Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Am cum sa contest acest proces verbal?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Salutare, am luat aceasta amenda:



Povestea e pe kiseleff, in dreptul la muzeul satului am trecut de pe banda din stanga pe banda din mijloc. Am vreo sansa sa mi se anuleze amenda?


Mesaj moderare
Procesul verbal a fost sters la cererea initiatorului!

Edited by calinkgb, 12 November 2020 - 22:01.


#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
Nu integ hieroglifele alea si nici nu ai explicat exact ce ai facut. Sincer, ma indoiesc ca ai luat amenda ca ai schimbat banda in mod legal.
Le. Am reusit sa intelg suficient. Deci tu nu ai respectat semnificatia indicatorului de interzicere a virajului la stanga.
Ce contestatii mai vrei?

Edited by dan1980_25, 09 November 2020 - 18:34.


#3
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
N-are martor trecut Posted Image

#4
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 29.10.2017
Pai daca e interzis la stanga si tu ai facut virajul la stanga, ce sa mai contesti ?
Nu mai are nevoie de martor, iti da amenda/ia carnetul fara acum

Edited by stalker2142, 09 November 2020 - 18:35.


#5
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Puteai sa ti blurezi datele.
In pv parca zice că ai facut stanga unde nu aveai voie, mentiuni vad ca n ai, ce vrei să contesti, pt ce motiv ?

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru ca "mandru ca sunt roman"! Nu e suficient pentru o contestatie? N-are importanta la ce, de ce, de cum, contestatie sa fie.

#7
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
ia-ți 500 lei la tine, du-te la un avocat și vezi ce zice. întreabă-l cât e onorariul lui.

#8
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
art. 109 din O.U.G. nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, a reglementat situațiile în care se poate încheia procesul-verbal fără prezenta unui martor, și anume, în situația în care fapta a fost constatată cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate și verificate metrologic.

Daca nu l-a filmat, procesul verbal e null,

#9
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Poststalker2142, on 09 noiembrie 2020 - 18:33, said:

Pai daca e interzis la stanga si tu ai facut virajul la stanga, ce sa mai contesti ?
Nu mai are nevoie de martor, iti da amenda/ia carnetul fara acum
Nu se ia permisul pentru asta.
Dar nici n-are ce contesta.

Edited by danvlas, 09 November 2020 - 18:41.


#10
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
nu m-a filmat. Era cu motocicleta. Nu avea camera. Defapt nici nu cred ca m-a vazut bine. Chstia e ca in procesul verbal e trecut ca de pe artera principala am facut la stanga ajungand tot pe artera principala. Intrebarea e care naiba e artera principala? Ca daca am trecut de pe artera principala tot pe artera principala inseamna ca nu am facut la stanga ci doar am trecut de pe o banda pe alta...

#11
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Marturisesc ca si eu am facut asa de cateva ori :( cand este coada pe benzile laterale

Attached Files



#12
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
nu gasesc nicaieri in legislatie ce inseamna artera principala. Pe PV nu a scris banda X, banda Y, a zis artera principala. Eu zic ca la Kiseleff artera principala e aia din mijloc nu? Pe unde defileaza aia cu tancurile... Pai atunci n-am gresit cu nimic...

View Postmircea812, on 09 noiembrie 2020 - 18:57, said:

Marturisesc ca si eu am facut asa de cateva ori Posted Image cand este coada pe benzile laterale

exact aia e povestea

#13
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Subiectul aici e procesului verbal, nu eu.
Se discuta despre legalitatea pv, nu moralitatea faptei.
Credeti ca avocatul te intreaba "dar este moral ce ai facut ?" Se vede ca n-ati avut nici-o tangenta cu drepul.
Chiar si in fapte mult mai grave, treaba avocatului e sa obtina o pedeapsa cat mai mica sau anularea pedepsei pe criterii legale sau viduri legislative, ca e moral sau nu, e partea a 2-a.

#14
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Mda, acolo se poate obiecta ca nu s-a virat la stanga, ci s-a schimbat banda de deplasare peste marcajul continuu. Chestie care nu se sanctioneaza. Dar va fi greu in instanta, fara obiectiuni scrise pe PV.

#15
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

Quote

ORDONANȚĂ nr. 2 din 12 iulie 2001
privind regimul juridic al contravențiilor

(...)
Articolul 19
(1) Procesul-verbal se semnează pe fiecare pagina de agentul constatator și de contravenient. În cazul în care contravenientul nu se afla de față, refuza sau nu poate să semneze, agentul constatator va face mențiune despre aceste împrejurări, care trebuie să fie confirmate de cel puțin un martor. În acest caz procesul-verbal va cuprinde și datele personale din actul de identitate al martorului și semnătura acestuia.
(...)

Eu ti-am zis să citesti OG 2. Tu nimic... Batman, Batman...

Edited by Kaffir2018, 09 November 2020 - 19:46.


#16
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009

View Postmircea812, on 09 noiembrie 2020 - 18:57, said:

Marturisesc ca si eu am facut asa de cateva ori Posted Image cand este coada pe benzile laterale
Daca este vorba despre aceasta situatie, tu fiind echivalentul "masinii albastre" care se muta pe celalalt drum din stanga, atunci inseamna ca nu ai respectat marcajele de pe asfalt care indica foarte clar ca nu ai ce sa te muti peste acel "scuar" marcat pe asfalt.

Oricum: trebuia sa mentionezi simplu pe PV "nu sunt de acord". Prin aceasta mentiune simpla devenea obligativitatea "agentului constatator" sa dovedeasca contraventia. Daca nu avea camera de filmat sau martori => pierdea in instanta. Prin faptul ca tu ai scris "nu am" mentiuni inseamna ca prezumtia este ca agentul are dreptate si, in caz de proces, tu trebuie sa dovedesti ca nu ai facut manevra respectiva.

Trece amenda la pagube colaterale!

#17
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

View PostXman_ghio, on 09 noiembrie 2020 - 19:48, said:

Oricum: trebuia sa mentionezi simplu pe PV "nu sunt de acord". Prin aceasta mentiune simpla devenea obligativitatea "agentului constatator" sa dovedeasca contraventia. Daca nu avea camera de filmat sau martori => pierdea in instanta.

Aoleu... o luăm de la capăt.Posted ImagePosted Image

Edited by Kaffir2018, 09 November 2020 - 19:57.


#18
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
https://adevarul.ro/...5e6a/index.html

„Tribunalul apreciază că prima instanţă nu a dat eficienţă prezumţiei de nevinovăţie prevazută de art.6 din CEDO. Tribunalul reţine, pe de o parte, că fapta a fost constatată de către agentul de poliţie în mod direct, iar, pe de altă parte, că încă din momentul întocmirii procesului-verbal petenta a contestat fapta prin obiecţiunile formulate. Tribunalul apreciază că în situaţia în care persoana sancţionată contestă pe loc procesul-verbal, revine agentului constatator obligaţia unui minim probatoriu în susţinerea actului constatator al contravenţiei”, se arată în sentinţa prin care procesul-verbal a fost anulat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate