Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

Card star forte

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
chelooo

chelooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 24.06.2005
Am si eu o intrebare: daca astazi, 21 Mai, depun rata aferenta lunii Mai, apoi maine, pe 22 Mai cumpar altceva in rate... pana pe 25 Mai, trebuie sa platesc prima rata a noului produs? Sau o platesc pana pe 25 Iunie, impreuna cu rata veche?
Thanks.

Edited by chelooo, 21 May 2023 - 12:31.


#20
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Pînă în 25 mai trebuie să depui angaralele aferente lunii aprilie, tot ceea ce cheltui în luna mai va trebui decontat pînă pe 25 iunie.

P.S. La începutul lunii mai ai primit un extras de cont. Dacă plătești ceea ce scrie la „Credit angajat la 30 Aprilie 2023” pînă pe 25 ale lui mai, nu intri la dobîndă. Asta e tot ce te interesează! Cumpărăturile făcute în mai (în rate sau nu) le regăsești pe extrasul ce îți va veni la începutul lui iunie.

#21
chelooo

chelooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 24.06.2005

View Postcrislacor, on 21 mai 2023 - 12:48, said:

Pînă în 25 mai trebuie să depui angaralele aferente lunii aprilie, tot ceea ce cheltui în luna mai va trebui decontat pînă pe 25 iunie.

P.S. La începutul lunii mai ai primit un extras de cont. Dacă plătești ceea ce scrie la „Credit angajat la 30 Aprilie 2023” pînă pe 25 ale lui mai, nu intri la dobîndă. Asta e tot ce te interesează! Cumpărăturile făcute în mai (în rate sau nu) le regăsești pe extrasul ce îți va veni la începutul lui iunie.

Merci pentru raspuns, dar nu mi-ai raspuns concret la ceea ce-am intrebat eu.

In luna Mai, inca n-am depus rata la produsul cumparat anterior. Daca eu depun rata respectiva astazi 21 Mai si maine, 22 Mai, doresc sa cumpar un nou produs, rata aferenta noului produs pana cand trebuie sa o platesc? Pana pe 25 Mai, sau pana pe 25 Iunie? (tinand cont ca am facut achizitia inainte de 25 Mai).

#22
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,624
  • Înscris: 13.03.2005
Ți-a răspuns.
Orice cheltui în luna mai nu afectează ce ai tu de plătit în această lună, pentru că suma de plată din aceasta luna, se bazează pe raportul primit la începutul acestei luni, care s-a calculat la data reper, de 30 aprilie.

Tot ce cheltui în luna mai, înainte sau după data de 25, Îți va apărea pe raportul de plată din luna iunie, și scadent pe 25 iunie.

Edited by wertyck, 21 May 2023 - 19:11.


#23
chelooo

chelooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 24.06.2005

View Postwertyck, on 21 mai 2023 - 19:11, said:

Ți-a răspuns.
Orice cheltui în luna mai nu afectează ce ai tu de plătit în această lună, pentru că suma de plată din aceasta luna, se bazează pe raportul primit la începutul acestei luni, care s-a calculat la data reper, de 30 aprilie.

Tot ce cheltui în luna mai, înainte sau după data de 25, Îți va apărea pe raportul de plată din luna iunie, și scadent pe 25 iunie.

Pai nu prea are sens. Spre exemplu, in data de 15 Martie am cumparat un produs, al carui rata este de 106 RON, rata pe care a trebuit sa o depun pana pe 25 Martie, ca rata cu numarul 1 din 12, rezultand ca ultima rata, cu numarul 12, sa trebuiasca achitata pana pe 25 Februarie 2024.

Conform calculului vostru, daca eu plateam rata 1 pana pe 15 Aprilie, atunci rata 12, era de platit pana in 25 Martie 2024.

#24
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,405
  • Înscris: 30.08.2006
Ti s-a raspuns corect dar tot nu ai inteles.
Toate achizitiile in rate dintr-o luna nu se platesc in luna curenta. Se platesc in perioada 1-25 a lunii urmatoare.
Toate achizitiile cuprinse intre 1-30 aprilie se platesc in perioada1-25 mai.
Toate achizitiile cuprinse intre 1-31 mai se platesc in perioada 1-25 iunie
Ca vrei sa le platesti in avans, nu e nici o problema dar tot vor aparea in extrasul de cont, atat doar ca va aparea pe 1 a lunii in BT Pay ca nu ai nici o obligatie de plata. Mai fac si eu la fel, alimentand cardul de credit inainte de perioada 1-25.
In concluzie:
Achiti 100% obligatia de plata a cardului de credit afisata in aplicatia BT Pay pana pe 25.

Edited by Leo2006, 22 May 2023 - 04:42.


#25
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009

View Postchelooo, on 21 mai 2023 - 23:06, said:

Pai nu prea are sens. Spre exemplu, in data de 15 Martie am cumparat un produs, al carui rata este de 106 RON, rata pe care a trebuit sa o depun pana pe 25 Martie, ca rata cu numarul 1 din 12, rezultand ca ultima rata, cu numarul 12, sa trebuiasca achitata pana pe 25 Februarie 2024.
Cred că aici faci tu confuzie...:) Deci, poți să pui rata înapoi în martie (pînă în 31, nu doar pînă în 25!), dar nu e obligatoriu, ea tot pînă în 25 aprilie e luată în calcul! E vorba de perioada de grație, calculată la 56 de zile, astfel: pentru luna martie, aceasta este din 1 martie și pînă pe 25 aprilie! Înțelegi acum? Tu, dacă cumperi ceva pe 1 martie, începînd cu același 1 martie și pînă pe 25 aprilie poți să pui înapoi fie rata, fie întregul preț, la alegere! Dar, cum am scris mai sus, nu e nimic obligatoriu pînă pe 25 martie (decît pentru cumpărăturile făcute pînă pe 28 februarie)!

View Postchelooo, on 21 mai 2023 - 23:06, said:

Conform calculului vostru, daca eu plateam rata 1 pana pe 15 Aprilie, atunci rata 12, era de platit pana in 25 Martie 2024.
Nu mai face tu calculele astea, lasă banca să le facă! Oricum contează ce zice banca...:)

#26
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,092
  • Înscris: 25.12.2005
Ti s-a spus de CEC card credit este excelent.

Si Orange Money ofera un card de credit foarte bun . Il iei on line , in 15 minute ai si limita aprobata

#27
chelooo

chelooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 24.06.2005

View PostLeo2006, on 22 mai 2023 - 04:39, said:

Ti s-a raspuns corect dar tot nu ai inteles.
Toate achizitiile in rate dintr-o luna nu se platesc in luna curenta. Se platesc in perioada 1-25 a lunii urmatoare.
Toate achizitiile cuprinse intre 1-30 aprilie se platesc in perioada1-25 mai.
Toate achizitiile cuprinse intre 1-31 mai se platesc in perioada 1-25 iunie
Ca vrei sa le platesti in avans, nu e nici o problema dar tot vor aparea in extrasul de cont, atat doar ca va aparea pe 1 a lunii in BT Pay ca nu ai nici o obligatie de plata. Mai fac si eu la fel, alimentand cardul de credit inainte de perioada 1-25.
In concluzie:
Achiti 100% obligatia de plata a cardului de credit afisata in aplicatia BT Pay pana pe 25.

View Postcrislacor, on 22 mai 2023 - 07:17, said:

Cred că aici faci tu confuzie...Posted Image Deci, poți să pui rata înapoi în martie (pînă în 31, nu doar pînă în 25!), dar nu e obligatoriu, ea tot pînă în 25 aprilie e luată în calcul! E vorba de perioada de grație, calculată la 56 de zile, astfel: pentru luna martie, aceasta este din 1 martie și pînă pe 25 aprilie! Înțelegi acum? Tu, dacă cumperi ceva pe 1 martie, începînd cu același 1 martie și pînă pe 25 aprilie poți să pui înapoi fie rata, fie întregul preț, la alegere! Dar, cum am scris mai sus, nu e nimic obligatoriu pînă pe 25 martie (decît pentru cumpărăturile făcute pînă pe 28 februarie)!

Nu mai face tu calculele astea, lasă banca să le facă! Oricum contează ce zice banca...Posted Image

Parol, acum am inteles. Aveam ideea asta in cap, deoarece asa mi s-a explicat la banca. Acum poate doar asa am inteles eu, creierul dorind sa fie in avans cu platile :D
Danke, guys!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate