Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

IPTV legal si gratuit

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut all.

Este nerealist sa caut un IPTV legal si gratuit ?
Ma refer in primul rand la televiziunile din Romania, unele dintre ele transmit live stream-uri insa doar prin pagina lor de web (ex. ProTV).
Ma intereseaza daca pot gasii datele de conectare sub forma de m3u pentru a putea folosii aplicatii open source (ex. Kodi) la vizionarea lor.
Probabil ca ar fi restrictionate la nivel de clasa IP per Romania datorita drepturilor de difuzare insa asa cum (inca) mai exista televiziune terestra (DVB-T2 sau analogica) gratuita mi s-ar parea normal ca respectivele televiziuni sa poata furniza si stream online pentru Romania.

Stiu ca exista o multime de liste m3u ilegale... nu veniti cu asa ceva... prezentul topic nu se refera la ele.
De asemenea sunt excluse variantele cu format proprietar... adica instaleaza aplicatia x ca sa poti vizualiza stream-ul.

Mersi.

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Eu am cautat acelasi lucru si nu am gasit.

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Prin urmare mi-am făcut cu un tuner chinezesc și un raspberry sh de pe olx un server de streaming bazat pe kodi și tvheadend. Merge brici tot ce e la liber pe cablu la Digi

Edited by atupi, 12 November 2020 - 01:10.


#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
sunt multe televiziuni care transmit online pe situl lor, dar nu dau adresa de stream. cred ca nu dau ca sa te faca sa intri pe site, sa vezi reclamele.

#5
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 23.10.2013

View Postatupi, on 12 noiembrie 2020 - 01:09, said:

Prin urmare mi-am făcut cu un tuner chinezesc și un raspberry sh de pe olx un server de streaming bazat pe kodi și tvheadend. Merge brici tot ce e la liber pe cablu la Digi

Foarte interesant. Ce model de Raspberry PI, cu cât RAM și ce distribuție Linux ai folosit?

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Merge orice Raspberry, are nevoie de f putine resurse și Libreelec sau Openelec (imagini deja pregătite)
Eu folosesc cu Rpi2 cu 512mb RAM parcă și de 2 ani merge neîntrerupt

Edited by atupi, 12 November 2020 - 08:28.


#7
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 30.03.2019

View Postrich1974, on 12 noiembrie 2020 - 07:33, said:

sunt multe televiziuni care transmit online pe situl lor, dar nu dau adresa de stream. cred ca nu dau ca sa te faca sa intri pe site, sa vezi reclamele.

Esti sigur? :) Am reusit sa scot stream-ul din site de la toate posturile Pro, si altele.

#8
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013

Quote

Ma refer in primul rand la televiziunile din Romania, unele dintre ele transmit live stream-uri insa doar prin pagina lor de web (ex. ProTV).
Stream-ul ăla nu e gratis, e acolo ca să intri pe ProTV.ro
Deci datele de conectare sub forma de m3u
sunt ilegale dacă proprietarul nu le distribuie in format m3u și ca să faci rost de ele vizitezi alt website față de pro-tv..

Edited by calbog, 12 November 2020 - 09:19.


#9
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 30.03.2019
Pai daca o luam asa singurul IPTV legal e cel de la Telekom, INES si nu stiu daca mai e altul.

#10
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 23.10.2013
IPTV inseamna televiziune prin infrastructura operatorui telecom, asa cum sunt INES si Telekom.

"Web TV" sau "online TV" sunt platformele web sau aplicatiile: Digi Online, Orange TV Go, Voyo, Antena Play, Pro TV Plus, TVR Plus etc.

#11
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcalbog, on 12 noiembrie 2020 - 09:18, said:


sunt ilegale dacă proprietarul nu le distribuie in format m3u și ca să faci rost de ele vizitezi alt website față de pro-tv..
Receptia stream-ului nu e ilegala. Transmisia fara licenta este ilegala.

#12
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@atupi
Cunosc sistemul insa in combinatia Kodi (fronend) + MythTV (ca backend) insa nu la asta se refera topicul.

Asa cum exista transmisii DVB-T2 necodate in Romania ale unor posturi Romanesti exact acelasi lucru caut insa in format IPTV... mai exact ale acelor posturi... pana la urma ei au platit drepturile de difuzare pentru Romania atata timp cat restrictioneaza accesul numai la clase IP Romanesti ar fi legal pentru ei si pentru noi ca utilizatori.
Motivatia ca vor sa le vizitezi paginile web pentru reclame este cam slabuta sau lacoma din partea lor (daca este adevarata)... oricum prin urmarirea streamului live prin IPTV o sa primesti aceleasi reclame care se vad pe un TV clasic... nu ar face decat schimbarea mediului de transmisie de la RF la IP.

#13
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Nici eu nu inteleg, de ce nu se poate legal, cand ai atatea optiuni Ilegale. Pentru ca ele exista undeva, de poate cineva sa iti ofere canale romanesti, oriunde in lume.

#14
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 30.03.2019
Eu cred ca operatorii ilegali de IPTV iau posturile de pe cablu/satelit si le retransmit pe serverele lor.

#15
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009

View Postnico99900, on 12 noiembrie 2020 - 15:18, said:

Nici eu nu inteleg, de ce nu se poate legal, cand ai atatea optiuni Ilegale. Pentru ca ele exista undeva, de poate cineva sa iti ofere canale romanesti, oriunde in lume.
IPTV legal și gratuit cu canale private? Oferă cineva așa ceva undeva? Nu prea cred.

#16
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@novotab51
Multumesc pentru info.

Intre timp am reusit sa-mi fac propria lista privata m3u cu canalele Romanesti preferate deocamdata 12 canale... cu toate ca am vazut ca sunt disponibile cel putin cateva zeci de canale inclusiv straine. Toate sunt cu conectare directa numai la domeniul de internet al televiziunii respective si nu prin intermediari. Este important sa nu fie prin intermediari vis-a-vis de stabilitate dar si ca legalitate.
Ramane de vazut in timp cat de stabile sunt.
Mai mult, am mers mai departe si am implementat EPG la programele respective cu actualizare pe cateva zile in avans ca la TV clasic.
In Kodi am folosit add-on-ul PVR simple IPTV pentru video + EPG.

Avand in vedere ca televiziunile respective nu fac publice stream-urile respective (din motive greu de inteles pentru mine) am sa le respect decizia si nu am sa le fac nici eu publice.

#17
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View Postnovotab51, on 12 noiembrie 2020 - 15:24, said:

Eu cred ca operatorii ilegali de IPTV iau posturile de pe cablu/satelit si le retransmit pe serverele lor.
Exact asa fac. Pe toate grupurile de emigranți estici circula anunțuri cu oferte de servicii Iptv ilegale

#18
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Oare cat de rentabila poate fi o astfel de afacere ?

Avand in vedere ca toate echipamentele pentru conversia din DVB in IP probabil costa cateva mii de euro pentru cateva zeci de posturi, mai este spatiul inchiriat, servere inchiriate pentru retransmisie, curentul electric, conexiunea de Internet, e.t.c.
In plus presupun ca atunci cand reusesc sa aiba o baza de clienti suficent de mare ca sa fie rentabila afacerea bate politia la poarta pentru sunt deja destul de cunoscuti...

Cu toate astea si eu am vazut pe Internet o multime de oferte IPTV... este adevarat ca nu am verificat insa presupun ca majoritatea sunt ilegale.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate