Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Durere in zona ficatului la suparare

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007
Rog pentru un ajutor, am nevoie de informatii.
Trec printr-o perioada grea,  am probleme mari pe toate planurile,  atat profesionale cat si personale.   Am dus in mine totul,  am incercat sa nu ma dau batut, sa ma lupt si sa nu ma las infrant. Nici nu am alternative, sunt inghesuit intr-o situatie din care nu stiu cum sa ies.   Problema pentru care cer ajutor este una care are legatura cu medicina.   Ma doare rau in zona ficatului.   La inceput durerea izbucnea atunci cand ma suparam.   Stateam in pat si dupa un timp imi trecea.   Dar pentru ca starea de rau este mereu alimentata de noi si noi probleme,  durerea aproape ca nu se mai opreste. Este acolo tot timpul si nu trece cu nimic, nici algocalmin sau tador.   Am luat suplimente gen hepaidforte,  silimarina 1000mg,  dar nu simt nicio ameliorare.   Exista o corelatie clara intre vestile proaste si durere, efectul fiind acut,  asemenea unei gheare care imi strange organele interne cu putere.  Imediat, intr-o secunda,  mi se strage ceva acolo si ma chircesc de durere.   Apoi ma tarai spre pat si ma pun pe partea stanga, fiind singura pozitie pe care o pot suporta in timpul crizei. Am dezvoltat fobie la sunetul telefonului,  la primul sunet deja simt stransoarea, ma tem ca primesc o alta veste proasta.    Deja imi afecteaza viata, nu mai pot sa fac nimic, zac in pat si asist fara putere la  raul din jurul meu.  Nu mai am putere sa ma opun.  Am pe cineva in apropiere,  dar persoana este parte din rau,  mai mult contribuie la starea de rau.  
Am vrut sa ma duc la medicul de familie, dar nu ma primeste din cauza pandemiei.  Mi-a recomandat suplimentele de mai sus si sa stau linistit, sa nu ma mai expun la stres.   Adica un fel de “lasa, te descurci tu”.   

Intrebarea mea este daca aveti idee ce dracului ma doare acolo.   Ficatul cica nu doare, asa scrie pe internet.   Si la ce specialitate ar trebui sa ma duc la consult?
Am evitat sa ma mai expun la stres.   Acum cateva zile am trecut la o noua faza.   Am vomat dupa ce am vazut ceva care m-a facut sa mi se stranga ficatii, sau ce mi se strange acolo.   Apoi am avut o senzatie de scarba, de sila, nu am mai putut manca nimic timp de doua zile, doar am baut apa si cafea.   Ce-o fi cu mine?   Am trecut prin multe necazuri, mi-au murit cei mai dragi oameni, am suferit ca un caine, dar durerea trecea, ma lasa sa traiesc.   Acum, la orice stres, chiar si la ceva minor, oamenii nici nu isi dau seama ce efecte au actiunile lor asupra mea,  simt ca ceva ma sfasie la interior si nici nu stiu ce o fi. Help!

Edited by manitu, 11 January 2021 - 10:47.


#2
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Probabil fierea. Inchide telefonul ala pentru o perioada. Iesi din mediul in care esti acum.

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Fierea.
Anghinare , rowachol, mers la medic
Stresul - principalul factor , elimina stresul , pastilele de lavanda (naturist) te ajuta

Edited by ldpe, 11 January 2021 - 10:47.


#4
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Vezi sa nu ai ceva calculi (pietre) biliari: https://www.reginama...trebuie-sa-stii

View Postlucianburjuiul, on 11 ianuarie 2021 - 10:44, said:

Probabil fierea. Inchide telefonul ala pentru o perioada. Iesi din mediul in care esti acum.

Da' tu de ce nu iti inchizi telefonul? De ce nu iesi din mediul in care esti acum ca sa te relaxezi intr-o vila la munte? E simplu de vorbit pentru altii.

Edited by abac, 11 January 2021 - 10:54.


#5
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Fierea. Dar soluția este să elimini cauza, nu efectul.

#6
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

View PostReactor2015, on 11 ianuarie 2021 - 10:52, said:

soluția este să elimini cauza, nu efectul.

Inseamna ca soarta imi este pecetluita.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmanitu, on 11 ianuarie 2021 - 10:37, said:

Am luat suplimente gen hepaidforte,  silimarina 1000mg,  dar nu simt nicio ameliorare.   Exista o corelatie clara intre vestile proaste si durere, efectul fiind acut,  asemenea unei gheare care imi strange organele interne cu putere.  Imediat, intr-o secunda,  mi se strage ceva acolo si ma chircesc de durere.   Apoi ma tarai spre pat si ma pun pe partea stanga, fiind singura pozitie pe care o pot suporta in timpul crizei.

Faci cum vrei, este viata ta, sanatatea ta. Daca tu crezi ca niste suplimente vor ghici si vor vindeca ce problema ai.. atunci mergi pe suplimentele alea.
Mie mi se pare iresponsabil sa nu mergi sa faci o ecografie ceva sa vezi cauza durerilor. Poate fi ceva foarte grav sau nu.

Din ce spui, ai dureri atroce nestiind cauza insa stai si nu faci nimic, doar iei niste analgezice. Eu nu va inteleg. Am avut si eu nevoie de o ecografie in plina pandemeie de covid. Ok, nu m-am inghesuit in spital sa risc sa ma imbolnavesc. Sunt o mie de cabinete medicale individuale care fac o ecografie abdominala, cost intre 50-70-150 lei. Adica accesibil ca pret avand in vedere ca iti poate salva viata,

#8
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
esti casatorit?!

#9
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
e simplu, spune "imi bag pla!" ori de cate ori e nevoie, cu convingere. sau varianta mai de fite che sera sera..

#10
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
si in plus gaseste un alt hobby sau ceva care te relaxeaza..poate citit, ascultat muzica linistitoare, facut yoga...puii mei de tine depinde sa faci ceva...noi aci doar dam sfaturi...

#11
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Stiu, extrem de usor de dat sfaturi. Mai ales de la tastatura.
Totusi, fie ca este stres care se manifesta atroce pe organe, fie ca ai ceva cu ficatul, fie ca orice pe lumea asta nu te lasa sa iti duci viata, buna, rea, cum o fi, ai de facut un pas major.
Separa-te de avalansa care nu conteneste sa cada peste tine.
Este imbucurator faptul ca ai identificat sursa. Multi nu o indentifica si raman in aceeasi ipostaza. Tu sti de la ce ti se trage.
Iesi cat mai curand, cu orice risc sau costuri de moment sau ulterioare, din aceasta situatie.
Dispari pur si simplu, fara parere de rau, fara remuscari, fara sa te uiti in urma. Dispari ca sa traiesti si sa vezi cum reactionezi atat timp cat nu ai contact cu ceea ce te perturba atat de grav.
Sper din suflet sa ai puterea sa faci asta, sper sa-ti fie bine cat mai curand!
Si, inca un lucru. Vorba celorlalti care ti-au raspuns pana acum, un consult iti poate aduce linistea si simultan confirmarea ca reactia organismului tau este la stres.
Fii curajos / curajoasa, ca nu stiu daca esti un domn sau o doamna.

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmanitu, on 11 ianuarie 2021 - 10:53, said:

Inseamna ca soarta imi este pecetluita.
Deloc. Trebuie sa te pregatesti de o durere in fund pe toate planurile. Atunci scapi si de durerea de la ficat. Vezi, nimic nu se pierde, totul se transforma.

Edited by Bursul, 11 January 2021 - 11:17.


#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
In primul rand analize complete. Incepe cu cele de sange.

#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Intelegem si cu deconectarea, durerea de fund, disparutul si inchis delefonul.

Dar eu cred ca se moare si de la malnutritie, lipsa de medicamente, lipsa asistenta medicala si lipsa adapost. Adica stiti, chestiile alea nesemnificative pentru care ai nevoie de bani, de venituri ca sa le cumperi.

Deci cand il mai sfatuiti pe om sa nu s e mai duca la job si sa asculte muzica si sa faca ioga, sfatuiti-l si cu ce poate inlocui sursa de venituri.

#15
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
adica in viziunea ta nu se poate asculta muzica si facut yoga  in timp ce ai si un job  stabil ? interesant.. stii meme-ul ala....what year is it..for you...?

#16
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007
Multumesc,  o sa vad cand pot sa ma duc la un ecograf.

#17
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010

View Postabac, on 11 ianuarie 2021 - 10:51, said:

Da' tu de ce nu iti inchizi telefonul? De ce nu iesi din mediul in care esti acum ca sa te relaxezi intr-o vila la munte? E simplu de vorbit pentru altii.

Eu n-am dureri, n-am probleme de stres si in general sunt relaxat. Nu vad de ce mi-as inchide telefonul. Acum sunt in firma mea si nu vad de ce sa ies din mediul actual. Am alte metode de relaxare, nu neaparat la munte pt ca spre rusinea mea n-am invatat la timpul potrivit sa schiez.

Iar ca sa revenim la subiect probabil ca initiatorul poate sa-si ia doua saptamani de concediu in care sa se duca la doctor si apoi sa iasa din mediul care il streseaza (iar telefonul chiar il streseaza).

Quote

Am dezvoltat fobie la sunetul telefonului,  la primul sunet deja simt stransoarea, ma tem ca primesc o alta veste proasta.

Daca nu am mentionat efectiv (doctor+concendiu) inseamna ca sunt logice. Nu i-am spus sa-si ia lumea in cap, nici sa faca yoga, nici sa asculte Mozart.

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Postabac, on 11 ianuarie 2021 - 11:32, said:

sfatuiti-l si cu ce poate inlocui sursa de venituri.
Omul vrea sfgaturi medicinale :D

View Postmanitu, on 11 ianuarie 2021 - 10:37, said:

Am vrut sa ma duc la medicul de familie, dar nu ma primeste din cauza pandemiei.  Mi-a recomandat suplimentele de mai sus si sa stau linistit, sa nu ma mai expun la stres.   Adica un fel de “lasa, te descurci tu”.    
Medicul are dreptate. Fiind pe baza de stres, ar trebui sa te descurci singur. Poti sa te indopi cu medicamente, sa-ti aline durerea, insa medicamentele iti vor face rau pe timp indelungat. Ia-le numai in caz de urgenta si atat.

Dupa parerea mea ai de ales: ori alegi un psiholog care sa te ajute, ori te pui sa citesti sa iti controlezi supararea. Stresul iti va afecta si alte organe in timp. Rezolva-ti acum problema pana nu devii dependent de medicamente.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate