Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ati luat teapa cand ati inchiriat o masina?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRomi_, on 06 noiembrie 2020 - 19:52, said:

Depinde, la Frankfurt mi sa intamplat de mai multe ori sa ma lupaiasca

De 3 ori numai din ce imi aduc aminte am avut la Frankfurt.
De FIECARE DATA, mi-au preluat masina si trimis mailul de predare.
Dupa raportul ala nu mai pote exista nimic, poate doar amenzi. Dar e un risc enorm sa le dai cardul de debit. Ii faci stapani pe banii tai.
NICIODATA n-o sa fac asta.
Daca nu as avea credit card, as deschide un alt cont si lua card pe contul ala in care pun cantitatea de bani pe care o vreau eu, apoi da, dar asa???
Banii odata luati de acolo trebuyie sa muncesti tu sa ti-i recuperezi, la credit card nu e treaba ta.
Vezi patania mea de mai sus. Si, sincer imi pare rau ca i-am parlit caci am fost vinovat.

#38
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 03.08.2010
Inchiriat masina in Nisa, pt 5 zile.Asigurare am facut,costul inchirierii blocat in cont pe cele 5 zile. Ala din front desk m-a dus la masina, mi-a dat cheia si papa. La returnare a venit si s-a uitat la masina in parcare, cam 3 secunde si a conchis:ok!
Firma mare de inchirieri.
L.E. Singura chestie asupra careia a insistat a fost s-o aduc neaparat cu plinul facut, altfel plateam nush ce penalizari.

Edited by underrated, 11 November 2020 - 14:32.


#39
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Am închiriat mașini de cel puțin 10 ori în cel puțin 6 țări diferite.

În general n-am avut probleme și eu sunt omul care nu își ia de obicei asigurare suplimentara pentru că sunt atent când conduc.

Iau numai de la firme mari, cunoscute, dar caut prețul cel mai mic. Rezervările exclusiv online.

Două probleme am avut, deci să zicem 20% din timp. Ambele probleme la Europcar.

Prima problemă a fost că am rezervat mașină iarna în Munchen, m-a întrebat dacă vreau suplimentar cauciucuri de iarnă, vreo 20 eur/zi, am spus nu. La aeroport mi-au dat mașină cu cauciucuri de iarnă și mi-au spus cà fie accept, fie anulează rezervarea, că nu au altă mașină. M-a costat vreo 200 euro deranjul.

A doua oară și cea mai gravă a fost în Africa de Sud, închiriat mașină în Johannesburg, 6 zile, preț jenant de mic 120  euro. Am citit că sunt probleme, la aeroport am acceptat toate asigurările pe care mi le-au oferit și mi-au zis că mă va costa cam 400 euro. Tot era ok. Fiind o țară mai dificilă am avut două incidente: furat capace și ciobit parbrizul pe autostradă. La returnare, totul a părut ok, mi-au spus că asigurarea acoperă. După 2 săptămâni am primit factură de 1300 euro: 250 euro închirierea, 300 euro kilometri suplimentari (rezervarea era fără limită de kilometri), 120 euro asigurarea, 400 euro daune, 10 euro penalizare rezervor plin (din care cost benzină 4 euro, în condițiile în care rezervorul era plin ochi), 90 euro taxă aeroport (nemenționată), 80 euro taxă administrare, 30 euro taxe autostrada - alte diverse taxe 20 euro.
Mi-au tras toată suma blocată pe card - 800 euro și mă caută și acum să le plătesc diferența de 500 euro, nu au putut să o tragă automat. Am contestat, dar nici nu mi-au răspuns, acum au dat creanța la o firmă de recuperări care îmi tot scrie.

#40
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Da, mi-am luat si eu fault acum 12-13 ani cand imi inchisesem cardul de credit pentru ca il folosisem ca un bou la traitul pe datorie si am platit niste dobanzi de mi-a dat sangele pe nas. Ce sa zic, eram tanar si prost. Intre timp m-am desteptat.

Acum inchiriez masina asa:

1. Card de credit Mastercard Platinum, limita 7500 de euro si car hire excess inclus in beneficiile cardului (sfat gratuit: pentru nevoiasi merge si revolut metal Posted Image -> platiti 14 euro pentru o luna si aveti car hire excess in luna aia. Problema e ca trebuie sa aveti si suma pentru garantie in bani lichizi)

Nu pot ei sa imi ia garantie cat poate cardul sa acopere. Cel mai mult parca am lasat garantie blocata pe credit card 1500 de euro. Asta in Romania unde 99,99% nu au card de credit care sa astupe o astfel de garantie pentru ca ori s-au fript cu dobanzi si le-au inchis ori si-au cumparat plasme si nu mai au o suma sificienta disponibil si firmele de asigurari profita din plin de situatie. Sunt convins ca din 20 de romani poate unul are instrumentul si resursele sa evite suprataxarea din asigurarea suplimentara.

2. Lasand la o parte ca ma doare in cur de ce zgarieturi sunt pe masina la momentul inchirierii, fac asta mai mult pentru compania de asigurari a cardului de credit: Scot iphonul din buzunar si fac un film 4k dand roata masinii. Inclusiv pe la praguri, inclusiv pe plafonul masinii.

De prisos sa mentionez ca am inchiriat masini si cu 2 euro pe zi si i-am lasat cu buza umflata ca nu am cumparat si asigurarea full de 10 euro pe zi. Evident ca ma amenintau ca imi opresc garantie 1000 de euro si sa ca sa ma gandesc bine. Yeah, right, luati 2 euro pe zi si shut up bitches.


Referitor la schelalaitul cu amenzile din italia si vezi doamne firmele mici de inchirieri, nu m-am prins care e legatura. Exista o legislatie in vigoare. In tarile spalate in care se dau amenzi de camere, firmele de inchirieri auto sunt obigate sa solicite un card de credit si sa il valideze pentru amenzi ulterioare. Nu scapi de asa ceva, nu poti sa blochezi o astfel de plata si nu conteaza ce firma de inchiriere folosesti. Amenda e amenda. Daca nu mai merge trasa din cont, esti urmarit de fiscul din tara ta de resedinta intru recuperarea amenzii respective. Efectiv, daca nu esti homeless si jobless, nu scapi de amenda.

Edited by abac, 26 December 2020 - 09:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate