Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Costuri proiectare casa - faza DTAC si PT

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
skmetaly

skmetaly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.05.2020

View Postmayte_22, on 25 ianuarie 2021 - 15:05, said:

La faza de consultanta, voi cum ati procedat?
Eu ma gandeam sa stabilesc in contract o sedinta de consultanta de 1h/saptamana, in care sa ma prezint la birou si sa mi se explice progresul facut si eventuale probleme aparute. Sau macar un raport in scris cu privire la progresul facut.
Oare asta se taxeaza separat sau ar trebuie inclus in oferta finala?

Nu avem trecut asa ceva in contract, de altfel nici nu cred ca se practica Posted Image. Noi am cazut la un acord ca undeva la maxim 2 saptamani facem o sedinta pe zoom/google unde discutam ce au mai facut. In astea 2 saptamani avem si noi timp sa ne gandim la ce au lucrat si ei sa lucreze pe cerintele noastre pana la urmatoarea intalnire. Bineinteles nu scrie in contract asta...

#20
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Întîlnirile/discuțiile săptămînale se practică și au sens la proiectele de mari dimensiuni unde sînt echipe mari, domenii diverse, decizii de luat la intervale relativ scurte iar proiectarea se întinde pe perioade mai îndelungate.
La o locuință intervalul între discuții se stabilește în funcție de etape - o serie de discuții în perioada de concept pînă se stabilesc de comun acord compartimentarea, poziția în teren, volumetria și aspectul exterior, tipul finisajelor, tipul de instalații dorite etc.. După asta se elaborează și predă DTAC timp în care de obicei nu e nevoie de discuții. Următorul set de discuții are loc la PT și DE acolo unde e nevoie de stabilit aspecte detaliate - de la materialele specifice folosite la ce formă se dorește la balustradă, de exemplu. Asta dacă se dorește să se intre atît de în detaliu.

#21
mayte_22

mayte_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2015
Multumesc, am discutat deja cu proiectanta si intr-adevar, aceste sedinte saptamanale sunt incluse in cost, nu sunt tarifate extra.
Am mai obtinut o plata esalonata, de 30%  (avans)- 30% - 20% - restul la faza finala.

#22
mayte_22

mayte_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2015
Revin cu o alte intrebare:
PT-ul de arhitectura este tarifat la 5 euro/mp, dar ma intreb ce cuprinde mai exact acesta. Lista de materiale/cantitati de glet, gresie, faianta, parchet, etc ?
Oare am eu o nevoie reale de aceste estimari de cantitati, tinand cont ca voi lucra cu firma si NU in regie proprie cu materialele mele?
Ca oricum nu voi avea posibilitatea sa stau sa pazesc santierul zi de zi.

Edited by mayte_22, 03 February 2021 - 10:46.


#23
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

 mayte_22, on 03 februarie 2021 - 10:46, said:

Ca oricum nu voi avea posibilitatea sa stau sa
citesc prea mult pe internet unde se găsesc informații destul de detaliate. Cam trebuie sa te informezi citind de pe net tocmai că o casa poate o faci odata în viața. Cât timp citești îți iei notițe pentru ce o sa ai nevoie. Informații găsești și pe acest forum doar trebuie sa le descoperi singur pentru că nu cred că cineva are timp sa le ofere ori de câte ori e nevoie fiecărui user nou venit. Sper sa nu te supere realitatea. Bafta la lecturat.

#24
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007

 mayte_22, on 03 februarie 2021 - 10:46, said:

Revin cu o alte intrebare:
PT-ul de arhitectura este tarifat la 5 euro/mp, dar ma intreb ce cuprinde mai exact acesta. Lista de materiale/cantitati de glet, gresie, faianta, parchet, etc ?
Oare am eu o nevoie reale de aceste estimari de cantitati, tinand cont ca voi lucra cu firma si NU in regie proprie cu materialele mele?
Ca oricum nu voi avea posibilitatea sa stau sa pazesc santierul zi de zi.

NR.
CRT NR. PLANSA  DENUMIRE PLANSA SCARA/
NR. PAG. FORMAT
1.  FOAIE DE CAPAT 1 A4
2.  FOAIE DE SEMNATURI 1 A4
3.  BORDEROU ARHITECTURA 1 A4
4.  MEMORIU TEHNIC PENTRU ARHITECTURA 4 A4
5.  LISTA DE CANTITATI 1 A4
6.  PROGRAM DE CONTROL AL EXECUTIEI LUCRARILOR 1 A4
7. A00 PLAN DE INCADRARE IN ZONA 1/2000 A3
8. A01 PLAN DE AMPLASAMENT 1/500 A3
9. A02 PLAN DE SITUATIE 1/200 A3
10. A03 PLAN TRASARE 1/100 A2
11. A04 PLAN PARTER  1/50 A2
12. A05 PLAN PLANSEU PESTE PARTER 1/50 A2
13. A06 PLAN SARPANTA 1/50 A2
14. A07 PLAN INVELITOARE 1/50 A2
15. A08 SECTIUNE A-A 1/50 A3
16. A09 SECTIUNE B-B 1/50 A3
17. A10 FATADA EST 1/50 A3
18. A11 FATADA SUD 1/50 A3
19. A12 FATADA VEST 1/50 A3
20. A13 FATADA NORD 1/50 A3
21. T01 TABLOU DE TAMPLARIE 1/50 A3
22. T01 TABLOU DE TAMPLARIE 1/50 A3
23. T01 TABLOU DE TAMPLARIE 1/50 A3
24. T01 TABLOU DE TAMPLARIE 1/50 A3
25. T01 TABLOU DE TAMPLARIE 1/50 A3
26. T01 TABLOU DE TAMPLARIE 1/50 A3
27. D01 DETALIU IMPREJMUIRE 1/50 A3

E cu dus si intors. Pe santier eu impreuna cu constructorul am recalculat de fiecare data necesarul de materiale pentru fiecare etapa.
Daca ai "totul inclus" macar iti faci o idee asupra cantitatilor, ca ordin de marime.
Sau, poate ai incredere deplina in constructor si daca zice c-au intrat 150 metri cubi de beton ii platesti si aia e....

#25
mayte_22

mayte_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2015
Multumesc pt raspuns crocko.dilul.
Da, asa este, aceste estimari de liste de cantitati vin in sprijinul beneficiarului, pt a evita banii dati in plus pe supraevaluari.
Dar ma astept oricum sa fie nevoie de recalculari, asa cum ai spus, dar macar vom sti ca nu sunt muuuult peste real, avand un punct de comparatie.
Mai concret, la PT de Arhitectura, ce ar intra?
Un necesar de :
- glet
- gresie/faianta
- parchet, etc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate