Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Novum Invest Politehnica - Iuliu Maniu 6R

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
nmc2006

nmc2006

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.03.2016
Nu ma refeream la vecinii de dedesubt sau de deasupra, ci la cei de langa. Si, te informez ca zgomotul de deasupra sau dedesubt se propaga cu succes si prin peretii laterali, care fiind din caramida... Cam asta e.

View Poststemno, on 16 octombrie 2021 - 09:08, said:

Nu se mai fac blocuri cu pereti foarte grosi si nu neaparat e asta o garantie pentru izolarea fonica. Pe de alta parte, blocurile realizate inainte de revolutie, desi au unele avantaje, cum ar fi spatiul mai util impartit au alte minusuri, cel mai important fiind vechimea. Un bloc din '88 deja are 30 ani, dupa ce vei locui inca 20 va avea 50, unul din 78 deja a trecut de 40. Sigur, in teorie betonul tine 100 ani, teoria in care se lucreaza bine si nu sunt cutremure. Practic, dupa 50 ani blocurile au mari sanse de a fi incadrate la un anumit grad de risc seismic, ceea ce le scade la 0 valoarea.

Da? Zi-mi si mie unde se afla apartamentele astea cu 0 valoare ca vreau sa iau vreo 10. Azi le iau. Majoritatea blocurilor noi de azi sunt facute mai prost decat blocurile construite in perioada 1965-1988.

#38
mpop888

mpop888

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.10.2021
Jumatate din suprafata peretilor pe care ii impart cu vecinii sunt din beton. Cealalta jumatate din caramida de 25cm.
Am testat nivelul de zgomot de la vecini si pot sa spun ca nu am avut probleme majore, am fost multumit, ramane de vazut cum va fi cand sunt ocupate.

De ceea ce sunt dezamagit este dimesiunea cazii. 160 cm, daca nu ma insel.

Legat de dezbaterea nou versus vechi, cred ca nu este aici locul de dezbatut, sunt alte pagini special dedicate pentru asa ceva. Oricum totul este subiectiv.

#39
stemno

stemno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.01.2007
Pentru internet si tv este o nisa in tavan la intrarea in apt si in acel spatiu dintre tavanul fals si cel din beton am inteles ca va fi routerul de la Digi de la care vine tras cablu de retea pe peretele cu TV, dar nu stiu daca intr-o camera sau in toate (routerul Digi nu cred ca are mai multe mufe LAN functionale) si nu stiu ce cablu de retea e tras prin pereti. Daca e Cat5e (nu cat 3/cat5) sau CAT 6 atunci supoata internet gigabit, daca nu, cel mult 100 mbps , adica nu va merge nici macar youtube corespunzator, cu atat mai putin Netflix sau alte servicii pe internet.
Ei spun ca tot acolo poti sa adaugi routerul tau, dar nu vad cum pentru ca ar insemna sa existe prize iar routerele gigabit se cam incing si au nevoie de aerisire , risca sa ia foc intr-o nisa in tavan.
Prin wifi de la routerul digi performantele ar fi execrabile ...
Are cineva detalii despre cum e reteaua de internet si tv in apartamente si daca e in toate camerele tras cablu si ce tip de cablu?!

Edited by stemno, 05 December 2021 - 15:44.


#40
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Poststemno, on 05 decembrie 2021 - 15:42, said:


Prin wifi de la routerul digi performantele ar fi execrabile ...


Adica dai zeci/sute de mii euro pe un apartament si nu iti poti cumpara tu un router performant de 50 Euro daca cel de la DIGI iti pute? Esti haois.....

#41
stemno

stemno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.01.2007
Bogwol , se pare ca nu ai reusit sa intelegi, explic pe litere:
1. Un router performant se incinge si are nevoie de aerisire, in nisa de deasupra intrarii, practic intre tavanul fals si cel de beton nu exista aerisire, routerul dc e ft performant poate sa ia si foc daca nu are aerisire. De ce crezi in mintea ta ca routerele au gaurele in carcasa, ca sa te uiti tu prin ele?!
2. Daca nu e cablul cel putin cat 5e prin pereti poti sa pui ce router vrei tu, ca nu duc firele performanta lui (asta am spus) , iar pe Wifi performantele scad mult functie de distanta si pereti ajungand in camere situate la cativa metri doar pe 2,4 ghz, max 50mbps.
Da, daca nu intelegi despre ce e vorba dpdv tehnic dar te repezi sa critici , ai dreptate, probabil ca esti cel putin haios, ca sa nu folosesc alte cuvinte.

#42
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
probabil nu ai reusit sa intelegi ce am marcat (nu e o problema, multi au analfabetism functional): eu am comentat afirmatia ta ca routerul de la Digi are performante execrabile; nu am comentat ca nu se incalzeste.
Iar explicatia ta cu cablurile prin pereti denota ("arata" daca nu cunosti termenul) ca nu prea stii cu ce se mananca un router. Un router e, in primul rand, pentru Wifi (nu ti-ai pus niciodata intrebarea pentru ce sunt antenele de pe router?). Pentru cabluri prin pereti e suficient si un spliter..... Iar afirmatia mea cu routerul (mai) performant se referea la transmisia prin Wifi, comunicarea prin cablu fiind aproape identica indiferent de ce router folosesti
Ca o concluzie,  e in continaure valabila intrebarea "daca dai o caruta de bani pe un apartament, e un efort financiar enorm sa iti schimbi tu routerul daca nu iti convine cel primit?" e in continare fara raspuns. De fapt, e evident raspunsul, dar cred ca e greu sa recunosti asa ceva.

Edited by bogwol, 13 December 2021 - 14:24.


#43
stemno

stemno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.01.2007
Spliter e pentru cablu tv nu se poate folosi la internet, routerele performante (profesionale) nu au wifi, oricum routerul e acel dispozitiv care aloca adrese de retea locala echipamentelor conectate si ofera acestora acces WAN (internet) + firewall securizare retea.In plus, unele routere ofera si wifi, desi mai calitativ e separat.
Prin wifi ai comoditatea de a nu folosi cabluri dar pierzi viteza, nu intamplator cablurile inca mai exista.
Drept urmare nu e vorba de schimbarea routerului, altele erau cele 2 probleme in discutie.
Iar in ceea ce priveste tonul tau nepotrivit inca de la primul comentariu, te-as sfatui daca tot te ocupi cu altele (din cate se vede) sa ii crezi pe cuvant pe cei care lucreaza in domeniu.
Consider ca nu are rost sa continuam acest gen de discutie, comentariile sunt inutile, pentru altceva constructiv e acest forum, nu ca sa ne varsam frustrarile acumulate in viata.
A fost o intrebare a mea , daca cineva din cei care au avut timp sa mai treaca pe acolo (daca tot unii cu spirit de observatie s-au uitat si la traseele de AC si au cerut modificari), a observat ce fel de cablu de retea (Cat 3, cat 5, 5e, 6...) iese in camere din pereti (scrie pe el) sau cate fire sunt in cablul de retea (4 sau 8).
Multumesc!

#44
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Poststemno, on 13 decembrie 2021 - 22:02, said:

Spliter e pentru cablu tv

m-am oprit aici, fara sa mai citesc restul - afirmatia asta spune tot. Iti recomad sa cauti un pic pe net , chiar si pe siteul unui mare vanzator de produse electronice, si o sa ai surprize. Faptul ca nu stii, nu e in sine o problema (toti avem zone pe care nu le cunoastem), dar sa te dai mare cunoscator cand tu de fapt nu ai cunostinte de baza - asta e o problema.
Daca era mai simplu de atasat poza, iti atasam eu, ca am atat la serviciu cat si acasa....

LE: introdu "switch" in motorul de cautare; rezultatele vor fi surprinzatoare

Edited by bogwol, 14 December 2021 - 12:39.


#45
stemno

stemno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.01.2007
Splitter (nu spliter) si switch sunt lucruri extrem de diferite iar router e si el altceva...
Oricum , sper ca te tii de cuvant si te-ai oprit aici de la astfel de comentarii jignitoare, forumul este pentru intrebari si raspunsuri cu privire la acest complex rezidential.
Daca doar cauti un forum pe care sa te certi te rog sa te reorientezi.

#46
micha11

micha11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.05.2018

View Postssj4stef, on 07 septembrie 2021 - 16:35, said:

Locurile de afara aparent sunt la liber, dar ramane de vazut. Si eu am achizitionat si nu sunt atat de incatat ca si tine in ceea ce priveste executia. Totusi, eu merg des si am reusit sa abordez defectele intampinate si astfel lucrurile progreseaza cum trebuie pentru ce imi doresc.rere
          as dori sa cumpăr un apartament de 2 cam, va rog sa mi spuneti ce defecte ati observat in execuție, unde ar trebui sa insist cu verificările?   Ceea ce am obs la prima vedere : 1) sunt plintele sărăcăcioase din plastic de pe paliere ( au renunțat la plinta clásica trainice și ușor de igienizat din acelasi material ca podeaua) 2) gresia folosita în spatiile comune este poroasa și se va pata f usor, 3) arcadele de la întrare și rotunjimea pereților de la nivelul tavanelor în spatiile comune dar și în apartamente sunt de prost gust, ma rog è chestiune de gust, 4)  între cărămizi nu s a folosit mortar pe toată suprafața lor ptr o îmbinare corecta.. Se vad spatiile lejr prin pereți.. Vezi doamne vor tencui si se acoperă... Dar pe exterior nu am obs sa tencuiasca!  Pe exterior se fixează vata bazaltica cu adeziv și dibluri dar aceasta nu se hidroizoleaza.... Nu är trebui oare?  Dupa aplicarea panoului ptr asa zisa fatada ventilata., între spatiile formate de panouri., se întrevede cata bazaltica ¿. Aceasta cum se ca ramoli expusa fiind direct la schimbariatmosferice,,  ploaie, soare...   Nu mai sunt șanse sa o izoleze. O vor izola viitorii proprietari când vor apărea problemele? ¿

#47
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Salut,

A fost cineva sa vizioneze acest complex? Daca da, il recomandati?

#48
ilostmyoldaccount

ilostmyoldaccount

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.07.2022
Locurile de parcare sunt tot in sistem Klaus doar pe hārtie? Pentru a se incadra ca numar, la Novum Lacul Morii le-au vandut ca locuri de parcare in sistem klaus dar fara macara instalata(chiar asa scrie in contract). Si le-au numerotat din doi in doi, desi practic cumparai un singur loc normal.
  Dezvoltatorii sunt obligați sa costruiasca cel putin atatea locuri de parcare pe cate apartamente are blocul. Ma intreb cat de orbi (sau spagari) au fost cei de la Primarie cand au facut receptia in 2020.

#49
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015
Cunosc complexul si il recomand, bransamentul si instalatiile de gaze sunt facute de una dintre cele mai importante firme din Bucuresti si Ilfov, Master Gaz SRL, iar cei de la Novum sunt in domeniu de constructii de ceva timp, si au o gramada de complexe rezidentiale terminate de ceva timp. Pentru mai multe detalii gasiti pe https://mastergaz.ro/ un video cu traseul bransamentului de gaze de la conducta principala care alimenteaza capitala pana in apartamentele complexului.

#50
Dizzy.exe

Dizzy.exe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.08.2003
Intrebare pentru cei care ati cumparat aici (sau stati in zona) si aveti copii mici: cum va descurcati cu gradinita?

#51
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Păi trebuie să fie vreuna prin zonă, între blocurile comuniste.
La cum sunt compartimentate acele apartamente, nu aş recomanda nimănui să cumpere pe acolo.

#52
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Sunt 3 gradinite langa scoala 117 pe str. Fabricii/Cetatuia - odata era o gradinita (de stat) la parter de bloc 4 etaje pe Veteranilor, dar nu stiu daca mai exista.

Edited by malmoth, 17 April 2023 - 19:10.


#53
Artanis

Artanis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.03.2006
Gradinita 274 este chiar vis-a-vis (Iuliu Maniu 11)

#54
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Aia nu era a ex-ICTB?
Cele de langa scoala 117
https://www.google.c....0373932,19.62z

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate