Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

achizitie laptop grafica 3D

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 24.12.2010
1. Cand se va face achizitia: cand gasesc ceva potrivit
2. La ce va fi folosit laptop-ul: 3d, grafica
3. Bugetul maxim 5-7000 lei sau mai sus daca merita
4. Marci sau serii preferate
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti)


vreau sa trec pe mobilitate, nu mult poate 2-3 ore pe zi, cu timpul poate mai mult dar atat pentru inceput
n-am mai folosit un laptop pentru job din 2014 deci am cam ramas in urma cu noutatile
programele folosite: blender, zbrush, substance painter, marvelous designer, photoshop
vreau sa fie cat mai fluid in programele astea, voi lucra in anumite situatii si cu 2 mil polys si 100 layers in PS

am pus ochii pe acest model: https://www.pcgarage...gb-no-os-black/

intrebare pentru cei care se mai pricep:
- pentru ce folosesc, este de ajuns rtx 2060? sau sa trec pe 2070? se simte vreo diferenta?
- displayul o fi de ajuns 15" sau sa merg pe 17"?
- cei care il aveti, are sistemul de racire bun? materialul folosit este ok? alte propuneri?

sunt deschis la orice idee

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,198
  • Înscris: 19.09.2005
un lenovo thinkpad cu placa video p4000

Edited by arg, 27 December 2020 - 18:06.


#3
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 24.12.2010
nu ma dau in vant dupa grafica quadro
pentru ce fac eu o placa video gaming este suficienta, plus ca mai nou diferentele intre rtx si quadro sunt din ce in ce mai mici, deci pas

LE doar placa video ar fi 1000 USD deci exclus in bugetul meu

Edited by mikaell, 27 December 2020 - 18:16.


#4
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,214
  • Înscris: 27.06.2007
https://www.emag.ro/...f/pd/DSMDN3MBM/

#5
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,214
  • Înscris: 27.06.2007
ps. eu l-am pus pe asta https://www.emag.ro/...7/pd/DDD097MBM/ iar eMag mi-a schimbat link-ul Posted Image cu laptop-ul de sus

Attached File  Screenshot_2020-12-28 Laptop Gaming ASUS TUF A15 FA506IV cu procesor AMD Ryzenâ„¢ 9 4900H pana la 4 40 GHz, 15 6 , Full HD, 1....png   528.58K   21 downloads

Edited by STARTREK1, 28 December 2020 - 00:24.


#6
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 24.12.2010
pai vad ca e cam aceasi configuratie cu ce am dat si eu in primul post singura diferenta fiind procul
n-am fost niciodata fan AMD dar a trecut ceva timp si am iesit din pas cu tehnologia
cum se comporta Ryzen™ 9 4900H vs i7-10870H? ma intereseaza nici sa nu se incinga, pe vremuri cu un proc AMD puteai sa incalzesti camera iarna..

#7
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 25.08.2020
In momentul de fata acel ROG Strix G15 pe care l-ai ales de la PCGarage cred ca are cel mai bun raport pret - calitate, este un laptop premium cu un design realizat cu BMW Designworks Group si o sa-ti faca fata fara probleme pentru ce faci tu pe el.
Totusi iti mai pot recomanda si alt model cum ar fii acesta: Laptop Gaming ASUS ROG Zephyrus G15 GA502IV-AZ040, AMD Ryzen 9 4900HS pana la 4.3GHZ, 15.6" Full HD, 16GB, SSD 1TB, NVIDIA GeForce RTX 2060 6GB .. si are o reducerede de 900 lei
Link: https://mediagalaxy....APGA502IVAZ040/

#8
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 24.12.2010
ms de recomandare

again ma bat de aceasi intrebare acest ryzen 9 4900HS cu boost pana in 4.3 ghz se incinge?
raportat la i7-10870H este o diferenta de 900mhz, pentru ca in turbo ajunge la 5.2 ghz, ceea ce pe mine ma ajuta. nu stiu daca programele ce le folosesc stiu sa foloseasca toate nucleele sau se bazeaza in mare parte pe frecventa sau o combinatie intre ele etc

na la dracu acelasi laptop era ieri la emag cu 5200 lei, acum e out of stock
oricum nu-i problema, macar am un reper si stiu ce sa cumpar
din ce am inteles G15-le are capac separat pentru ssd si rami, in consecinta nu pierd garantia daca mai adaug  ssd/ram

multumesc de sugestii!!

Edited by mikaell, 28 December 2020 - 16:29.


#9
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 15.07.2020
Poti merge linistit pe pe varianta de la ASUS expusa de tine, nu se incinge, este foarte fiabil si bine configurat.

#10
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 24.12.2010
da, probabil ca voi merge pe Asus G15
ma incanta ca are liquid metal aplicat pe proc, ceea ce zic ei ca ar reduce temperatura cu aprox~ 20%
insa din review-uri iese ca ar fi zgomotos in load, bineinteles testat in jocuri si teste sintetice
ori eu nu o sa-l folosesc pentru jocuri

na daca mai aveti si alte propuneri le astept si multumesc pentru timpul acordat!

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,578
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am un Zephyrus G14 (varianta putin mai mica fata de G15) cu R9/ RTX 2060/ 1TB/ 16GB
https://mediagalaxy....APGA401IVHE010/

Eu comandasem asta de la cel dar mi-au trimis GA401IV-HE159T cu 1Tb in loc de 512gb (si cu Anime Matrix Posted Image )

Si al meu cica ar fi zgomotos, insa mie nu mi se pare. E mai silentios decat un Macbook Pro 13" in Adobe si Sheets. In gaming, toate sunt mai mult sau mai putin zgomotoase. Ai o setare de silent si pentru aia.

E destul de rece, nu cred ca a trecut de 70 de grade nici cand ma jucam (TDP-uile la laptopuri sunt mult mai mari si e "normal" sa-ti ajunga pe la 90).

Cat despre dimensiune, trebuie sa te gandesti cat de des te misti. Eu prefer cat mai mic pentru ca la birou si acasa am monitoare. Prefer sa-l am usor de carat si sa-l leg la monitor cand e nevoie (plus ca eu folosesc monitoarele in portret).

Nu lua varianta alba, iluminarea tastaturii pe modelul alb e prost gandida si nu mai vezi nimic pe taste.


ps. apropo de ventilatoare. Nu au momentan curba 0-100 customizata, adica nu le poti opri pana la x grade.. oficial. Neoficial le poti opri cu ceva scripturi, sunt pe r/zephyrusG14

also. nu folosi portul PD pentru incarcare Posted Image

View Postmikaell, on 28 decembrie 2020 - 16:25, said:

ms de recomandare

again ma bat de aceasi intrebare acest ryzen 9 4900HS cu boost pana in 4.3 ghz se incinge?

multumesc de sugestii!!


Nope.

Eu sunt fanboy intel. Dar cu intel si RTX in max 14" nu gasisem nimic altceva. Ultimul AMD avut era pe vremea fecioarei maria.

Ei, ca sa aflu acum ca AMD e mai rece decat Intel... how cool is that Posted Image

AMD chiar a facut treaba buna pe segmentul mobile. La desktop nu stiu cum ii, acolo tot intel mi-am pus fara discutii ca dara stau cu el in priza Posted Image

Uite-l si pe al meu, + comparatie de marimi. Inca nu m-am obisnuit complet cu el, ca marime. Parca tot 13" e mult mai natural si ergonomic. Partea buna e ca tastatura de la G14 e geniala, feelingul la tastare e foarte fain, chiar ceva mai ok decat la pre 2020 macbooks (unde au ftut tastaturile). https://www.reddit.c...arison_w_mbp13/

Edited by Lex404, 31 December 2020 - 11:19.


#12
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 24.12.2010
AMD e mai rece decat Intel? nici ca-mi trecea prin minte Posted Image. Singura problema este ca la tact este mai incet comparat cu Intel. adica de la 4.3ghz la 5.1 e o diferenta, care in principiu ma ajuta dar nu stiu daca suficient de mult incat sa incline balanta catre AMD si faptul ca sunt mai reci per total

gata am sters varianta alba de pe lista, imi trecea un gand sa iau pe alb ca sa fiu mai "cool" dar prefer sa fie tehnic capabil decat un briz-briz trecator Posted Image

cat despre dimensiune, nu o sa fiu cine stie cat de mobil, pentru inceput doar pe terasa si in curte. nu o sa fiu laturean cu laptopu' dupa mine Posted Image) dar totusi parca cel de 15" imi face cu ochiul mai mult Posted Image

pe la sfarsitul lui ianuarie s-ar lansa noile modele de lapuri cu intel gen 11 si placi video din seria 3000. vazuem niste combinatii de amd cu rtx 3060 destul de ok. pret de lista $699. problema e ca pana ajunge in Romania o sa se faca 1000 euro dar si asa iesi mai bine decat sa dai 1300 euro pe un laptop cu grafica rtx 2060 si multe modele out of stock. acum e si un moment mai putin prielnic pentru componente pc/lap/tableta cu toata pandemia si scoala online.  totusi aman putin achizitia pana dupa ianuarie sa vad ce se mai intampla

Mersi pentru idei!

Edited by mikaell, 31 December 2020 - 21:25.


#13
edgar400

edgar400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.02.2019
Suport maxim 32 GB pt strix g15
Pixologic support which adds credibility to his statement, he does say "more cores is typically better than faster core speed" which leads me to believe that depending on task and use case that answer of what is a better CPU might change. Again leading to to the question of what Zbrush tasks value what more in CPU performance.
I agree that a large amount of ram, potentially at higher clock speeds is important as aurik does say "When it comes to ZBrush, RAM influences how many polygons a SubTool can have and speeds up switching between SubTools." I also concur that NVME is the best storage for Zbrush
https://www.cpubench...2.20GHz&id=3856
ca marime 17 " a prea mare si 14 cred cai mic , de exemplu interfata in maya e ok marimea scrisului daca ai 15 " zic eu
iti trimit un video la cum arata scrisul comparativ in marime la programe
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SJkKV48rDxk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

lol am trims 10 milioane de triunghiuri si daz suporta max 2 milioane pt viewport
as alege un laptop care pot upgrada rami la 64 gb , pe amd se poate am vazut multi cu tuf a15 si 64 gb ram la 3200Mhz

Attached Files



#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,578
  • Înscris: 19.04.2009

View Postedgar400, on 01 ianuarie 2021 - 08:42, said:

Suport maxim 32 GB pt strix g15


Meh, cauta pe reddit sa vezi realitatea

La G14 Asus zice ca support maxim pentru 24GB (8 + 16). In realitate, poti baga 8+32. Problema e ca doar primii 16 GB vor fi in dual channel, restul in single channel. Si aici depinde de ce aplicatii folosesti pentru ca memoria e alocata random si poti avea avantaje sau dezavantaje la single channel.

Cu marimea scrisului o rezolvi din setari. eu aveam 1080p cu 100% scale dar am schimbat recent la 125 ca ma chioram sa vad orice :lol:

#15
edgar400

edgar400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.02.2019
da in maya si zbrush poti umbla in setari pt marimea scrisului , nu stiu daca merge la toate programele ce are nevoie
https://youtu.be/n8h...E?t=293    
cam nasol sa dai mai multi bani pt un laptop care nu poti pune 2 placute rami si 2 pcie ssd

Edited by edgar400, 02 January 2021 - 06:43.


#16
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 24.12.2010
la G14 este problema cu rami?
sa inteleg ca s-a rezolvat la g15?
eu oricum folosesc 32 GB pe pc si nu am probleme cu programele, ba chiar tin si servere virtuale si nu sughite. pe laptop planuiesc sa lucrez mai light, nu o sa fac multitasking hardcore, ceea ce ma face sa cred ca 16gb o sa-mi fie de ajuns
cat despre stocare, 512gb cu upgrade la 1tb o sa-mi fie arhisuficient, oricum o sa tin doar proiectele curente pe lap, restul le transfer pe backup si pc

in orice caz, aici un link unde prevestesc preturi la noile generatii de lapuri care nu vin deocamdata cu gen 11 tiger-lake de la intel si nici seria noua de la amd
https://videocardz.c...graphics-listed

un lap cu rtx 3060 2100 euro.. aiurea
oricum mai prospectam piata, poate ma bag si la un sh, am vazut ca preturile la g15 cu rtx 2060 se invarte pe la 3500lei.. mi-e lehamite sa dau 10.000 lei pe un lap pe care o sa-l tin 3 ani

Edited by mikaell, 04 January 2021 - 01:39.


#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,578
  • Înscris: 19.04.2009
G14 nu are probleme cu ramii.
Doar ca in dual channel vor merge doar cantitatea onboarded x2. Și asta cred ca e valabil și la alte laptopuri.

De ex dacã pui un modul de 32 pe lângã 8 onboarded, din 40 doar 16 sunt in dual channel.

Însã in real life asta nu ar trebui sa îngreuneze prea mult.

#18
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 24.12.2010
https://www.pcgarage...re/precomenzi/?

6800 lei pe un Ryzen™ 7 5800H cu rtx 3070 mi se pare mai mult decat decent
oricum mult mai bine decat sa dai 6500 pe un rtx 2060

problema e ca as fi mers pe intel pe Gen 11th doar ca ce au sosit acum sunt doar din Gen 10
plus ca mie un 3070 e deja overkill, nu ma joc si nu randez pe el, doar grafica, un 3060 mi-ar fi fost de ajuns

mai prospectam piata

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate