Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Xiaomi redmi 9

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 28.09.2008
Salut.
Ieri am primit modelul asta și azi am făcut marele unboxing.
Ciudat ca nu exista pe forum topic pt modelul asta care ar fi nr 1 la vânzări.
Are folie aplicata și nota 10 pt cum arata. Mai are și husa din silicon însă o sa cumpăr o husa tip carte.
Apare instalat miui global vers 11.0.7.
Primul pas am zis sa reduc rezoluția la ecran dar nu am găsit nici o setare.
Are câteva jocuri instalate și le-am dezinstalat.
Sa dau actualizare și sa instalez vers mai noua dacă exista?

Din ce am văzut sunt super incantat de telefon. L-am prins la 549 lei la pc garage și bonus cablu de date și suport GSM auto. Partea nostima e ca suportul gsm suporta tel cu dimensiunea de maxim 6 inch.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Zicea un "guru" odata ca povesti, topicuri, articole, etc. apar doar la produsele care au probleme sau clienti nemultumiti. Ca sunt putini care intra sa scrie doar "ca sa se laude". Mult mai probabil este sa scrie ca sa isi verse neplacerile sau sa caute solutii la belele.

#3
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
Salut, recomand achizitia. Am luat si eu pentru fiul meu redmi 9 si e mega multumit de el. La asemenea pret am gasit si eu in septembrie, 579 de lei. Este versiune de soft MIUI 11 mai noua, lansata luna trecuta. e v11.0.9. Cauta pe forumurile dedicate daca nu iti apare la update. De asemenea, se va lansa in curand si MIUI 12 care arata mult mai bine. Eu si sotia avem Redmi Note 9 si deja am primit pe ele MIUI 12.

#4
vladn2016

vladn2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 06.04.2018
Să-l stăpânești fără probleme inventate( mulți fac asta umblând aiurea prin setări ) sau nu... Niciun aparat electronic nu este perfect.
Soția îl are din iulie , funcționează fără probleme. Acumulator 2 zile wifi in general cu utilizarea normala fără jocuri.
Versiunea 11.0.9 apare la mine.
Intră în setări la afișaj , nivel luminozitate etc.
Butonează puțin și te obișnuiești !


#5
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 28.09.2008
Am văzut ca în general exista o obsesie pt a avea cel mai nou android sau ultimul update instalat.
Din experienta proprie asta a însemnat consum mai mare la baterie, reducere performante la modele mai vechi și bătaie de cap în plus.
Am un ex recent care m-a secat rău la inima. Dat setări din fabrica la tableta Huawei t3 10 din combinația de butoane. Cică e pt admini. Și bonus am uitat adresa de gmail folosita. La ultimul pas la instalare ma întreba adresa de gmail și nu puteam trece mai departe.
Găseam soluție pe YouTube dar ghinion mergea aplicata pt o vers mai veche. De abia după vreo 2 zile de încercări am găsit soluția pt ultima vers de android.
Toate update-urile de android reparau practic și aceste breșe în sistem.

#6
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015

View Postmariusixy, on 23 decembrie 2020 - 10:33, said:

Salut.
Ieri am primit modelul asta și azi am făcut marele unboxing.
Ciudat ca nu exista pe forum topic pt modelul asta care ar fi nr 1 la vânzări.
Are folie aplicata și nota 10 pt cum arata. Mai are și husa din silicon însă o sa cumpăr o husa tip carte.
Apare instalat miui global vers 11.0.7.
Primul pas am zis sa reduc rezoluția la ecran dar nu am găsit nici o setare.
Are câteva jocuri instalate și le-am dezinstalat.
Sa dau actualizare și sa instalez vers mai noua dacă exista?

Din ce am văzut sunt super incantat de telefon. L-am prins la 549 lei la pc garage și bonus cablu de date și suport GSM auto. Partea nostima e ca suportul gsm suporta tel cu dimensiunea de maxim 6 inch.

Am vrut si eu sa-l iau de la pc G .dar pana m-am gandit a fost stoc epuizat.

#7
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 28.09.2008

View Postvladn2016, on 23 decembrie 2020 - 11:02, said:

Să-l stăpânești fără probleme inventate( mulți fac asta umblând aiurea prin setări ) sau nu... Niciun aparat electronic nu este perfect.
Soția îl are din iulie , funcționează fără probleme. Acumulator 2 zile wifi in general cu utilizarea normala fără jocuri.
Versiunea 11.0.9 apare la mine.
Intră în setări la afișaj , nivel luminozitate etc.
Butonează puțin și te obișnuiești !
Merci de urări. Vreau să-l țin cât mai mult timp posibil și aveam în cap 2 setări pt maniaci... Sa scad rezoluția și sa dezactivez încărcarea rapida ca cică se încălzește bateria și ii scade durata de viata. Din păcate nu le-am găsit.
Pana mea are 10% incarcare rapida. La Huawei găsisem un model cu 60% încărcare rapida și nu am auzit sa omoare bateria.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce rezolutie sa mai reduci cand are o baterie de 5000 ? Vrei sa iti strici ochii sau ce ? Nu va inteleg.

#9
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 28.09.2008

View PostTruculMagic, on 23 decembrie 2020 - 11:31, said:

Ce rezolutie sa mai reduci cand are o baterie de 5000 ? Vrei sa iti strici ochii sau ce ? Nu va inteleg.
Credeam ca mai castig cateva procente din baterie.
Nu sunt interesat de filme si jocuri pe telefon.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
N-ai curent acasa ? Telefonul asta chiar are o autonomie foarte buna. Daca vrei ceva si mai bun, cauta Poco M3 la 650lei. 6000 baterie.

#11
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 28.09.2008
@PiticVerde urmareste pretul la xiaomi poco m3
https://www.kimovil....-xiaomi-poco-m3

Are bateria de 6000 mah si camera mai buna fata de redmi 9. Procesorul in schimb e putin mai slab.

Cred ca de la anul o sa tot vedem telefoane ieftine cu baterie de minim 5000 mah.

View PostTruculMagic, on 23 decembrie 2020 - 11:34, said:

N-ai curent acasa ? Telefonul asta chiar are o autonomie foarte buna. Daca vrei ceva si mai bun, cauta Poco M3 la 650lei. 6000 baterie.
lol mi-ai citit gandurile.
Ieri am vazut specificatiile pe kimovil si am facut comparatie cu redmi 9.
Ziceam sa menajez bateria cat mai mult.

Edited by mariusixy, 23 December 2020 - 11:42.


#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu e mai slab + ca e snapdragon si e mai eficient o idee. (11nm vs 12nm). Are si sunet stereo. Eu zic sa-l iei Posted Image

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostPiticVerde, on 23 decembrie 2020 - 11:10, said:

Am vrut si eu sa-l iau de la pc G .dar pana m-am gandit a fost stoc epuizat.

579 de lei
https://www.emag.ro/...n/pd/DTDSFYMBM/

Scuze,579,99 lei.

#14
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 28.09.2008
@TruculMagic 170.000 vs 200.000 puncte pe kimovil.
Dar da snapdragon mai eficient la consum decat mediatek.

#15
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015

View Postmariusixy, on 23 decembrie 2020 - 11:13, said:

Merci de urări. Vreau să-l țin cât mai mult timp posibil și aveam în cap 2 setări pt maniaci... Sa scad rezoluția și sa dezactivez încărcarea rapida ca cică se încălzește bateria și ii scade durata de viata. Din păcate nu le-am găsit.
Pana mea are 10% incarcare rapida. La Huawei găsisem un model cu 60% încărcare rapida și nu am auzit sa omoare bateria.

Intradevar,incarcarea rapida nu este la fel de buna ca o incarcare normala.Mai exact o incarcare normala asigura o autonomie mai buna decat cea rapida.

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmariusixy, on 23 decembrie 2020 - 13:26, said:

@TruculMagic 170.000 vs 200.000 puncte pe kimovil.
Dar da snapdragon mai eficient la consum decat mediatek.

30k diferenta = 0

#17
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,876
  • Înscris: 09.10.2009
Am luat și eu unul pentru mama, 550 lei varianta 64/4, înlocuind bătrânul Redmi 4X.
Prima impresie este foarte buna, in afara de camera mediocră(lucru de înțeles la banii ăștia), are tot ce ai nevoie: Android 10, procesor decent, LTE pe ambele sim-uri, VoLTE/VoWiFi, display rezonabil, autonomie foarte buna, slot card dedicat, mufa jack, port IR, radio FM fără căsti, usb C cu încărcare rapida, vine cu folie aplicată și husa in pachet. Alt aspect pe care eu îl apreciez este carcasa din plastic, mi se pare mai practic decât sticla sau aluminiul(părere personală).
Părerea mea este că merită toți banii.

Edited by gestt, 23 December 2020 - 20:56.


#18
rizelgeorgel

rizelgeorgel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.03.2012
Detin acest telefon de 2 luni, si as putea sa va spun urmatoarele despre el:
- In acest moment, cel mai ieftin il puteti achizitiona de la Evomag, 549 lei varianta de 64 GB, transportul gratuit + bonus cartela orange cu numar, de 6 euro
- Are NFC, puteti cumpara la magazin cu telefonul asociind aplicatia de internet banking cu telefonul
- Este plin de bloatware, pot fi scoase simplu cu Root, iar reclamele enervante cu aplicatia Adaway - necesita root: https://f-droid.org/...ges/org.adaway/
- Exista in acest moment pe XDA un custom rom care este laudat, https://forum.xda-de...5995/  insa prefer Miui. Functioneaza aplicatiile bancare cu Root Magisk https://medium.com/@...d6327440a  si cu indicatiile de ascundere a aplicatiei.
- Unlock bootloader are nevoie de 7 zile de asteptare, cu contul MI.   https://www.getdroid...dmi-9-redmi-9a/
- Exista custom recovery: https://unofficialtw...rp-3-4-1/Â Â pentru TWRP, sau PBRB https://pitchblackre...y.com/lancelot/

Aliexpress are o multime de accesorii ieftine, hure tip carte la 3 dolari, tempered glass la 1 dolar.

Edited by rizelgeorgel, 26 December 2020 - 19:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate