Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Ati luat teapa cand ati inchiriat o masina?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

 Tehnicianul090370, on 06 noiembrie 2020 - 13:50, said:

Aici au fost mai cinstiti romanii decat macaronarii!
am uitat sa precizez... bineinteles ca nu am primit nicio amenda

#20
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

 sylvius, on 06 noiembrie 2020 - 13:47, said:

Nu cred ca sta nimeni sa-ti numere cu lupa toate boabele de orez.

Totul e sa nu aduci masina, pilaf !... Posted Image
Nustiu ce sa zic
Eu am vrut initial sa imi iau fara asigurare si sa le ofer o garantie de 800 de euro, dar neavand card de credit ci doar de debit nu am putut face asta.
La intoarcere insasi cel caruia i-am predat-o mi-a zis ca de luam asa sigur imi gasea niste mici zgarieturi minuscule pe care imi cerea cate 150 euro pe element si inca 40 de euro constatarea, pentru fiecare

#21
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Nici nu aveai de unde s-o primesti daca n-ai comis nimic.
A fost clar un abuz!

#22
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
n-am luat teapa, dar am dat 50 E pt ca am spart parbrizul. Asta a fost. Fransiza era 150E max, asa ca, consider ca a fost ok,

#23
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Nu stiu de ce ar face cineva inchiriere fara CASCO?

#24
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 22.03.2007
Milano 2017. O firmă de rent a car celebră în Italia, doar în Italia... boul de mine a citit că au fost câteva cazuri de clienți înșelați, dar, ignoranța a fost mai mai mare decât prețul plătit pe închiriere.

Mașina, un C4 superb, diesel, cu care am văzut Genova, înainte să cada podul :( și Veneția. Toate bune pana când, după 6 luni, primesc un mesaj: din cont dv ROxx, card de credit, a fost retrasă suma de 350 RON. Mă uit pe extras, apărea un comision procesare amendă Milano iunie 2017. Ce amendă? Sun la firmă de rent a car, sunt anunțat că am fost amendat pentru că am circulat pe banda de BUS în Milano. Bravo, zic, amendă n-am primit-o, dar comisionul de deranj al firmei s-a încasat. Sun la BCR, blochez cardul de credit și zic, asta a fost.
Sanki!  După 2 zile, alt mesaj, alți 350 de lei dispăruți, de data asta, din contul curent. Aceeași poveste, aceeasi abatere, în aceeași zi, la distanță de 5 minute, în altă locație din Milano, aflata la mai mult de 12 km față de prima, distanță imposibil de parcurs în 5 minute!

Am cerut explicații BCR, mi s-a spus că eu am semnat că garantez cu cardul, SI IN ABSENTA LUI, SUNT DE ACORD SĂ-MI FIE RETRASI BANI DIN CONTUL CURENT. Deci, mafioți erau versati! Am cerut contractul de la firmă de rent a car și condițiile lor, evident că nu le-am primit nici până azi. Așa cum nici cele 2 amenzi nu le-am primit până azi!

Deci, fugiți de ofertele cele mai mici! M-am învățat de atunci și belesc ochii înainte să semnez, și nu mai iau de la firme no name!

Edited by takis, 06 November 2020 - 15:55.


#25
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
deja ma tem

#26
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

 takis, on 06 noiembrie 2020 - 15:52, said:


Deci, fugiți de ofertele cele mai mici! M-am învățat de atunci și belesc ochii înainte să semnez, și nu mai iau de la firme no name!

nici la firme mai mari nu esti sigur. vezi mai sus

#27
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005

 takis, on 06 noiembrie 2020 - 15:52, said:

Milano 2017. O firmă de rent a car celebră în Italia, doar în Italia... boul de mine a citit că au fost câteva cazuri de clienți înșelați, dar, ignoranța a fost mai mai mare decât prețul plătit pe închiriere.

Mașina, un C4 superb, diesel, cu care am văzut Genova, înainte să cada podul Posted Image și Veneția. Toate bune pana când, după 6 luni, primesc un mesaj: din cont dv ROxx, card de credit, a fost retrasă suma de 350 RON. Mă uit pe extras, apărea un comision procesare amendă Milano iunie 2017. Ce amendă? Sun la firmă de rent a car, sunt anunțat că am fost amendat pentru că am circulat pe banda de BUS în Milano. Bravo, zic, amendă n-am primit-o, dar comisionul de deranj al firmei s-a încasat. Sun la BCR, blochez cardul de credit și zic, asta a fost.
Sanki!  După 2 zile, alt mesaj, alți 350 de lei dispăruți, de data asta, din contul curent. Aceeași poveste, aceeasi abatere, în aceeași zi, la distanță de 5 minute, în altă locație din Milano, aflata la mai mult de 12 km față de prima, distanță imposibil de parcurs în 5 minute!

Am cerut explicații BCR, mi s-a spus că eu am semnat că garantez cu cardul, SI IN ABSENTA LUI, SUNT DE ACORD SĂ-MI FIE RETRASI BANI DIN CONTUL CURENT. Deci, mafioți erau versati! Am cerut contractul de la firmă de rent a car și condițiile lor, evident că nu le-am primit nici până azi. Așa cum nici cele 2 amenzi nu le-am primit până azi!

Deci, fugiți de ofertele cele mai mici! M-am învățat de atunci și belesc ochii înainte să semnez, și nu mai iau de la firme no name!

Ai incercat sa faci refuz la plata? Daca nu la prima, macar la a doua? Sau doar ai vorbit in call center?

#28
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 22.03.2007
Am încercat cam tot ce a fost posibil. Inclusiv un fel de anchetă internă a băncii. Mai rămăsese să fac plângere la Poliție, unde cel mai probabil as fi primit același răspuns, că nimeni din BCR nu mi-a retras bani din cont.

#29
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 vali, on 06 noiembrie 2020 - 13:36, said:

astea sunt riscurile când închiriezi o mașină cu 5€/zi.
La cita smechereala e, trebuie sa fii cu ochii cit cepele azi.

#30
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 Tsunnnami, on 06 noiembrie 2020 - 13:59, said:

Inchiriez NUMAI de la firme consacrate cu reputatie serioasa.
La fel, si personal, in concedii si pe firma in deplasari, n-am avut niciodata probleme.

#31
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

 takis, on 06 noiembrie 2020 - 16:54, said:

Am încercat cam tot ce a fost posibil. Inclusiv un fel de anchetă internă a băncii. Mai rămăsese să fac plângere la Poliție, unde cel mai probabil as fi primit același răspuns, că nimeni din BCR nu mi-a retras bani din cont.
Ce am inteles din povestea ta: ca e indicat sa faci un card de credit (doar astea le accepta) la o banca diferita iar dupa ce te intorci din concediu sa inchizi cardul si orice colaborare cu acea banca. Asa ca atunci cand vin amenzile: "nu mai e clientul nostru"

#32
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Cand inchiriez de obicei folosesc firme serioase. Si iau asigurare full care oricum nu e prea scumpa, predau cheia si la revedere. N-am avut probleme niciodata.  

Singura daca cand am avut probleme si m-am certat cu cei de la companie a fost cand am luat o masina de replacement, suportata de asigurator si la predare baietii de la Autonom au inceput sa caute tot felu de lovituri noi pe masina, pe langa celalte cateva zeci care fusesera mentionate la ridicare.  Ei s-or fi gandit ca oricum nu eu platesc si voi semna fara sa comentez sperand ca mai repara una alta pe banii asiguratorului.
Aveau de gand sa treaca chiar o zgarietura de pe far ce nu era mentionata in fisa de ridicare, zgarietura care se continua cu una de pe caroserie ce era mentionata.

In final le-am spus ca eu porcaria aia de proces verbal nu o semnez stiind sigur ca am returanat masina in exact aceeasi conditie si a fost ok, au disparut inatant toate zgarieturile, loviturile.....

Edited by andreyvsjoker, 06 November 2020 - 17:27.


#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 takis, on 06 noiembrie 2020 - 15:52, said:

Milano 2017. O firmă de rent a car celebră în Italia, doar în Italia... boul de mine a citit că au fost câteva cazuri de clienți înșelați, dar, ignoranța a fost mai mai mare decât prețul plătit pe închiriere.

Mașina, un C4 superb, diesel, cu care am văzut Genova, înainte să cada podul Posted Image și Veneția. Toate bune pana când, după 6 luni, primesc un mesaj: din cont dv ROxx, card de credit, a fost retrasă suma de 350 RON. Mă uit pe extras, apărea un comision procesare amendă Milano iunie 2017. Ce amendă? Sun la firmă de rent a car, sunt anunțat că am fost amendat pentru că am circulat pe banda de BUS în Milano. Bravo, zic, amendă n-am primit-o, dar comisionul de deranj al firmei s-a încasat. Sun la BCR, blochez cardul de credit și zic, asta a fost.
Sanki!  După 2 zile, alt mesaj, alți 350 de lei dispăruți, de data asta, din contul curent. Aceeași poveste, aceeasi abatere, în aceeași zi, la distanță de 5 minute, în altă locație din Milano, aflata la mai mult de 12 km față de prima, distanță imposibil de parcurs în 5 minute!

Am cerut explicații BCR, mi s-a spus că eu am semnat că garantez cu cardul, SI IN ABSENTA LUI, SUNT DE ACORD SĂ-MI FIE RETRASI BANI DIN CONTUL CURENT. Deci, mafioți erau versati! Am cerut contractul de la firmă de rent a car și condițiile lor, evident că nu le-am primit nici până azi. Așa cum nici cele 2 amenzi nu le-am primit până azi!

Deci, fugiți de ofertele cele mai mici! M-am învățat de atunci și belesc ochii înainte să semnez, și nu mai iau de la firme no name!

Diferenta America - Romania

Am fost in Germania, inchiriat masina si mers in Romania
M-au prins fara vignetta in Ungaria
Telefon dupa cateva luni de la credit card. "Recunosti o suma de vreo $400 parca din Germania?", "Nu!", "Okay am anulat cererea de la o firma de inchirieri!"
Abia tarziu m-am prins despre ce era vorba. Asta e, ghinionul lor, :)

Eu NICIODATA nu le dau cardul din contul de banca.
Pentru asa ceva folosesc cardul de credit
Ca voi le dati acces in contul votru, ... asta se plateste

#34
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020

 sylvius, on 06 noiembrie 2020 - 13:47, said:

Nu cred ca sta nimeni sa-ti numere cu lupa toate boabele de orez.

Totul e sa nu aduci masina, pilaf !... Posted Image
Depinde, la Frankfurt mi sa intamplat de mai multe ori sa ma lupaiasca

#35
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Cereti pv predare/primire si factura finala cand predati masina. Uneori trebuie sa astepti dupa ea, minute/ore, asadar nu e bine sa ai zbor la zece minute diferenta.

Edited by crocko.dilul, 06 November 2020 - 21:39.


#36
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 03.12.2001

 Dihorul Razboinic, on 06 noiembrie 2020 - 17:02, said:

La cita smechereala e, trebuie sa fii cu ochii cit cepele azi.
nu știu ce să zic, dacă ești cu ochii după reduceri, da, trebuie să fii atent. dacă închiriezi de la aceeași firmă de 5-10 ani și ai fost tratat corect, nu ai probleme.
eu închiriez de la Europcar din Germania. prima dată s-au uitat ciudat, pașaport românesc, dar după aia a mers ca unsă treaba. iau mașina din aeroport și o las unde termin treaba. am lăsat-o în aeroport cu băgat cheia într-o cutie poștală, am lăsat-o la un dealer auto după ce am cumpărat mașina, am lăsat-o la un hotel. niciodată nici o problemă.
în SUA am luat de la Avis de două ori. la fel, predarea mașinii s-a făcut la aeroport cu zâmbet, zbor plăcut, sănătate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate