Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Garantii Piese PC

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
RaZerIk

RaZerIk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.04.2011
Salut baieti , mi am cumparat de pe emag toate piesele hardware necesare pentru a-mi face un pc, am ales sa merg pe am4 , am garantie individuala la toate piesele , numai ca un coleg de munca mi a zis ca trebuie sa am la mana un doc. cum ca piesele au fost montante la un service profesional de catre niste oameni calificati pentru a fi valabila garantia ,este adevarat sau mananca caca colegul asta al meu, nu ma pricep si am zis ca ma lamuriti voi baieti. Multumesc frumos.

#2
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 RaZerIk, on 18 decembrie 2020 - 20:15, said:

mananca caca colegul asta
Asta,

#3
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 03.01.2007
Daca vei avea nevoie vreodata de garantie la o piesa anume, intri aici si completezi toti pasii https://www.emag.ro/user/service_form
De asemenea te poti duce in showroom emag, poti sa n-ai nimic la tine, trebuie sa tii minte numarul de telefon folosit pe emag, vor scana ambalajul, vor identifica comanda, vei spune defectul si vei primi o hartie cu care trebuie sa revii la ridicarea produsului reparat.

Edited by FeDaYin, 18 December 2020 - 20:38.


#4
RaZerIk

RaZerIk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.04.2011
Ok , am inteles baieti , multumesc frumos , abia astept sa-mi ajunga piesele , urati-mi succes e prima data cand fac un DIY PC Setup , sfaturi?

#5
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Nu uita de distantierele dintre placa de baza si carcasa.

#6
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Ce ti-a zis colegul e foarte adevarat la piesele auto, de centrale termice si...altele nu mai stiu, dar e posibil sa mai fie. E logic, existand (la unele piese) posibilitatea deteriorarii (lor sau a altor chestii) la un montaj prost/gresit facut.

#7
RaZerIk

RaZerIk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.04.2011
Care trebuiesc puse pe carcasa nu, da da nu uit.

#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Daca constata ca defectul e cauzat de montaj defectuos o sa iti anuleze garantia. SI la service daca te duci e aceasi branza doar ca te poti indrepta impotriva lor cu costul reparatiilor.

De 15 ani am facut+montat zeci de configuratii mie, prietenilor si familiei. Inafara de cei care si-au facut OC, restul nu au avut niciodata nevoie de garantie. De principiu mie imi place sa supradimensionez usor infrastructura(+30% acolo) ca sa nu stau in full load cu piesele. Ajuta mult la lifetime-ul pieselor asta. Deci de principiu daca le montezi si exploatezi corect nu ai de ce sa iti faci griji, altfel oricum cade garantia.

Principiul de supradimensionale l-am invatat la proiectarea instalatiilor electrice si l-am vazut apoi apricat in viata reala si am zis ca ar merge si in zona asta. Nici inainte nu imi cedau piesele insa acum nu mai am acel efect de "drop performance" provocat de supraincalzire si altfel pe calculatorul de pe care scriu acum de exemplu nu resimt faptul ca are 6 ani si are windows-ul de la montare. (bine, mai fac revizii la windows din 3 in 3 luni). Se misca ca in prima zi... si e vorba de o arhitectura de 1600 RON si am mai bagat recent 400 RON intr-o placa video ca noul monitor nu are decat HDMI si DP si nu aveam DP pe integrata (HDMI il tin pentru laptop)

Mare atentie am vazut garantii la anumite componente care nu permit OC (ma refer la garantiile comerciale) si practic daca vroiai sa fie reparata trebuia trimisa la producator nu la retailer.

Edited by MooF2010, 19 December 2020 - 07:23.


#9
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Mi se pare ok să se ceară montajul la un service când e vorba de chestii care necesită ceva skill .
Dă-l dreacu , e un calculator . Nu cred că e mare filozofie pentru cineva cu puțin spirit tehnic .

#10
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

 genius, on 19 decembrie 2020 - 07:24, said:


Sincer, m-am uitat la niste arhitecturi de alea +10000 RON.... e creepy. Parca nu as face asta pentru prima data.

In lipsa de detalii exacte, vorba ta - cel mai probabil nu vorbim despre cooling-uri nesimtite, raciri pe lichid si alte fantezii dubioase. Si na, de la o suma in sus dai acolo spaga de sofer sa ti-l livreze gata montat.

Edited by MooF2010, 19 December 2020 - 07:42.


#11
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Singurele probleme care ar putea sa apara ar fi sa trimiti la garantie componente zgariate, pini indoiti, in ambalaje fara protectie la socuri,..


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate