Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Router wireless TP-Link Archer AX10, Dual-band, WiFi 6, Gigabit

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1258 replies to this topic

#883
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Cum e Huawei-ul fata de TpLink ax10?

#884
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Am postat pe alt topic -> https://forum.softpe.../page__st__5760

Merge... blana.

#885
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View PostSwagger, on 19 mai 2022 - 16:55, said:

Trebuie trecut in rescue mode si urcat firmware-ul modificat de un coleg, il gasesti in sectiunea asta.

Eu asa am schimbat la 2 routere, pe care le-am returnat ulterior ca am trecut la Huawei.

Eu as vrea sa urc firmwareul de pe site-ul original....cel al colegului ce are in plus daca are ceva?
Cel de pe site se poate pune daca intri in Rescue Mode?

#886
Tudor112

Tudor112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 17.06.2018

View Postbroris, on 19 mai 2022 - 17:18, said:

Cum e Huawei-ul fata de TpLink ax10?
Despre care Huawei este vorba? Eu am facut cerere si pentru router cu WiFi 6, voi primi AX10 sau acesta despre care este vorba? 😀

#887
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Salut,
Am luat de la Digi un Archer AX 10 in chirie, 3 lei pe luna, nu e mare filosofie.
Ideea este ca acum, vara, stau in curte si lucrez. Sunt la aprox 15 de metri de router si nu am semnal mai deloc. Cand intru in casa am valori de 700-800 de Mbps. Afara am 20-30 de Mbps

Cu vechiul ZTE nu aveam probleme, aveam semnal maxim, fara probleme. La Archer am o liniuta de semnal care se pierde si raman fara wifi. Acum ZTE este in regim de bridge, amandoua routere stau unul langa altul, deci nu cred ca propagarrea semnalui prin fereste sau ce obstacole sunt ar fi o problema.
Sunt ceva solutii ca sa cresc rangeull la Archer? Sau orice alta modalitate ca sa am si eu wifi in curte la 15 metri de router?

#888
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Probabil ești conectat pe 5Ghz, de aceea pierzi semnalul, vezi ca poți preda routerul dacă nu îți convine și îți reactivează wifi pe zte

#889
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

View Postliviu_np, on 20 mai 2022 - 22:30, said:

[...]
Sunt ceva solutii ca sa cresc rangeull la Archer? Sau orice alta modalitate ca sa am si eu wifi in curte la 15 metri de router?
Pune un AP (access point) in curte. Si ai rezolvat problema.

#890
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
De asta ce părere ai @ogo ?
https://www.tp-link....ess/news/20026/

#891
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
N-am folosit tp-link (si nici controller-ul lor (omada)) dar, cel putin din specificatii, par okey.


#892
mariancrm

mariancrm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.02.2015

View Postalinx1, on 05 ianuarie 2021 - 21:57, said:


Dar banuiesc ca sti ca in momentul in care te hotărăști vreodată sa il dai inapoi ca va trebui sa il achiti integral pt ca nu ti-l vor primii cu acel rom !
Sau poate il tii suficient de mult timp pana nu mai valorează mare lucru si nu il mai baga digi in seama :)

Dar oricum e bn de stiut ca merge modificat si pus originalul


#893
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Probabil s-a mai discutat dar daca comand un router Wifi 6 pt chirie, primesc Archer sau un Huawei?
Ce ma intereseaza sincer e sa scap complet de ZTE-ul actual si sa raman doar cu un aparat. E pus undeva sus si n-am nici loc nici prize suficiente.
PS in Bucuresti unde CATV e tot pe coaxial "vechi" (daca are vreo importanta).

#894
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

View Postogo, on 21 mai 2022 - 02:49, said:

Pune un AP (access point) in curte. Si ai rezolvat problema.
Am pus un Range Extender wireless N300 TP-Link TL-WA850RE si mi-a inbunatatit semnalul, dar nu si viteza de download si upload. Un transfer de 500 de MB dureaza mai bine de 20 de minute. L-am dat retur la emag a doua zi.
Am primit cadou de ziua mea care va fi in curand Posted Image acest Ubiquiti, dar fara adaptor PoE.
Am cautat si am gasit acest PoE. Este bun, sau trebuie altceva?
Multumesc!

Edit. Am gasit si varianta POE-48-24W-G care are si GIGABIT LAN port. Care se preteaza mai bine?

Edited by liviu_np, 19 June 2022 - 17:55.


#895
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
POE-48-24W-G - e ce iti trebuie.
Btw, nice cadou de ziua ta.
Personal am si un ap-ac pro de vreo 5 ani si am fost f multumit de el (acum e la pensie intr-un sertar) :)



#896
Formhault

Formhault

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 22.12.2016
Nu mai există posibilitatea de a căuta dacă există actualizări de software prin aplicația Tether. Foarte frumos din partea Digi. Foarte frumos și că după aproape doi ani n-au adăugat WPA3, și cine știe câte patch-uri pe care TP-Link le-a făcut, dar Digi le-a dat cu piciorul.

Edited by Formhault, 19 June 2022 - 22:46.


#897
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
platesti 3 lei primesti 3 lei.
daca ai pretentii bagi mana-n buzunar.

#898
Tudor112

Tudor112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 17.06.2018
Salut, am schimbat azi router-ul FiberHome cu TP-Link AX10, no… am facut teste cu ca lu din laptop in ont, cont PPPoE pe laptop, merge maxim (930 down si 930 up), insa router-ul vad ca limiteaza, ajunge la 800 si incepe sa scada, stie cineva care-i baiul!?

#899
CosminTD21

CosminTD21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.05.2022
Salut, mie mia pus un mi wifi(wifi 6) am putere mare pe 5ghz în casa, afara 2.4ghz dar pe mine ma interesează raza de acoperire mai mare pe 2.4 GHz(max 7 metri) abia funcționează după peretele casei.

https://www.a2t.ro/e...0xoCD64QAvD_BwE

Asta e routerul primit. Vreo soluție?
Am încercat sa ma conectez cu aplicația dar nu detectează routerul.

#900
utilizatorobraznic

utilizatorobraznic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 06.12.2021
Am și eu AX10, dat de la Digi, instalat la casă în pod. Casa având 1 etaj, semnalul 5G are probleme la parter.

Recomand extender TP-Link compatibil "OneMesh". Atenție aici că AX10 trebuie updatat cu firmware-ul oficial, altfel firmware-ul de la Digi nu suportă OneMesh. S-a discutat aici pe forum cum.

Inițial mi-am pus la parter un RE315. Ieftin și bun (e acum la 130 lei). Ulterior am updatat la un RE500X, compatibil cu Wifi-6 (250 lei), că are viteza mai bună, și în cazul meu pare să aibă și putere mai mare.

Range-extender-ele astea nu sunt ideale, că înjumătățește viteza disponibilă. Adică dacă routerul poate 600 Mbps pe Wi-fi 6 (cum suportă AX10), RE500X n-o să poată mai mult de 300 Mbps — asta din testele mele, nu știu dacă e prin design.

La parter, cu tot cu pereți în cale, am 200 Mbps pe Wi-fi 6. Dar e mai mult decât suficient. Iar 2.4G îmi ajunge fără probleme în curte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate