Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 

Generatia ofensatilor

  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#91
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostFluk3, on 27 noiembrie 2020 - 01:10, said:

Foarte adevarat andreic, asta pana sa consideri orice manifestare tembela a rasei umane ca fiind evolutie...
Bunul simt, respectul pentru semeni, nediscriminarea samd nu sunt tembelisme, sunt normalitatea.

#92
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Ah... stii foarte bine ca sunt de acord cu tine doar ca toate astea duse la extrem nu prea par a semana cu normalitatea.

#93
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postwinall, on 27 noiembrie 2020 - 19:53, said:

Nici stanga.
Adica totalitarismul, fireste ca nu. Calea corecta este ce tine de umanism, libertate si democratie.

#94
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai si ti se pare normal cand anumiti asa zisi umanisti, liberali si democrati sparg deliberat magazinele altora in numele acestor idei ?

#95
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020

View PostCousteau, on 27 noiembrie 2020 - 14:21, said:

Puteai sa dai exemple mai apropiate, mult mai apropiate si ca timp si ca loc:

1. Mineriada kaghebistului ilici, in care mase de mineri carora li s-a inoculat ideea ca ar fi foarte importanti, au batut, mutilat si omorat oameni care aveau singura vina ca erau mult mai inteligenti ca acele maimute si care nu erau de acord cu porcariile facute de securistii ce dadusera lovitura de stat ca sa scape de un dictator incomod si sa-si instaureze dictatura lor proprie. Plus distrugerile materiale pe care le-au facut in Universitate, redactiile unor ziare si sediile partidelor ce nu se aliniasera cerintelor fostilor comunisti.
Nu stiu ce varsta aveai tu atunci dar in acele zile se auzea des strigarea "Moarte intelectualilor!", nu din partea minerilor cat din partea unor cetateni inculti si atat de redusi mintal incat nu gandeau ca nu pot trai fara profesori, doctori, ingineri, categorii pe care le considerau intelectuale, spunand ca nu au nevoie de ei. Sau celebra propozitie "I.M.G.B. face ordine!", ai simtit-o pe sira spinarii?
Cunosc persoane care au perorat asa ceva, acum unora le e rusine daca le reamintesti, sau cel putin se prefac, unele au dat coltul deja, altele inca ii mai sustin pe capii sau urmasii acestora, care i-au instigat la acele imbecilitati.

2. Ceva mai inainte dar extins la nivelul intregii Romanii, atrocitatile comise de comunistii ce au acaparat toata tara dupa 1945, de cele mai multe ori comise de analfabeti si putori impotriva intelectualilor sau a celor ce prin munca cinstita se ridicau deasupra lor.

Bune exemple.

Schema e simpla. Iti obtii scopurile cu o masa de oameni impulsivi si irationali. Nu-i poti judeca pentru ca mintea o ia razna in grup. Poti sa te comporti prosteste si de la oboseala.

Uite acum am identificat alta problema, chiar si cu topicul asta. Sa fii rebel e bine, dar sa nu te lasi manipulat de grup, sa fii pe calea ta. Noi acum cand vorbim de ofensati vorbim de un grup de ofensati, nu de ofensati individualisti. Posted Image Sunt singur ca ne dorim sa fim rebeli, nu oi rebele. Pentru ca asa si ultra bisericosii sunt rebeli.

Edited by gammadark81, 27 November 2020 - 23:22.


#96
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostFluk3, on 27 noiembrie 2020 - 23:07, said:

Pai si ti se pare normal cand anumiti asa zisi umanisti, liberali si democrati sparg deliberat magazinele altora in numele acestor idei ?
Nu se intampla, aia sugerati de tine sunt doar infractori si nu intra in discutie, aia exista in toata lumea.
Hai sa revenim la topic, generatia ofensatilor, adica celor carora le pasa Posted Image

Edited by andreic, 28 November 2020 - 10:10.


#97
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View Postandreic, on 28 noiembrie 2020 - 10:09, said:

Nu se intampla, aia sugerati de tine sunt doar infractori si nu intra in discutie, aia exista in toata lumea.
Hai sa revenim la topic, generatia ofensatilor, adica celor carora le pasa Posted Image
Despre ce le pasa?

#98
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postandreic, on 28 noiembrie 2020 - 10:09, said:

Nu se intampla, aia sugerati de tine sunt doar infractori si nu intra in discutie, aia exista in toata lumea.
Hai sa revenim la topic, generatia ofensatilor, adica celor carora le pasa Posted Image
Ah.. deci cand nu en convine nu mai intra in discutie... ce convenabil...

Adica daca iti pasa trebuie sa te si ofensezi, crezi ca e o atitudine buna pentru a schimba ceva ?

#99
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postbotoxy, on 26 noiembrie 2020 - 21:18, said:


Deci barbatii au devenit o raritate.


Cam asa este. Asa din cauza faptului ca din ce in ce mai multi baieti cresc fara tata (deloc sau insuficient prezent), nu mai au model masculin si astfel vor imprumuta doar comportamentul mamelor lor care, ca orice femeie, tind sa se planga de orice.
Apoi si sistemul de invatamant e 70-80% femei.
Deci are loc o feminizare a barbatului in epoca moderna, in timp ce femeile devin "puternice si independente" :))
Adica se rastoarna totul cu susul in jos.

#100
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View Postaxisborn, on 01 decembrie 2020 - 11:11, said:

Cam asa este. Asa din cauza faptului ca din ce in ce mai multi baieti cresc fara tata (deloc sau insuficient prezent), nu mai au model masculin si astfel vor imprumuta doar comportamentul mamelor lor care, ca orice femeie, tind sa se planga de orice.
Apoi si sistemul de invatamant e 70-80% femei.
Deci are loc o feminizare a barbatului in epoca moderna, in timp ce femeile devin "puternice si independente" Posted Image)
Adica se rastoarna totul cu susul in jos.
Nu este adevarat, nu asta este motivul, eu am crescut fara tata, nu am avut exemple masculine, mie numeni nu mi-a fost alaturi toti m-au lasat balta, pana si maica-mea care nu facea altceva decat sa dea vina pe mine pentru nefericirea ei, si  uite ca am ajuns un barbat normal.
De vina sunt propagandele neo-marxiste fortate bagagte pe gatul populatiei, le vedem peste tot, reclame, filme, seriale, jocuri, etc.
uite un exemplu [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/koPmuEyP3a0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#101
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Fix din cauza reclamei asteia am renuntat eu sa mai cumpar produse Gillette :ciocan:

#102
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostFluk3, on 28 noiembrie 2020 - 11:08, said:

Ah.. deci cand nu en convine nu mai intra in discutie... ce convenabil...
Atunci cand se aduc elemente ce n-au treaba cu discutia.

View PostRangerBoy, on 28 noiembrie 2020 - 10:42, said:

Despre ce le pasa?
Despre semeni, despte civism etc...

#103
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Vrei sa spui ca ofensandu-te (si protestant) la orice chestie care nu-ti convine va schimba ceva in mai bine ?

#104
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View Postandreic, on 27 noiembrie 2020 - 22:47, said:

Bunul simt, respectul pentru semeni, nediscriminarea samd nu sunt tembelisme, sunt normalitatea.

Corect, doar ca exprimarea mai realista e "ar trebui sa fie normalitatea" pentru ca ce vad in jur arata un pic diferit. Oricum normalitatea e definita de majoritate, acum nu foarte multi ani era normal sa ai sclavi (sau sa fii unul) de exemplu.

View Postaxisborn, on 01 decembrie 2020 - 11:11, said:

Deci are loc o feminizare a barbatului in epoca moderna, in timp ce femeile devin "puternice si independente" Posted Image)
Adica se rastoarna totul cu susul in jos.

Da, pai cred ca asa am si inceput, parca initial societatea era organizata matriarhal, cel putin conform lui Engels si a altora.

View PostRangerBoy, on 01 decembrie 2020 - 13:59, said:

Nu este adevarat, nu asta este motivul, eu am crescut fara tata, nu am avut exemple masculine, mie numeni nu mi-a fost alaturi toti m-au lasat balta, pana si maica-mea care nu facea altceva decat sa dea vina pe mine pentru nefericirea ei, si  uite ca am ajuns un barbat normal.

Este si cazul meu dar pot sa iti spun ca nu e acelasi lucru, copiii au nevoie de ambii parinti ca sa se dezvolte corect dpdv psihic, mai ales in perioada de adolescenta/pre-adolescenta.

Legat de ofensabilitatea (exista cuvantul asta? Daca nu, tocmai am inventat ceva, there you go! Posted Image) populatiei, la noi inca e ok dar prin alte tari deja e ridicol ce se intampla, unii parca doar pentru asta traiesc, sa se planga de oricine si orice. Am stat prin US acum cativa ani si mi s-a parut incredibil, totul trebuie sa fie politically correct, nu mai poti sa zici nimic subtil ca imediat sar toti in sus, totul poate fi rastalmacit ca fiind rasist sau discriminator etc.

#105
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostAWE, on 17 decembrie 2020 - 11:09, said:

Da, pai cred ca asa am si inceput, parca initial societatea era organizata matriarhal, cel putin conform lui Engels si a altora.
Initial ? Slabe sanse ca in istoria omenirii femeile sa fii vanat iar barbatii doar sa se ocupe de cresterea copiilor...

#106
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Daca ai meserie cu bani multi esti mai putin ofensat de ce e in jur ?

#107
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Toate meseriile dau bani multi caci meseria e brãțarã de aur.

#108
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostFluk3, on 17 decembrie 2020 - 09:26, said:

Vrei sa spui ca ofensandu-te (si protestant) la orice chestie care nu-ti convine va schimba ceva in mai bine ?
Pai asta e ideea, repari o chestie, schimbi in bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate