Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Costuri proiectare casa - faza DTAC si PT

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
mayte_22

mayte_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2015
Buna ziua,

Doresc sa construiesc o casa individuala, P+E, SU. circa 180mp + un garaj pt o masina + un subsol partial sub garaj + imprejmuiri. Zona Feleacu.
Am trecut de faza de PUZ si PUD iar acum am primit oferta pt DTAC si PT de la arhitectul meu.
Nu stiu cum sa interpretez aceste costuri, mi se par cam mari si as dori sa vad cateva opinii de la persoane care au construit deja.

ARHITECTURA
- PIESE SCRISE: memorii de specialitate, org santier, deviz, grafic
- PLAN SITUATIE: existenta, propusa si organizare de santier
LOCUINTA - arhitectura faza DTAC 10 EURO /mp
GARAJ - arhitectura faza DTAC 10 EURO /mp
FOISOR - arhitectura faza DTAC 10 EURO /mp
Aici e inclus pt toate cele 3: PLANURI ARHITECTURA: parter, etaj, invelitoare, SECTIUNI: aa si bb, FATADE: nord, sud, est si vest si 3d final (randari constructie)
IMPREJMUIRE (plan, vedere si sectiune) - arhitectura faza DTAC 250 euro

INSTALATII
LOCUINTA - arhitectura faza DTAC 120 euro
- PARTER + ETAJ schita instalatii sanitare
- PARTER + ETAJ schita instalatii termice
- PARTER + ETAJ schita instalatii electrice

GARAJ - arhitectura faza DTAC 50 euro
- PARTER (pt masina) + SUBSOL PARTIAL schita instalatii termice
- PARTER (pt masina) + SUBSOL PARTIAL schita instalatii electrice

FOISOR - arhitectura faza DTAC 30EURO
- PARTER schita instalatii electrice

STRUCTURA
LOCUINTA : faza DTAC + PT: 4 EURO /mp
-PLAN FUNDATII , DETALII FUNDATII, PLAN COFRAJ PLANSEU PESTE PARTER SI ETAJ, PLAN ARMARE CENTURI SI BUIANDRUGI, DETALII ARMARE GRINZI, STALPI SI SCARA (EXTERIOARA SI INTERIOARA), PLAN DISPUNERE CENTURI , GRINZI SI BUIANDRUGI, NECESAR FIER, NECESAR LEMN SARPANTA, NECESAR BETON, MEMORIU DE STRUCTURA, PROGRAM DE FAZE DETERMINANTE, GRAFIC ESALONARE LUCRARI

SAU
faza DTAC 200 euro
-PLAN FUNDATII, DETALII FUNDATII, MEMORIU DE STRUTURA, PROGRAM DE FAZE DETERMINANTE, GRAFIC ESALONARE LUCRARI


GARAJ : faza DTAC +PT: 4 EURO /mp
Aici include ca si mai sus: -PLAN FUNDATII , DETALII FUNDATII, etc

SAU
faza DTAC 100 euro
-PLAN FUNDATII, DETALII FUNDATII, MEMORIU DE STRUTURA, PROGRAM DE FAZE DETERMINANTE, GRAFIC ESALONARE LUCRARI

FOISOR
faza DTAC 50 euro
-PLAN FUNDATII, DETALII FUNDATII


Cam aceasta e oferta, fara TVA inclus!

Astept opinii vis-a-vis de aceste costuri, la ce sa fiu atent, ce alte lucruri ar mai trebui incluse si nu apar pe desfasurator, etc

#2
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
14 euro/mp un preț super bun pentru biroul de proiectare. Noi le facem la jumătate de preț toate fazele inclusiv verificare, acte pt cu-avize-autorizare și tot strâmbă lumea din nas :)

#3
mayte_22

mayte_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2015

View Postroman_roman, on 18 ianuarie 2021 - 13:24, said:

14 euro/mp un preț super bun pentru biroul de proiectare. Noi le facem la jumătate de preț toate fazele inclusiv verificare, acte pt cu-avize-autorizare și tot strâmbă lumea din nas Posted Image
Am rugamintea sa detaliati raspunsul dvs, cu mai multe detalii despre costurile percepute de dvs.
Eu sunt in cautare in acest moment si nu exclud varianta alegerii unui alt arhitect, daca oferta se dovedeste a fi serioasa si la un pret corect.

P.S.: Am omis sa spun ca preturile de mai sus nu includ taxe verificatori, taxa DTAC, timbru arhitect, OAR.

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Nici un preț de proiectare nu le va include. Acelea sînt prețurile percepute de alții - verificatorii sînt independenți și-și stabilesc singuri cît costă, taxele instituțiilor și ale autorităților  sînt stabilite de acelea și se pot schimba peste noapte după cum visează guvernul/prefectura/primăria. În preț nu sînt și nici nu vor fi studiul geo, ridicarea topo și altele similare.

Altfel:
prima ofertă - DTAC casa propriu-zisă
- arhitectura - 10 €/mp.
- instalații - 0,66 €/mp
- structura - 1,11 €/mp
Total DTAC - 11,77 €/mp

Restul sînt cam amețite - e cînd DTAC, cînd DTAC+PT, cînd preț pe mp, cînd en-gros... La structură DTAC apare cînd 200 €, cînd 100 pentru fix același conținut.

Dar - cînd alegi ai grijă să întrebi ce primești în prețul ofertat. Poți găsi la preț mai mare sau mai mic dar e posibil ca prețul mai mic să nu permită cine știe ce loc de întoarcere sau variante din care să alegi. Sau răzgîndiri pe parcurs. Discută în detaliu cum vede arhitectul colaborarea și cum se va desfășura.

#5
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008

View Postroman_roman, on 18 ianuarie 2021 - 13:24, said:

14 euro/mp un preț super bun pentru biroul de proiectare. Noi le facem la jumătate de preț toate fazele inclusiv verificare, acte pt cu-avize-autorizare și tot strâmbă lumea din nas Posted Image
A zis bine colegul. Se stramba din nas si pentru sume mai mici de atat... Concluzia ar fi sa mai cauti si alte variante, poate o sa-ti fie pe plac.

#6
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
eu arhitectii pe care ii cunosc in cluj lucreaza cu 20 Euro/mp , deci tu la 14 iesi bine

#7
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Recomandare, după ce m-an ars o data. Nu te orienta doar după preț, caută și referințe palpabile, întreabă cum a fost colaborarea, cât a durat de la prima idee pana la un draft inițial, cât durează după ce agreați tema și detaliile sa primești documentatia. Prețurile variază, dar fiind vorba de Cluj, cred ca prețul primit de tine este unul bun (rămâne sa verifici referințele).

.. și pentru ca ai trecut de PUD, trebuie deja sa ai o ilustrare de tema, ce are la baza o idee de a ta. Dacă in continuare îți place tema de proiectare din PUD dar vrei sa schimbi echipa, menționează acest aspect persoanelor de la care ceri oferte.

#8
mayte_22

mayte_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2015
Va multumesc pt raspunsurile voastre de pana acum:
- acest pret de 14 eur/mp DTAC + PT este perceput identic pt suprafata utila versus desfasurata ? de ex. la terase/balcoane/logii este normal sa se perceapa acelasi tarif ca la suprafete interioare?
- este necesara acea parte de "instalatii termice" la garaj si pivnita de sus? Nimeni nu va incalzi garajul si pivnita.
- aceste cantitati de materiale e.g. necesar de fier, care se specifica in PT , este realmente necesar echipelor care vor construi? Sau vor zice ca ei oricum isi fac propriile liste de necesar materiale si nu ii ajuta acele necesare date de arhitect?
- in acest tarif nu ar trebui inclus si un tarif de consiliere, gen 1 ora pe saptamana alocata mie pt prezentarea progresului pe acea saptamana si ce nelamuriri au aparut.
- in acest tarif nu ar trebui inclus si DTOE (proiect organizare executie)?
- variante de mobilare a randarilor 3D pot fi incluse?
- casa nu va avea acoperis clasic, va fi stil bloc. Acolo nu trebuie detaliat nimic in proiect dpdv arhitectural?
- punct gosapodaresc/camin apa/fosa septica nu trebuie inclus tot la aceasta faza?

#9
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Depinde de oferte. Majoritatea proiectanților cer un preț pe mp desfășurat. Tine cont ca se fac detalii despre infrastructura și pentru terase, poduri, beciuri, chiar dacă noua ne pare doar un spațiu umplut cu resturi și acoperit cu faianta (in termeni plastici). Sigur, nu e același nivel de efort, dar nici tocmai corect nu este sa tragi la răspundere modul in care un om își evaluează munca.

Serviciile incluse diferă de la o oferta la alta. E bine sa ai mai multe pentru a putea compara. Ca fapt divers, și eu am ofertata organizarea de șantier separat de arhitectura. Nici măcar nu știu ce înseamnă, dar știu ca am ajuns la acest arhitect după ce am verificat referințe.

Legat de consiliere, in mod normal trebuie asigurata in baza proiectului. E normal sa nu te hotărăști de la primul draft, dar in același timp, notează-ți pe foaie ce vrei tu de la casa. Câte camere, dimensiuni utile minime pe care le accepți, open space sau camere separate, orientare camere și ferestre, puncte subiective precum geam la chiuveta de la baie, separarea zonelor de dormitoare părinți:copii.  Orice aspect, care poate părea pueril, îl poate ajuta pe cel ce proiectează sa înțeleagă ce vrei.

Apoi, scutura bine arhitectii și întreabă de NZEB. Nu e vreo mare schimbare, dar sa vezi ca este interesat și de ultimele modificări legislative.

Acestea fiind spuse, tu calculează cât te costa toată documentația, inclusiv organizări de șantier,  ca primăriile le cer pe toate. Apoi compari totalul între ofertele primite, DAR verifica și referințe, proiecte, etc. Dacă te ia pe sus de la discuție, zi-i pas, altfel nu o sa ai o colaborare chiar ok.

Și sa mai adaug. Proiectele de instalații le poate face proiectantul, ca vei avea nevoie de ele la primărie pentru AC. Dar dacă nu optezi de acum pentru design interior, unde trebuie sa desenezi deja schema instalațiilor, vei reface acele proiecte de instalații, cel mai probabil.

Piesele de mobilier sunt adăugate de obicei in varianta 2D, pentru a îți face o idee despre spațiu. La prețul vehiculat de tine, sincer e cam greu sa găsești și partea de 3D inclusă in preț. Poate ma înșel, dar pe aici prin București așa sta treaba.

#10
_Dan12345_

_Dan12345_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.09.2020
Eu am un preț de 31,5 euro/mp desfășurat pentru pt/de construcții, instalații și arhitectura,expertiza,releveu construcție existenta, doc. obtinere avize.

#11
skmetaly

skmetaly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.05.2020
Subscriu si eu cu un pret in zona Clujului de aprox 33-34 E / mp construiti. Pretul este aproximativ deorece am platit pe proiect si tema aleasa, nu pe mp.  Aici intra si garajul separat, proiect pentru instalatii/structura de rezistenta, documentatii si avize pt obtinerea autorizatii de constructie.

Aproape toate echipele de proiectare cu care am discutat au oferit pret pe tema de proiect si nu pe mp.

Daca considerati ca echipa de proiectare e buna, sunteti pe aceasi unda, are recomandari bune si proiecte existente, pretul este foarte bun pentru aceasta zona.

Multa bafta!

#12
mayte_22

mayte_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2015
Multumesc pt raspunsurile si feedback-urile voatre de pana acum.
Totusi, ma surprinde lipsa unui criteriu despre COMPLEXITATEA proiectului in oferta arhitectului.
Eu am un proiect simplist, fara curburi, fara spatii vitrate nari, sau demisol, etc, pe care noi l-am conceput.
Atasez mai jos cateva poze cu randarile exteriorului si fatadelor casei.

Inca ceva: care ar fi o suma rezonabila pt avans?

Si legat de imprejmuire/garduri, se cer 250 euro, in conditiile in care terenul este deja ingradit pe doua laturi cu gard betonat de catre vecini. In acest caz, mai are sens aceasta lucrare sau ne putem focusa doar pe gardul de la front ?

Attached Files


Edited by mayte_22, 21 January 2021 - 11:12.


#13
_Dan12345_

_Dan12345_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.09.2020
Dacă trebuie sa faci gard pe niște laturi atunci trebuie sa fie trecut în autorizația de construire și o sa ai nevoie de niște planșe, in special pentru latura de la strada. Mie mi au cerut și cu amenajarea curții (parcarea, unde se poziționează pubela).

#14
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Woouw, ce au urcat preturile de acum (vreo) 6 ani. Era , daca mai tin bine minte 7 euro pe mp, cu totul si , deoarece i-am dat sa aranjeze un proiect de pe net, a mai coborat , direct, 1 euro pe mp. Si este casa pe teren in panta, cu rotund in 2 parti, acoperis destul de complex. Cu tot cu gard.

A, la mine era pentru Floresti, dar si la tine e pentru Feleacu . (Deci ar trebui sa fie cam la fel ca sunt  cu F  Posted Image )

#15
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019

View Postmayte_22, on 21 ianuarie 2021 - 11:12, said:

Multumesc pt raspunsurile si feedback-urile voatre de pana acum.
Totusi, ma surprinde lipsa unui criteriu despre COMPLEXITATEA proiectului in oferta arhitectului.
Eu am un proiect simplist, fara curburi, fara spatii vitrate nari, sau demisol, etc, pe care noi l-am conceput.
Atasez mai jos cateva poze cu randarile exteriorului si fatadelor casei.
E perfect ca ti-ai facut toate temele despre cum vrei sa arate casa!
M-as abtine in a evalua complexitatea unui proiect (din orice domeniu) daca nu activezi in acel domeniu si nu stii toate detaliile. Ar fi nedrept pentru un proiectant sa ii spunem noi, beneficiarii care este complexitatea proiectului. Nu e ca si cum ti-ar servi un proiect scos din sertar, lucrat acum 2 luni pentru un alt beneficiar, ci iti face unul pentru tine, personalizat.

View Postmayte_22, on 21 ianuarie 2021 - 11:12, said:

Inca ceva: care ar fi o suma rezonabila pt avans?
Cred ca un 30% este rezonabil pentru avans, dar in afara de avans, trebuie sa ai termene de livrare.

Tu ai desenat ilustrarea 3D de mai sus, sau este parte din PUD, piese desenate, ilustare 3D? Daca este facut de tine, zi-mi te rog cu ce soft ai desenat, sunt interesat direct Posted Image

#16
skmetaly

skmetaly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.05.2020

View Postmayte_22, on 21 ianuarie 2021 - 11:12, said:

Inca ceva: care ar fi o suma rezonabila pt avans?

30% a fost la actuala echipa de proiectare, dar si altele tot cam atat au cerut. La noi restul este impartit in 5 transe in functie de unde suntem cu proiectul:
Transa 2 - Inceperea doc. DTAC si elaborare documentatii avize complexe
Transa 3 - La predarea documentatiei DTAC
Transa 4 La predarea documentatie PT
Transa 5

#17
mayte_22

mayte_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2015

View Postanothertwo, on 21 ianuarie 2021 - 18:38, said:

Tu ai desenat ilustrarea 3D de mai sus, sau este parte din PUD, piese desenate, ilustare 3D? Daca este facut de tine, zi-mi te rog cu ce soft ai desenat, sunt interesat direct Posted Image
Acestea sunt parte din randarile 3D din PUD, desenate de proiectanta.

View Postskmetaly, on 21 ianuarie 2021 - 22:22, said:

30% a fost la actuala echipa de proiectare, dar si altele tot cam atat au cerut. La noi restul este impartit in 5 transe in functie de unde suntem cu proiectul:
Transa 2 - Inceperea doc. DTAC si elaborare documentatii avize complexe
Transa 3 - La predarea documentatiei DTAC
Transa 4 La predarea documentatie PT
Transa 5
Da, are sens, cam asa ma gandeam si eu, sa scindez totul pe cateva faze de executie si sa avem un calendar clar al progresului facut pe fiecare etapa.

La faza de consultanta, voi cum ati procedat?
Eu ma gandeam sa stabilesc in contract o sedinta de consultanta de 1h/saptamana, in care sa ma prezint la birou si sa mi se explice progresul facut si eventuale probleme aparute. Sau macar un raport in scris cu privire la progresul facut.
Oare asta se taxeaza separat sau ar trebuie inclus in oferta finala?

#18
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View Postmayte_22, on 25 ianuarie 2021 - 15:05, said:

...
Eu ma gandeam sa stabilesc in contract o sedinta de consultanta de 1h/saptamana, in care sa ma prezint la birou si sa mi se explice progresul facut si eventuale probleme aparute. Sau macar un raport in scris cu privire la progresul facut.
...
Posted Image
Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate