Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

IPTV legal si gratuit

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,262
  • Înscris: 30.03.2019

 dagobar, on 13 noiembrie 2020 - 07:41, said:

este adevarat ca nu am verificat insa presupun ca majoritatea sunt ilegale.

Pai ce sa verifici? Ca nu stiu daca ai cum. Dar daca te uiti putin pe site-uri si la felul in care sunt facute (template-uri la greu) iti dai seama destul de repede ca nu e ceva "oficial", legal sau ok.

#20
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015

 dagobar, on 13 noiembrie 2020 - 07:41, said:

Oare cat de rentabila poate fi o astfel de afacere ?

Avand in vedere ca toate echipamentele pentru conversia din DVB in IP probabil costa cateva mii de euro pentru cateva zeci de posturi, mai este spatiul inchiriat, servere inchiriate pentru retransmisie, curentul electric, conexiunea de Internet, e.t.c.
In plus presupun ca atunci cand reusesc sa aiba o baza de clienti suficent de mare ca sa fie rentabila afacerea bate politia la poarta pentru sunt deja destul de cunoscuti...

Cu toate astea si eu am vazut pe Internet o multime de oferte IPTV... este adevarat ca nu am verificat insa presupun ca majoritatea sunt ilegale.

Sunt rentabile altfel n-ar exista. Se adreseaza in special clientilor de peste ocean sau celor vest europeni unde abonamentul de TV costa o caruta de bani ($70-80 sau chiar mai mult daca ai canale de filme incluse sau canale de sport) si includ si canale din alte tari (India , China, chiar si Romania) care se adreseaza emigrantilor. E o intreaga afacere. Sunt unii care "culeg" semnalul de TV cu echipamentele furnizate de providerul de TV, altii care sunt pe partea tehnica, altii "impacheteaza"  produsul (fac pachetul de canale) si altii care vand "abonamente". Sunt si programatori care lucreaza la aplicatii dedicate (pe mobil, pe android box, pe cutii specializate, pt firestick-ul de la amazon, etc). Abonamentele sunt foarte avantajoase ca pret in jur US$ 15 pe luna si pot fi accesate de la mai multe locatii simultan (2-3 utilizatori cumpara un abonament). Calitatea e acceptabila si intr-o vreme aveau si filme "on demand". Emisiunile erau de asemenea inregistrate in "cloud" si puteau fi vizionate pentru o perioada de timp. Studiourile de cinematografile au intrat pe felie si filmele au disparut. Retelele de cablu (gen digi sau telecom) au intrat si ele, dar in special impotriva vanzatorilor si a celor care vindeau cutiile specializate. La un moment dat au intrat pe felie si autoritatile din Italia (din greseala) pe un software free cu care piratii tineau evidenta "abonatilor". O luna si ceva "abonatii" n-au mai putut urmarii canalele IPTV piratate neputand sa se autentifice.

PS: nu ma intreba cum de stiu

Edited by vladut01, 13 November 2020 - 11:43.


#21
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006
Tv "pezzotto", chiusi oltre 5mila siti e canali social illegali: sequestri per 10 milioni (11.11.20)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RGrBPqYrY3k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
nenea2007

nenea2007

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.11.2015
Pe un tv LG am găsit aplicația TvRomaniaLive. După autentificare/logare am constatat că e o aplicație cu posturi sârbești dar există și secțiunea internet tv, de acolo pot fi selectate și posturi românești, majoritatea locale. Azi am fost anunțat că perioada gratuită expiră în 5 zile.

#23
nenea2007

nenea2007

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.11.2015
De vreo lună a apărut o aplicație bulgărească, Smart Hdtv (LG Webos), 11 programe, probabil e gratuită.

#24
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
Rakuten & Plex au canale TV gratuite. Asta daca nu s-a mai zis pe aici. Iar pe Rakuten chiar sunt cateva posturi interesante.

#25
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,262
  • Înscris: 30.03.2019
S-a mai zis, doar că pe Rakuten canalele TV încă sunt în beta și disponibile doar pe modelele 2020 de TV-uri LG și Samsung.

#26
bubuta

bubuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 08.08.2006
Si eu am cautat sa aflu acelasi lucru, daca IPTV e legal ori ilegal, se pare ca 99.9% este ilegal. Am gasit un "provider" din RO, €12:50/luna, sunt multumit de calitate si diversitatea programelor. Pe alt TV am canale free folosind aplicatia Smart IPTV, anumite linkuri sunt live si cate o saptamana, apoi trebuie sa le updatez...sunt multumit si de varianta free...desi nu  sunt un impatimitor al TV-ului. Poate o sa renunzt la varianta paid.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate