Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

SRL/PFA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Doresc sa incep o mica afacere prin vanzarea pe marketplace la Emag.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Pentru inceperea unei astfel de afaceri ce ar fi mai indicat sa imi fac, SRL sau PFA?
2. In functie de raspunsul la intrebarea 1, ce plati lunare imi revin catre stat? Cu cat raspunsul este mai amanuntit, cu atat mai bine.

Va rog sa nu intrati in discutie, decat daca sunteti siguri pe ceea ce spuneti si vreti, cu adevarat, sa ajutati.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Cosmin30061999, on 23 noiembrie 2020 - 20:41, said:

Va rog sa nu intrati in discutie, decat daca sunteti siguri pe ceea ce spuneti si vreti, cu adevarat, sa ajutati.

Salut. Softpedia este un forum liber unde posteaza cine doreste. Sfaturile sunt gratis aici. Astfel ca daca vii si ridici pretentii, dai ordine cine sa posteze si cine nu etc.. fii sigur ca nu vei primi niciun sfat.
Daca vrei pareri avizate si doresti sa impui conditii, marca banul, angajeaza un contabil si marca banul.  In felul asta esti sigur ca informatiile sunt in cunostinta de cauza.
Pe softpedia nu poti avea pretentia sa primesti doar informatii 100% reale. Imposibil. Daca vrei 100% info avizate, angajeaza un contabil.

Pana una alta, nu ai decat sa filtrezi raspunsurile prin sita logicii. Oricine care are o idee poate posta liber. Am mai vazut incepatori care postau pt prima oara si veneau cu figuri: "Doar pentru cei avizati, prostii rog sa se abtina".

Edited by MembruAnonim, 23 November 2020 - 20:54.


#3
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
ca sa vinzi produse trebuie sa fii srl cred. pfa presupune sa oferii servicii in domeniul in care esti specializat. primesti aprobare de pfa doar daca esti specializat pe un domeniu...diploma, alea alea

#4
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 24.10.2019
Raspunsul e foarte simplu.

Competitorii tai ce folosesc? Daca 90% folosesc srl.

Ai deja raspunsul.

#5
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 MembruAnonim, on 23 noiembrie 2020 - 20:47, said:


si te doare daca te abtii?
daca omul vrea sa vb numai cu cine stie sigur, iar tu nu stii sigur 100%, dai curs doleantei omului si nu raspunzi :)
simplu!

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,809
  • Înscris: 12.01.2018
in primul rand dai 30% la emag,19% tva la stat

#7
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Cosmin30061999, on 23 noiembrie 2020 - 20:41, said:

Doresc sa incep o mica afacere prin vanzarea pe marketplace la Emag.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Pentru inceperea unei astfel de afaceri ce ar fi mai indicat sa imi fac, SRL sau PFA?
2. In functie de raspunsul la intrebarea 1, ce plati lunare imi revin catre stat? Cu cat raspunsul este mai amanuntit, cu atat mai bine.

Va rog sa nu intrati in discutie, decat daca sunteti siguri pe ceea ce spuneti si vreti, cu adevarat, sa ajutati.

ai aici detaliile,
se pare ca merge si PFA, dar asa cum zicea colegul e foarte posibil sa ai niste limitari pe PFA, pe SRL poti vinde/revinde cam orice cred.
Nu ne-ai spus ce vrei sa vinzi. Artizanat?

https://marketplace....ag-marketplace/

Quote

Tip companie – selectează tipul companiei tale. Aceasta poate fi SRL, SA, SNC, SCS, SCA, SRL-D, PFA, II, IF sau alt tip de entitate juridică.


#8
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 09.08.2006

 Cosmin30061999, on 23 noiembrie 2020 - 20:41, said:

Doresc sa incep o mica afacere prin vanzarea pe marketplace la Emag.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Pentru inceperea unei astfel de afaceri ce ar fi mai indicat sa imi fac, SRL sau PFA?
2. In functie de raspunsul la intrebarea 1, ce plati lunare imi revin catre stat? Cu cat raspunsul este mai amanuntit, cu atat mai bine.

Va rog sa nu intrati in discutie, decat daca sunteti siguri pe ceea ce spuneti si vreti, cu adevarat, sa ajutati.
Mai bine faci bisnita, si nu te doare capul, cand o sa vezi impozitele pe care le vei da la STAT

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,809
  • Înscris: 12.01.2018
ce vinzi? ai grija ca emagul iti fura afacerea

#10
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
mai sunt si alte platforme nu numai emag
chiar si olx

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 odastramosilor, on 23 noiembrie 2020 - 21:21, said:



ai aici detaliile,
se pare ca merge si PFA, dar asa cum zicea colegul e foarte posibil sa ai niste limitari pe PFA, pe SRL poti vinde/revinde cam orice cred.
Nu ne-ai spus ce vrei sa vinzi. Artizanat?

https://marketplace....ag-marketplace/

Produse aduse din import vreau sa vand.

#12
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Cosmin30061999, on 23 noiembrie 2020 - 21:34, said:

Produse aduse din import vreau sa vand.
fa-ti SRL

#13
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 29.01.2004
Ca si contabil te sfatuiesc sa iti deschizi un SRL.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MembruAnonim, on 23 noiembrie 2020 - 20:47, said:



Salut. Softpedia este un forum liber unde posteaza cine doreste. Sfaturile sunt gratis aici. Astfel ca daca vii si ridici pretentii, dai ordine cine sa posteze si cine nu etc.. fii sigur ca nu vei primi niciun sfat.
Daca vrei pareri avizate si doresti sa impui conditii, marca banul, angajeaza un contabil si marca banul.  In felul asta esti sigur ca informatiile sunt in cunostinta de cauza.
Pe softpedia nu poti avea pretentia sa primesti doar informatii 100% reale. Imposibil. Daca vrei 100% info avizate, angajeaza un contabil.

Pana una alta, nu ai decat sa filtrezi raspunsurile prin sita logicii. Oricine care are o idee poate posta liber. Am mai vazut incepatori care postau pt prima oara si veneau cu figuri: "Doar pentru cei avizati, prostii rog sa se abtina".

Tocmai celor ca tine era adresata “doleanta” mea. Evident ca oricine e liber sa posteze. Insa, nu vad dc ar vrea cineva sa posteze un raspuns inutil, daca nu indeplinesti ce am scris la finalul postarii initiale. Unii chiar sufera de lipsa de atentie...

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Cosmin30061999, on 23 noiembrie 2020 - 20:41, said:

nu intrati in discutie, decat daca sunteti siguri pe ceea ce spuneti


sa posteze un raspuns inutil, daca nu indeplinesti ce am scris la finalul postarii initiale



Dupa cum bine vezi, multi colegi nu sunt siguri de informatiile date. Pt ca nici nu avem cum sa fim siguri pe noi din moment ce noi nu suntem contabili, vanzatori pe Emag etc Deci cade din start, "sa posteze doar cei care stiu sigur".


Uite si dovada. Se merge pe "cred", "asa am auzit" etc


 odastramosilor, on 23 noiembrie 2020 - 21:21, said:

se pare ca merge si PFA, dar asa cum zicea colegul e foarte posibil sa ai niste limitari pe PFA, pe SRL poti vinde/revinde cam orice cred.

Edited by MembruAnonim, 23 November 2020 - 22:04.


#16
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Corect. Contabilii nu stau să dea informații gratis pe un forum public. Ăsta le e jobul.

#17
Perianugabriel

Perianugabriel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.11.2020

 EMPP, on 23 noiembrie 2020 - 21:21, said:

in primul rand dai 30% la emag,19% tva la stat

30% ? Este o banuiala sau o informatie stiuta ?

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,075
  • Înscris: 24.02.2006
comisionul variaza in functie de tipul produselor (la haine cred ca e pe la 30%). este negociabil, dar depinde si de puterea ta de negociere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate