Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Am cum sa contest acest proces verbal?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005

View PostXman_ghio, on 09 noiembrie 2020 - 20:09, said:

https://adevarul.ro/...5e6a/index.html

„Tribunalul apreciază că prima instanţă nu a dat eficienţă prezumţiei de nevinovăţie prevazută de art.6 din CEDO. Tribunalul reţine, pe de o parte, că fapta a fost constatată de către agentul de poliţie în mod direct, iar, pe de altă parte, că încă din momentul întocmirii procesului-verbal petenta a contestat fapta prin obiecţiunile formulate. Tribunalul apreciază că în situaţia în care persoana sancţionată contestă pe loc procesul-verbal, revine agentului constatator obligaţia unui minim probatoriu în susţinerea actului constatator al contravenţiei”, se arată în sentinţa prin care procesul-verbal a fost anulat.

Interesant. Am invatat ceva nou si folositor azi.

Cu alte cuvinte daca ''organul'' nu te filmeaza, la revedere! :)

#20
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
ON: initiator, ai scris la inceput ceva ce n-am inteles: ca ai trecut de pe banda stanga pe cea din mijloc...asta insemna sa treci pe banda din dreapta ta...De fapt, tu ai  incalcat regulile de circulatie, trecand peste marcajul hasurat (nu aveai voie), virand la stanga (nu aveai voie)...si nu stii ca artera principala nu se refera la o banda, ci e toata partea aia cu 3 benzi, pe care tu mergeai pe cea din stanga.
Concluzie:  esti vinovat si nu stii cim sa faci sa...inseli, ca sa scapi de pedeapsa cuvenita... Asta e tara in care traim...si sunt sigur ca esti dintre cei care striga: "Fara coruptie!"

Edited by Dany_Darke, 09 November 2020 - 23:43.


#21
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
ai încălcat marcajul, plătești. ce este de contestat?

#22
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View Postadythekiller, on 09 noiembrie 2020 - 18:47, said:

Intamplarea face ca am studiat si drepul si medicina. Vezi-ti de treaba :)

Poate la medicină ai facut ceva, la drept ...
Art 109 din oug 195 spune ca se poate intocmi pv si in lipsa contravenientului si chiar fără martor.

Aici contravenientul a fost de fata, n a avut mențiuni, a semnat de primirea copiei...

Ordonanța aia 2/2001 de care ti a zis kaffir te a supărat cu ceva de o ignori total ? :)

#23
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Depinde si unde a facut asta. Doar o singura "gaura" din aia nu are semn, cea de pe pagina 1, in rest toate au semn de interzis. Deci a favut stanga pe interzis, ce sa conteste?
Attached File  Capturekis.PNG   3.81MB   79 downloads

#24
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013

View PostKaffir2018, on 09 noiembrie 2020 - 19:45, said:

Eu ti-am zis să citesti OG 2. Tu nimic... Batman, Batman...
CITESTE SI MAI JOS...
Nu a fost de fata nici un martor, deoarece... (exemplu: POLITIA nu are in dotare martori)

View Postdhaneey, on 09 noiembrie 2020 - 18:25, said:

Salutare, am luat aceasta amenda:
https://i.postimg.cc...Ytz3/image1.jpg

Povestea e pe kiseleff, in dreptul la muzeul satului am trecut de pe banda din stanga pe banda din mijloc. Am vreo sansa sa mi se anuleze amenda?
Mentiunea aia: NU AM fara ghilimele si nesemnata de tine... hmmm

View Postadythekiller, on 09 noiembrie 2020 - 18:40, said:

Daca nu l-a filmat, procesul verbal e null,
hai nu zau...

View Postadythekiller, on 09 noiembrie 2020 - 18:32, said:

N-are martor trecut Posted Image
asa, si?

Poti merge pe contestatie in primul rand pentru faptul ca nu intelegi ce s-a retinut in sarcina ta deoarece PV-ul este de neinteles...
Dar cum zicea un coleg mai adineauri, ia 500 lei si da-i unui avocat sa-ti spuna cat te costa, apoi vezi cat este jumatate din minim...

Edited by madn3ss00, 09 November 2020 - 22:45.


#25
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
Nu ai explicat prea bine cum a fost. Nu ai spus nici daca erai singur in masina.
Din PV nu se intelege nimic.

#26
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
nu eram singur in masina. Dar nu inteleg ce relevanta are

#27
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
Pai daca ai facut o manovra corecta este cel care poate sa confirme varianta ta si eventual sa demonstreze ca organul a scris altceva in PV

#28
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Initiator.Ai 435 lei de plata in 15 zile.Te duci si platesti si gata.Ce mai tura-vura pe aici.Ai gresit,te-a prins,te-a ars.Data viitoare circula corect pe drumurile patriei (si nu-numai) si nu va avea nimeni nimic cu tine.De aia se intampla atatea nenorociri pe sosele,din cauza inconstientilor ca tine.

#29
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008

View PostXman_ghio, on 09 noiembrie 2020 - 19:48, said:

Daca este vorba despre aceasta situatie, tu fiind echivalentul "masinii albastre" care se muta pe celalalt drum din stanga, atunci inseamna ca nu ai respectat marcajele de pe asfalt care indica foarte clar ca nu ai ce sa te muti peste acel "scuar" marcat pe asfalt.

Oricum: trebuia sa mentionezi simplu pe PV "nu sunt de acord". Prin aceasta mentiune simpla devenea obligativitatea "agentului constatator" sa dovedeasca contraventia. Daca nu avea camera de filmat sau martori => pierdea in instanta. Prin faptul ca tu ai scris "nu am" mentiuni inseamna ca prezumtia este ca agentul are dreptate si, in caz de proces, tu trebuie sa dovedesti ca nu ai facut manevra respectiva.

Trece amenda la pagube colaterale!

Poti scrie in PV si ca aseara ai vazut un OZN. Are aceeasi relevanta in instanta cu a scrie ca nu esti de acord.
De unde scoateti chestiile astea, nu inteleg. IN instanta conteaza sa poti demonstra ca ce a scris politistul nu e adevarat sau ca poate fi contestat. Atat.


In speta data amenda e cat se poate de corecta. NU aveai cum sa schimbi acolo legal.

View PostSeteh, on 09 noiembrie 2020 - 21:39, said:

Depinde si unde a facut asta. Doar o singura "gaura" din aia nu are semn, cea de pe pagina 1, in rest toate au semn de interzis. Deci a favut stanga pe interzis, ce sa conteste?
Attachment Capturekis.PNG

exact.

Edited by ioppo, 10 November 2020 - 08:50.


#30
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001

View PostC63AMG, on 10 noiembrie 2020 - 08:30, said:

Initiator.Ai 435 lei de plata in 15 zile.Te duci si platesti si gata.Ce mai tura-vura pe aici.Ai gresit,te-a prins,te-a ars.Data viitoare circula corect pe drumurile patriei (si nu-numai) si nu va avea nimeni nimic cu tine.De aia se intampla atatea nenorociri pe sosele,din cauza inconstientilor ca tine.
când îți iei informațiile de pe net, te crezi centaur. ai impresia că îți spune cineva niște fraze magice cu care poți sa anulezi amenda.

#31
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostSeteh, on 09 noiembrie 2020 - 21:39, said:

Depinde si unde a facut asta. Doar o singura "gaura" din aia nu are semn, cea de pe pagina 1, in rest toate au semn de interzis. Deci a favut stanga pe interzis, ce sa conteste?
Attachment Capturekis.PNG
Mi se pare dubios ca taxiul ar avea voie sa vireze la dreapta, ca sa intre in curtea din partea dreapta...

#32
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 26.06.2009

View Postmadn3ss00, on 09 noiembrie 2020 - 22:44, said:

Poti merge pe contestatie in primul rand pentru faptul ca nu intelegi ce s-a retinut in sarcina ta deoarece PV-ul este de neinteles...

Ce nu se intelege? ...omul avea scris de doctor. Precis un doctor sau farmacist ii traduce :-)

View Postioppo, on 10 noiembrie 2020 - 08:51, said:

Poti scrie in PV si ca aseara ai vazut un OZN. Are aceeasi relevanta in instanta cu a scrie ca nu esti de acord.
De unde scoateti chestiile astea, nu inteleg. IN instanta conteaza sa poti demonstra ca ce a scris politistul nu e adevarat sau ca poate fi contestat. Atat.
Este adevarat ca poti sa scrii orice prostie si nu ti le ia in seama Tribunalul. Ai mai sus (daca citesti) articolul unde explica decizia Tribunalului care exact asta a specificat: "Tribunalul apreciază că în situaţia în care persoana sancţionată contestă pe loc procesul-verbal, revine agentului constatator obligaţia unui minim probatoriu în susţinerea actului constatator al contravenţiei". Asta nu inseamna ca in cazul de fata initiatorul nu trebuia sanctionat, dar in practica exista situatii mult mai neclare unde agentul poate avea tendinta sa sanctioneze pe nedrept un sofer.

Edited by Xman_ghio, 10 November 2020 - 11:01.


#33
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Dincolo de sanctiune, eu ma intreb de ce ar vrea cineva sa treaca de pe banda 3 pe banda 4 (dincolo de spatiul verde) prin locurile alea atat de stramte. Trebuie sa reduci viteza, sa opresti in scuarul ala, sa te asiguri... Pierdere de vreme. Poate doar daca ar vrea sa intoarca (manevra interzisa prin indicator, pe buna dreptate).
Altfel e inutil, fiindca, la capat, benzile astea doua au acelasi regim.

#34
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

View PostXman_ghio, on 09 noiembrie 2020 - 19:48, said:


Oricum: trebuia sa mentionezi simplu pe PV "nu sunt de acord". Prin aceasta mentiune simpla devenea obligativitatea "agentului constatator" sa dovedeasca contraventia. Daca nu avea camera de filmat sau martori => pierdea in instanta. Prin faptul ca tu ai scris "nu am" mentiuni inseamna ca prezumtia este ca agentul are dreptate si, in caz de proces, tu trebuie sa dovedesti ca nu ai facut manevra respectiva.

Trece amenda la pagube colaterale!

Basme. În primul rând martorul e necesar pentru a proba procedura de înmânare a procesului verbal sau refuzul de a-l primi de către contravenient, nu pentru a proba fapta constatată de către agent. Ai înțeles greșit rostul martorului de pe PV. Legat de rubrica de mențiuni, faptul că contravenientul nu specifică că are obiecțiuni nu-i stirbește cu nimic din posibilitatea de a contesta și a câștiga contestația în instanță. Fragmentul pus de tine dintr-o motivare a sentinței unui tribunal și care pare să-ți susțină ideile nu are nicio relevanță, practica nu este unitară și nici nu funcționează precedentul în instanțele românești. Este la latitudinea instanței de judecată să decidă într-un sens sau altul, în funcție de fiecare speță în parte, dacă contravenientul trebuie să aducă dovezi în sprijinul lui sau agentul constatator. De cele mai multe ori se prezumă că cele constatate de agent cu proprii ochi sunt veridice iar sarcina probării contrariului revine contravenientului.

#35
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postadythekiller, on 09 noiembrie 2020 - 18:40, said:

art. 109 din O.U.G. nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, a reglementat situațiile în care se poate încheia procesul-verbal fără prezenta unui martor, și anume, în situația în care fapta a fost constatată cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate și verificate metrologic.

Daca nu l-a filmat, procesul verbal e null,
Ce glumeti sunteti unii. Posted Image

View Postdhaneey, on 09 noiembrie 2020 - 18:57, said:

nu gasesc nicaieri in legislatie ce inseamna artera principala. Pe PV nu a scris banda X, banda Y, a zis artera principala. Eu zic ca la Kiseleff artera principala e aia din mijloc nu? Pe unde defileaza aia cu tancurile... Pai atunci n-am gresit cu nimic...



exact aia e povestea
Oare semnul ala nu iti sare in ochi, de zici ca n-ai gresit cu nimic, nici marcajele ? te agiti degeaba, n-ai nicio sansa sa castigi, plateste jumatate din minimul amenzii cat mai ai timp si nu-ti mai pierde vremea, ca nu se mai anuleaza de ceva vreme PV-urile pe banda rulanta, cum era odata.

View PostXman_ghio, on 09 noiembrie 2020 - 19:48, said:

Daca este vorba despre aceasta situatie, tu fiind echivalentul "masinii albastre" care se muta pe celalalt drum din stanga, atunci inseamna ca nu ai respectat marcajele de pe asfalt care indica foarte clar ca nu ai ce sa te muti peste acel "scuar" marcat pe asfalt.

Oricum: trebuia sa mentionezi simplu pe PV "nu sunt de acord". Prin aceasta mentiune simpla devenea obligativitatea "agentului constatator" sa dovedeasca contraventia. Daca nu avea camera de filmat sau martori => pierdea in instanta. Prin faptul ca tu ai scris "nu am" mentiuni inseamna ca prezumtia este ca agentul are dreptate si, in caz de proces, tu trebuie sa dovedesti ca nu ai facut manevra respectiva.

Trece amenda la pagube colaterale!
Deci daca mentionezi ca nu esti de acord ,agentul trebuie sa dovedeasca contraventia, daca nu mentionezi nimic la obiectiuni, nu o dovedeste > mai sunteti ? Nu are nicio legatura daca se mentioneaza sau nu la obiectiuni cu contestarea PV-ului. Poti sa nu mentionezi nimic acolo si sa castigi , sau poti sa mentionezi "nu sunt de acord" si sa pierzi. Iar PV-ul asta nu are nicio sansa sa fie anulat. Dar ma rog, daca omul vrea sa mai dea niste bani din buzunar si sa piarda vremea, e dreptul lui sa conteste.

#36
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdanvlas, on 10 noiembrie 2020 - 10:02, said:

Mi se pare dubios ca taxiul ar avea voie sa vireze la dreapta, ca sa intre in curtea din partea dreapta...
Legal nu are voie.

View Postdanvlas, on 10 noiembrie 2020 - 11:13, said:

Dincolo de sanctiune, eu ma intreb de ce ar vrea cineva sa treaca de pe banda 3 pe banda 4 (dincolo de spatiul verde) prin locurile alea atat de stramte. Trebuie sa reduci viteza, sa opresti in scuarul ala, sa te asiguri... Pierdere de vreme. Poate doar daca ar vrea sa intoarca (manevra interzisa prin indicator, pe buna dreptate).
Altfel e inutil, fiindca, la capat, benzile astea doua au acelasi regim.
Nu mai stiu exact daca nu cumva b3 are marcaj de inainte si la stanga, ca b4 (cea de dupa spatiul verde) are obligatoriu la stanga.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate