Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Inlocuire bec H4 halogen cu LED

  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 mcd2020, on 22 noiembrie 2020 - 17:13, said:

... Nici tu nu mai stii ce ai scos,pus si ce mai ai pe acea Skoda.......

Dar de ce presupui ca nu mai stiu ? De unde stii tu daca ma lasat sau nu memoria ?
Poate ca am notat si in cazul asta nu mai conteaza ce tin minte :D

Link-ul tau nu este bun, deoarece nu are modelul meu de rabla. Probabil ca in UK nu sa exportat modelul cu far ca al meu.
Si oricum nu cumpar de acolo, ca nu are sens.

Uite un link mai bun: https://skoda.7zap.com/en/cz/octavia/oct/2003-252/9/941-941020/  (ca sa vezi cum arata farul meu)

#56
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

 smddms, on 22 noiembrie 2020 - 15:41, said:


CIV cum zici tu nu e cartea tehnica a automobilului ci cartea de identitate . Eu am scris clar de cartea tehnica , degeaba rastalmacesti
Ți-am dat quote exact. Tu le schimbi acuma.
Ai zis de mașini la mana a 15.
Contează asta? Contează câți sunt pe CIV? Știu exact ce e civ și ce e cartea tehnica a mașinii. Și știu exact că nu scrie sursa de lumina in cartea tehnica. Doar soclul becului.

#57
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

 florin71_skoda, on 22 noiembrie 2020 - 16:43, said:

Cind am zis eu ca am avut led-uri pe masina ? Cind am zis eu ca am montat led-uri pe masina ?
....
In topic este vorba de becuri led .


Daca nu ai led pe masina care e rostul postarilor tale ? Din cate stiu nu ai deschis matale topicul sau ma insel ? Discutia este despre a schimba halogenul original cu led . Orice alta discutie pe langa nu-si are rostul .
Daca ai vrut sa impartasesti ce chinezisme ( vorba matale nu a mea ) ai pe masina , scuze ca nu am inteles fiind setat pe OP . Daca ai urmarit sa ma bagi in ceata , ei bine , ai reusit Posted Image

 Courage, on 21 noiembrie 2020 - 23:48, said:

Asadar:
Q: Sunt legale becurile H4 LED?

 smddms, on 22 noiembrie 2020 - 12:06, said:

Cartea tehnica

 dorin_2k, on 22 noiembrie 2020 - 13:53, said:

Contează câți proprietari sunt pe CIV?

 smddms, on 22 noiembrie 2020 - 15:41, said:



CIV cum zici tu nu e cartea tehnica a automobilului ci cartea de identitate . Eu am scris clar de cartea tehnica , degeaba rastalmacesti ca nu dai dovada decat ca esti rau intentionat .








 dorin_2k, on 22 noiembrie 2020 - 22:13, said:

Ți-am dat quote exact. Tu le schimbi acuma.

Dorine uite ce ai scris cu mana ta si ce am scris si repetat eu cu mana mea . Eu am scris de cartea tehnica si tu o dai cu civ( cartea de identitate .  Vezi ca nu intelegi limba romana !

 dorin_2k, on 22 noiembrie 2020 - 22:13, said:

Ți-am dat quote exact. Tu le schimbi acuma.
Ai zis de mașini la mana a 15.
Contează asta? Contează câți sunt pe CIV? Știu exact ce e civ și ce e cartea tehnica a mașinii. Și știu exact că nu scrie sursa de lumina in cartea tehnica. Doar soclul becului.
Habar n-ai din cauza ca n-ai avut in viata ta o masina noua . Daca aveai nu mai debitai aiureli . Scrie clar in cartea tehnica la varianta aleasa toate dotarile inclusiv tipul becului din faruri .

Edited by smddms, 22 November 2020 - 22:45.


#58
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Ok, ok, LED-urile nu-s ca halogenele fiindcă e un chip LED vs filamentul incandescent.
Dar de ce nu apar becuri LED cu filament pt. auto? (la fel cum sunt pt casă)

#59
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu ar ajuta la nimic pt ca un filament de 2000 de lumeni ar fi mult prea mare iar unul mai slab nu merita complicatia.

#60
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

 smddms, on 22 noiembrie 2020 - 22:55, said:

Habar n-ai din cauza ca n-ai avut in viata ta o masina noua . Daca aveai nu mai debitai aiureli . Scrie clar in cartea tehnica la varianta aleasa toate dotarile inclusiv tipul becului din faruri .
Ești paralel.
Sigur că am cumpărat și o mașină nou nouță in 2008.
Doar soclul scrie.
Dar tu nici nu ai văzut o carte tehnica noua. Nu zic de mașină nouă. ;)
Și uiți repede ce scrii sau nu înțelegi un text scris.


 smddms, on 22 noiembrie 2020 - 12:06, said:


Cartea tehnica , stii ce e aia sau faci pe dasteptu ?
Nu mai cumpara masini la mana a cinspea si nu mai ai probleme  " ...
Iar quote, poate îți dai seama.
Ce contează a câta mana e mașina?
Contează câți proprietari sunt in CIV? Acum înțelegi sau tot pe a ta o tii?

#61
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Tu intelegi ce inseamna cartea tehnica ? Aia o primesti cand iei masina noua de la dealer nu cand cumperi second hand . Sper ca in ceasul al 19-lea ai inteles despre ce carte e vorba .
Din pacate tu nu intelegi limba romana .

#62
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

 smddms, on 22 noiembrie 2020 - 12:06, said:

faci pe dasteptu ?
Nu mai cumpara masini la mana a cinspea si nu mai ai probleme  " ...
Cine face pe deștepți?
Răspunde scurt: ce contează a câta mana e mașina?
Aaaa. Nu contează?

#63
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Recapitulare,teoretic sursa unui bec cu acelasi soclu e irelevanta,ca e cu incandescenta sau led(ontopic).Dar din motiv de costuri pulimea nu foloseste becuri de marca,ci facaturi chinezesti.Facaturi ce pot distribui lumina AIUREA,consecinta-deranjeaza participantii pe drumuri publice.

#64
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nici teoretic si nici practic sursa nu e aceeasi.
Distanta dintre cele 2 diode face ca in cel mai bun caz sa ai o singura dioda in locul in care era filamentul iar cealalta sa fie intr-o pozitie aiurea.
La becurile cu mai mult de 2 diode sit e si mai grava.

Asta la reflector.

La farurile cu lupa si obturator se poate obtine rezultate ok.

#65
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Citind topicul asta simt nevoia sa imi pun inapoi semnalizarile rosii la masinile americane. E un sezon bun pentru oparit idioti.
Si toate astea respectand RNTR 7 Anexa 2, punctul 5 Posted Image

#66
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

 sebulbus, on 23 noiembrie 2020 - 10:07, said:

Citind topicul asta simt nevoia sa imi pun inapoi semnalizarile rosii la masinile americane. E un sezon bun pentru oparit idioti.
Si toate astea respectand RNTR 7 Anexa 2, punctul 5 Posted Image
și o simți tare? luminile roșii pe semnalizare sunt omologate la mașinile americane.

ce spun unii care se ocupă cu montat profesional lumini led . da ,scrie ATENȚIE NU SUNT AUTORIZATE PTR DRUMURILE PUBLICE
ce mai spune philips despre becuri nefocalizate!  care sunt șansele ca chinezăriile led să focalizeze bine?
ce spune alt profesionist despre montat bec led plug and play in locul halogenului

am pățit la mașina lui fiu-miu ca un halogen cumpărat la repezeală din supermarket să lumineze în bălării. prima oară am zis că nu e centrat bine . era din fabricație greșit.

Quote

De ce becurile LED de pe piata nu lumineaza bine in faruri concepute pentru becuri halogen?
Toate farurile auto sunt compuse din surse de lumina si elemente optice pentru focalizarea luminii.
Sursa de lumina a farurilor halogen este becul cu incandescenta. Acesta are un filament cu o lungime de ~5,6mm, si diametru de ~1mm (H7). Lumina generata de filament la 360 de grade este colectata si redistribuita de reflector.
Atat farurile dotate cu reflector tip “parabola” cat si cele dotate cu proiector cu lupa de focalizare, au construite in jurul becului un reflector, care capteaza lumina generata de bec la 360 grade si o focalizeaza sub forma unui fascicul precis menit sa ilumineze soseaua pana la o linie de delimitare fixa pentru a nu orbi ceilalti participanti la trafic.
Pe site-ul Philips se precizeaza ca becurile fabricate de acestia au o toleranta de 0,2mm, ceea ce inseamna ca orice abatere mai mare de la specificatiile becului vor compromite distributia corecta a luminii pe asfalt.
LED-urile, prin natura lor sunt surse de lumina directionale, in cel mai bun caz emit lumina la 180 de grade, insa producatorii consacrati precum Osram, CREE, Nichia, specifica la majoritatea produselor un unghi de proiectie a luminii de 120 de grade.
Chiar daca se monteaza 2 leduri “spate in spate”, problema nu este rezolvata. Lumina nu este distribuita uniform pe tot spectru de unghiuri, cu cat esti mai aproape de centrul Ledului cu atat lumina este mai intensa (distributie Lambertiana). Asta inseamna ca vei avea mai multa lumina unde nu trebuie, si mai putina unde trebuie.
Apoi mai avem problema faptului ca lungimea si latimea Ledului din becurile cu Led nu respecta cu precizie dimensiunile filamentului, iar tolerantele atat de mici determina ca o parte din lumina in loc sa ajunga pe asfalt, sa lumineze veveritele din copaci, sau mai rau, retina soferilor din sens opus.
Pur si simplu, elementele optice de focalizare a luminii nu au fost proiectate pentru o sursa de lumina alta decat filamentul, inventat in ~1900 si inca utilizat si raspandit si in epoca moderna.

[ https://www.philips.co.za/c-dam/b2c/en_GB/experience/automotive/automotive-articles/automotive-good-bulb-geometry.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

din partea mea puneți leduri unde vreți, e strict problema voastră. numai să nu devină și problema celorlalți participanți la trafic. singurele leduri puse de mine sunt  pe mașina  lui fiu-miu in interior și la lampa marche arriere. fiu-miu a vrut să-și pună la poziții față leduri,  din mașină nici nu-ți dai seama că sunt aprinse ,așa de tare luminează. fac itp- ul  unde lucrează tatăl unui fost coleg de liceu a lui fiu-miu . l-am intrebat dacă să pun leduri acolo și mi-a zis că pun pe barba mea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate