Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Durere in zona ficatului la suparare

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

 MembruAnonim, on 11 ianuarie 2021 - 11:02, said:

Faci cum vrei, este viata ta, sanatatea ta. Daca tu crezi ca niste suplimente vor ghici si vor vindeca ce problema ai.. atunci mergi pe suplimentele alea.
Mie mi se pare iresponsabil sa nu mergi sa faci o ecografie ceva sa vezi cauza durerilor. Poate fi ceva foarte grav sau nu.

Din ce spui, ai dureri atroce nestiind cauza insa stai si nu faci nimic, doar iei niste analgezice. Eu nu va inteleg. Am avut si eu nevoie de o ecografie in plina pandemeie de covid. Ok, nu m-am inghesuit in spital sa risc sa ma imbolnavesc. Sunt o mie de cabinete medicale individuale care fac o ecografie abdominala, cost intre 50-70-150 lei. Adica accesibil ca pret avand in vedere ca iti poate salva viata,

Sunt un om educat,  nu cred in lecuri si nici nu ma feresc de medici.   In perioada aceasta de sarbatori mai nimic nu a functionat si putinele cabinete au fost coplesite de alti oameni mult mai necajiti decat mine.    Medicul meu de familie nu a putut sa ma primeasca,  am vorbit la telefon.   La spitalul judetean nu are rost sa ma duc acum,  este urgie.   Dar macar, datorita voua,  am aflat o informatie vitala,  aceea ca fierea ar fi cea mai probabila cauza.    Am cautat pe net si am gasit confirmarea ca durerile de fiere pot fi cauzate de stres si suparare.   Suficient pentru a sti in ce directie sa ma indrept,  catre care specializare.    Atunci cand te doare rau, este cazut si psihic,  toata lumea din jurul tau asteapta sa te ridici si sa faci ceea ce ai facut toata viata,  nici nu poti spune ca te doare pentru a nu-i speria pe cei care depind de tine,  ai nevoie de sprijin din afara.  Nu de la apropiati, nu de la prieteni, pentru ca nu-i poti impovara si pe ei cu problemele tale. Da, sa dai sfaturi este usor,  o spun din postura unuia care se grabeste sa dea sfaturi,  stiu cum este.    Multumesc celor care mi-au aratat directia.   Ma programez la un ecograf si apoi ce-o fi o fi.  Mai rau decat sa-mi scot fierea nu vad ce-ar putea fi.

#20
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Vad ca mai ai un topic deschis asta vara tot cu dureri dar de alte organe, umflaturi. Ziceai chiar de cancer.
Foarte posibil sa fie ipohondrie.

#21
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

 Friskey, on 11 ianuarie 2021 - 12:05, said:

Vad ca mai ai un topic deschis asta vara tot cu dureri dar de alte organe, umflaturi. Ziceai chiar de cancer.
Foarte posibil sa fie ipohondrie.

Bine ar fi sa fie doar ipohondrie.   Nu era despre mine acel topic.

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Asa-i cand te "consumi" , am patit si eu. Viata merge inainte, degeaba te gandesti la lucruri nasoale ca oricum ele nu se vor rezolva de la sine daca tu nu faci ceva in legatura cu asta. Incearca sa iti preocupi timpul gandindu-te la altceva mai folositor si mai iesi in aer liber , mai stai cu prietenii la o discutie sau cu familia.

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Intai sa excluzi cauze organice, somato.
Daca e strict pe stress, fuguta la un psiholog bun.
Plus anturaj de calitate, familie, prieteni - putini si dedicati.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 manitu, on 11 ianuarie 2021 - 12:04, said:

  Am cautat pe net si am gasit confirmarea ca durerile de fiere pot fi cauzate de stres si suparare.   Suficient pentru a sti in ce directie sa ma indrept,  catre care specializare.  

`Posted Image Adica tu stii sigur ca este "fierea". Si "fierea" pt tine ce inseamna? Ca pot fi n probleme. Mai devreme spuneai ca este ficatul. Umila mea parere este ca doar dupa o ecografie, analize poti avea idee despre ce este vorba.
Diagnosticul pus dupa ureche in urma a ceea ce ai citit pe net.. mi se pare... nici nu mai zic cum.

Edited by MembruAnonim, 11 January 2021 - 12:14.


#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,923
  • Înscris: 25.06.2007
Cum s-a zis deja, cere trimitere pt laborator (VSH, colesterol, enzime hepatice, bilirubina directa si indirecta) si pt ecografie abdominala.

#26
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

 MembruAnonim, on 11 ianuarie 2021 - 12:14, said:

`Posted Image Adica tu stii sigur ca este "fierea". Si "fierea" pt tine ce inseamna? Ca pot fi n probleme. Mai devreme spuneai ca este ficatul. Umila mea parere este ca doar dupa o ecografie, analize poti avea idee despre ce este vorba.
Diagnosticul pus dupa ureche in urma a ceea ce ai citit pe net.. mi se pare... nici nu mai zic cum.

Nu, nu stiu “sigur”.  Dar macar stiu cam in ce directie sa ma duc.   Am spus deja ca ma programez la o ecografie.

#27
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Alte simptome gastrice mai ai? Ma gandesc si la pancreas!

#28
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Parerea mea e ca ar trebui sa te programezi rapid la un internist bun, la o clinica privata din orasul tau (de regula doctorii colaboreaza cu mai multe clinici, vezi unde te poate programa mai repede). Iti va face pe loc ecografia si va stabili conduita ulterioara de investigatii+tratament. Vei rezolva mai rapid asa - si oricum, indiferent ce analize iti faci tu acum "dupa ureche", cel mai probabil internistul iti va recomanda si alte investigatii, focusate pe diagnosticul pus de catre el.
Sa stii ca de multe ori pot fi diferente intre un diagnostic prezumtiv pus de catre radiolog pe baza ecografiei - si anamneza amanuntita facuta de catre internist. Misca-te repede, nu mai sta! Sanatate!

Edited by l_dan, 11 January 2021 - 12:49.


#29
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 manitu, on 11 ianuarie 2021 - 10:37, said:

Rog pentru un ajutor, am nevoie de informatii.

Informatii trebuie sa dai si tu: varsta, inaltime, greutate, stil de viata/alimentatie...
La tine e o combinatie de probleme: psihice (nu, nu esti nebun, esti doar anxios, poate si depresiv...) si poate ceva in sfera biliara. Va trebui sa te tratezi holistic. Eventual, sa faci schimbari in stilul de viata. Necazurile nu le putem evita (de ex. morti ale oamenilor dragi), dar daca suntem pregatiti psihic si chiar si fizic, le putem altfel gestiona.
Incepe prin a cere sfatul unui medic psihiatru, pentru a-ti trata anxietatea, caci se pare ca esti intr-un cerc vicios. In paralel poti face si investigatii in sfera digestiva...

#30
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Ciudata atitudinea medicului de familie. Dacă as fi în locul tău, as lua în calcul sa ma mut la alt medic, mai receptiv la problemele de sănătate, mai eficient/operativ în privința consultațiilor și a trimiterilor. Da, știu, e pandemie, de puțin timp mf au și sarcina monitorizării pacienților covid cu forme asimptomatica și ușoară, urmează sa preia și chestiunea cu înscrierea pacienților pentru etapa a 2a de vaccinare.

#31
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 manitu, on 11 ianuarie 2021 - 12:20, said:

Nu, nu stiu “sigur”.  Dar macar stiu cam in ce directie sa ma duc.   Am spus deja ca ma programez la o ecografie.

1 - relaxeaza-te tragand aer in piept incet, puternic si expirandu-l lent. Pe bune!
2 - problemele tale par legate de fiere, nu de ficat asa cum spun si colegii. Continua cu silimarina si bea ceai de anghinare. Baie in cada, uleiuri esentiale, somn/tras pe dreapta/odihna cat poti de mult. Eventual si alte ceaiuri relaxante, ca sunatoare, musetel.
3 - nu-ti scoate nici o fiere, daca e pe fond de stres ai rabdare ca va trece.
4 - evita cafeina, cafea/ceai verde/energizante pt ca face ca fierea sa se contracte. Evita mancarea grasa, fa o cura cu ceva fructe.
5 - asculta muzica, spune o rugaciune, mergi intr-o biserica si te reculege cateva minute, ai sa vezi ca ajuta.

ia-o mai usor ca o sa treaca, toti avem d-asteta.

#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003

 manitu, on 11 ianuarie 2021 - 12:04, said:

Mai rau decat sa-mi scot fierea nu vad ce-ar putea fi.
Mai citeste si despre asta :D

#33
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Bursul, on 11 ianuarie 2021 - 13:28, said:

Mai citeste si despre asta Posted Image
e chiar foarte rau!
oricum nu-i scoate nimeni fierea c-asa vrea el, daca nu apare ceva grav pe analize, se trateaza. Eu stiu persoane cu fierea strangulata sau alte probleme destul de mari si nu li s-a propus sa le-o scoata. Trece dar cand esti disperat doare mai tare :)

#34
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Problema majora nu-i la ficat.Ficatul doar da pe din afara.
Problema este la etaj,fara suparare.

ps.
Io cred ca suplimentele alea sunt un fel de rahat cu perje.Bani aruncati si contraefecte la greu.Alea ar trebui intrezise in totalitate,dar nu se poate,pentru ca capitalism,pentru ca profit.

 manitu, on 11 ianuarie 2021 - 10:53, said:

Inseamna ca soarta imi este pecetluita.


#35
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 adisz, on 11 ianuarie 2021 - 14:08, said:

Io cred ca suplimentele alea sunt un fel de rahat cu perje.Bani aruncati si contraefecte la greu.Alea ar trebui intrezise in totalitate,dar nu se poate,pentru ca capitalism,pentru ca profit.
la care suplimente te referi?
ia-ti seminte de armurariu si le macina, daca vrei sa fii sigur pe marfa.
si anghinare la fel, se gaseste pe piata, planta intreaga.

#36
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Imi pare rau pentru situatia prin care treci.

Ca si alti colegi inaintea mea - iti recomand sa iti faci timp pentru sanatate, ca sa nu ramai fara timp.
Du-te la un privat, cat o costa - asta e, banii ii mai faci ulterior, insa sanatatea daca se degradeaza peste un nivel nu o mai recapeti.
Medicul o sa-ti faca o ecografie, poate te trimite la un CT daca observa ceva, analize de sange.

Dupa ce rezolvi problemele fizice - va trebui sa lucrezi putin si la psihic, eventual sa-ti faci putina ordine in viata, sa mai renunti la o parte din factorii de stress. (exemplu personal - am renuntat la un job bine platit dar foarte stresant si cu multe ore suplimentare neplatite pentru un job mai relaxat, fara stress dar pe ceva mai putini bani si nu am regretat nici macar o secunda.)

Intre timp, pentru ca banuiesc ca din cauza problemelor ai un stil de viata dezordonat :

- las-o mai moale cu cafeaua si tigarile (daca e cazul). Bine ar fi daca ai renunta complet, dar...macar redu cantitatea si taria cafelei.
- nu manca haotic, junk food...prajeli , grasimi, uleioase, dulciuri
- incearca sa mananci mancaruri usoare, carne doar slaba, salate, iaurt slab
- pentru gatit  - fiert sau copt. Nu prajit si nici gratar ! Se aplica la tot, indiferent ca e carne sau legume.
- mese ceva mai dese in cantitati mici. Apa! Nu alcool, nu bere, nu suc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate