Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Cine citea revista "Liceenii"?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postdjl, on 14 decembrie 2020 - 17:39, said:

...

Scuze de offtopic dar de ce nu poti sa primesti DM? Ai inbox-ul plin?!

#20
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Ce inseamna DM?

#21
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Depeche Mode

#22
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,580
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că e mesaj privat.
Ieri mă uitam pe olx după reviste muzicale vechi. Am văzut că "Heavy Metal Magazine" exista încă din 1996, deci a precedat ca aparaţie revista "Liceenii".
În "Liceenii" o pagină tare era aia cu Perelele profesorilor. Una mortală (deşi nu era perlă de vreunui cadru didactic): Vecinul meu şi-a botezat vaca Cielo, crezând că fac reclamă la taur      Posted Image

Edited by djl, 20 December 2020 - 15:50.


#23
sorinqk

sorinqk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 08.02.2006
Daca îmi amintesc bine au avut viața destul de scurtă.
Le am cumpărat începând cu primul număr (le am dus la bunica și au ajuns pe foc, mai puțin primul număr)
Îmi plăcea faptul că era micuța, numai buna de citit în timpul orelor 😅 și mai avea și ceva nuditate (idee furata din Bravo, pagina de educație sexuală)
Îmi pare rău că nu le am păstrat.
După ce s au despărțit în două reviste am incercat sa le citesc dar una dintre ele a fost devenit extrem de scumpă (se transforma intr un mega poster, foarte căutate atunci) și am abandonat, după a dispărut.
Parca Clubul Liceenilor a reapărut la un moment dat in format de ziar dar nu a mai avut același "farmec" și a dispărut destul de repede.
Daca Salut era pentru adolescenți și mai mult muzica și știri din domeniul acesta, liceenii îmi păreau mai mult apropiați de viață de licean și problemele pe care le aveam atunci.


#24
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,580
  • Înscris: 13.06.2004
Nu a fost vreodată în format ziar, cel puţin nu din câte ştiu eu. Una dintre cele două apărute în urma despărţirii echipei editoriale (care s-a făcut cu ceartă, dacă în unul din numere au apărut acuze) a apărut până în 2000 chiar (sau sfârşit de 1999); cred că a fost "Clubul Liceenilor", "Clanul Liceenilor" având o aparaţie mai scurtă. Zic cu 1999-2000 că am un număr de atunci (pe coperta 1 apare "Salt spre noul mileniu"). După despărţire, nu prea am mai cumpărat revista. Deşi am o memorie bună, nu ştiu de ce nu am prea mai cumpărat... probabil pierdut interesul sau faptul că trebuia să cumpăr două în loc de una.
Dacă te interesează vreun număr, mă pot uita pe arhiva mea. Le păstrez cu mare drag, că ţin la ele. Dacă aş mai avut televizorul color de la bunicii de lângă care am cumpărat prima revistă, să fac un colţ al anilor '90. L-a dat bunicul fără să ştiu...   :(
Mda, îi copiaseră pe alţii la partea cu chestii mai ... Ca să atragă cititorii, că alt fel nu se putea (cică). Dar avea şi paginile serioase (care la alte reviste lipseau), deşi mă întreb cât de reale erau poveştile de acolo. Oricum, a fost ceva interesant şi un pic mai deosebit la vremea ei. Despre probleme tinerilor, probabil au vorbit şi alte reviste pentru tineri, dar despre probleme sistemului educaţional, nu prea cred. Era un mix interesant, dar şi poate un pic ciudat. A fost o revistă care a apărut la schimbarea unor vremuri (1997-1998 au fost ultimii ani clasici ai anilor '90 şi poate şi a altor chestii din trecut) şi au dispărut o dată cu noile vremuri...

#25
sorinqk

sorinqk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 08.02.2006
Am atasat primul numar al revistei LICEENII. Ce repede a trecut timpul, parca mai ieri cumparam revista.

Attached Files


Edited by sorinqk, 04 March 2024 - 22:25.


#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu citeam Mickey Mouse.

#27
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,580
  • Înscris: 13.06.2004
Pe aceea o citeam şi eu până în 1994-1995. Mai era şi una cu personajele din "Looney Tunes". Se scumpea pe măsura creşterii inflaţiei. Prima dată costa vreo 25 Lei, apoi ajunsese la vreo 80 într-un an sau doi. Pentru cine vrea, se găseşte digitizată pe internet.
Azi nu cred că aş mai da bani pe revista "Licenii". Nu mi se mai pare la fel de super ca atunci. Dar îmi amintesc de vremurile şi de speranţele de atunci.

#28
sorinqk

sorinqk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 08.02.2006
Fiecare perioada din viata are frumusetile ei. Privim doar nostalgic in trecut. Daca nu mai aveam revistele, eram sigur si in ziua de azi ca au fost niste idei geniale.
sau poate au fost idei geniale pentru acele timpuri.

Am atasat si scanarea primului numar din revista Clanul Liceenilor, cel care era in format ziar A3.

Attached Files



#29
Crmn

Crmn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.12.2023
În liceu citeam doar etichetele de pe sticlele de alcool.


#30
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008
Bre carmane, pe vremea ta lumea stia sa citeasca.
Nu mai veniti cu ancienturi d-astea!

#31
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,580
  • Înscris: 13.06.2004
Carmane, ce făceai, voiai să vezi dacă rezişti mai tare la băutură decât profesorii, ca atunci când erau ameţiţi să-ţi dea notă mai mare?   :rolleyes:
"Clanul Liceenilor" am în colecţie. Nu ştiu să fi fost vreodată format ziar.
Revistele erau în mare parte o prostie, dar exista şi acel procent de articole care vorbea despre probleme liceenilor, educaţiei, societăţii.

#32
Crmn

Crmn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.12.2023
Serios, chiar citeam etichetele:rom Jamaica de... Sibiu, whiskey libanez la PET, mastica, secarica, rachiu din mere etc.
O altă lectură: OKM! Ar fi trebuit să învăț maghiară la cat am răsfoit revistele lor...
Astea aveau calitate față de mizeriile românești care apăruseră după revoluție (Oblio, Infractoarea etc.).

#33
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,580
  • Înscris: 13.06.2004
În revista de mai sus se pomeneşte şi de băutură. De adus băutură din Libia, am auzit parcă ceva. Romul "Jamaica", îl mai ţin minte, dar nu am gustat vreodată. Rom nu pot bea decât cu suc de portocale şi zahăr, că nu pot bea tărie.
Faţă de mass-media de acuma, revista "Liceenii" era o.k.

#34
Crmn

Crmn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.12.2023
Rom cu zahar???
Maică Precistă făcătoare de minuni!

#35
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,580
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă te pun să bei unele chestii cum le beau eu de dulce, zici că te trollez   Posted image
În revista aia se putea face schimb... de numere de telefon.

Edited by djl, 07 March 2024 - 00:23.


#36
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View PostCrmn, on 06 martie 2024 - 23:59, said:

Rom cu zahar???
Maică Precistă făcătoare de minuni!
Aia mai era cum mai era, da' sa bei vin rosu cu cola sau Ion Umblaretu' cu red bull deja e caz penal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate