Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Nova Power and Gas - fun club - păreri, opinii, experiența de client.

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4116 replies to this topic

Poll: Topic Nova (53 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre furnizor si serviciile sale (49 votes [59.04%] - View)

    Percentage of vote: 59.04%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (18 votes [21.69%] - View)

    Percentage of vote: 21.69%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (16 votes [19.28%] - View)

    Percentage of vote: 19.28%

Vote Guests cannot vote

#2557
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Din cîte știu eu, facturile furnizorului se fac pe baza indexului venit de la distribuitor! Că e citit, că e estimat, că e regularizat, că e botezat sau nu, vine de la distribuitor! Furnizorul nu citește și nu estimează indecși!
Deci, dacă aveți facturi cu indecși aiurea, se reclamă la furnizor, dar cred c-ar trebui să vă uitați urît (și) la distribuitor...Posted Image

P.S. Și eu am trecut din 26.12 de la Nova la Hidro, cu trei contracte. Pe 25 am făcut poze la contoare, dar nu le-am trimis nicăieri, am vrut să văd ce vine. Astăzi au venit facturile de la Nova, la două contracte indecșii sînt identici cu pozele, la al treilea e o diferență în minus de 20 kWh, dar ținînd cont că prețul e virtual același, nu mă deranjează...

Edited by crislacor, 15 January 2022 - 21:10.


#2558
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,256
  • Înscris: 14.04.2009

View Postcrislacor, on 15 ianuarie 2022 - 21:09, said:

Din cîte știu eu, facturile furnizorului se fac pe baza indexului venit de la distribuitor! Că e citit, că e estimat, că e regularizat, că e botezat sau nu, vine de la distribuitor! Furnizorul nu citește și nu estimează indecși!
Deci, dacă aveți facturi cu indecși aiurea, se reclamă la furnizor, dar cred c-ar trebui să vă uitați urît (și) la distribuitor...Posted Image

P.S. Și eu am trecut din 26.12 de la Nova la Hidro, cu trei contracte. Pe 25 am făcut poze la contoare, dar nu le-am trimis nicăieri, am vrut să văd ce vine. Astăzi au venit facturile de la Nova, la două contracte indecșii sînt identici cu pozele, la al treilea e o diferență în minus de 20 kWh, dar ținînd cont că prețul e virtual același, nu mă deranjează...
La mine, pe e-distributie Muntenia apar doar indexii de la Nova...1 septembrie este ultimul index de transfer la Hidroelectrica...intre timp am primit 3 facturi de la Hidroelectrica, toate estimate pe baza estimarilor (consum real) din contract, desi am trimis lunar indexul autocitit pe e-mail...vedem ce-o fi cu noua aplicatie de client de la Hidroelectrica si cu platforma celor de la ANRE cu schimbarea furnizorului in 24 de ore care se anunta a fi operationala in septembrie 2022...

#2559
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 28.09.2008

View PostMagicwisewolf, on 14 ianuarie 2022 - 19:23, said:

Nu e cel final, e pretul de baza, la care se adauga alte taxe si TVA.
Uite detalierea.

La Hidroelectrica, pretul este de 0.25 lei + celelalte taxe si TVA. Rezulta un pret de 0.69 lei / kwh, pret final.
Deci la hidroelectrica 0.69 lei/kwh pret final.
Asta inseamna ca la un consum de 100 kwh voi plati 69 lei.

La Nova e clara treaba...
Am intrat pe site la nova si scrie clar:
Ofertă electricitate
fara abonament
Preț furnizare Nova:
0.65 lei + TVA/kWh

Preț total/kWh: 1.211 lei

Valoarea estimată a facturii
121.12 lei pt consum de 100 kwh.

Deci clar merita sa trec la hidroelectrica.
Dar acum se pune marea intrebare cum procedez ca sa ma transfer la hidroelectrica chiar de la 1 martie 2022?
Am vorbit cu cineva care a trecut la hidroelectrica si mi-a spus ca dureaza 3-4 luni aceasta mutare.
Am descarcat hartiile de la hidroelectrica si nu e trecut nicaieri data de la care sa schimb furnizorul.


Pot sa trimit actele de maine si cei de la hidroelectrica sa vada ca am contract la nova pana in februarie si sa ma treaca din martie?

#2560
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Au vent facturile , asa cum banuiam , pe aproape 2 luni : Casa 360mp din care 240mp incalziti la 23 de grade permanent , termoizolata destul de bine zic eu, iaca :

Attached Files


Edited by BaXXXon, 16 January 2022 - 10:38.


#2561
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
În cazul în care s-a primit noua oferta la electricitate de la Nova, și nu prea mă coafează. Doresc să trec la Hidroelectrica!
Mai anunț Nova? Sau merg pe varianta tacită până schimb furnizorul.

Adică fizic nu am timp sa migreze până când noul contract își începe efectele.

La Hidroelectrica durează ceva încheierea contractului + 21 de zile.

Vreau să merg cu Nova chiar și cu prețul ușor mărit până pot să bat palma cu Hidroelectrica.
Nu vreau să ajung la FUI!

Edited by musicallro, 16 January 2022 - 11:24.


#2562
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006
si eu la fel ca mai sus...Posted Image

#2563
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

View Postmusicallro, on 16 ianuarie 2022 - 11:22, said:

În cazul în care s-a primit noua oferta la electricitate de la Nova, și nu prea mă coafează. Doresc să trec la Hidroelectrica!
Mai anunț Nova? Sau merg pe varianta tacită până schimb furnizorul.

Adică fizic nu am timp sa migreze până când noul contract își începe efectele.

La Hidroelectrica durează ceva încheierea contractului + 21 de zile.

Vreau să merg cu Nova chiar și cu prețul ușor mărit până pot să bat palma cu Hidroelectrica.
Nu vreau să ajung la FUI!
Începi procedura de schimbare a furnizorului. Nimic altceva.

#2564
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006
deci dupa un an la nova(nimic de reprosat) pe curent Hidroelectrica e za best iar pe gaz deocamdata ramane nova...mi-ar fi placut sa raman la nova(si cu energia electrica) ptr ca au platforma , platesc intr-un singur loc,preturi ok. Insa pe gaz e zapaceala de la 113+tva la 587+ tva...ce observ la nova pe gaz este ca mentioneaza pret fix: daca vreau sa ma mut conform la nou lege(daca sa legiferat) va trebui sa marc banu in avans(in caz ca ma mut )?

#2565
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

View Postgeluadi2000, on 16 ianuarie 2022 - 11:44, said:

deci dupa un an la nova(nimic de reprosat) pe curent Hidroelectrica e za best iar pe gaz deocamdata ramane nova...mi-ar fi placut sa raman la nova(si cu energia electrica) ptr ca au platforma , platesc intr-un singur loc,preturi ok. Insa pe gaz e zapaceala de la 113+tva la 587+ tva...ce observ la nova pe gaz este ca mentioneaza pret fix: daca vreau sa ma mut conform la nou lege(daca sa legiferat) va trebui sa marc banu in avans(in caz ca ma mut )?

Depinde daca au introdus acele clauze în contract. Tu cum esti deja la Nova nu ai acele clauze și nu ti le-au introdus nici prin acea notificare de pret nou....deci ele nu te afecteaza pe tine cu contract in derulare.
Abia clientii noi care semneaza acum si doar daca Nova le-a introdus in contractele noi...

Trebuie vorbit la furnizor. Ei te pot lamuri.

#2566
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 28.09.2008
O sa sun luni la hidroelectrica sa intreb daca se poate rezilia contractul incepand cu 1 martie.


#2567
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006
eu mai astept pana la sf saptamanii viitoare sa vad daca pot folosi sistemul crm hidroelectrica . Daca nu ,dau drumul de pe acum...10 zile hidro minimuum +21 zile calendaristice ...ar pica pe 28.02 cand imi expira "curentul"

#2568
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
De ce vă legați de o anumită dată (recte 1 martie)? Ce importanță are? Legea îți dă voie să schmbi furnizorul oricînd, respectînd doar condiția preavizului de 21 de zile, atît și nimic mai mult!
Am avut și gazul și curentul la Nova, totul perfect, foarte mulțumit. Dar am schimbat gazul cu trei luni înainte de a se încheia cele 12 luni, iar la curent cu 2 luni înainte. De ce? Simplu, pentru că nu am vrut să mai aștept să crească prețurile și mai mult! Iar faptul că cei de la Hidro nu au platformă online e ultima mea problemă, am contor inteligent și cînd vor avea nevoie de bani îmi vor trimite factura, iar eu le voi face plata. Că e lună de lună sau o dată la 6 luni, cui îi pasă?:)

#2569
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006
pai eu mai astept ptr ca din cate am inteles la hidro e cam "interesanta" modalitatea de contractare si poate platforma va rezolva cazurile de "(nu exista/nu am primit/nu a venit confirmarea/etc/etc)" . Daca nu si nu ,vom urma calea "bumpy" ca altceva ce sa fie daca nu se poate altfel....Posted Image

#2570
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Dacă ai posibilitatea să depui fizic actele, sînt foarte mari șansele să decurgă totul lin, lin de tot...:)

#2571
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008

View Postcrislacor, on 16 ianuarie 2022 - 18:20, said:

Dacă ai posibilitatea să depui fizic actele, sînt foarte mari șansele să decurgă totul lin, lin de tot...Posted Image

Exista ghișeu de-al lor în Oradea?

#2572
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Da: https://www.hidroele...45-22ddf6adf522

#2573
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Am incercat azi sa discut cu suportul Nova in legatura cu estimarea grosolana si factura pe care mi-ai emis-o. Am stat pe HOLD 45 de minute apoi nu m-am mai putut conecta la numarul de telefon de Bucuresti, cel de Cluj e permanent ocupat. Bag de sama ca nu sunt singurul.

Am scris o scrisoare de dragoste la adresa de reclamatii cu confirmare de primire si citire. Am confirmarea de primire, sunt curios cand va fi luata in vizor. Sunt curios cum va evolua situatia si daca va fi nevoie sa apelez la ANPC

#2574
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006

View Postiladi, on 17 ianuarie 2022 - 10:57, said:

Am incercat azi sa discut cu suportul Nova in legatura cu estimarea grosolana si factura pe care mi-ai emis-o. Am stat pe HOLD 45 de minute apoi nu m-am mai putut conecta la numarul de telefon de Bucuresti, cel de Cluj e permanent ocupat. Bag de sama ca nu sunt singurul.

Am scris o scrisoare de dragoste la adresa de reclamatii cu confirmare de primire si citire. Am confirmarea de primire, sunt curios cand va fi luata in vizor. Sunt curios cum va evolua situatia si daca va fi nevoie sa apelez la ANPC
poti incerca si din aplicatie sa trimiti mesajele de "dragoste"

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate