Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Retur Magazin

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
RaZerIk

RaZerIk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.04.2011
Salut baieti , mi-am cumparat un tv de la un magazin online , l-au trimis in oras , dar intre timp m-am razgandit , am gasit ceva mai bun , si la un pret mai avantajos . Acum la comanda imi scrie "'Va multumim pentru mesaj. Comanda dumneavoastra a intrat in fluxul de livrare, cererea de anulare a fost redirectionata, in termen de maxim 7 zile lucratoare aceasta va fi solutionata. O zi buna' exista vreo sansa sa nu-mi primeasca returul ? Nu vreau sa ma trezesc ca mi-l baga pe gat.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
L-ai platit? L-ai primit?

Daca e comanda online, ai dreptul la returnare.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Fiind un produs online ai dreptul la returnare in maxim 30 de zile.
Daca produsul nu a fost desigilat atunci nu ti se va retine nimic. Eu am facut un retur la un SSD care a fost desigilat dar nu mi-au cerut sa platesc pentru desigilare.

Edited by Leo2006, 15 December 2020 - 15:54.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Incorect, termenul de retur legal este de 14 zile.
Emag si poate alte magazine online, permit retur la 30zile sau pt genius la 60 de zile.

https://europa.eu/yo...ns/index_ro.htm

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai daca nu l-ai primit inca poti refuza coletul.

Daca deja ai cerut returul si au notat asta pe undeva e tot ce mai trebuie sa faci.
Nici macar nu l-ai primit - deci nu poate fi nicio problema ca retur.
Daca il primesti pot sa-ti caute alte noduri in papura... ca e zgariat, lovit...

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
Am inteles ca nu l-a primit, deci sa NU desigileze produsul.
As vorbi cu magazinul, sa vada cum sunt de acord, ori il primeste si-l da retur sau nu ridica pachetul si gata.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002

 Adm, on 15 decembrie 2020 - 15:56, said:

Incorect, termenul de retur legal este de 14 zile.
Emag si poate alte magazine online, permit retur la 30zile sau pt genius la 60 de zile.

https://europa.eu/yo...ns/index_ro.htm
si ce putina lume stie, 14 zile sunt in conditiile legii, 30 sau 60 de zile cat da magazinul de la el sunt in conditiile magazinului. adicatelea daca ai trecut de 14 zile trebuie sa citesti si paragrafele scrise cu caractere mici din "termeni si conditii" ale magazinului, chestie care in primele 14 zile nu te intereseaza...

#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Refuz colet daca nu nu sunt capabili sa gestioneze afacerea. Eu am dat retur findca de la comanda pana la procesare a durat 6 zile . Bineinteles ca i-am anuntat ca renunt la comanda insa tot asa, ca vom analiza  . . .si a mai trecut inca 4 zile si a ajuns coletul. Noroc ca era cu plata ramburs.

Edited by pacopaco1967, 15 December 2020 - 18:19.


#9
RaZerIk

RaZerIk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.04.2011
Era cu ramburs comanda baieti , nici nu a ajuns curierul la mine , ca i am si zis ca refuz marfa .

#10
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

 RaZerIk, on 15 decembrie 2020 - 15:45, said:

Salut baieti , mi-am cumparat un tv de la un magazin online , l-au trimis in oras , dar intre timp m-am razgandit , am gasit ceva mai bun , si la un pret mai avantajos ... exista vreo sansa sa nu-mi primeasca returul ? Nu vreau sa ma trezesc ca mi-l baga pe gat.

 RaZerIk, on 15 decembrie 2020 - 18:22, said:

Era cu ramburs comanda baieti , nici nu a ajuns curierul la mine , ca i am si zis ca refuz marfa .
Daca e si cu ramburs si nici nu ai ridicat coletul, nu au ce sa iti faca. Daca l-ai fi achitat cu cardul si refuzai coletul, trebuia sa astepti dupa ei sa iti dea banii inapoi.

Totusi e cam urat ce faci! Te-ai sucit repede cand ai gasit altceva. E dreptul tau sa te razgandesti, dar le-ai generat niste costuri, niste pierderi. Daca e vorba de eMag, nu e problema, dar daca e vorba de un magazin micut fara vreun contract beton cu livratorii, magazin care vinde 3 televizoare pe saptamana, iar doua li se intorc inapoi, le-ai taiat tot profitul pe care l-au obtinut de la al 3-lea. Eu am trimis anul trecut un colet micut cuiva care nu l-a ridicat, iar FanCurierul m-a facturat tur-retur vreo 65 lei. La un tv cutia e voluminoasa si cantareste vreo 20kg, deci... 200 lei pierdere pe puțin.

#11
RaZerIk

RaZerIk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.04.2011
Pc Garage nu e vreun magazin micut . Nu le plang de mila.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

 RaZerIk, on 15 decembrie 2020 - 18:22, said:

Era cu ramburs comanda baieti , nici nu a ajuns curierul la mine , ca i am si zis ca refuz marfa .
In acest caz nu ai nicio problema.

 cristi712, on 15 decembrie 2020 - 19:26, said:

. Eu am trimis anul trecut un colet micut cuiva care nu l-a ridicat, iar FanCurierul m-a facturat tur-retur vreo 65 lei. La un tv cutia e voluminoasa si cantareste vreo 20kg, deci... 200 lei pierdere pe puțin.
Magazinele mari au contracte bune la curieri.
Daca nu e mare TV-ul e 15 lei.
La unul de 1,6 metri am platit 60 lei transportul la eMag.

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Comerciantii mari au contracte foarte avantajoase pentru serviciile de curierat si tin cont si de faptul ca exista un mic procent de retururi.

#14
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

 dorin_2k, on 15 decembrie 2020 - 19:47, said:

Magazinele mari au contracte bune la curieri.
Daca nu e mare TV-ul e 15 lei.
La unul de 1,6 metri am platit 60 lei transportul la eMag.

Eu am cautat un model de 50'', la un magazinas il vazusem mai ieftin decat la eMag, dar transportul era vreo 90 lei. Pana la urma l-am gasit la Altex si mai ieftin si cu transport gratis.

Vazusem o stire cu un antreprenor care vindea niste chestii home made ce costau cateva zeci de lei; se plangea ca sunt multi care se razgandesc si refuza colete, iar costul tur-retur pe care il suporta el era cat produsul in sine.

Edited by cristi712, 16 December 2020 - 16:39.


#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Am găsit și pe eMag produse vândute de alții ce au 30 lei transportul.
Produsul costa 10 lei.
Însă dacă aleg sa cumpăr 5 produse identice, plătesc pe produse 50 lei însă mă taxează la transport pt fiecare bucata. Deci 150 lei.
Ciudați tare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate