Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Firma izolare fonica vestul tarii

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Thundergod84

Thundergod84

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.12.2020
Buna ziua,

Pentru ca nu as vrea sa fac treaba de mantuiala in izolarea unui perete comun la un duplex vin cu rugamintea sa-mi recomandati o firma specializata in izolatii fonice ce poate sa vina,sa constate si sa propuna o solutie! Locatia Mosnita Noua,jud.Timis.

Ma puteti ajuta cu un nume.numar de telefon,site,fb , etc...?

Multumesc anticipat.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Ce firma specializata dom'le ? Nu ai ce face cu banii ?
Pune niste placi de rigips fonic si cu asta basta
Firma aia "specializata" ce crezi ca face ?

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Corect, cu mențiunea că nu e musai să fie de la Rigips.
https://www.dedeman....00-mm/p/5008563

Poate fi de la Knauf, LaFarge sau care producător o mai fi.

Edited by ericmario, 29 December 2020 - 14:37.


#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
La cat costa o izolatie fonica adevarata, nu teapa, transportul unei firme din Australia sau Bucuresti e un procent neglijabil din pret, deci problema trebuie inteleasa bine din start.
Daca vrei sa reduci 1 - 2 - 3 db e una, daca vrei 20 e alta, daca vrei 40 - 170 e iar cu totul altceva.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Mai las-o naiba
Izolatie fonica "adevarata" faci doar daca ai un studio ceva - sau club
In rest, rigisul ala este mai mult decat suficient

#6
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Mai bine faci in regie proprie cu placi basotect urmat de inchiderea peretelui cu placi antifonice si structura prinsa cu bride antifonice . Insa grosimea fonoizolatiei iti va lua un spatiu dstul de mare din incaperea/incaperile cu peretele comun . Daca duplexul are si etaj treaba se complica pt ca va trebui sa executi izolatia fonica si la tavan, respectiv pardosela si pe peretii perpendiculari cu zidul comun .
Spune-ne care este structura si materialele folosite la peretele comun .

View PostNaijax, on 29 decembrie 2020 - 14:42, said:

Mai las-o naiba
Izolatie fonica "adevarata" faci doar daca ai un studio ceva - sau club
In rest, rigisul ala este mai mult decat suficient
Le confunzi mister , alea de care zici tu e sa nu iasa sunetul " afara " din incinta nu sa nu intre sunetul inauntru .
" Rigipsul " ala cum ii zici tu e de fapt placa de gips carton si sunt de la mai multe firme nu doar rigips . Iar doar placile goale fac exact zero barat pt ca spatiul gol dintre ele si zid creeaza cutie de rezonanta ...

Edited by DDooGG, 29 December 2020 - 14:48.


#7
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007
Polistiren EPS 50.Cu cat mai gros cu atat mai bine.

Edited by victord36, 29 December 2020 - 14:58.


#8
Thundergod84

Thundergod84

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.12.2020
Exact problema cu rezonanta in tavanele goale si casa scarii inalta imi creeaza probleme.

Nu am studio audio acasa, incerc doar sa limitez transferul de sunete intre apartamente la etaj.

Din pacate casa are etaj si fix la etaj unde sunt dormitoarele e problema zgomotului.Zidul comun e deja izolat cu vata bazaltica,acoperita cu plasa,tencuita apoi lipit rigips Nida acustic pe ambele parti ale peretelui comun.
O problema ar fi ca tavanele false ,goale pe interior erau puse si cand s-a facut izolatia fonica erau puse si a ramas 20 cm neizolati. Am spart tavanul dealungul peretulor comuni in camere si am bagat vata minerala.Singurul loc neizolat a ramas deasupra scarilor , trebuia schela si era complicat.
Dar tot se aud zgomote puternice in baie si in casa scarii.Baile nu au pereti comuni cu vecinii iar in casa scarii se face ecou :( .
Banuiesc tavanele false pe care vreau sa le dau jos si sa le izolez integral la etaj cu vata minerala Isover Akusto si rigips antifonic .

Mai ramane problema casei scarii de unde zgomotul se propaga in toate dormitoarele.

Izolarea podelelor ar constitui o problema , am incalzirea in pardosea....

As face si varianta cu bride antifonice si basotect dar vreau sa gasesc pe cineva cu experienta, sa stie ce face....

Ca nivel de sensibilitate nu cred ca sunt extraordinar de sensibil dar vine si un bebe in cateva zile si as vrea sa mai poata dormi cineva in duplex.
Atasate poze cu schita si ce s-a mai facut...
etaj.jpg
scara1.jpg
q1.jpg
izolatie.jpg
antifonare.jpg

#9
Thundergod84

Thundergod84

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.12.2020
Zidul comun este din caramida Porotherm de 25 cm.

#10
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
1. Spune-ne te rog in ce consta problema, vrei sa opresti sunetul sa plece de la tine sau ai jumatate de duplex pe verticala si te deranjeaza vecinul.

2. Arunca un ochi pe raspunsul pe care l.am dat eu initiatorului de aici:
https://forum.softpe...olanta-sa-aleg/

2.bis Firma de la care eu am luat materialele, dar am facut in regie proprie, se cheama Details Acoustics, dar e din Bucuresti. Eu i.am innebunit cu mailuri si telefoane ca sa fiu sigur ca pun in opera cum trebuie ceea ce am cumparat de la ei si au fost foarte amabili. E din Bucuresti, dar pentru consultanta s.ar putea sa iti fie de mare folos.

#11
Thundergod84

Thundergod84

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.12.2020
Buna ziua,

Casa scarii care este foarte inalta aproximativ 5,3 m cu tavane false goale deasupra scarii unde se face ecou si se propaga puternic sunetul intre vecini. Deasupra avem placa de ciment fara pod !

Mentionez ca peretele comun din Porotherm de 25 cm este izolat pe ambele parti cu vata bazaltica de 50 , acoperit cu plasa, tencuit apoi lipit peste rigips antifonic albastru de 12.5 mm.q1.jpg izolatie.jpg
Deoarece cand am luat casa tavanele erau puse s-a izolat doar pana la tavane cu vata bazaltica si rigisp antifonic, omitanduse o zona de 20 cm unde la etaj deasupra casei scarii se creaza " o boxa" ce transmite zgomotele intre cele doua case.
In restul zonelor comune am izolat zona de 20 cm lipsita de vata bazaltica si rigips antifonic desfacand tavanele si bagand pe o portiune de 50 cm multa multa vata minerala.La aprox 17 mp am bagat 6 baxuri de vata minerala a 16 mp /bax. antifonare.jpg
Singura zona neizolata ramane cea deasupra casei scarii la care mesterii constructorului au spus ca nu se baga ,sa caut pe altii ...

In curand o sa vina un bebe si in conditiile actuale la etaj o sa fie greu sa ne odihnim ambii proprietari( si ei au 2 copii) si se aude in casa scarii de unde se transmite in dormitoare.
Atasat si planul duplexului la etaj.
etaj.jpg

#12
Thundergod84

Thundergod84

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.12.2020
Stie cine sa-mi spuna cat ar costa mp de dat jos tavan, izolat cu vata, pus rigips antifonic,reparat si dat cu lavabil!?

Daca e vreun mester din Timisoara sau zona ar fi super sa primesc o informatie.

In vara as vrea sa dau toate tavanele de la etaj (mai putin baile) si sa izolez peretii comuni ai dormitorului mare cu casa scarii!

#13
Thundergod84

Thundergod84

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.12.2020
Am gasit la cei de la Details.ro materiale si m-am gandit sa izolez 3 pereti(cel cu vecinii si 2 cu casa scarii)cu placi Quash, membrana Blocktec 70 si rigips antifonic.

Pe langa ca o sa dau jos toate tavanele si le izolez cu vata minerala de 10 cm plus rigips antifonic, o sa lipsesc peste peretii izolati cu Quash si Blocteck si placi de Basotect.

Alte sugestii, idei , a mai facut cineva asa ceva?

#14
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Bridele Senor, pe care le.am folosit si eu. Sau alte metode de rupt puntea. Banui ca problema mare e cu zgomotele de impact (frecventa joasa). Cel putin teoretic, trebuie ca profilele metalice sa nu aiba legatura directa cu betonul. Implicit bridele de cauciuc. Da un mail detaliat celor de la Details, sa.ti dea cea mai buna solutie.

Multitudinea de straturi pe care ai ales.o pare eficienta oricum. Cu conditia sa izolezi cel putin toti peretii comuni.

#15
Thundergod84

Thundergod84

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.12.2020
Clar o sa cumpar si bride Senor , am vorbit deja cu cei de la Details ...

O sa fie o operatiune mai costisitoare dar sper sa merite.In vara ma pregatesc sa-mi fac casa santier Posted Image .

Daca ai folosit materialele de la cei de la Details , ai reusit sa rezolvi problemele acustice ?A meritat operatiunea per total?

#16
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Ma citez tot pe mine din link.ul pe care ti l.am dat mai sus.

''A ajutat? Da.
A fost o diferenta radicala? In nici un caz.''


Da, dpv meu de vedere a meritat. Unii s.au crucit cand le.am spus ca am cheltuit peste 1000 eur cu refacerea tavanului intr.o singura camera. Pentru a mine a meritat investitia, desi eram inca departe a fi creat conditiile ideale de locuit. Pana la urma am schimbat tara si nu a mai contat.

Dar nu o sa uit ca dupa ce am terminat cu toate, evacuat deseuri, curatat, reparat parchetul nou zgariat (phootu.i!) mi.am jurat in barba ca decat sa mai trec o data prin operatiunea asta (facuta printre picaturi, ca de.abia mi.am putut lua 2 zile de concediu legate), mai bine imi impusc urmatorii vecini si ies mai ieftin si mai repede. Ceea ce nu iti recomand.

#17
Thundergod84

Thundergod84

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.12.2020
Ideea este ca nu vreau sa renunt la duplex doar pt niste zgomote rezlete, am stat la bloc si ma deranjau mai tare tropaielile pe tavan decat  zgomotele din lateral.Cunosc persoane ce si-au izolat tavanul si degeaba sau nesatisfacator, este si motivul pt care am parasit apartamentul cu 3 camere ce l-am avut inainte.

NU vreau sa fie liniste perfecta , vreau sa amortizez unele zgomote si vreau sa-mi protejez finii de zgomotele bebelusului care astazi o sa se nascaPosted Image .Per total duplexul a fost o investitie foarte buna a carui valoare s-a apreciat cu 22.000 e conform evaluatorului,desi cred ca as putea obtine si 35000e in plus fata de cat am dat.L-am luat in pandemie si bine am facut.

Constructorul ne-a oferit facilitati super(toate utilitatile,incalzire in pardosea, gazon cu aspersoare,buget generos,am ales totul de la gri) si pozitie excelenta(1 km de Timisoara , strada asfaltata si parc privat in fata unde nu se poate construi ), problemele aparute se datoreaza in mare parte noua(eu si finul) care nu am mai stat la casa cu etaj si nu am stiut sa apreciem unele probleme fonice,etc oamenii ne-au oferit tot suportul din lume.

Nu ma astept sa trag cu tunul in casa si sa nu se auda...vreau doar sa nu ne deranjam maxim cand plange un copil...
Vreau doar ca sa putem discuta in living fara sa fie ecou sus , ma supara ca in timp ce la parter e liniste totala sus in dormitoare se propaga zgomote din interiorul casei si de la fini, asta vreau sa rezolv cu izolatiile.Daca le scad si cu 50% sunt incantat!

Prefer sa bag 10.000 e , sa izolez tavanele de la etaj si peretii comuni cu casa scarii si sa am casa visurilor mele,Posted Image

#18
MissIsa

MissIsa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.01.2021
Salutare! A folosit cineva placi Quash? Ma intereseaza daca ar fi mai eficiente decat HD Foam+. Merci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate