Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Upgrade laptop in garantie, fara acces separat la memorii

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013
Am un laptop Asus Tuf Gaming luat de la Altex, care inca n-a iesit din garantie (mai are cam jumatate de an... ).
Are doar 8GB ram, si as dori sa ii adaug cel putin 16 (sper sa aiba inca un slot disponibil, sau eventual sa inlocuiesc unul de 4GB cu unul de 16, cum am facut la un alt laptop Lenovo si a fost ok).
Problema este ca laptopul Asus are carcasa integrala pe spate, chiar si fara baterie detasabila, si fara acces separat la memorii sau la hdd/ssd, cum erau pana acum 2-3 ani laptopurile. Acum am vazut ca mai toate laptopurile noi in ultima vreme asa sunt, cu carcasa integrala in spate fara acces separat la componente.
Daca desfac carcasa si intervin la memoriile RAM pierd garantia?
Exista totusi vreo posibilitate sa fac upgrade-ul fara sa pierd garantia?
N-am vazut nici un sigiliu pe surubelele care tin carcasa dedesubt. Exista totusi undeva acest sigiliu, aveti idee unde ar fi mai exact? Macar sa stiu la ce sa am grija la interventie, daca e posibil...
Scriu in ideea ca poate cineva a mai fost intr-o situatie similara si eventual a trebuit ulterior sa vada si cu garantia cum sta treaba... .
Any advice appreciated!
Thanks

Edited by mm777, 28 December 2020 - 17:41.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007

View PostAl3xandrus, on 25 mai 2020 - 19:53, said:

Am primit mail de la ASUS, se pare ca poti face upgrade si singur si nu iti va afecta garantia :

Pasaj din email, alaturi de o lista de serviceuri autorizate ASUS (printre care depanero, cel de la Altex, si eta-2u). Am ales sa merg la Eta-2u (am factura si constatare!) totusi, a durat 10 minute tot procesul, foarte amabil personalul (of course ca puteam si eu sa fac dar pentru o suma modica "sper" ca voi sta linistit).
La Depanero sau Altex vechea placa sa il las acolo si monteaza ei, ca sa nu mai vorbesc de pretul nesimtit de 110 ron pe componenta ,of course ca cele 2 placute de ram cica s-ar taxa separat (wtf?), sau cel putin baiatul din call center asa o tinea (Dar nu pun prea mare pret pentru ce zicea, 'cause I feel sorry for him'), si nu mai zic ca el zicea ca daca il voi desface voi pierde garantia, desi i-am spus clar ca am primit acest email si ca ii pot arata, anyway, no comment, job done si sunt foarte multumit, memoriile merg perfect, laptopul zboara, sper sa nu am probleme cu el vreodata (glumeau baietii de la eta - 2u - ca-l voi aduce oricum tot la ei-fyi pentru lume!), mie imi pare ok (l-am vazut si desfacut).
Sper sa mai ajute si pe altceva ce am scris pe aici si sa se indexe in google pentru upgrade laptop ASUS.
Bafta tuturor!
P.S. stiu ca este offtopic, dar vreau sa va intreb cum se poate activa (Daca exista) aceasta optiune in biosul din ASUS pentru memorii, nu imi dau seama daca sistemul foloseste la adevarata putere memoriile XMP/DOCP ?
https://forum.softpe.../#entry26432917

Edited by slai, 28 December 2020 - 17:48.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Poti face upgrade la un service autorizat.
După montaj, aia de la service vor trece pe garantie noile componente si vor pune stampila.

A ... sa nu uit
Daca ne spui modelul de laptop exista riscul sa vedem si cum se poate deschide sau unde ar putea fi sigiliul ala Posted Image

#4
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013
Aceasta configuratie o are:
Laptop Gaming ASUS TUF FX505GE cu procesor Intel® Core™ i7-8750H pana la 4.10 GHz, Coffee Lake, 15.6", Full HD, 8GB, 1TB + 128GB SSD, NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB, Free DOS, Black
LE: e de fapt varianta cu 17'', dar nu cred ca conteaza asa mult...

Edited by mm777, 28 December 2020 - 18:03.


#5
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wVU8J0ViPSc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
cosmintehnic2020

cosmintehnic2020

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 27.12.2020
Buna seara.
Va rog frumos sa precizati exact modelul DVS de laptop,ce fel de ... "tuf" este si sa vedem daca il puteti desface fara a afecta garantia in vreun fel.

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,377
  • Înscris: 28.10.2018
n-are niciun sigiliu. relax. upgradeaza-l linistit acasa.

#8
cosmintehnic2020

cosmintehnic2020

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 27.12.2020
Acuma vad ce configuratie este.Poti sa-l desfaci pe cont propriu fara pierderea garantiei.
Vezi tutorial pe Youtube, este simplu si la obiect.
Uite aici cum se face,au dat si alti colegi de forum un link.Urmeaza ceea ce vezi acolo si scapi de grija de a mai da bani la service.Nu este greu.Numai daca nu esti stapan pe tine, poti apela contra-cost la un service autorizat.Alege cum iti este mai bine.
Mult succes!

#9
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Pierzi garanția.
Trebuie trimis la depanero parca acolo are asus serviceul
Oricâtă grija ai avea se va cunoaște că a fost desfăcut.
Aia in service se uită și cu lupa la produs.
Unii mai fac și poze mărit cu telefonul



#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,377
  • Înscris: 28.10.2018
Legal nu au niciun motiv sa iti anuleze garantia daca nu rupi niciun sigiliu.

Ah, ca pot fi romani magari si sa zica ca se refuza garantia pentru ca contact cu lichide, asta e alta discutie si s-au mai vazut cazuri.

Dar legal nu iti pot anula garantia ca ai upgradat memoria ram lasata upgradabila de catre producator.

Daca producatorul nu vroia sa umbli la memorie sau la storage sau in general la nimic, iti tranteau peste bot un microsoft surface sau macbook air echivalent si bine pa.

Edited by abac, 28 December 2020 - 19:48.


#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Partile neservisabile sunt acoperite de sigilii. Eu personal n-am mai vazut de mult asa ceva. Ba chiar pe youtube am vazut reviewuri la laptopuri care sunt si desfacute de noi, suficient incat sa poti face upgrade-urile uzuale. Adica capacul din spate, de regula nu e nevoie de mai mult.

Desigur, daca-l montezi aiurea rezultand diverse defectiuni mecanice, ai putea avea probleme, teoretic. Practic servisurile care au contract pe brandul respectiv nu stau sa se uite la defectiuni mecanice minore daca se defecteaza un produs din alte motive.

Eu nu mi-as face probleme, l-as desface daca e nevoie.

Edited by maccip, 28 December 2020 - 20:53.


#12
AndreiDumitrescu86

AndreiDumitrescu86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 30.10.2014
Cum e pana la urma? Se pierde garantia si in 2024? Mai toate laptopurile sunt acum fara usita speciala, cu tot spatele detasabil

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate