Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

De cati bani ati avea nevoie sa nu mai munciti niciodata

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
245 replies to this topic

#19
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

View Postbaribalu, on 09 decembrie 2020 - 10:57, said:


Stiu pe cineva care a spart 1,5 mil de euro in 3 ani....si acum munceste sa poata trai...
word. am si eu o cunostinta care in 2008 era pe cai, la cateva tranzactii i-au ramas peste 2 milioane de euro.
acum traieste la tara si-i dau parintii bani de tigari (are peste 40 de ani). pe ce s-au dus banii? simplu, spus chiar din gura lui: curve si lautari.

#20
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Ca sa nu mai muncesti cu banii stransi trebuie sa continu sa traiesti maxim la standardul la care era daca nu un pic in jos. Normal daca nu vrei sa mai muncesti de la 30 de ani iti trebuie alta suma comparativ cu unul de 50. :) Aia de la lotto sunt caz clasic, nu ai cum sa stii sa te descurci cu 3 mil daca tu nu erai capabil sa faci 100k.

#21
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,564
  • Înscris: 12.10.2005
Probabil cateva milioane de euro dar nici alea nu iti garanteaza independenta financiara totala doar ca depozit bancar sau la ciorap, trebuie investiti cu cap. Dupa cum a zis si @Adm, cu cat ai mai multi bani cu atat tinzi sa cheltui mai mult, mai ales in cazul in care nu provii dintr-o familie bogata de generatii intregi si in care se practica educatia financiara din primii ani de viata. Chiar si in genul ala de familii e foarte la ordinea zilei ca 2 generatii fac bani si a 3-a ii face praf.

Una din concluziile pe care le-am tras dupa multa vreme (si multi bani cheltuiti) e ca multa lume nu face diferenta intre confort si fite. Am vecin care se plange toata ziua de bani dar are 3 masini in familie (ei fiind 3 cu totul), mananca aproape numai in oras etc., daca i-ar spune cineva ca te poti descurca si cu mai putin, probabil s-ar supara.

#22
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Se vede ca vorbiti din basme auzite fara nici o legatura cu realitatea cei care o tot dati cu munca.
In viata munca nu are absolut nici cea mai mica relevanta cand vorbim de sume care depasesc un salariu (mare, mediu, nu conteaza)..

Factorii care determina cati bani faci peste acest prag sunt oportunitatea si tupeul.
Cine ma contrazice sa imi arate macar un exemplu. Va garantez ca nu o sa gasiti un singur om din 7 miliarde care a ajuns bogat prin munca.

Imbogatitul prin munca e un fel de miraj care li se flutura oamenilor de rand ca sa ii mentina in acelasi stadiu inferior, pentru ca muncind ei raman in cutiuta lor si nu vor putea trece niciodata pe treapta urmatoare unde sunt cei care ii manipuleaza

Edited by cutzu_rexi, 09 December 2020 - 11:20.


#23
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 16.03.2014

View Postmirel3003, on 09 decembrie 2020 - 11:01, said:

Gasesti pe youtube documentare, in care e prezentata viata castigatorilor la loto din SUA... 70% din ei in 5 ani au devenit mai saraci ca inainte de castig... Eu zic ca noi romanii suntem mai praf la cultura financiara ca americanii. Eu zic ca la noi procentul e mai mare de 70%... A fost si in ziar cazul unui roman ce a castigat la loto si in 3 ani a spart toti banii..

A ajuns la puscarie, unde l-a intalnit pe cel care castigase un an inaintea lui acelasi premiu.

#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postsgn30, on 09 decembrie 2020 - 10:30, said:

Care ar fi suma de bani pe care daca ati primi-o (castig LOTO, pariuri sportive, pacanele, mosterire, etc), nu ati mai lucra o zi pana la sfarsitul zilelor voastre?
Raspunsul corect este: nici una - nu exista o asemenea suma.

O persoana creativa va munci toata viata, pana la ultima suflare. Nu e vorba de muncit pentru bani, e vorba de un stil de viata. Eu nici acum nu muncesc pentru bani ci muncesc pentru ca imi place ceea ce fac. Banii sunt un bonus la ceea ce fac din placere si, intamplator, sunt suficienti ca sa imi permida un nivel de viata decent.

Edited by ro_explorer, 09 December 2020 - 11:18.


#25
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,935
  • Înscris: 14.10.2008
Putini pot munci ceea ce le place sa faca. Pasiunile mele nu se incadreaza in niciun job.

#26
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View Postsgn30, on 09 decembrie 2020 - 10:30, said:

Salut,

Care ar fi suma de bani care daca ati primi-o (castig LOTO, pariuri sportive, pacanele, mosterire, etc), nu ati mai lucra o zi pana la sfarsitul zilelor voastre?

inmulteste cu 2 sau 3 cat castigi acum pe luna, si apoi din nou cu 12 luni x vreo 40 ani de viata buna

View Postbaribalu, on 09 decembrie 2020 - 10:57, said:

Stiu pe cineva care a spart 1,5 mil de euro in 3 ani....si acum munceste sa poata trai...

astea-s cazuri care isi merita soarta

#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,935
  • Înscris: 14.10.2008
Orice suma se poate sparge usor pe prostii. Trebuie investit cu cap sau tinut depozit cu dobanda intr-o banca sigura.

La Loto nu a castigat nimeni din Slatina vreodata. La Pro TV in 1997 a castigat cineva la 3 strazi de noi miliardul. Si s-a sinucis.

Dar as face ceva ca sa scap de munca. Nu stiu cum, ca traiul la casa e scump.

Pasiunile mele necesita casa, nu bloc.

#28
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,989
  • Înscris: 04.10.2007

View PostAlleXyS1, on 09 decembrie 2020 - 11:22, said:

inmulteste cu 2 sau 3 cat castigi acum pe luna, si apoi din nou cu 12 luni x vreo 40 ani de viata buna

Nu poti sa calculezi asa... vorbim totusi de inflatie in 40 ani... poate peste 40 ani 1000 euro vor valora de 10 ori mai putin...

#29
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Simplu. 1000 euro/luna x 12 luni x 30 de ani = 360000 de euro.
Cu 1000 de euro traiesti decent pe luna. Cam asta e salariul meu actual ... asa ca nu vorbesc din auzite.

#30
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Indiferent cati bani ai avea, nu te vei simti bogat. Ti-o zice unul care a trecut si prin saracie si prin bogatie. Cu cat ai mai multi bani, cu atat cheltui mai mult. Eu unul nu ma prea omor cu munca, dar traiesc bine pot zice. De muncit as munci indiferent de cati bani as avea, ceea ce fac si in momentul de fata. Chiar daca nu ma omor cu munca, stiind ca am oricum ce imi trebuie, am o satisfactie aparte cand stiu ca imi cumpar ceva din banii produsi de mine. Intr-un fel sunt genul care nu prea munceste daca nu are un scop, asa ca imi stabilesc lunar anumite lucruri pe care vreau sa mi le cumpar, ca sa am motiv sa muncesc pentru ele, iar din punct de vedere al satisfactiei, ma simt parca mai bine cand stiu ca am produs eu banii respectivi, decat daca i-as fi scos din banca unde am ceva rezerve primite fara munca. Viata e plictisitoare cand ai totul de-a gata si nu faci nimic. Posted Image

Revenind la topic: Aproximativ 2000 euro pe luna imi sunt suficienti ca sa traiesc mai mult decat decent.

Edited by Zark, 09 December 2020 - 11:30.


#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,935
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu vreau munca deloc. Banii ii vreau doar de nevoie. Orice placere costa.

Perioada cea mai frumoasa a vietii mele (la semnatura) a fost perioada in care scapasem si de facultate si munceam doar tehnoredactare dupa dictare de placere. Dar s-a ales praful cand a murit tata (de firma nu, de confortul meu da).

#32
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View Postmirel3003, on 09 decembrie 2020 - 11:01, said:

Gasesti pe youtube documentare, in care e prezentata viata castigatorilor la loto din SUA... 70% din ei in 5 ani au devenit mai saraci ca inainte de castig... Eu zic ca noi romanii suntem mai praf la cultura financiara ca americanii. Eu zic ca la noi procentul e mai mare de 70%... A fost si in ziar cazul unui roman ce a castigat la loto si in 3 ani a spart toti banii..
Astia is prosti de pute locu dupa ei . Oricat ar castiga , in scurt timp tot la sapa de lemn ar ajunge .

#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,935
  • Înscris: 14.10.2008
Banii trebuie produsi constant, nu in suturi.

#34
mariuss24

mariuss24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 28.07.2010
Un milion de euro!

#35
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View PostZark, on 09 decembrie 2020 - 11:28, said:



Revenind la topic: Aproximativ 2000 euro pe luna imi sunt suficienti ca sa traiesc mai mult decat decent.
2000 de euro/luna e putin .

#36
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

View PostDDooGG, on 09 decembrie 2020 - 11:37, said:

2000 de euro/luna e putin .

O fi, dar mie sincer imi ajung, cam pe la suma aia ma invart cu cheltuielile personale, in conditiile in care nu platesc chirie sau facturi la casa unde locuiesc acum (Anglia). In Romania platesc, dar sume mici pentru ca nu stau acolo si consumul e de cateva ori pe an, 1-2 saptamani.

Edited by Zark, 09 December 2020 - 11:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate