Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Firma izolare fonica vestul tarii

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Leth

Leth

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.05.2021
Salut. @Thundergod84 ce ai reusit sa rezolvi si cum? Si eu ma aflu intr-o situatie similara si nu stiu cum sa rezolv. Mersi

#20
Thundergod84

Thundergod84

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.12.2020
Nu am rezolvat nimic, nu pare sa existe vreo firma specializata in zona Timisoara :( .

Cei de la Details mi-au cerut 25000 lei + cazare pt 55 mp de perete comun  .

Momentan astept, pasul :o sa izolez prima data tavanele, apoi vad cum se mai aude...Pasul 2: tai scara interioara ; Pasul 3: izolez cu placi Quash peretele comun.

Mi-e groaza de santierul rezultat, dar o sa le iau pe rand...

#21
Thundergod84

Thundergod84

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.12.2020
Buna ziua,

A mai izolat cineva in vestul tarii sau mai poate recomanda vreo firma? Sau o firma sa evalueze si sa recomande o solutie?

Am mai  primit recomandari pt decibelromania.com , dar nici ei nu sunt din zona.A mai lucrat cineva cu ei?

O zi faina.

#22
Ravanelly

Ravanelly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.08.2007

View PostThundergod84, on 29 septembrie 2021 - 12:10, said:

Buna ziua,

A mai izolat cineva in vestul tarii sau mai poate recomanda vreo firma? Sau o firma sa evalueze si sa recomande o solutie?

Am mai  primit recomandari pt decibelromania.com , dar nici ei nu sunt din zona.A mai lucrat cineva cu ei?

O zi faina.

View PostLeth, on 16 mai 2021 - 23:00, said:

Salut. @Thundergod84 ce ai reusit sa rezolvi si cum? Si eu ma aflu intr-o situatie similara si nu stiu cum sa rezolv. Mersi

Salutare,
Ati reusit sa rezolvati ceva si cum?Ati gasit vreo firma? Si eu ma aflu intr-o situatie similara si sunt in zona Timisoara.
Mersi

#23
Thundergod84

Thundergod84

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.12.2020
Ceau,

Daca mai e cineva doritori pt o constatare la domiciliu in Timisoara( si zonele limitrofe) de la cei de la Details.ro  sa ne scrie mie sau colegului @Ravanelly.

In functie de numarul de doritori pretul scade...

O zi faina.

#24
Nemani

Nemani

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.01.2020
Salut, ai rezolvat? Si eu am aceeasi problema, doar ce m am mutat anul acesta in Urseni, sus se aude foarte tare, jos e mai suportabil.

#25
Thundergod84

Thundergod84

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.12.2020
@Nemani

Ceau,

Asta pare sa fie marea problema a duplexurilor cu etaj si la noi sus e urat (tocmai unde sunt dormitoarele) , jos suportabil.

E important daca ai tavane false sa nu fie goale inauntru, materialul peretelui comun si  grosimea peretului,etc  de aceea o evaluare profesionala e importanta.

Am vorbit cu @Ravanelly si a ramas ca o sa chemam pe cei de la Details dupa data de 7 Ianuarie 2022 sa ne faca o evaluare si sa ne propuna o varianta de izolare si pretul la materialele necesare.

Daca ne adunam mai multi iasa mai ieftin evaluarea, avand in vedere ca baietii vin din Bucuresti.Suntem deja 2 , daca vrei si tu atunci vorbim in privat.

O zi faina.

#26
MissIsa

MissIsa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.01.2021
Salut @Thundergod84, ai mai rezolvat ceva cu cei de la Details? Au mai venit pentru evaluare, ti-au spus un pret aproximativ?
Am discutat si eu cu ei, insa dupa ce i-am intrebat in cate zile ar putea izola o camera (ca sa stiu cat timp va fi nevoie de cazare etc) n-au mai dat nici un semn.
Merci anticipat pentru un eventual raspuns.

#27
Thundergod84

Thundergod84

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.12.2020
Ceau @MissIsa ,

Din ce stiu eu au fost in concediu pana astazi , 10 Ianuarie 2022 , poti incerca sa il suni pe Radu Alexandrescu - 0723773630 .

Eu acum incerc sa rezolv cu o firma sa imi faca toate lucrarile din casa: dat jos tavane , izolat sub ele, repus tavane si finisaje, creat structura si izolat perete comun cu varianta 9.
Din ce stiu eu , daca comand acum o sa ajunga materialele dupa 10 Februarie.

Sper sa fie de ajutor.
O zi faina.

#28
Thundergod84

Thundergod84

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.12.2020
Ceau,
Am izolat si eu 2 pereti comuni la dormitoarele de la duplex cu varianta 8 de la Details ( HD Foam Plus+Amortizoare acustice+1 strat Blocktec 70) in situatia in care zidul de 25 cm , e izolat cu vata bazaltice de 5 cm si rigips fonic pe ambele parti si peste varianta 8 la mine, rezultatele nu stiu cum sa spun ca sunt...mi se pare ca inca se mai aud inclusiv "voci" . Intr-adevar mai incet si mai rau seara cand e liniste , zgomotele de impact se aud mai incet decat inainte...
Ca si raport pret /calitate,  rezultatul este sub asteptarile mele  . Nu stiu daca as recomanda .

Edited by Thundergod84, 30 March 2022 - 09:35.


#29
Nemani

Nemani

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.01.2020
Salut thunder, deci tu ai izolat peretele comun de la etaj? Fara sa izolezi tavanul sau pardoseala? Sau ai izolat la parter? Cat te-a costat si cu cine ai facut? Daca nu e prea mare deranjul 😃

#30
Thundergod84

Thundergod84

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.12.2020
Ceau Nemani,

Lucrarea a fost mai mare, am dat jos toate tavanele , atat de la etaj cat si de la parter 135 mp si am izolat sub ele cu vata minerala Akusto de 10 mm si rigips acutic peste tot .La etaj am pus vata, folie termoizolanta Isoflect Silver cu 3 straturi acoperit cu rigips fonic.

Am izolat cei 2 pereti comuni ai dormitoarelor de la etaj aprox. 20 mp cu varianta 8  si am plus Basotect pe casa scarii 8mp pentru ecou.

Materialele de la Details au fost 8000 ron, rigips fonic +vata + folie termoizolanta au fost 5000 ron(inainte de scumpirile de la finalul lui Ianuarie) iar manopera a fost 6000 ron.
Am mai luat lavabil si silicoane dar nu mai mult de 1000 ron.

Durata "operatiunea speciala" 11 zile de munca efectiva minim 7 ore 2 oameni, dezastrul creat in casa "nepretuit" , inca mai sterg de praf prin diverse locuriPosted Image .

Rezultate: Fonic - discutabil, mult mai bine dar parca nu e ce ma asteptam eu.Depinde si de toanele vecinilor probabil.Plus ca multe zgomote se transmit prin structura si placile de ciment Posted Image Posted Image .

                 Energetic - alta viata, consumul de gaz a scazut si centrala nu mai cupleaza toata noapte.Nu mai este diferenta intre podeaua incalzita si zona de la 1.7 m cum era inainte(sus era mult mai frig).

Per total probabil am facut bine ca am intervenit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate