca platile online, pentru a nu merge la banca / ghisee si sa piarda timpul si sa se expuna fara a fi necesar.
Pana acum cu BRD si cu BT am colaborat cum trebuie. Prima data confirmam printr-un cod 3D Secure, primit prin sms pe telefonul parintilor, fiecare tranzactie.
Si la BCR era la fel. Ei primeau pe telefonul lor codul 3d secure si eu autorizam tranzactia pe baza codului dat de ei, din telefonul lor.

Doar ca luna asta, cand am vrut sa fac din nou la fel, mi-a cerut si schimbarea parolei pentru plati online.
Ok... Am zis ca pentru a usura treaba vom incerca sa instalam aplicatia pe telefon si vom rezolva chestiunea autorizand de acolo tranzactiile.
Asa cum este la BT...
Doar ca usor de zis... greu de facut!
La BT a functionat ok treaba, chiar am putut adauga si alte carduri in aplicatie, si autorizez de acolo totul.
Am crezut ca daca voi instala la fel aplicatie si pentru BCR... va fi la fel, si easy as peasy... da de unde... !

Am aflat ulterior ca pe langa "faimosul" de George trebuie sa mai instalez inca o aplicatie: Etoken BCR. Adica 2 aplicatii... ca sa fac sa functioneze o biata plata lunara la un abonament de telefon mobil.
Si asa le era destul de greu sa imi dea codul 3D secure.... acum ca va trebui sa instalez 2 aplicatii... cred ca o sa intre in panica, mai ceva ca la Covid.

Ce recomandati?
Stiti modalitati mai usoare si mai facile pentru persoane in varsta prin care sa nu le complic atat de mult si inutil viata? Mai ales in momentele astea in care oricum sunt panicati si usor de speriat... numai complicațenii inutile care parca te obliga sa treci totusi pe la banca si sa dai nas in nas cu alti ...infectati!

Celor ce vor da solutie sa se sune la call-center, ii rog sa fie mai putin vehementi, dat fiind cat de mult trebuie sa astepti la telefon si cum sunt tratati de aiurea acesti beti oameni in varsta, si chiar de multe ori sub aparenta "buna-intentie" bagandu-li-se cu aceasta ocazie pe gat si cate nu-stiu-ce promotie din care vor avea doar "beneficii" si doar "putin-putin de platit" ...si ei pun botul saracii!

Deci, astept sugestii, adaptate pentru persoane in varsta!

Edited by Marx, 18 January 2021 - 21:59.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce recomandare ar putea fi facuta in afara de a renunta la a folosi cardul BCR? Asa e sistemul lor, cu doua aplicatii. Si eu am cont si la ei  si e aceeasi chestie. La BT o singura aplicatie. Eventual sa le faci Revolut si sa le pui doar suma necesara pe el si sa il foloseasca pentru plati pe ala.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMarx, on 18 ianuarie 2021 - 21:53, said:



ING

Platile facturilor se fac foarte simplu. Intri in aplicatie - plati - scaneaza cod QR. Apoi iei facturile si le scanezi (cod de bare, cod qr etc). Apar detaliile tranzactiei automat (suma, nume beneficiar, cod factura, cod client etc). Apoi te pune sa introduci parola care este setata sa intri in aplicatie (parola sau amprenta)  pt autorizare plata. Atat. Simplu.

Edited by MembruAnonim, 18 January 2021 - 22:11.


#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce stiu, la BCR pentru autorizarea platilor online prin 3D Secure nu e nevoie DECAT de eToken. Nu ai treaba cu Georgica. Insa pentru a folosi eToken ai nevoie sa ti se aloce o serie (daca nu ti s-a alocat deja cu alta ocazie), ceea ce se face mergand in unitate (cu programamre prealabila, ca asa cer acum). Online nu obtii serie decat cand contractezi pachetul George.

Varianta cu cod primit prin SMS, fara eToken, a ramas dar iti cere in plus o parola fixa suplimentara pe care o alegi la inceput. Mergi la ei si fa tu acesta operatie. Din pacate am auzit de la destula lume ca acesta procedura initiala merge prost, nu au reusit sa o faca sa functioneze fara cusur.

LE:
Din Georgica se pot plati facturi prin scanare cod de bare si e gratuit. Valabil doar pentru furnizorii cu care au conventie, dar lista lor e foarte lunga. (Ceea ce nu inseamna a nu poti da peste unul care nu are, de exemplu Hidroelectrica.)

Edited by sags, 18 January 2021 - 22:14.


#5
Marx

Marx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 18.01.2006
A folosit cineva MobilPay pentru a plati facturi Orange?
As putea adauga cardul BCR in MobilPay si sa pot face asta?
Ma gandesc ca ar fi mai simplu decat sa instalez 2 aplicatii George si Costel BCR... !
?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca au abonamente Orange la mobil le poti face cardul lor Orange Money gratis, cu livrare acasa si fara comision lunar sau anual si primesc si puncte lunar bonus pentru platile cu cardul ala. Confirmarea platilor se face tot intr-o singura aplicatie.

Plus ca sunt diverse promotii periodic.

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013

View PostMembruAnonim, on 18 ianuarie 2021 - 22:08, said:

… La BT o singura aplicatie. …
Pardon? (1) BT Pay, (2.a) BT24 Mobile, (2.b) #neoapp

#8
Marx

Marx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 18.01.2006

View PostMembruAnonim, on 18 ianuarie 2021 - 22:14, said:

Daca au abonamente Orange la mobil le poti face cardul lor Orange Money gratis, cu livrare acasa si fara comision lunar sau anual si primesc si puncte lunar bonus pentru platile cu cardul ala. Confirmarea platilor se face tot intr-o singura aplicatie.
Mda, numai ca tot vor trebui sa puna bani pe cardul ala... sau sa mearga din nou la casa de pensii sa ceara schimbarea IBAN-ului in care sa li se vireze pensia...
Tot complicat.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, cu BT Pay confirmi si platile si vezi si soldul contului, adaugi alte carduri, deci cam ce ai nevoie in general iti e acoperit de aplicatia asta.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMarx, on 18 ianuarie 2021 - 22:12, said:


Posibil sa fie ok aplicatia aia MobilPay. Colegii care o folosesc iti vor lasa detalii.

Dar iti spun si parerea mea. Nu as folosi o aplicatie third party daca am o alternativa ok la o banca. Poate aplicatia aia iti ia banii de pe card insa intarzie sa faca plata mai departe pt factura in cauza. Ti-am dat mai multe detalii la ING. Platestei simplu, fara complicatii, fara doua aplicatii etc. In plus de asta este gratuit daca incasezi (iti alimentezi tu contul sau iti trimite cineva banji, pensie, salariu) de minim 700 lei.

#11
Marx

Marx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 18.01.2006

View Postsags, on 18 ianuarie 2021 - 22:15, said:

Pardon? (1) BT Pay, (2.a) BT24 Mobile, (2.b) #neoapp
Pentru plati facturi, m-am descurcat doar cu BT Pay. Atat. (am si BT24 Mobile, dar n-a fost cazul sa o folosesc pana acum. Nu au nevoie sa plateasca la magazin de la tara cu telefonul....

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMarx, on 18 ianuarie 2021 - 22:16, said:

Mda, numai ca tot vor trebui sa puna bani pe cardul ala... sau sa mearga din nou la casa de pensii sa ceara schimbarea IBAN-ului in care sa li se vireze pensia...
Tot complicat.

Deci sa inteleg ca ei incaseaza pensia in BCR? Pai n-ai treaba, lasi cardul ala asa si le faci suplimentar unul direct de acasa din aplicatia Orange sau Revolut, cum preferi. Fara drumuri inutile. Si alimenteaza cardul secundar din BCR cu ajutorul tau si gata. Ba chiar e si  mai safe asa ca nu isi pun toata pensia pe un singur card, in caz de ceva. Zic si eu.

Edited by MembruAnonim, 18 January 2021 - 22:19.


#13
Marx

Marx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 18.01.2006

View PostMembruAnonim, on 18 ianuarie 2021 - 22:18, said:

Posibil sa fie ok aplicatia aia MobilPay. Colegii care o folosesc iti vor lasa detalii.

Dar iti spun si parerea mea. Nu as folosi o aplicatie third party daca am o alternativa ok la o banca. Poate aplicatia aia iti ia banii de pe card insa intarzie sa faca plata mai departe pt factura in cauza. Ti-am dat mai multe detalii la ING. Platestei simplu, fara complicatii, fara doua aplicatii etc. In plus de asta este gratuit daca incasezi (iti alimentezi tu contul sau iti trimite cineva banji, pensie, salariu) de minim 700 lei.
Unul dintre ei are doar 500 de lei... deci ...out of question.

#14
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Eu nu va inteleg cu sistemele voastre romanesti de plati.Eu de 30 de ani platesc in Austria toate datoriile lunare prin ordin de plata facut cu banca.Chiar si inainte de online banking,curentul chiria,impozitul la masina,ratele de la credit se trageau automat din cont la datele prestabilite de parti.
Chiar asa mare lucru e sa faci un ordin de asta de plata pe durata nedeteminata sau temporara daca contractul e temporar?

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Le plătești tu.
Te faci tu admin pe contul lor.
Sau faci o plata in avans mai mare pt 6-12 luni.

#16
Marx

Marx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 18.01.2006

View PostMembruAnonim, on 18 ianuarie 2021 - 22:18, said:

Si alimenteaza cardul secundar din BCR cu ajutorul tau ...
Tot la George si Costel BCR ...ajung! in the end.... Posted Image

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMarx, on 18 ianuarie 2021 - 22:19, said:

Unul dintre ei are doar 500 de lei... deci ...out of question.

Mai transferi tu 200 lei in contul lor. Apoi ei iti transfera imediat aia 200 lei inapoi gratuit. Si astfel s-au facut incasari de 700 lei si contul este gratuit, cardul la fel, aplicatia la fel etc

#18
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013

View PostMarx, on 18 ianuarie 2021 - 22:18, said:

Pentru plati facturi, m-am descurcat doar cu BT Pay. Atat. …
BT Pay nu are functie de plata facturi. Probabil ‘te-ai descurcat’ in sensul ca ai autorizat platile online facute in alta aplicatie sau pe PC cu cardul, de exemplu din browser. La BCR pentru atat nu iti trebuie decat eToken. George e echivalentul BT24 Mobile/ #neoapp.

Edited by sags, 18 January 2021 - 22:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate