Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Xiaomi Mi 11/11 Pro

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
1214 replies to this topic

#1207
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
E simpla procedura, doar ca trebuie sa fii atent totusi la cateva aspecte, in primul rand sa ai telefonul conectat la PC/laptop la un port USB 2.0.
Deblochezi oficial bootloader-ul.
Flash-uiesti un firmware stock fie direct cu scriptul din pachetul rom-ului (flash_all_lock.bat)
Pagina de pe care eu imi iau firmware-le stock este https://xiaomifirmwa...ive/miui/cupid/ caut variantele fastboot, descarc pe PC (fisiere tgz), apoi execut in command prompt script-ul mai sus amintit. Ultima parte o execut manual in terminal, nu execut direct scriptul, caci daca se intampla vreo eroare se inchide terminalul si nu apuc sa va ce eroare a dat.
Pentru a deschide un terminal in directorul curent, in windows, folosind Windows File explorer sau cum i-o mai fi zicand, scriu "cmd" in locul in care e scrisa adresa directorului si apas pe Enter.

Pagina oficiala ce descrie pasii pentru a flash-ui telefonul in modul Fastboot cu firmware stock este asta: https://new.c.mi.com.../detail/guide/1
Atentie pagina trebuie accesata in modul Desktop, pentru ca in varianta pe mobil nu apare partea ce prezinta pasii pentru flash-uirea in modul Fastboot.
Tot in pagina, la pasul 1 se gaseste link pentru aplicatia oficiala de flash-uit (MIUI ROM Flashing Tool), de asemenea si pasii pentru deblocarea bootloader-ului, daca este cazul.
Iar in josul paginii se gasesc ultimele ROM-uri oficiale.
Atentie, nu blocati bootloader-ul daca telefonul este model pentru China avand ROM non Chinez, caci se va bloca telefonul la boot.
Daca insa detii un telefon varianta globala poti sa blochezi bootloader-ul indiferent ce ROM stock oficial este scris in telefon, inclusiv varianta de ROM pentru China :)
Pentru a verifica daca telefonul e destinat excusiv pietei din China sau e varianta Globala, puteti folosi pagina oficiala Xiaomi de verificare a autenticitatii produselor (trebuie si pentru aceasta pagina modul Desktop): https://www.mi.com/g...fy#/en/tab/imei

Edited by Ciubex, 19 November 2023 - 16:21.


#1208
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Ciubex, Am facut fix cum ai scris tu. A instalat cam 5 min si s-a inchis brusc fereastra. Era fereastra deschisa manual.
Telefonul a ramas in fastboot. Am reincercat operatia dand click direct pe flash_all_lock. Se opreste in acelasi loc.
Portul usb este 2.0. Sa aibe vreo problema ca am windows 11?

#1209
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Am repetat experienta de acum cateva luni cand am mai incercat Rom pentru Taiwan. Pur si simplu nu se instaleaza. Ferestra se inchide si aia e. Am incercat si cu MiFlash care  arata ca instaleaza la nesfarsit. Dupa 1 ora l-am inchis si pe ala.
Telefonu a inviat cu xiaomi.eu de la prima incercare. Noroc ca nu s-a blocat bootloaderul.
Nu am de ales decat sa pun root ca maine am nevoie de telefon.

#1210
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Hm, nu imi dau seama ce ar fi in neregula, oricum nu mai conteaza acum, probabil ca ti-ai root-at telefonul deja :)
Si eu al meu Xiaomi 12 tot la xiaomi.eu + Magisk am revenit, dupa 24 de ore de "EEA" :) (oficial cu bootloader-ul blocat pentru plati)

#1211
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Da, e bine ca nu a crapat in urma instalarii. Am pus root dar aplicatia de la Raiffeisen nu imi merge.  Restul aplicatiilor bancare sunt ok.

#1212
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Am primit 2 mesaje diferite pe whatsapp de la "nigerieni" . Sper sa nu aibe legatura cu root-ul :))

#1213
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Ce aplicatie de la Raiffeisen nu-ti merge?
Eu nu am probleme cu niciuna dintre ele, insa am instalat printre altele Ice Box si cu aplicatia asta, cu drepturi de root, am ascuns aplicatia Magisk (freeze).
Aplicatia Magisk este de asemenea ascunsa si redenumita. Am in Magisk activata optiunea "Enforce DenyList".

Edited by Ciubex, 20 November 2023 - 15:31.


#1214
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Aceiași aplicație o am. Cu metoda ta merge. Asa făceam și pe mi8, dar am uitat între timp. Mulțumesc!

#1215
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Ei si uite asa ajungem experti in root-ate :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate