Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

placa de baza ieftina

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
someone_romania

someone_romania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.02.2003
ALO ..domnii .. era vb de altceva aici .. topicul pt procesoare il gasiti in alta parte (nu ca as stii unde :) )
In orice caz, fantomo, eu zic ca e bine sa iti iei MB cu SATA, cu DDR400, daca se poate cu RAID si LAN 10/100/1000.
Cam astea ar fii specificatiile "viitorului" apropiat.
Cat despre procesor, sa fim seriosi, un Duron e 40$ , iar un Athlon XP e vreo 53-55 $ , asa ca nu te arunca la Duron cand mai poti pune un ban (5-6 sute de mii) si sa iti iei un XP 1700+ overclockabil pe la 2200+ cel putin (ca frecvente reale de la 1466 la 1833, ceea ce e destul de bine). Vezi sa iti iei XP Thouroughbred, sa nu dai de vreun Palomino. Vezi ca CPU sa aiba culoarea verde ,nu maro (dar nu e singurul mod de recunoastere a procului)

#38
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Exista si Thoroughbred-uri maro si Palomino-uri verzi, iar overclockabilitatea nu are legatura cu culoarea.

#39
someone_romania

someone_romania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.02.2003
Nu vreau sa ma apuc sa fac polemica in vreo 15 posturi cum ati facut voi. Doar vreau sa zic ca i-ma dat niste indicii... acum nu prea mai gasesti (NOI) thoroughbred maro , majoritatea sunt verzi. In plus nu am zis nicaieri ca ar conta culoarea la overclocking..Am zis doar de xp 1700+ ca e cel mai bun proc pret/performanta deoarece ofera o mare posibilitate de overclocking si am dat si exemple.
SI cu asta consider ca am incheiat ce aveam de spus..eu am spus ce cunosc. Daca doreste sa se tina cont de parerea mea, ok..daca nu , iar ok. Nici o suparare. Nu sunt nici cel mai destept, nici cel mai vechi in meseria asta.

#40
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Cand afirmi ceva iti asumi raspunderea pentru cele spuse, inclusiv in privinta inducerii in eroare a unui semen care a urmat sfatul tau si a facut o alegere gresita. Daca nu esti sigur, e bine sa precizezi "am impresia ca..." sau ceva asemanator, altfel vei fi vanat de mine de fiecare cand te prind cu asa ceva  /goofy/

Intr-adevar, in ultimul timp am vazut mai multe Thoroughbred-uri verzi decat maro, dar faptul ca, spre deosebire de Palomino, nu exista nici un text pe pastila, cred ca constituie un indiciu mult mai elocvent.

#41
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
ok, ok, am citit atenti discutia voastra si am incercat sa inteleg ceva

Rabbit ce zici de cele 2 placi sugerate de mine, sau sugereaza-mi una care sa aiba SATA, (RAID) ... mai ieftina dar buna

#42
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
AOpen nu cunosc, DFI AD77 e ok, dar nu e senzationala la overclocking. Incearca un Epox 8K9A (76$ la DC).

#43
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003

Quote

Originally posted by someone_romania
... eu zic ca e bine sa iti iei MB cu SATA, cu DDR400, daca se poate cu RAID si LAN 10/100/1000.
Cam astea ar fii specificatiile "viitorului" apropiat.

Poate cineva sa explice de ce ar fi utile SATA si RAID la un calculator de acasa?
Sa zicem ca am tuner TV, fac inregistrari, prelucrari video elementare, mai un joc 3D, un film DIVX, etc. Poate fac ceva programare, am un SQLServer, poate tin si un webserver - prezint doar un caz imaginar, nici o asemanare cu personaje reale.  Chiar in conditiile astea, nu vad la ce imi foloseste  SATA, pentru ca nu folosesc complet capacitatea lui ATA133. Datele foarte sensibile le pot salva periodic pe CD, de ce sa ma protejez cu RAID?
Oare gresesc undeva sau imi scapa ceva? Ca prea mult se recomanda SATA si RAID. Ma tem sa nu fie decit un slogan de marketing.

#44
someone_romania

someone_romania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.02.2003
Hmmm, ce codecuri ai acasa pt vizionare de filme DivX? Ca daca ai ACE sau Nimo, de ce le-ai pus? Ca sunt acolo mai multe decat iti trebuie tie. Sau ce hdd ai? Are 7200 sau 5400 de rpm? Daca are 7200, de ce are? ca doar tot ata 100 e (sau in cel mai bun caz 133) . eventual de ce nu ai unu de 4400? Ca tot aia e.... sau nu e ?

Motivul pt care iti va trebui un SATA acasa in urmatorii ani este pt ca se va dezvolta tehnologia pe SATA. Daca acum se cunosc doar hdd SATA de 150 kb/s, in viitor sunt promisiuni pt 300 iar apoi pt 600 kb/s. Si de la 100 pana la 600 cred ca e o MARE dferenta. In plus viteza pe SATA este de 10.000rpm (cel putin la WD Raptor, pt ca la Seagate este tot 7200, dar e mai avantajos la pret , 197euro de 120GB fata de 185 euro de 36GB la Raptor).

Alt avantaj ar fii panglicuta aia rosie cu care se conecteaza hdd pe SATA la MB. Daca stai sa compari panglica IDE cu cea SATA, vei intelege de ce nevoie de trecere de la IDE la SATA nu este doar o chestiune de marketing, ci una ce iti va aduce mai mult loc pt o circulatie mai buna de aer, mai ales in era evolutiei atat de uimitoare a procurilor si a caldurii degajate de ele.

#45
someone_romania

someone_romania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.02.2003
Dupa ce ti-am mai citit postul odata, am revenit si pt varianta RAID.
AIci ar fi ceva de discutat in contradictoriu. Nu am avut niciodata acasa RAID, am vazut insa la serviciu.
Vei observa, apropos de postul anterior, ca in general tendinta MB este de a pune SATA cu RAID. este f interesant, doarece combina atat viteza de lucru a hdd SATA cu tehnologia RAID,acestea insumate ducand la o viteza destul de buna (a se citi excelenta) a transferului de date.

Din ceea ce zici tu : "Datele foarte sensibile le pot salva periodic pe CD, de ce sa ma protejez cu RAID?" trag concluzia ca nu prea stii specificatile RAID.

desi mai exista pe forum explicatii mult mai complexe despre asta, o sa incerc sa iti fac un sumar :
RAID 0 = stripping = se scrie si pe un hdd si pe celalalt, rezultand o viteza de citire sporita .Folosit pt viteza sporita la citire
RAID 1 = mirroring = ce scrie pe un hdd scrie si pe celalalt. Folosit mai ales pt securitate
RAID 0+1 = o combinatie intre primele
mai exista si alte RAID de la 2 pana la 5 . Doar despre 5 stiu cate ceva, facandu-se o anumita matrice cu 4 HDD de acelasi gen. Nu stiu exact ideea si cum lucreaza, insa o sa ma interesez.

E adevarat ca pt un home user, RAID nu prea prezinta cine stie ce interes, insa daca are placa de baza inclusa si aceasta facilitate pe langa SATA, DDR400 si LAN 10/100/1000, de ce sa nu profiti de ea ?

#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,757
  • Înscris: 07.02.2003
Nu va mai rupeti in figuri... eu merg cu hdd de 5400 ata100 si nu am nici o aplicatie care sa nu faca fata transferului... Raid = hai sa dam banii degeaba  :cool:

Ala e bun la servere la alte abureli nu la desktop... e inutil... si iti si face hdd-urile inutilizabile cind mergi cu ele la un prieten...

#47
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
Ar trebui sa insist asupra faptului ca am pus intrebarea "de ce ar fi utile SATA si RAID la un calculator de acasa" in contextul acestui thread "placa de baza ieftina".
De ce am pus aceasta intrebare? Studiez piata pentru ca sa fac un upgrade achizitionind MB+procesor cu performante acceptabile avind un buget minim. Am pus initial  SATA si RAID undeva pe primele pozitii in lista de "features to have". Dupa ce m-am documentat putin, am constatat ca as putea muta cele 2 features la coada listei, deci nu renunt la ele, dar nu ma obsedeaza in alegerea placii. In acest context am pus pe forum intrebarea de mai sus.
Nu neg faptul ca ambele tehnologii sint deosebite si au viitor. As recomanda de ex despre SATA documentul  http://www.intel.com...f/20530-234.pdf
Cred ca pentru calculatorul meu nu sint necesare SATA si RAID in viitorii 2 ani. Atunci de ce sa platesc in plus pentru ceva ce nu folosesc? Daca e pe gratis, cu placere. :)
Despre RAID as spune doar atit:
- pentru RAID in orice varianta imi trebuie cel putin 2 HDD (la RAID 5 trebuie 3 HDD!), iar eu voi folosi un singur disc de 80 GB/7200 cel putin inca un an - atunci voi mai face oricum un upgrade de MB la zi
- RAID a fost conceput in primul rind pentru protectia datelor pe servere care trebuie sa lucreze 24/24
- as zice ca RAID 0 =striping (se scrie cu un singur "p") nu e chiar RAID pentru ca merge pe performanta in detrimentul sigurantei datelor (stii ca poti sa pierzi totul la caderea unui singur disc) - notiunea Redundant Array presupune oarece redundanta

Quote

Originally posted by someone_romania
Hmmm, ce codecuri ai acasa pt vizionare de filme DivX? Ca daca ai ACE sau Nimo, de ce le-ai pus? Ca sunt acolo mai multe decat iti trebuie tie. Sau ce hdd ai? Are 7200 sau 5400 de rpm? Daca are 7200, de ce are? ca doar tot ata 100 e (sau in cel mai bun caz 133) . eventual de ce nu ai unu de 4400? Ca tot aia e.... sau nu e ?
Despre codec-uri, mai pe scurt ca e OT, folosesc Gordian Knot, instalat selectiv.
In concluzie, sa fiu in ton cu someone_romania : Oare de ce mi-am luat calculator acasa, cind puteam sa stau linistit si sa ma distrez de banii aia?
someone_romania - discutam pentru binele comunitatii, nothing personal.

#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,757
  • Înscris: 07.02.2003
Si ca o concluzie la ce vorbiti voi aici... cine-si face server, ca ala sa fie server bun isi pune SCSI si a terminat povestea cu IDE/Raid ;)

#49
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001

Quote

Originally posted by Rabbit
AOpen nu cunosc, DFI AD77 e ok, dar nu e senzationala la overclocking. Incearca un Epox 8K9A (76$ la DC).

ok, mersi de sfat, am luat

EPOX EP 8k9a2+, am citit un rewiev super la voi pe site, si l-am luat de la DC 118$ - sunt multumit !

#50
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
placa de baza ieftina e ecs k7s5a care e buna doar ca nu prea ai cum sa ii faci overcloking...cred ca nu depaseste 60$ si are 2 sdr 2 ddr 5 pci 1 agp sunet lan (pentru k7s5a+) 2 usb 1.0 ata 100 si cam atat...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate