Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Card star forte

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Calipascu

Calipascu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.03.2019
Bună ziua as vrea sa știu dacă se poate mari suma de bani pe care o am pe cardul star forte.Mai pe scurt pe card am doar 2000 lei asa a fost de la început, și as vrea sa știu dacă cei de la banca imi pot mari suma la 5000 lei ,ptr ca as vrea sa imi cumpar niște piese de mobilier iar magazinul resp nu imi face rate .

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Da, se poate cu conditia ca banca sa fie de acord. Mergi la BT si vorbeste cu ei pentru marirea sumei si vezi care sunt conditiile.

#3
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006

 Calipascu, on 15 decembrie 2020 - 10:50, said:

Bună ziua as vrea sa știu dacă se poate mari suma de bani pe care o am pe cardul star forte.Mai pe scurt pe card am doar 2000 lei asa a fost de la început, și as vrea sa știu dacă cei de la banca imi pot mari suma la 5000 lei ,ptr ca as vrea sa imi cumpar niște piese de mobilier iar magazinul resp nu imi face rate .

Depinde de venituri. De obicei dau pana la maximum de 3 ori salariul, daca nu ai si alte rate, popriri etc.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,811
  • Înscris: 30.08.2006
Vrei sa spui ca magazinul respectiv ofera optiunea de plata in rate cu cardul de Transilvania. Daca indeplinesti cerintele bancii cu privire la creditele cumulate si nu esti la limita ( 30% indatorare), atunci se poate ridica limita de creditare de pe card. Observ Ca Lem's e partener si are o oferta cu 10 rate la cardul de Transilvania insa sunt perioade in care banca ofera si 18 rate la comercianti.

#5
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Trebuie mers la banca, zilele trecute a fost un coleg de birou, a ridicat de la 3000 la 7000 (trebuie sa ai venituri care sa sustina cresterea descoperirii, el a vrut 9000 lei dar nu i-au aprobat decat 7000, pentru ca mai are alte rate parca). Trebuie facute iar toate hartiile ca pt un card nou, semnat acceptul de interogare pt baza date ANAF, dureaza 1 zi, cardul ramane acelasi, doar suma se modifica pe card.

Edited by disturbed, 15 December 2020 - 13:29.


#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007
Fa-ti un card de credit la CEC si poti plati in rate fara dobanda in ORICE magazin vrei tu (si o faci implicit, nu trebuie sa optezi pentru rate, se pun automat) ... plus ca daca depaseste suma 2400 de lei, platesti in 24 de rate fara dobanda. Sigur, dureaza vreo 2 saptamani sa-ti vina cardul, dar na ...

La BT daca iti fac marirea dar magazinul respectiv nu accepta plata cu cardul in rate, vei plati dobanzi bancii daca acoperi doar minimul in fiecare luna, iar pe Star BT dobanda e mare, in jur de 24% (la CEC e cam jumate si dobanda, un pic peste 13%, dar dupa cum ziceam la CEC poti plati implicit in rate orice sume mai mari).

Edited by utopium, 15 December 2020 - 16:50.


#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Acum vreo 2 ani m-au sunat ei pe mine sa-mi propuna sa creasca creditul maxim de la 2000 la 9000. A ajutat ca am venituri destul de bune (nu imense, pe atunci aveam vreo 2500-3000 pe luna) si ca plateam cu cardul de credit chiar si la magazinele obisnuite gen supermarket. M-au contactat, le-am spus ca vreau marirea, m-au trimis la banca, unde actele erau deja gata. Intr-un sfert de ora au facut operatiunea.

#8
palmcantur

palmcantur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.02.2007
nu, doar daca aduci dovezi clare cu mai mult venit

eu detin de 3 zile cardul star forte , dar il inchid imediat, nu am nici un beneficiu, Lidl , Kaufland, Mega Image, Achan nu ofera puncte star, cel putin nu magazinele de langa mine de genul acesta.
De plata in rate mie nici nu imi aproba cu adeverinta de venit.

Precizez ca eu am fost sunat si probabil ii suna pe multi ca sa ia acest card, dar e bine lumea sa stie daca are vreun beneficiu sau nu.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,811
  • Înscris: 30.08.2006
Cardul de credit nu e pentru cumparaturi la magazinele alimentare. Punctele alea star sunt egale cu zero. Nu le primesti decat de la magazinele partenere. Nu le poti utiliza decat la un numar mic de magazine care accepta plata cu puncte. Nu am auzit pe cineva pana acum ca a renuntat la un card pentru ca nu primeste puncte pe el. Cele de credit care iti returneaza un procent din orice achizitie sunt altceva dar nu se aplica decat la unele carduri business.
Pentru cheltuieli marunte pana la salariu exista descoperit de cont. Banii se acopera imediat ce se vireaza salariu.
E foarte bine ca il inchizi pentru ca asa nu risti sa pierzi banii dintr-o prostie.

Pentru initiator
Suma initiala standard pe card e 2000 de lei, cand ti-l fac ei si poate fi majorat fara probleme la cerere. Asa am primit si eu cardul. M-au anuntat ca am un card de credit si pot sa-l ridic cand doresc. La banca am semnat contractul si am plecat cu cardul. In 15 minute am iesit din banca. Dupa cativa ani am solicitat marirea plafonul de creditare si mi-a fost acceptat.

#10
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.10.2017
Suma maxima este de 5 salarii nete sau cel putin asa era cand am facut ultima marire de plafon si am facut pana acum marire de 3 ori. Principalul avantaj al acestui tip de card este ca poti sa cheltui banii de pe el si ai o perioada de maxim 55 zile sa-i rambursezi fara costuri suplimentare. Practic folosesti bani pe care nu-i ai fara sa te coste nimic.

#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007

 Leo2006, on 06 decembrie 2021 - 10:40, said:

Cardul de credit nu e pentru cumparaturi la magazinele alimentare. Punctele alea star sunt egale cu zero.
Doar pentru ca nu primesti puncte bonus nu inseamna ca nu e bun si pentru cumparaturi la magazinele alimentare. Eu platesc totul cu credit card, oriunde as plati. Singura exceptie e cand trebuie sa-mi cheltui banii de pe cardurile cu bonuri de masa, in rest credit card pentru orice plata. De fapt mai am o exceptie, cand platesc pe Amazon UK platesc cu Revolut, pentru ca imi pun lire sterline pe el.

Avantajul credit cardului e ca folosesti bani pe care trebuie sa ii acoperi doar dupa 30-55 de zile, fara dobanda. Si eventual mai platesti si in rate unele chestii, din nou fara dobanda. Daca mai faci si puncte bonus, e super, dar aia se intampla la un numar restrans de magazine (desi in Cluj, ca si oras unde e sediul central BT, sunt chiar multi care folosesc sistemul Star Forte al BT, si prin mall gasesc chiar multi).

#12
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

 palmcantur, on 05 decembrie 2021 - 23:32, said:

nu, doar daca aduci dovezi clare cu mai mult venit

eu detin de 3 zile cardul star forte , dar il inchid imediat, nu am nici un beneficiu, Lidl , Kaufland, Mega Image, Achan nu ofera puncte star, cel putin nu magazinele de langa mine de genul acesta.
De plata in rate mie nici nu imi aproba cu adeverinta de venit.

Precizez ca eu am fost sunat si probabil ii suna pe multi ca sa ia acest card, dar e bine lumea sa stie daca are vreun beneficiu sau nu.

Eu am StarBt din 2015 si literlamente, as fi moarta fara el. 90% din plati le fac doar cu cardul de cumparaturi. Extrem de putine lucruri mai cumpar cu bani cash, gen legume, lapte si branza din piata, de la mamaie, ca nah, nu are pos si mai platesc facturile la paypoint tot cu cash (as putea sa le platesc cu cardul, direct, stiu, dar mi'i lene sa vad ce pasi tre' sa parcurg).. Asa ca eu nu ii inteleg pe cei care nu inteleg rostul unui card de credit. Serios. Cardul de credit e pentru cei care vor sa aiba mereu bani disponibili, sa nu astepte pana la salariu ca sa isi cumpere 10 tigari si un pachet de durex..

 utopium, on 07 decembrie 2021 - 11:34, said:

Doar pentru ca nu primesti puncte bonus nu inseamna ca nu e bun si pentru cumparaturi la magazinele alimentare. Eu platesc totul cu credit card, oriunde as plati. Singura exceptie e cand trebuie sa-mi cheltui banii de pe cardurile cu bonuri de masa, in rest credit card pentru orice plata. De fapt mai am o exceptie, cand platesc pe Amazon UK platesc cu Revolut, pentru ca imi pun lire sterline pe el.

Avantajul credit cardului e ca folosesti bani pe care trebuie sa ii acoperi doar dupa 30-55 de zile, fara dobanda. Si eventual mai platesti si in rate unele chestii, din nou fara dobanda. Daca mai faci si puncte bonus, e super, dar aia se intampla la un numar restrans de magazine (desi in Cluj, ca si oras unde e sediul central BT, sunt chiar multi care folosesc sistemul Star Forte al BT, si prin mall gasesc chiar multi).

Si eu sunt extrem de atenta la data limita de depunere si suma totala, nu minimul de plata, ca asa iti iei teapa la greu. Daca am cheltuit 1500 lei, 1500 pun inapoi, nici nu se pune problema sa pun mai putin. Si am carduri de credit la 3 banci, inca din 2015. Repet, eu as fi moarta fara ele. De cand le-am obtinut, am cumparat o multime de chestii prin casa si daca am chef de ceva, imi cumpar fara problems.

#13
motoplus

motoplus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.09.2006
Ofertă "Winter trends" pana la 31 ianuarie.

Intrebare: este posibil sa platesc o suma de bani in RON dintr-un card Star catre propriul cont curent deschis tot in BT (deci nu la alta banca) - ocazional, poate chiar o singura data -  fara sa retrag banii de la ATM si sa-i redepun si, fara sa fie considerata tranzactie quasi-cash? Banca are POS la care sa platesti o suma de bani ca unui comerciant?

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,605
  • Înscris: 13.03.2005
Retragere la POS din bănci. E văzut ca și cuasicash.

#15
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Băncile au POS-uri, dar ce să vândă la ele?
Terminalele respective sunt folosite pentru autentificare, unele au și contactless-ul dezactivat.

#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,605
  • Înscris: 13.03.2005
Existau la BRD pos-uri pentru retrageri numerar în valută. Acum patru cinci ani puteai retrage euro de pe cardul revolut, cu un mic comision plătit la BRD.
Și mai există încă la CEC pentru retrageri de lei cu orice card, la POS, la casieriile CEC. Există și rubrică în majoritatea listelor de comisioane de la bănci, retragere numerar de la POS uri bancare.

Edited by wertyck, 27 January 2023 - 21:57.


#17
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Da, știu că există, din păcate pentru mine, dar el întrebă dacă poți plăti la ele ca la comercianți.

#18
motoplus

motoplus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.09.2006
Promoție card Star Forte până pe 9 martie,

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate